basın özetleri 28.12.18

Haravgi gazetesi ana haberinde “doktorlar kontratlarına ilişkin detaylı açıklamalar talep ediyor... Hastabakıcı ve hemşireler de kontratlarda önerilenlerden hoşnut kalmadı… PASİKİ sendikası hukukçulara başvurduktan sonra karşı öneri yapacak…” başlıkları altında Sağlık Planı YESİ ile ilgili gelişmeleri veriyor. Gazeteye göre devlet hastaneleleri çalışanları sendikaları/ Devlet Sağlık Hizmetleri / çalışanlara sunulan kontratlardan memnun değil. PASİKİ Sendikası Başkanı Sotiris Kumas, çalışanların günümüz koşullarının, kontratlarda teklif edilenlerden çok daha iyi olduğunu açıkladı. Bu arada Kıbrıs Doktorlar Birliği PİS de YESİ’ye cevabını halen vermedi.
Haravgi gazetesinin diğer bir haberi de Kıbrıs sorunuyla ilgili: “Veto hakkı referans şartlarında engel teşkil ediyor… Kimse çoğunluk azınlık ilişkileri istemiyor ama…” başlıkları altında verilen haberde şöyle yazıyor: “ Cenevre ile Kran Montana’da yapılan Kıbrıs sorunuyla ilgili iki kongrede, hemen hemen üzerinde anlaşmaya varılmış olan noktalar konusunda, iki lider arasında kavga koptu. Durum olasılıkla, sonuç verici katılım ve veto hakkı konularının, referans şartlarının belirlenmesinde ne kadar önemli ve geniş rol oynayacağının göstergesidir.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı’nın “bir tarafın adanın sahibi diğer tarafınsa yama ve azınlık olacağı bir sistem asla kabul edilmez” açıklamasına bildik kızgın ifadesiyle cevap verdi.
Anastasiadis “Siyasi eşitlik başka şey, bir tarafın, tüm dünyadaki federal sistemlerde görülmemiş belli mekanizmalar ve özel öngörüler vasıtasıyla öteki tarafa kendini dayatması başka şeydir. Burada azınlık veya çoğunluk söz konusu değil; burada sözü edilen devletin işlevselliğidir, devletin kalıcılığının sağlanmasıdır, uluslararası hukuk ve AB’nin demokratik ilkelerinin 44 yıldır kabul edilemez işgal koşulları, mülklerin talan edilmesi ve insan haklarının ihlal edilmesi koşulları altında bulunan bu ülkede de sağlanmasıdır.” dedi. Anastasiadis Kıbrıs Türk liderinden, bir kurucu eyaletin öteki kurucu eyaletin kaderinde söz hakkına sahip olduğu bir federal model varsa veya üçüncü bir ülkenin garantörlüğü altında bulunan bir ülke daha varsa eğer, kendisine göstermesini istedi. Anastasiadis “kalıcı barış istiyorsak eğer, gerçekten kalkınma istiyorsak –ki bizim yıllardır istediğimiz budur- bunu, sadece ve sadece, karşılıklı saygı ve elele verip geleceğe umutla bakmamıza izin verecek koşulların yaratılması içerisinden başarabiliriz” dedi.
AKEL Kıbrıs sorunu bürosu yetkilisi Tumazos Çelebis “23 Aralık’ta gazeteye verdiği demecinde şu karakteristik noktalara dikkat çekmişti. Tumazos Çelebis “Kran Montana’da /-yürütme, yasama, yargı gücü olsun düzenleyici kurumlar olsun, bağımsız yetkililer olsun-/ tüm ana kurumlar üzerinde ya anlaşmaya varılmıştı ya da varılmak üzereydi. Anlaşmaya varılamamış noktalar sadece K/T tarafının, bir kararın alınması için en azından bir veto hakkı talep ettiği alt düzey siyaset kurumlarıyla ilgiliydi. Ki bu tez, BM GS tarafından da kabul görmedi. GS, çerçevesinde, veto hakkının sadece yaşamsal koşulların söz konusu olduğu noktalarda geçerli olması gerektiği görüşündeydi. Yani GS tarafımızın görüşünü benimsiyor. Ki bu durumda biz devam etmiş olsaydık eğer sorun K/Türk tarafının olacaktı. Alt düzey siyaset kurumları dediğimiz şeyler Meteoroloji Dairesi, Tüketiciler Derneği, Çevre Koruma Dairesi, Sanat ve Kültür Danışmanlığı gibi kurumlardır. Anlayacağınız gibi bu mesele her iki taraftan da abartılmıştır. Ve Türk tarafının söylediği “her konuda veto sahibi olmazsak eğer, bu federasyon olmaz” tezi de doğru değildir” dedi.
Bu arada AKEL de zaman kaybetmeden Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in açıklamalarına ilişkin bir açıklama yaptı. AKEL Cumhurbaşkanının serinkanlılıkla cevap vermesi gerektiğini ve Kıbrıs Türk Liderinin Kıbrıslı Türklerin azınlığa dönüştürülmesinin istendiği şeklindeki görüşlerini reddetmiş olabileceğini belirtti. AKEL “Cumhurbaşkanı bunu yapmak yerine Kıbrıs Rum tarafının tek başına karar vermemesi için gerekli olan Bakanlar Kurulundaki bir veto hakkını şeytan gibi göstermeyi tercih etti” dedi.

 

Alitia gazetesinin ana haberi Genel Sağlık Planı YESİ’yle ilgili gelişmeler. Haberin başlığı şöyle: Ucuz komediye devam… Kulak Burun Boğaz Doktorları Derneği de YESİ’yi boykota karar verdi… Kıbrıs Doktorlar Birliği ise saklanmaya devam ediyor. Doktor Derneklerini öne sürüp, bugüne kadar Kıbrıs doktorlar dünyasını meşgul etmiş en önemli konuda nihai kararını vermeyi savsaklıyor…”
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Akıncı’ya siyasi eşitlik konusunda cevap verdi: Azınlık ya da çoğunluklardan söz etmiyoruz. Burada önemli olan ülkenin kalıcılığını sağlamak maksadıyla devletin işleyişidir.
- Trodos beyazlara büründü. Dün öğleden sonra yağmaya başlayan kar önce tepeyi kapladı, ardından Zirvenin biraz altındaki Meydana ve daha aşağılara yayıldı. Buna rağmen gece meteoroloji Dairesinin beklediği kadar soğuk olmadı.
- İki anne Kristmas gecesi küçük çocuklarını tek başlarına bırakıp gece eğlenmeye gittiler. Çocukların aynı gece olayı polise bildirmesi üzerine anneler tutuklanıp mahkemeye çıkarıldı, çocuklar ise çocuk sığınma evine gönderildi.
- Kavo Greko’ya 15 mil uzaklıkta fırtınalı ve buz gibi bir denizde dalgalarla boğuşan bir adam, oradan geçmekte olan ticari bir gemi tarafından kurtarıldı. Deniz kazazedesi Polis helikopteri tarafından Larnaka Genel Hastanesine ulaştırıldı. Durumunun kritik olduğu bildirildi.
- Kıbrıs, 15 ülkenin yer alacağı ortak bir eylem planı hedefli, iklim değişikliğine yönelik periferik insiyatif üstlendi. Çevre Bakanı “hem fikri alınan ülkelerin hem de uluslararası örgütlerin ilk tepkilerinin olumlu olduğunu açıkladı. Öteki 14 ülke arasında Türkiye, Yunanistan, Suriye, Lübnan, İsrail, Mısır, Ürdün gibi ülkeler var.

 

Politis gazetesinin ana haberi yerel yönetimde yapılması planlanan reformlarla ilgili gelişmeler. Gazete haberini “İçişleri Bakanı, yerel yönetimde yapılacak birleşmelerin referandumsuz yapılmasında kararlı... İçişleri Bakanı Konstandinos Petridis, “Hükümet ve Meclis sorumluluklarını üstlenmelidir”, dedi… Avrupa’da referandumlar değil zorunlu birleşmeler eğilimi hakim…” başlıkları altında veriyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Anastasiadis’ten Akıncı’ya cevap… Cumhurbaşkanı siyasi eşitlik konusunda sert cevap verdi…
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı’nın “siyasi eşitlik çözümün ana bileşenidir” açıklamasına cevaben siyasi eşitliğin başka bir toplumun öteki topluma kendini dayatması olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı oldukça sert olan cevabında Kıbrıs Türk Toplumu Liderine, kendisine mentalite değiştirmesini önereceğine, K/T tarafının istediği mekanizmaların geçerli olduğu bir tek ülke dahi varsa ona göstermesi çağrısı yaptı.
- Derinya yerel yönetim birleşmelerinde turistik Aya Napa ve Paralimni Belediyeleriyle birleşmeyi istemiyor. Derinya’nın kültürel ve idari yönelimi Mağusa’ya bakıyor. 

 


Filelefteros gazetesi de, “Doktorlar dünyasından Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü OKİPİ’ye toplu hayır… Doktor ve hemşire , hastabakıcı sendikaları kendilerine yapılan teklifleri eksik, genelleyici ve hayal kırıcı buluyor…” başlıkları altında, Genel Sağlık Planı YESİ’yle ilgili gelişmeleri ana haber olarak veriyor.
Filelefteros’un diğer haberlerinden bazı başlıklar da şöyle:
- Anastasiadis’ten Akıncı’ya sert yanıt… Bana dediğine bir örnek göster…
- Yeni sahte evlilik ağına ilişkin soruşturma başlatıldı. Yetkililer Bulgaristanlı on Româ kadınını araştırıyor. Kıbrıs’a çalışmak için getirilen 10 kadın Asyalılarla zorla evlendirildiler.
- Küçük çocuklarını evde yalnız bırakıp gece eğlenmeye çıkan iki anne tutuklanıp mahkemeye çıkarıldı. Çocukları mahkeme kararı çıkana dek ellerinden alındı.
- Turizm Bakanlığı Yardımcılığına yeni getirilen Savvas Perdios “günaydın” der demez büyük sorunlarla karşı karşıya gelecek.
- Kıbrıs Arazi Geliştirme Örgütü’nden Hükümete konut çözümü teklifi… Yoksul öğrenci ve aileler ve hassas gruplar için konut planı… Zor ekonomik koşullarda yaşayan kişilere kiraya verilmek üzere öğrenci yurtları ve apartmanlar inşa edilsin.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand