06.12.18 basın özetleri

Politis Gazetesinin ana haberi “Kremlin’den soğuk savaş tehdidi… Maria Zaharova TASS’ın bilgilerine dayanarak yaptığı açıklamada Kıbrıs’a tehdit yağdırdı” başlığı altında… Gazete haberinde şöyle yazıyor:
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova Rus Haber Ajansı TASS’ın verdiği Kıbrıs’taki Amerikan askeri varlığının güçlendirildiği konusundaki bilgilere dayanarak Kıbrıs Cumhuriyeti’ni doğrudan tehdit etti. Uluslararası ilişkilerde Kremlin’in sözünün dışına çıkmaması gereken Rusya’nın koruması altında bir devletmiş gibi Kıbrıs Cumhuriyeti’ne karşı önlemler alınacağını ve bunun olumsuz sonuçları olacağını söyledi. Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis Rusya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Stanislav Osaçi’den açıklama istedi ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof ile bir telefon görüşmesi yaptı. Buna rağmen Lefkoşa alttan alan bir tepki ile cevap verdi. Tehditlere dair açıklamalar yapılmasını isteyeceğine Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını nasıl kullandığı konusunda açıklamalarda bulundu. Konunun önemli siyasi boyutlara ulaştığı bildiriliyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Hallumi ticari adını kaybetmemizin olumsuz sonuçlara yol açması bekleniyor. Yapılan yanlışın sonuçlarını düzeltmek için koşturuyoruz. Ticaret bakanı Yorgos Lakotripis bakanlıkta disiplin soruşturması başlattıklarını açıkladı. İngiltere’ye hellim satışlarımız tehlikede olmanın yanısıra onca yıldır AB bazında verilen mücadelenin sonuçları da yok olma riskiyle karşı karşıya.
- Sağlık Bakanı ile Sağlık Sigortası Örgütü ve Doktorlar Birliği bugün görüşüyor. Görüşmeden olumlu sonuç bekleniyor. Sağlık Sigortası örgütünün son önerileri doktorların büyük çoğunluğu için tatmin edici.

Alitia Gazetesi ana haberini şu başlıklar altında veriyor:
Rus Tehditleri… Kıbrıs’ta Amerikan askeri varlığının güçlendiğini gördüklerinden, bizi, buna karşı önlem alacaklarına dair uyarıyorlar… Hristodulidis – Lavrof telefonda görüştü, ancak Hükümet’in tepkisi alçak tonlarda olup, Rus “endişelerini” yatıştırmayı hedefliyordu…” Gazete “Rusya, adanın daha fazla askerileştirilmesinin ve Amerikalılarla NATO’nun planlarının gerçekleştirilmesi çabalarında Kıbrıs’ın da yer almasının ülke için tehlikeli ve istikrarsızlaştırıcı sonuçlar yaratması kaçınılmazdır dedi” diye yazıyor. Bu yeni Rus tepkisi Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’i Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof’u dün öğleden sonra telefonla aramasına neden oldu. İki Bakan önümüzdeki aylarda görüşmek konusunda anlaştı. Ancak bu telefon bağlantısı Rus tehditleriyle resmi olarak doğrudan ilişkilendirilmedi.
Alitia gazetesinin diğer bazı haber başlıkları şöyle:
- Andros ile Cumhurbaşkanı Garantiler konusunda da anlaşamıyorlar. AKEL Genel sekreteri şimdi Çavuşoğlu’nun, ona Türkiye’nin bazı şartlar altında garantilerin kalkmasının önkoşullarını tartışabileceklerini söyledi.
- Hellim konusunda başımıza gelenleri düzeltmek için koşturuyoruz.

Haravgi gazetesinin ana haberi de Rusya Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsünün açıklamalarıyla ilgili elbette sevgili dinleyenler. Gazetenin başlıkları şöyle:
Kıbrıs’ı çatışma alanına sürüklüyorlar… Kıbrıs’ı Amerikan Planlarına dahil ettiler… Moskova bütün bunların altında kendisine karşı yapılan bir hareket görüyor… Lefkoşa’nın paçaları tutuştu, açıklama yapmak için koşturuyor…”
Haravgi gazetesi iç sayfalarında geniş bir şekilde yer verdiği haberinde şöyle yazıyor:
Rus Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Maria Zaharova “Rusya’nın Suriye’de gerçekleştirdiği başarılı hava operasyonlarından sonra bölgedeki etkisinin artması nedeniyle,/ çeşitli kaynaklardan elde edilen bilgilere göre/ Washington’un Kıbrıs’ta askeri varlığını güçlendirme olasılığını garanti altına almaya yönelik hareketlerin Kıbrıs’a olumsuz sonuçlar doğuracağını söyledi. Maria Zaharova şöyle devam etti: Moskova Rusya karşıtı hareketleri görmezlikten gelemez. Bunların uygulanması durumunda Rusya önlem almak zorunda kalacaktır” dedi.
Lefkoşa’nın ilk tepkisi şaşkınlık oldu. Dışişleri Bakanı ilkin konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı. Dışişleri Bakanı Rusya’nın Lefkoşa Büyükelçisi ile ardından da Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof ile görüştü. Sonunda Dışişleri Bakanlığı bir açıklamayla “iki bakanın görüşmede Kıbrıs-Rusya ikili ilişkilerini ele aldığını ve bu ilişkilerin daha da güçlendirilmesine yönelik görüş teatisinde” bulunduğunu bildirdi. Açıklamada ayrıca telefon görüşmesinde Doğu Akdeniz’deki son gelişmelerin ve AB-Rusya ilişkilerinin ele alındığı/ ve iki bakanın önümüzdeki aylarda bu çerçevedeki konuları ele almak üzere bir araya gelecekleri bildirildi.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları da şöyle:
- Çavuşoğlu garantilerin kalkması için önkoşullar öne sürdü. AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Çavuşoğlu’nun ona Türk tarafının garantilerin tamamen kalkması için bazı önkoşullar öne sürdüğünü söylediğini belirtti. Andros Kiprianu “bu şartlardan bazıları tartışılabilir ama bazıları bize bağlı değil. Bu yüzden söz veremeyiz” dedi. Andros Kiprianu Astoria’da konuşurken iki toplumlu iki bölgeli federal çözümden başkasını kabul etmeyiz. Ne konfederasyon ne de iki devlet çözümünü, asla. Andros Kiprianu hedefin müzakerelerin başlaması olması gerektiğini tekrarladı. Kiprianu Guteres Çerçevesi kalkanımız olmalı ve müzakerelere başlamalıyız” dedi.
- Protaras’ta, yeni yapılmış yol daha ilk sellerle yerinden oynadı. Yolun her tarafında asfalt çöktü.
- 15-16 yaş gençlerinin yüzde 68’i alkol kullanıyor. Sarhoş olma oranı ise gençler arasında yüzde 14. 2015’te 35 Avrupa ülkesinde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre en fazla alkol kullanan çocuk yaştaki gençler konusunda Gürcistan yüzde 72 ile birinci sırada, Çek Cumhuriyeti yüzde 68 ile ikinci sırada, üçüncü sırada ise yüzde 66 ile onları Kıbrıs izliyor.
- Haravgi gazetesinin dün ana haber verdiği olayda olumlu gelişmeler. Körler Evi devletin ve Kıbrıs Körler Derneği’nin eline geçiyor. Hükümet Körler Derneğinin yaptığı açıklamanın yüksek boyutlar alması sonucu harekete geçti. Dernek Başkanı Hristakis Nikolaidis derneğin memnuniyetini ifade etti.
- Keimbric Dükü William ve Düşesi Katrin Agrotur üssünde. Geçen Salı günü çift Kenzington Sarayı’nda Kraliyet Hava Savaş Kuvvetleri ailelerine Kristmas balosu düzenledi.
- Yakıt tüketim vergisine indirim geldi yol vergisine zam.


Gazete “Soğuk savaş sırtımızda … Moskova Vaşington ile ilişkilerini geliştirdiği için Lefkoşa’ya parmak sallıyor… başlığı altında veriyor.
Filelefteros diğer gazetelerin de verdiği gelişmeleri sıraladıktan sonra “…şurası dikkat çekicidir ki, Rusya’nın Lefkoşa Büyükelçiliği basın sözcüsü vasıtasıyla yaptığı açıklamada Rus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova’dan farklı bir üslup takındı. Ala Hanayeva KİPE’ye yaptığı açıklamada Zaharova’nın açıklamalarının Rus haber ajansı TASS’ın verdiği bilgiler temelinde yapıldığını söyledi ve TASS haber ajansının bu bilgileri Amerikan kaynaklarından elde ettiğini savundu” diye yazıyor. Haberde ayrıca, Cumhurbaşkanının Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile telefonda görüştüğünü ve iki liderin bölgedeki gerginliğin yatışmasına katkı yapabilecek konuları ele aldığını yazıyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları da şöyle:
- Dün Protaras’ta da ortalığı sel götürdü. Şiddetli yağmurlar hem yol ağında hem de turistik bölgede sorunlara yol açtı.
Son sellerden sonra Lefkoşa’nın Eğlence semtinde kötü yapılmış alt yapı pek çok dükkanın ve evin suyla dolmasına neden oldu. Eğlence Belediyesi suçu İmar Dairesine, İmar Dairesi de Eğlence Belediyesine yüklüyor. Ancak her ikisi de sorunların tekrarlanmaması için yapılması gerekenler üzerinde çalışıyor. Mağusa Kapısının aldığı zararlar çok büyük. İçeri giren tonlarca su ve çamur çok pahalı piyanoya varıncaya kadar tarafı kapladı. Bu arada Limasol’da da yığınla sorun yaşanıyor. Seksen ev ve dükkan, arabalar ve başka mekanlar su altında kaldı.
- Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Kıbrıs’a ait 250 eski eserin yurda geri dönmesi için Los Angeles’te Harvey Madd College’le anlaşma imzalayacağını açıkladı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand