basın özetleri 041218

Filelefteros gazetesinin ana haberi “Türklerin Titina Loizidu davasını kapatmaya yönelik talebinin geçmemesi için diplomatik kulis… Strazburg’ta gerilimli mücadele…” başlıkları altında Dışişleri Bakanının Avrupalı partnerlerle Avrupa Konseyi toplantısı için yaptığı görüşmeler. Gazete haberinde şöyle yazıyor: Lefkoşa, Türkiye’de Avrupa Konseyi’nde yürüttüğü girişimleri engellemek amacıyla son 24 saat içinde diplomatik görüşmeler maratonu yapıyor. Kıbrıs Cumhuriyeti Türkiye’nin Titina Loizidu konusunun kapatılmasına yönelik girişimlerini engellemek maksadıyla çeşitli düzeylerde diplomasi yürütüyor. Konu bugün başlayan ve Cuma günü sona erecek olan Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulunda ele alınacak. Cumhurbaşkanı Anastasiadis de, AB ülkelerinin Lefkoşa Büyükelçilerine birer mektup göndererek “bazı üye ülkelerin, Türkiye’nin talebiyle aynı çizgide hareket ederek, Loizidu meselesinin kapanması tarafında yer alması olayının, bu kez tekrarlanmaması gerektiğini” belirtti. Muhtırada Türkiye’nin ilgili tazminatı ödemeyi reddettiği ve Ankara’nın Komisyon’la işbirliği yapmaya itirazı hatırlatılıyor. Lefkoşa, Ankara’nın, geleceğe yönelik işbirliğine önkoşul olarak Loizidu davası meselesinin kapatılmasını talep ettiğini düşünüyor. Bugün başlayacak olan AB Bakanlar Kurulu toplantısında, Karpaz’da mahsur kalan Kıbrıslı Rumların haklarının ihlal edilmesiyle ilgili olarak Türkiye’nin Avrupa insan mahkemesi tarafından mahkûm edilmesi konusu da ele alınacak. Kıbrıs Cumhuriyetinin ilgili muhtırasında bunun, sadece bugün Karpaz’da yaşayan Kıbrıslı Rumları değil bugüne kadar orada yaşamış olan herkesi kapsadığını belirtiyordu.
Filelefteros gazetesinin diğer bazı haberleri:
- Şehir otobüslerine finansman ihalesine Çinliler de katılacak. Shenzhen Bus Group Company Limited’ten yüksek yetkililer 2020-2030 otobüs işletmesi ihalesi için Lefkoşa’ya geliyor.
- Yakıt fiyatları düşüyor. Tüketiciler nefes alacak. Litre başına benzin sekiz, mazot 5 sent daha ucuz.
- Köpek ölümüne ilişkin ilk dava. Kıbrıslı Rum aile Labrador cinsi köpeğinin ölümünden sorumlu gördüğü veterinere karşı ilgisizliği sonucunda Tania’nın ölmesine neden olduğu suçlamasıyla dava etti. Aile manevi tazminat talep ediyor.Alitia gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Bankası Başkanı Hristalla Yorkaci’nin 2015’te Merkez Bankasının yapmaya cesaret edemedikleri konusunda Mea Culpa demesi. Gazete haberini şu başlıklar altında veriyor:
“Hristalla Yorkaci: Korktum, cesaret edemedim... Merkez Bankası Başkanı siyasi şahıs veya siyasi şahıslarkla ilgisi olan kişilerin kırmızı kredileriyle ilgili hiçbir şey yapamadım, Mea Culpa, dedi... Histalla Yorgaci, Sayıştay Başkanı olduğum zaman üst düzeydeyken, aniden kendimi koca toplumun nefret ettiği bir kişi oldum, dedi…”
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Hükümet Lut’u beklerken endişeli değil. Hiçbir zorluk görmüyor.
Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Lut’un ne Ankara ziyaretinde ne de ziyaretlerinden herhangi birinde bulanık bir şey görmediğini söyledi ve “manzara çok net ve Sayın Lut herhangi bir takvim sınırı koymadı” dedi. BM GS’nin Kıbrıs özel gözlemcisinin 20 Aralık’tan önce mi sonra mı geleceği konusunda hiçbir şey söylenmediğini belirten Hükümet Sözcüsü “Sayın Lut Kıbrıs’ta taraflarla görüştükten sonra garantör güçlerle konuşacaktı. Şimdi yapılacak olan budur. Bayan Lut’un Kıbrıs’ta taraflarla bir araya gelmeden önce Ankara ve Atina ile görüşmesinde olağandışı hiçbir şey yoktur” şeklinde ekledi. Basın Sözcüsü Kıbrıs Rum tarafının zaman kaybetmek istemediğini ve referans noktaları konusunda kısa sürede bir anlaşma sağlanmasının mümkün olduğunu da söyledi.
- Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu EastMed anlaşması henüz sağlanmış değildir dedi… Prodromu “…EastMed konusunda ilgili taraflarda niyet var. Geriye kalan ilgili müzakerelerin tamamlanması ve anlaşmanın sağlanmasıdır” dedi.
- Kıbrıs Cumhuriyeti Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine muhtıra verdi. Karpazda yaşayan mahsur Kıbrıslı Rumların mülkiyet haklarına yüzlerce değil binlerce ihlal yapıldı.


Haravgi gazetesinin bugünkü ana haberi “KONUT sorunu yardım ödeneğine 22 avroluk zamla çözülemez… Evsizler gün be gün kiye katlanıyor” başlığı altında Kıbrıs Rum toplumunda konut sorunu.
Haravgi gazetesi şöyle yazıyor: “Dün Meclisin İçişleri komisyonunda konut sorunu tartışıldı. Toplantıda söz alan Konut Hakkı Hareketi Hukuk Danışmanı Zinonas Nikolaidis, geçici olarak bir otelde barındırılan evsiz kalmış iki kişinin, Hükğmetin yanlış konut politikaları nedeniyle o anda otelden atılmakta olduğunu söyledi. Zinon Nikolaidis barınma hakkının bir insan hakkı olduğunu vurguladı ve bu hakkın yerine getirilmesinden devlet sorumludur… Devlet ise bu konuda acizliğ*ini defalarca göstermiştir” dedi.
Çalışma Bakanlığının Meclise sunduğu verilere göre Lefkoşa’da 2015’te hiçbir evsiz yoktu. 2016’da ise 1 evsiz varken, bu rakam 2017’de 49’a çıktı. Limasol’da evsizlerin sayısı 2015’te 14 kişi, 2016’da 21 kişi, 2017’de ise 25 kişi oldu. Larnaka’da 2015’te 4 olan evsiz sayısı 2016’da 21’e, 2017’de de 40’a yükseldi. Baf’ta rakamlar şöyle: 2015’te 6, 2016’da 15, 2017’de de 1 evsiz. Mağusa’da ise 2015’te 3, 2016’da sıfır, 2017’de ise 1 evsiz görüldü.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Şehiriçi otobüslerindeki grevin kurbanları binlerce öğrenci ve daha başka yolcular.
- ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi Kathleen Doherti’nin sondaj çalışmalarını yerinde ziyareti Türkiye’ye mesaj mı? Hükümet yanlısı Yeni Şafak gazetesi savunma analizcisi sondaj gemisinin Türkiye’nin karasularında olmadığını yazdı.
- Yüzlerce tek ışığı yanmayan ve lastikleri yıpranmış araç yollarda. Trafik Şubesi endişe ifade ediyor.Politis gazetesi ana haberini şehir otobüslerinin grevine ayırmış. Gazete “Devlet otobüs şirketlerinin elinde rehin… Hükümet Sözcüsü sözleşmelerde suç denecek derecede ciddi yanlışların olduğunu açıkladı…” başlığı altında verdiği haberinde Limasol’da ve Baf’ta grev önlemlerinin devam ettiğini ve devletin otobüs şirketlerine fazladan ödediği 25 milyonun bütün bunlara sebep oluşturduğunu ve 2015 yılına kadar ne devletin denetim yaptığını ne de şirketlerin yatırması gereken verileri yatırdığını yazıyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- EDEK Genel Başkanı Sizopulos: 5. Avrupa Parlamentosu koltuğu bizim, dedi. Dün EDEK ve DİKO Genel Başkanları bir araya geldi. Görüşmede Avrupa Parlamentosu seçimleri ele alınmadığı halde Sizopulos Papadoplulos’a “Nikola, umut etmeyesin diye söylüyorum, EDEK seçimlere hangi bileşimle katılırsa katılsın, 5. Koltuk bizimdir” dedi. Nikolas Papadopulos ise DİKO’nun 4. Koltuğu alacağını, dolayısıyla da AKEL’in bir koltuk kaybedeceğini söyledi.
- Kudret Özersay “Kıbrıs sorununa çözüm bulmak zorlaşıyor. İki toplumlu iki bölgeli federal çözüm kötü olduğundan değil, uygun sosyal koşullar mevcut olmayacağından” dedi. Özersay “Kıbrıs’ta yeni bir ortaklık kurulacaksa eğer, bunun, bölüşmeye dayalı bir federal ortaklık olacağını, yok eğer Kıbrıslı Rumlar buna hazır değilse, o zaman işbirliğine dayalı, yani federasyon modeli dışında bir ortaklık olacağını” söyledi.
- Elektrik Kurumunda yeni zamlar. Aralık ayında elektrik fiyatları Kasım ayına kıyasla yüzde 2.78 daha pahalı olacak. Son 12 ayda konut elektriğine yapılan zamlar yüzde 33’ü buldu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

02 Ekim
Cumhurbaşkanı gelecek hafta Avrupa Konseyi’nin gayrı resmi zirve toplantısına katılmak için Prag’a gidecek.
16:06
Amerika Savunma Bakanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin "State Partnership" programına dahil edilmesine karar verdi.
16:01
Endonezya'da oynanan bir futbol maçının sona ermesinin ardından trajedi yaşandı.
15:59
01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Tüm haberler

Video on Demand