Hükümet Sözcüsü: Anastasiadis'in siyasi iradesi açık ve net.


Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, Kıbrıs sorunu müzakerelerinin Birleşmiş Milletler kararları ve Guterres çerçevesi temelinde yeniden başlamasına yönelik siyasi iradesinin

açık ve net ortada olduğunu açıkladı. Anastasiadis’in Kıbrıs sorununda kalıcı olacak ve vatandaşlara güven verecek, işlevsel bir federasyon sistemine ulaşılması için sürekli çaba ortaya koyduğunu belirtti. Müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik sürecin devam ettiğine ve bunun Cumhurbaşkanı ve Kıbrıs Rum tarafının arzusu olduğuna dikkat çekerek, Jane Holl Lute’un misyonu aracılığıyla hazırlık yapıldığını ifade etti. Prodromu, tam güven bulunması ve 3üncü kişilerin değil, Kıbrıslıların oluşturduğu bir gelecek olması için, Kıbrıs’ın garantilerden, müdahale haklarından ve Türkiye’nin işgal ordusundan kurtarılmasının öncelik olduğunu vurguladı. Güvenlik ve garantiler konusunda Türkiye’nin tezinin değişme olasılığı bulunup bulunmadığına dair soruya yanıt veren hükümet sözcüsü, bu sürecin görev tanımının belirlenmesi için yapıldığını, tahminlerde bulunmanın ve herhangi bir açıklama yapılmasının tavsiye edilmediğini söyledi. Ocak ayında Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün görev süresinin yenilenmesine dair rapor hakkında ise, Türkiye’nin işgal ordusu adada kalmaya devam ettikçe, Barış Gücü’nün görevinin devam etmesinin gerekli olduğunu dile getirdi.


Hükümet Sözcüsü, Türkiye’nin Birleşik Devletler ve Fransa gibi ülkelerle ortak tatbikat yaptığına dair sansasyonel eylemlerini yorumlayarak, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji programının ve ilgili çalışmaların normal olarak devam ettiğini açıkladı. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin doğal zenginlikleri üzerindeki şüphe götürmeyen egemenlik haklarının, üçlü ortaklıklar, büyük güçlerin bu ortaklıklara katılımı ve Avrupa Birliği’nin enerji güvenliği programıyla uzlaşan ve özdeşleşen planlarla güçlendiğini vurguladı. Amerikan askerinin Suriye’den çekilmesini ve Netanyahu ile Erdoğan arasındaki anlaşmazlığı yorumlayan Hükümet Sözcüsü, bölgede hüküm süren gerginliklere ve istikrarsızlığa bir denge mesajı verecek olan Kıbrıs sorununun çözümünün bu sebepten dolayı acil olduğunu ifade etti.  

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:03

Son Haberler

19 Haziran
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Toplum içindeki koronavirüs bulaşı düşük seviyelerde kalmaya devam ediyor.
10:11
18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Tüm haberler

Video on Demand