Anastasiadis: ABD'nin 3lü Zirve Toplantısı’na ilgi göstermesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Birleşik Devletler’in, 20 Aralık’ta gerçekleştirilecek olan Kıbrıs – Yunanistan - İsrail 3lü Zirve Toplantısı’na katılmaya yönelik ilgisini, fiilen göstermesini bekliyor.

Cumhurbaşkanı, 6. Enerji Sempozyumu’nda bu sabah yaptığı selamlama konuşmasında, Fransa’nın da Kıbrıs – Yunanistan – Mısır 3lü zirvesine katılmak için ilgi gösterdiğini belirtti. ΕΧΧΟΝ Mobil- Qatar Petroleum’un Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki 10. parseldeki sondaj çalışmalarına değinen Anastasiadis, hükümetin büyük bir ilgiyle sonuçları beklediğini vurguladı. Ayrıca ENİ – TOTAL ortaklık şirketine, Münhasır Ekonomik Bölgede bulunan 7. parsel için izin çıkarılmasıyla ilgili sürecin harekete geçtiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı, EastMed boru hattıyla ilgili olarak, projenin esas hedefinin, Doğu Akdeniz'de en son yapılan ve gelecekte yapılacak doğal gaz keşiflerinin, hem bölgenin hem de Avrupa Birliği’nin yararına olacak şekilde, ticari olarak değerlendirilmesi için, başka bir seçenek daha sağlanması olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, 21. yüzyılın gerektirdiği, yapıcı ve gerçekçi tutumu göstermesi ve her egemen devletin, herhangi bir karar almada tamamen bağımsız olması gerektiğini anlaması için Türkiye’ye çağrı yaptı.Kıbrıs sorununa kalıcı ve işlevsel bir çözüm bulunması durumunda, Türkiye’nin enerjiyle ilgili işbirliklerine katılabileceğini ve bölgedeki zenginlikten yaralanabileceğine dikkat çekti. 3lü işbirliklerinin herhangi bir ülkenin izole edilmesini hedeflemediğini ve kimseye karşı yapılmadığını ifade etti. 3lü işbirliklerindeki herhangi bir ortağın, Türkiye’yi veya Türkiye’nin işbirliğinden dışlanmasını hedef almadığını sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki zenginliğin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tüm yasal sakinlerine ait olduğunu yeniden dile getirdi.

 

 

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:06

Son Haberler

20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Genç yaşlarda görülen düşük aşı yüzdesi endişeye neden oluyor.
11:31
Dün 62 yeni vaka kaydedildi
11:30
Tatar iki devletli çözümde ısrar ediyor
11:29
19 Haziran
Özellikle 40 yaş üstü kişilerin aşılanma oranı tatmin edici seviyede
16:15
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Tüm haberler

Video on Demand