basın özetleri 031218

Filelefteros’un ana haberi trafiğe çıkan arabaların 17 bininin teknik kontrolünü yaptırmadığı için “trafiğe uygundur” lisansı taşımaması. Filelefteros bu arabaların sürücülerinin, kimisi unuttuğu, kimisi üşendiği için ancak kimilerinin de teknik kontrol lisansı kendilerine pahalıya mal olacağını bildiğinden lisanssız dolaştığını yazıyor. Gazete üçüncü şıkkın geçerli olduğu durumlarda fren, amortisör, direksiyon sorunları gibi sorunların söz konusu olması nedeniyle bunun güvenlik sorunlarına yol açtığını vurguluyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Lut ziyaretlerine hazır… Kıbrıs Ru tarafı BMGS özel danışmanını karşılamaya hazır. Bir Hükümet kaynağından alınan haberlere göre Kıbrıs Rum müzakerecisi Anderas Mavroyannis dosyaları iyice inceledi. Kıbrıs Rum tarafı hazır ve ister 30 Haziran ister 4 Temmuz belgesi söz konusu olsun Guteres çerçevesi konusunda Kran Montana’da konuşulmuş olanları baz alıyor. Jane Hall Lut’uun tam olarak hangi tarihte geleceği henüz belli değil ama 20 Aralık’tan önce gelmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Lut’un gelişi ile ilgili olarak öteki tarafla, müzakerelere yeniden başlanabilmesi için, referans noktalarında anlaşmaya varılacağını umut ettiğini bildirmişti.
- Erdoğan’dan yeni tehditler… Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Cumhuriyeti Münhasır Ekonomik Bölgesinde yapılan araştırmalar bahanesiyle, Cumartesi günü Kıbrıs Cumhuriyetine karşı yeni tehditlerde bulundu. Erdoğan “Doğu Akdeniz’in hidrokarbon yataklarının ana sahiplerinden olan Kıbrıslı Türklerin haklarının oldu bittiye getirilmesine izin vermeyeceğini” dedi ve “Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıslı Türklerin ana haklarını görmezlikten gelmeye ve saldırgan politikasına devam ettikçe, Türkiyenin gereken önlemleri almaya devam edeceğini söyledi.
- AKEL ipi gerdi… AKEL’in muhalefet çizgisi ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs sorunu ile ilgili iddialarına karşı hard rock ritmlerinde olmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Cumartesi günü Filelefteros’a konuşurken zıtlaşma ve ve uygulamalarına yönelik eleştiriler tarafımızın suçlanmasına neden olacak ve Türkiye’nin ekmeğine yağ sürüyor” demişti. AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu “AKEL’in yurtseverliğini, Kıbrıs sorununun çözümündeki tutumuyla gösterdiğini ve Türk tarafının ekmeğine yağ süren gel-gitlerin ve çel,işkilerin ta kendisi olduğunu söyledi.
- Dün 20 yaşındaki Lefkoşalı bir genç yaşı küçük kızları internetten kendisine çıplak fotoğraflarını göndermeye zorlaması nedeniyle tutuklandı.

Haravgi gazetesinin ana haberi “Pahalılık protesto edildi…” başlığı altında. Gazete şöyle yazıyor: Yüksek kiralar, yüksek vergiler, pahalılık Kıbrıs ailelerini çökertti. Günden güne yoksullaşan yurttaşlarımızın sayısı artıyor. Kıbrıs Protesto Grubu insan onuruna yakışır yaşam koşuları, tatmin edici doktor ve ilaç hizmetleri gibi taleplerle Cumhurbaşkanlığının önünde bir protesto gösterisi düzenledi. Bu arada kiralar ateş pahası, evsizlerin sayısı giderek artıyor. Konut sorunu bugün yeniden meclise geliyor.
Poltiis gazetesinin diğer haberleirnden bazıları da şöyle:
- DİSİ ile Cumhurbaşkanlığı gel-git ve çelişkiler içinde…
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu New York seyahati öncesinde dün Larnaka Havaalanında konuşurken Cumhurbaşkanını ve DİSİ Genel başkanına bir çağrı yaptı ve “Kıbrıs sorunu ülkemizin ve halkımızın geleceğini, çocuklarımızın ve torunlarımızın kaderini belirleyecek. BM’e gidip görüş ve düşüncelerimizi ortaya koymak, onların görüşlerin, dinlemek görevimizdir. Ama o kadar. Kıbrıs sorununun idaresini elinde bulunduran Sayıon Cumhurbaşkanıdır. Biz değil” dedi. Cumhurbaşkanının kendisini eleştirenleri öteki tarafın ekmeğine yağ sürmekle suçlamasına karşılık olarak ise Kiprianu “AKEL 2014’ten 2017’ye kadar yurdu her şeyin üstünde tuttuğunu Kıbrıs sorununda müzakere sürecine altrüizm ve partinin zarar görmesi pahasına verdiği destekle ıspatlamıştır. Kran Montana’ya kadar. Ne Cumhurbaşkanı ne de Sayın Neofitu aynı şeyi yapmakla gururlanabilirler” dedi.
- Engelli kişilere yönelik devlet politikasından yoksunuz. EDON Dünya Engelliler Günü olan bugün için yaptığı açıklamada “engelli kişilere yönelik bütünleşmiş bir sosyal ve ekonomik yardım politikasından ve bu şahısları topluma entegre edecek önlemlerden yoksunuz” dedi.

Politis gazetesinin ana haberi “Kronik hastalar yana yakıla Genel Sağlık Planı YESİ’yi istiyor” başlığı altında YESİ ile ilgili gelişmeler. Haberde Talasemia, MS ve römatizmal hastalıklardan muzdarip hasta derneklerinin Politis’e uzun bekleme listelerinden kurtulmak amacı ve ilaçlara ve yenilikçi terapilere erişebilirliğin daha kolay olacağı nedeniyle Genel Sağlık Planında ısrar ettiklerini açıkladığını yazıyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Otobüsler solunum cihazında…
Limasol ve Baf kentlerinde kamu ulaşımı bugün felç. Grev nedeniyle hiçbir otobüs yola çıkmayacak. Larnaka’da da çalışanların greve başlaması olasılık dışı değil. Devlet yardımının bu yıldan itibaren azalacak olmasına karşı çıkan otobüs şirketleri ve çalışanları Hükümeti “bu kararın uygulamaya geçmesi demek kapımıza kilit vurmak demektir” diye uyardı. Hükümet hafta sonuna kadar soğukkanlılık öneriyor.
- Dün Cumhurbaşkanlığı Sarayının kapısında toplanan bir grup yurttaş ve küçük parti temsilcileri hayat pahalılığını ve haksızlıkları protesto etti ve Cumhurbaşkanına muhtıra verdi.
- Uyuşturucu madde kullanımı 12 yaşından başlıyor… Kıbrıs Hemşireler ve Ebeler Derneği Başkanı Yeoryia Yeoryiu Politis gazetesine verdiği bir röportajda “sosyal eşitsizlikler, yoksullukkötü yaşam koşulları ve istikrarsızlık gençleri girdaba sürüklüyor. Ruhsal hastalıkların yarısı 14 yaşında başlıyor. Ruhsal hastalıklar yaşayan 19 yaş altı gençlerin oranı ruhsal toplamın yüzde 16’sını oluşturuyor. Gençlerimizin ruhsal sağlığı için bir an önce harekete geçmek şart” dedi.

Alitia gazetesi kamu ulaşımı otobüslerinin bugün grevde olmasını ana haber olarak veriyor. Alitia “Kamu Ulaşım Araçlarında tıkanıklık… Limasol ve Baf’ta binlerce öğrenci, emekli ve turist bugün hareket edemeyecek…” başlığı altında verdiği haberinde Hükümetin bugün erkenden Baf hariç şirketlere paralarını vermeye başlamasının grevleri engelleyemediğini yazıyor. Gazeteye göre diğer kentler de beklemedeler. Gazete durumun çok karıştığını ve şirketlerin süresiz grev kararı geri alınsa bile sorunların her an yeniden patlayabileceğini belirtiyor.
Alitia gazetesinden diğer bazı başlıklarsa şöyle:
- Protesto: Haksızlığa ve pahalılığa son…
- Doktorlar Derneği PİS Sağlık Sigortası Örgütünün teklifini inceliyor.
- Lut tarafından bilgilendirilmeyi bekliyoruz.
- Averof neofitu: Kıbrıs sorunu kritik dönemeçte değil son dönemeçte bulunuyor.
- Andros Kiprianu: Cumhurbaşkanı bir düşünsün bakalım. Türkiye’nin ekmeğine yağ süren kimmiş…
- Limasol’da 34 yaşındaki bir polis Cumartesi sabaha karşı yurttaşlara saldırganca davranması ve şiddet kullanması nedeniyle tutuklandı. Polis bir başka şiddet olayından dolayı bir süreliğine görevden uzaklaştırma almıştı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand