27.12.18 basın özetleri


Alithia gazetesi ana haberini “Referans Noktalarında Belirsizlik”… Mustafa Akıncı ile Kudret Özersay anlaşma sağlanması konusunda umutsuzlar…” başlıkları altında veriyor. Haberde şöyle yazıyor: Ceyn Hol Lut’un adadan ayrılmasının üzerinden çok geçmeden Türk tarafından referans noktalarına ilişkin anlaşma konusunda umutsuzluk mesajları geliyor. Bir yandan Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı “eğer Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitlik talebi karşılanmazsa referans noktaları üzerine anlaşmaya varmak mümkün olmayacak” mesajı verirken Kudret Özersay da referans noktaları konusunda kısa sürede anlaşmaya varmanın olası olmadığını söyledi. Kudret Özersay “ortak vizyon yoktur. Taraflar müzakere süreci başladığı takdirde neler üzerinde konuşacakları konusunda bir yakınlaşma sağlayamıyor” dedi. Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı ise olmazsa olmaz bazı noktaların olduğunu ve bunların arasından siyasi eşitlik konusunun öne çıktığını söyleyerek, Türk tarafının, referans noktalarının belirlenmesi meselesinde siyasi eşitlik konusunda kendi görüşünü dayatmaya çalıştığını ortaya koydu. Mustafa Akıncı “Kıbrıs Rum tarafının bu konuda artık zihniyetini değiştirmesi bir önkoşuldur… Bir tarafın adanın sahibi diğer tarafın ise yama olması zihniyeti değişmedikçe gelişme söz konusu olamaz” dedi.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Kuzeyde Türkiye tipi olaylara tanık olan Kıbrıslı Türkler tepki gösteriyor. Kara çarşaflı kadınların fotoğrafını çekip KKTC’den manzaralar başlığıyla yayınlayan bir kameraman tutuklandı.
- Maronit köyü Kormacit’te Kristmas kutlandı… Özgürlük havası esti.
- 24 Aralık Kristmas arifesi gecesinde tam 41 sarhoş sürücü tespit edildi. Kimilerinin arabasında çocuklar da vardı.Politis gazetesi “Çocuk tacizcilerine ömür boyu hapis yerine okşama niteliğinde cezalar veriliyor… Cezalar 2014 çocuklara karşı işlenen suçlar yasasının öngörülerinden çok uzak…” başlığı altında verdiği ana haberinde cinsel suçlara verilen cezaların yetersizliği. Gazete şöyle yazıyor:
6 Aralık’ta Ceza Mahkemesinin 14 yaşındaki zihinsel özürlü bir kıza tecavüz etmekten yargılanan ve suçlu bulunan kişiye verdiği 4 yıllık ceza yargıçların 2014 yasasını göz önüne almadığının göstergelerinden bir tanesi. 2014 çocuklara karşı işlenen cinsel suçlar yasası suçluya sıfır müsamaha öngörüyordu. Politis gazetesinin yaptığı ilgili araştırmada 2016-2018 yılları arasındaki dönemde işlenen toplam 66 çocuk cinsel istismarı suçu olayından 38 tanesine verilen cezalar sadece 18 aya varan hapis cezalarından oluşuyordu. Sadece 8 davada verilen cezalar bazıları 20 yıl olmak üzere 10 yılın üzerindeydi. Bunların çoğu çocuğa tecavüz davasıydı. Adalet Bakanlığı Meclise, önemli değişiklikler sağlayacak yeni bir yasa tasarısı sunacak.
Politis gazetesi Kıbrıs sorununa ilişkin bir habere de şöyle yer veriyor sevgili dinleyenler:
- İki taraf da Lut’un bu kez önerilerle geleceğini öngörüyor. Lefkoşa’da diplomatik kaynaklar 2019 Ocak sonlarından itibaren adaya gelmesi beklenen BM GS Kıbrıs geçici temsilcisi Ceyn Hol Lut’un referans noktalarına ilişkin tez ve önerilerini yazılı olarak getirmesini bekliyor. Görüşmelerde yer alanlar Lut’un görüşmelerinin daha özlü olduğu konusunda hemfikirken, gerek Kıbrıs Rum gerekse de Kıbrıs Türk tarafı Ceyn Hol Lut’un yaklaşımının, GS’in bundan önceki özel danışmanlarına kıyasla çok daha metodlu ve daha pratik olduğu konusunda aynı fikri paylaşıyor. Her iki tarafın da kaynakları Amerikalı yetkilinin iki Kıbrıs ziyareti arasındaki dönemi Anastasiadis-Eroğlu 2014 ortak açıklamasından başlayan ve Kran Montana’da 6 Temmuz 2017’de başarısızlıkla sonuçlanan son süreci incelemekle geçirdiğini açıkladı. Ceyn Hol Lut, Guteres çerçevesinin altı noktasına, bugüne kadar tüm müzakere başlıklarında uzlaşılan noktalara, tarafların tartışmayı kabul ettiği yeni fikirlere ve yeni bir süreç metodolojisine ilişkin, ortak anlayış olan noktaları, mümkün olan en düşük düzeyde belirsizlikle kaydetmeye çalışıyor. Lut liderlerle yaptığı son görüşmelerinde takvimlere ilişkin bir vurgulama yapmadıysa da, her iki taraf da, yeni sürecin zaman açısından ucu kapalı olacağı ve hedef sonuca ulaşmak olduğundan bu kadar büyük ön hazırlık yapıldığı konusunda aynı görüşleri paylaşıyor.Haravgi gazetesi ana haberini “mühendisler Mağusa’ya güvenli giriş hakkı” talep ediyor… Mağusa İnşaat ve Yeniden Yerleşim Komitesi, Avrupa Parlamentosunun dilekçeler komitesine başvuruyor. Komite Avrupa Parlamentosundan inşaat mühendisleriyle mimarların Mağusa kentine güvenli bir dönüş planı hazırlamaları amacıyla kapalı kente girip binaların durumunu incelemeleri ve kayıt altına almaları için izin çıkarılmasına ilişkin etkili müdahalesini istiyor.
Haravgi gazetesinin diğer haber başlıklarından bazılarıysa şöyle:
- Siyasi eşitlik BM belgelerine giriyor. Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı “bir tarafın adanın sahibi diğer tarafınsa yama veya azınlık durumunda olması asla kabul edilemez. Biz azınlık değiliz” dedi…
- Kuzeyde bir basın çalışanının tutuklanması üzerine tepkiler sürüyor. Şener Elcil ise çağdaş eğitime açıkça müdahale edildiğini şikayet etti.
- Türkiye Tarım Bakanı işgal altındaki bölgede sulama borusu açılışı gerçekleştirdi.
- Trafik levhalarına yapılan Vandalizm saldırılarının zararı devlete yılda 180 milyona mal oluyor.
- Türkiye’nin ikinci sondaj gemisi de Akdeniz’e çıktı.Filelefteros gazetesinin ana haberi “evsizlere Express çözüm… Kıbrıs Arazi Geliştirme Örgütü acil ihtiyaç planını uygulamaya sokmaya hazır” başlığı altında konut sorunu.
Haberde şöyle yazıyor:
Kıbrıs Arazi Geliştirme Örgütü bir günden bir güne evsiz kalan ya da bundan sonra kalacak olan insanlara ilk yardım hizmeti sunmaya hazır. Her gün sokakta kalan insanlar toplanıp geçici olarak kalınabilecek mekânlara yerleştiriliyor. Acil önlemlerin yanısıra Arazi Geliştirme Örgütü daha uzun vadeli planlara da sahip. Evsizlerin birkaç yıllığına barındırılabileceği gibi birkaç yıl içinde kendilerine teslim edilmek üzere daireler de inşa edebilecek durumda.
Gazetenin diğer haberlerinden bazı başlıklar da şöyle:
- 1963-64’te Kıbrıslı Rum askeri hastanesi bulunan Pahiammos bölgesinde kazı çalışmalarına başlanması amacıyla karar alınması için Bakanlar Kuruluna teklif götürüldü.
- Nişancılık merkezleri kış turizminde kalkınma vadediyor. Yasa tasarısı Meclisten geçtikten sonra çok şeyin değişmesi bekleniyor.
- Cinsiyet eşitliği ulusal planı Hazır… Cinsiyetler arasındaki uçurum var olmaya devam ediyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

29 Kasım
İşçi Partisi, heykeller konusunda iyi bir anlaşmadan yana
16:16
Ukrayna, 21 insansız hava aracı ve 3 Rus füzesini imha ettiğini açıkladı
16:14
G7 ülkeleri, İsrail/Hamas ateşkesinin daha da uzatılmasını destekliyor
16:12
Kenya'da seller nedeniyle en az 120 kişi hayatını kaybetti
16:10
İsveç'in NATO üyeliğ,nin onayı gündemde
16:07
Vatandaşlığa kabullerle ilgili duruşma bugün gerçekleşti
16:04
Yeni bir sosyal medya dolandırıcılığı
16:00
Kasım ayında elektrik fiyatlarında %12 indirim
15:58
Hükümet ara bölgedeki durumu yasadışı ve tehlikeli olarak tanımlıyor
15:55
Netanyahu: Ateşkesten sonra da askeri operasyonlara devam edeceğiz
15:53
UNFICYP: Ara bölgede dünden bu yana bir değişiklik yok
15:48
basın özetleri 29.11.23
12:54
Tüm haberler

Video on Demand