Anastasiadis: Türkiye ile diyaloğu reddetmek için bir sebep yok

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yeniden bir araya gelmeye ve olumlu bir diyalog gerçekleştirmeye hazır görünüyor.
Fileleftheros gazetesine verdiği röpörtajda Cumhurbaşkanı, Türkiye ile diyaloğu reddetmek için bir sebep olmadığını belirtti. Müzakerelere de değinen Anastasiadis, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin referans şartları konusunda muttabakata varılması halinde, müzakere masasına oturmaya hazır olduğunu söyledi.
Özellikle sol kesimin Krans Montana’da tüm müzakere gücünü kullanmadığı yönündeki iddialarının kendisini üzdüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı, bu iddiaların Türkiye de dahil olmak üzere hiç kimse tarafından onaylanmadığını belirtti.
Anastasiadis, garantiler ve Türk ordusunun varlığı konusunda 6 saat süren bir toplantıdan sonra, Antonio Guteres’in Türk istilacı haklarının kaldırılmasına ilişkin bir tebliğ yapılmasını önerdiğini söyledi. Mevlüt Çavuşoğlu’nun bu öneriye katılmadığını söyleyen Anastasiadis Cavuşoğlu’nun ülkesinin 15 yıl boyunca garanti ve müdahale hakkı konusunda ısrarcı olduğunu ifade etti.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, kendisini sorumlu tutanların, Çavuşoğlu’nun güvenlik, garantiler ve Türk ordusu hakkında neler söylediklerini dinlemelerinin iyi olacağını ifade etti.
Müzakerelerin iki bölgeli iki toplumlu federasyonun ötesine geçmesi olasılığı hakkında sorulan soruya ise Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Kıbrıs Rum tarafının tüm dikkatini Jane Holl Lute’un referans şartlarında verdiğini ve amacın iki bölgeli iki toplumlu federasyon olduğunu söyledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:02

Son Haberler

15 Haziran
Erdoğan: Yunanistan-Türkiye ilişkileri için sakin bir yıl olacak
09:49
ABD: Kıbrıs'ta iki devletli bir çözüm söz konusu değil
09:48
Dün 1 can kaybı ve 57 yeni vaka kaydedildi
09:47
14 Haziran
Sizopoulos: Geniş kabul gören bir hükümete katılma konusundaki kararı EDEK'in kolektif organları verecek
13:48
Hristou: ELAM geniş çapta kabul gören bir hükümetin parçası olmayacak
13:47
Kyprianou: AKEL'in geniş çapta kabul gören bir hükümete katılımı söz konusu değil
13:46
Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı'nın Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmesi çerçevesinde Mitsotakis ile görüştü
13:45
Basın Özetleri 14.06.2021
13:20
Tüm gözler Erdoğan - Biden görüşmesinde
08:14
NATO zirvesi bugün Brüksel'de başlıyor
08:13
Cumhurbaşkanı Anastasiadis siyasi parti liderleri ile temaslara başlıyor
08:12
Dün 33 yeni vaka kaydedildi
08:11
Tüm haberler

Video on Demand