Hükümet Sözcüsü: Anastasiadis'in siyasi iradesi açık ve net.


Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, Kıbrıs sorunu müzakerelerinin Birleşmiş Milletler kararları ve Guterres çerçevesi temelinde yeniden başlamasına yönelik siyasi iradesinin

açık ve net ortada olduğunu açıkladı. Anastasiadis’in Kıbrıs sorununda kalıcı olacak ve vatandaşlara güven verecek, işlevsel bir federasyon sistemine ulaşılması için sürekli çaba ortaya koyduğunu belirtti. Müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik sürecin devam ettiğine ve bunun Cumhurbaşkanı ve Kıbrıs Rum tarafının arzusu olduğuna dikkat çekerek, Jane Holl Lute’un misyonu aracılığıyla hazırlık yapıldığını ifade etti. Prodromu, tam güven bulunması ve 3üncü kişilerin değil, Kıbrıslıların oluşturduğu bir gelecek olması için, Kıbrıs’ın garantilerden, müdahale haklarından ve Türkiye’nin işgal ordusundan kurtarılmasının öncelik olduğunu vurguladı. Güvenlik ve garantiler konusunda Türkiye’nin tezinin değişme olasılığı bulunup bulunmadığına dair soruya yanıt veren hükümet sözcüsü, bu sürecin görev tanımının belirlenmesi için yapıldığını, tahminlerde bulunmanın ve herhangi bir açıklama yapılmasının tavsiye edilmediğini söyledi. Ocak ayında Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün görev süresinin yenilenmesine dair rapor hakkında ise, Türkiye’nin işgal ordusu adada kalmaya devam ettikçe, Barış Gücü’nün görevinin devam etmesinin gerekli olduğunu dile getirdi.


Hükümet Sözcüsü, Türkiye’nin Birleşik Devletler ve Fransa gibi ülkelerle ortak tatbikat yaptığına dair sansasyonel eylemlerini yorumlayarak, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji programının ve ilgili çalışmaların normal olarak devam ettiğini açıkladı. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin doğal zenginlikleri üzerindeki şüphe götürmeyen egemenlik haklarının, üçlü ortaklıklar, büyük güçlerin bu ortaklıklara katılımı ve Avrupa Birliği’nin enerji güvenliği programıyla uzlaşan ve özdeşleşen planlarla güçlendiğini vurguladı. Amerikan askerinin Suriye’den çekilmesini ve Netanyahu ile Erdoğan arasındaki anlaşmazlığı yorumlayan Hükümet Sözcüsü, bölgede hüküm süren gerginliklere ve istikrarsızlığa bir denge mesajı verecek olan Kıbrıs sorununun çözümünün bu sebepten dolayı acil olduğunu ifade etti.  

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:03

Son Haberler

16 Haziran
Dışişleri Bakanı: Zirve toplantısı, Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri açısından kritik derecede önemli
14:08
Hükümet Sözcüsü: Cumhurbaşkanı hükümet değişikliğine normal bir şekilde devam edecek
14:06
Cumhurbaşkanı, Kamu Hizmetiyle ilgili reform yasasının onaylanmamasından dolayı meclisi eleştirdi.
14:03
Bugün Joe Biden ve Vladimir Putin arasında Cenevre’de görüşme yapılıyor.
13:57
basın özetleri 16.06.21
13:39
15 Haziran
Basın Özetleri 15.06.2021
14:21
DIPA da hükümete katılma önerisine olumsuz cevap verdi
13:37
DIKO'nun Hükümete katılıma yanıtı olumsuz oldu
13:36
Hristodoulidis ve Dendias telefon görüşmesi gerçekleştirdi
13:35
Ekoloji Hareketinden de Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e olumsuz yanıt geldi
13:34
Sizopoulos: EDEK muhalefette kalacak
13:33
Hristodoulidis: Yaklaşan Avrupa Konseyi'nin sonucu, Ankara'nın Kıbrıs sorununa ilişkin tutumuna göre değerlendirilecek
13:32
Tüm haberler

Video on Demand