basın özetleri 05.12.18

Alitia gazetesinin bugünkü ana haberi dün sabah erken saatlerde yağan yağmurların yol açtığı sorunlar. Gazete “Battık, Limasol ve Baf’ta evler ve yollar su altında kaldı…” başlığı altında verdiği haberinde “Yağmur yağmasını beklerken iki büyük kentimizin savunmasız kentler olduğunu, modern dev gökdelenlerin oluşturduğu vitrinin arkasında ciddi bir alt yapı eksikliğinin gizlendiğini unutmuşuz. Bizi hazırlıksız yakalayan fırtına, evleri ve yolları su basmasına, arabaların devrilmesine, insanların mahsur kalmasına, çatıların sökülmesine, ağaçların devrilmesine ve elektrik kesintilerine neden oldu.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Lut Ankara’ya gitmedi. Bugün Ankara’ya gitmesi beklenen Ceyn Hol Lut’un bu ziyareti bugün gerçekleşmiyor. Bu durumda Lefkoşa, Lut’un/ Kıbrıs ziyaretini 15 ile 21 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirmesini bekliyor.
- ABD ve Fransa üçlü işbirliklerini güçlendiriyor... Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Kıbrıs – İsrail - Yunanistan üçlü işbirliğine kısa zamanda ABD’nin de pratikte ilgisini ortaya koymasını beklediğini söyledi. Enerji Sempozyumunda söz alan Cumhurbaşkanı “Bölgedeki üçlü işbirlikleri son derece başarılı yürüyor. AB ülkelerinin ilgisini kazanmayı başardı. Ayrıca ABD de ilgisini ifade etti, kısa süre içinde bu ilgisini pratikte de göstermesini bekliyorum. AB düzeyinde ise Fransa ve başka ülkelerden de ilgi var” dedi. Cumhurbaşkanı Türkiye’ye de mesaj gönderdi ve “Türkiye’nin, uluslararası hukuka uygun, 21. Yy’a yakışır, yapıcı ve realist tutumu göstereceği umudumu ifade etmek isterim… Hedefimiz kimseyi izole etmek değil, işbirliğine bölgedeki herkesin iştirak etmesidir” dedi.

Politis gazetesinin bugünkü ana haberi hellimin logosunu almak için mahkemeye başvuran İngiliz şirketinin mahkemeyi kazanması. “Hellim İngilizlerin… hem de logosuyla…” başlığı altında veren Politis, haberinde şöyle yazıyor:
Britanya’da kayıtlı John and Paschalis Limited/ hellimin ticari logosunu almak için mahkemeye başvurdu ve davayı kazandı. Aynı anda ise Kıbrıs’ta bir ordu dolusu bakanlık memuru, hukukçu vesaire “devlet memurluğu mentalitesi” denen şeyin soyut bir kavram olmadığını kanıtlıyordu. İngiliz Mahkemesine, logoyu Kıbrıs Cumhuriyetine vermesini sağlayacak belgeleri Bakanlık göndermekte gecikince/ Mahkeme Lefkoşa’daki memurları beklemeyip İngiliz şirketinin lehine karar çıkardı. Çalışma Bakanlığı, memurlarına ciddi sorumluluklar yüklerken aynı zamanda karara itiraz edeceklerini ve yeniden başvuru yapacaklarını açıkladı.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Dün sabaha karşı Kıbrıs’ı basan yağmurlar geride evlerde ve yolarda ciddi zararlar bıraktı. Birçok yerde elektrik kesintisi oldu, itfaiyeye yüzlerce yardım çağrısı geldi… Fırtına Polemitya ve Vasa köylerinde evlerin çatılarını söktü götürdü. İki aile evsiz kaldı.
- Spor kulüpleri ve federasyonlar yasadaki boşluğu kullanarak, transfer olmak isteyen 18 yaş altındaki sporcuları rehin tutuyor. Antrenör ve kulüplerin transfer izni vermek için sporculardan para istediklerine dair suçlamalar yapılıyor.

Haravgi gazetesinin ana haberi Körler Evleri ekmeksiz, elektriksiz çarşafsız… Körlerin ihtiyaçları için para yok… Cumhurbaşkanına gönderilen 10 mektuptan hiçbirine cevap alınmadı… / Birileri Körler Evinin taşınmaz mülklerine göz dikti… başlıklarıyla veriliyor. Haberde, dün Kıbrıs Körler Örgütünün Körler Okulunda gerçekleştirdiği protesto faaliyetinde dile getirilen şikayetler arasında öncelikle şunların bulunduğunu yazıyor: Körler evlerinde ekmek dahi yok, körler evi konukları çarşaflarını kendileri almak zorunda kalıyorlar, büyük elektrik borcu nedeniyle sık sık elektrik kesintisine uğranılıyor, körler evleri doktoru 10 aydır maaş alamıyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Limasol ve Lefkoşa’da sular her şeyi götürdü. Sel baskınları felaket getirdi…
- Komisyon’dan direktif: Zorunlu satış ve özelleştirmeleri hızlandırın!
Kamu borcumuz Euro Bölgesindekilerin en büyüklerinden...
Konut Planı Estia “etik riski” yükseltiyor…
- Üçlü işbirliklerinde ABD’den ilgi bekliyoruz… Cumhurbaşkanından Türkiye’ye mesaj: İşbirliğine siz de katılabilirsiz…
Cumhurbaşkanı “İşbirliğinde herkese yer var. Kimseye karşı değiliz. Üçlü işbirliklerinin hiçbiri Türkiye’yi hedef almıyor. Zira en iyi sonuca odaklıyız. Türkiye neden işbirliğinde taraf olmasın? Enerji konularında neden olup bitenlerin bir parçası olmasın? Bölgenin zenginliklerinden neden Türkiye de faydalanmasın? Tekrar ediyorum: Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesi tüm Kıbrıs yurttaşlarına aittir. Türkiye, Deniz hukuku anlaşmasını imzalamamakla kendi kendini izole ediyor” dedi.

Filelefteros gazetesi yol vergisi artışlarını ana haber olarak veriyor. Başlıkta “İşte yeni yol vergileri… Tüketim vergisi kaldırılıyor ve havayı kirleten arabalara ağır vergiler konuyor…” diyen haberde şöyle yazıyor.
Bakanlar Kurulu bugün yeni yol vergilerini onaylayıp meclise gönderecek. Yeni yol vergileri şu anda mevcut olan arabaları değil bundan sonra kaydı yapılacak yeni ve kullanılmış arabaları kapsayacak. Son teknoloji arabalarına avantajlar sağlanırken ucuz, kullanılmış lüks ve beygir gücü yüksek arabalara ağır vergiler getiriliyor. 3 yıl üzerindeki benzinle çalışan arabalara konan vergi 50 avrodan başlıyor. 10 yıl ve üzerindeki mazotla çalışan arabaların vergisi ise 2000 avroya kadar çıkıyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Doğal afet ve terör olayları konusunda halkı bilgilendirmede yeni gelişmeler. SMS’le bilgileneceğiz. Avrupa Birliğinde uygulamaya girecek sisteme göre her üye ülke terör saldırısı tehlikesi ve doğal afet gibi felaketlerin beklendiği durumlarda SMS’le yurttaşlarını bilgilendirmek zorunda.
- On iş kazasından bir tanesi trafik kazası… Deliveri motosikletlerinin yaptığı kazalar başta geliyor… 2017 yılında meydana gelen 2.070 iş kazasından 220’si
–yani toplamın %10.6’sı- trafik kazası. Bunlardan bir tanesi ölümcül kazaydı. Yeterli önlem alınmadığı bildiriliyor.
- Tecavüz suçundan hapis yatmış kişilere uygulanan araba kullanma engeli kaldırılıyor. Yeni düzenleme 2015 yılından önce tecavüz, tecavüze teşebbüs, yaşı reşit olmayan çocukları cinsel taciz ve kaçırma, uyuşturucu kullanma ve uyuşturucu ticareti suçlarından yargılanmış ve mahkûm edilmiş kişileri kapsayacak.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

23 Haziran
çevre 23.06.21
13:32
basın özetleri 23.06.21
13:31
ABD Dış İlişkiler Senatosu ABD ile Yunanistan arasındaki savunma işbirliği tasarısını onayladı
08:25
Meclis komitelerindeki son durum bugün belli olacak
08:24
Cumhurbaşkanı bugün Brüksel'e gidiyor
08:24
Dün 122 yeni vaka kaydedildi
08:23
22 Haziran
Bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından hükümet değişikliğine gidilmesi bekleniyor.
11:51
Jane Holl Lute, yeni bir temas turu gerçekleştirmek için Kıbrıs'ta bulunuyor.
11:49
Aşı Portalı Kıbrıs çapında faaliyet gösteren Aşı Merkezlerindeki mevcut randevular bitene kadar açık kalacak.
11:37
Kıbrıs’ın özgür bölgelerinde son 24 saatte 67 yeni vaka açıklandı
11:32
21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Tüm haberler

Video on Demand