Hükümet Sözcüsü: Anastasiadis'in siyasi iradesi açık ve net.


Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, Kıbrıs sorunu müzakerelerinin Birleşmiş Milletler kararları ve Guterres çerçevesi temelinde yeniden başlamasına yönelik siyasi iradesinin

açık ve net ortada olduğunu açıkladı. Anastasiadis’in Kıbrıs sorununda kalıcı olacak ve vatandaşlara güven verecek, işlevsel bir federasyon sistemine ulaşılması için sürekli çaba ortaya koyduğunu belirtti. Müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik sürecin devam ettiğine ve bunun Cumhurbaşkanı ve Kıbrıs Rum tarafının arzusu olduğuna dikkat çekerek, Jane Holl Lute’un misyonu aracılığıyla hazırlık yapıldığını ifade etti. Prodromu, tam güven bulunması ve 3üncü kişilerin değil, Kıbrıslıların oluşturduğu bir gelecek olması için, Kıbrıs’ın garantilerden, müdahale haklarından ve Türkiye’nin işgal ordusundan kurtarılmasının öncelik olduğunu vurguladı. Güvenlik ve garantiler konusunda Türkiye’nin tezinin değişme olasılığı bulunup bulunmadığına dair soruya yanıt veren hükümet sözcüsü, bu sürecin görev tanımının belirlenmesi için yapıldığını, tahminlerde bulunmanın ve herhangi bir açıklama yapılmasının tavsiye edilmediğini söyledi. Ocak ayında Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün görev süresinin yenilenmesine dair rapor hakkında ise, Türkiye’nin işgal ordusu adada kalmaya devam ettikçe, Barış Gücü’nün görevinin devam etmesinin gerekli olduğunu dile getirdi.


Hükümet Sözcüsü, Türkiye’nin Birleşik Devletler ve Fransa gibi ülkelerle ortak tatbikat yaptığına dair sansasyonel eylemlerini yorumlayarak, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji programının ve ilgili çalışmaların normal olarak devam ettiğini açıkladı. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin doğal zenginlikleri üzerindeki şüphe götürmeyen egemenlik haklarının, üçlü ortaklıklar, büyük güçlerin bu ortaklıklara katılımı ve Avrupa Birliği’nin enerji güvenliği programıyla uzlaşan ve özdeşleşen planlarla güçlendiğini vurguladı. Amerikan askerinin Suriye’den çekilmesini ve Netanyahu ile Erdoğan arasındaki anlaşmazlığı yorumlayan Hükümet Sözcüsü, bölgede hüküm süren gerginliklere ve istikrarsızlığa bir denge mesajı verecek olan Kıbrıs sorununun çözümünün bu sebepten dolayı acil olduğunu ifade etti.  

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:03

Son Haberler

07 Ekim
basın özetleri 07.10.22
14:47
1 haftada koronavirüs nedeniyle 5 kişi hayatını kaybetti
13:48
Nouris: Ege'de göçmenlerin ölümüyle yaşanan trajedi Türkiye'nin göçü araçsallaştırdığını gösteriyor
13:47
Kavo Greko'ya 21 yasadışı göçmen daha geldi
13:46
Biden: Nükleer savaş tehlikesi var
13:45
Kıbrıs Türk tarafından ΒΜ Barış Gücü ile ilgili bir mektup geldiğini doğrulandı
13:44
Zelensky: Avrupalı liderlerden ek silahlanma talebinde bulundu
07:00
Moskova: Zelensky'nin açıklamaları bir dünya savaşı çağrısı
06:58
Erdoğan liderler yemeğinin ardından saldırgan söylemlerini sürdürdü
06:57
Macron: Türkiye'nin uluslararası hukuka saygı göstermesi gerekiyor
06:57
Prag'da Mitsotakis ile Erdoğan arasında sözlü olay yaşandı
06:56
Prag'da Anastasiadis ve Erdoğan kısa bir görüşme gerçekleştirdi
06:55
Tüm haberler

Video on Demand