Anastasiadis: ABD'nin 3lü Zirve Toplantısı’na ilgi göstermesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Birleşik Devletler’in, 20 Aralık’ta gerçekleştirilecek olan Kıbrıs – Yunanistan - İsrail 3lü Zirve Toplantısı’na katılmaya yönelik ilgisini, fiilen göstermesini bekliyor.

Cumhurbaşkanı, 6. Enerji Sempozyumu’nda bu sabah yaptığı selamlama konuşmasında, Fransa’nın da Kıbrıs – Yunanistan – Mısır 3lü zirvesine katılmak için ilgi gösterdiğini belirtti. ΕΧΧΟΝ Mobil- Qatar Petroleum’un Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki 10. parseldeki sondaj çalışmalarına değinen Anastasiadis, hükümetin büyük bir ilgiyle sonuçları beklediğini vurguladı. Ayrıca ENİ – TOTAL ortaklık şirketine, Münhasır Ekonomik Bölgede bulunan 7. parsel için izin çıkarılmasıyla ilgili sürecin harekete geçtiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı, EastMed boru hattıyla ilgili olarak, projenin esas hedefinin, Doğu Akdeniz'de en son yapılan ve gelecekte yapılacak doğal gaz keşiflerinin, hem bölgenin hem de Avrupa Birliği’nin yararına olacak şekilde, ticari olarak değerlendirilmesi için, başka bir seçenek daha sağlanması olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, 21. yüzyılın gerektirdiği, yapıcı ve gerçekçi tutumu göstermesi ve her egemen devletin, herhangi bir karar almada tamamen bağımsız olması gerektiğini anlaması için Türkiye’ye çağrı yaptı.Kıbrıs sorununa kalıcı ve işlevsel bir çözüm bulunması durumunda, Türkiye’nin enerjiyle ilgili işbirliklerine katılabileceğini ve bölgedeki zenginlikten yaralanabileceğine dikkat çekti. 3lü işbirliklerinin herhangi bir ülkenin izole edilmesini hedeflemediğini ve kimseye karşı yapılmadığını ifade etti. 3lü işbirliklerindeki herhangi bir ortağın, Türkiye’yi veya Türkiye’nin işbirliğinden dışlanmasını hedef almadığını sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki zenginliğin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tüm yasal sakinlerine ait olduğunu yeniden dile getirdi.

 

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:06

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand