Hükümet Sözcüsü: Anastasiadis'in siyasi iradesi açık ve net.


Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, Kıbrıs sorunu müzakerelerinin Birleşmiş Milletler kararları ve Guterres çerçevesi temelinde yeniden başlamasına yönelik siyasi iradesinin

açık ve net ortada olduğunu açıkladı. Anastasiadis’in Kıbrıs sorununda kalıcı olacak ve vatandaşlara güven verecek, işlevsel bir federasyon sistemine ulaşılması için sürekli çaba ortaya koyduğunu belirtti. Müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik sürecin devam ettiğine ve bunun Cumhurbaşkanı ve Kıbrıs Rum tarafının arzusu olduğuna dikkat çekerek, Jane Holl Lute’un misyonu aracılığıyla hazırlık yapıldığını ifade etti. Prodromu, tam güven bulunması ve 3üncü kişilerin değil, Kıbrıslıların oluşturduğu bir gelecek olması için, Kıbrıs’ın garantilerden, müdahale haklarından ve Türkiye’nin işgal ordusundan kurtarılmasının öncelik olduğunu vurguladı. Güvenlik ve garantiler konusunda Türkiye’nin tezinin değişme olasılığı bulunup bulunmadığına dair soruya yanıt veren hükümet sözcüsü, bu sürecin görev tanımının belirlenmesi için yapıldığını, tahminlerde bulunmanın ve herhangi bir açıklama yapılmasının tavsiye edilmediğini söyledi. Ocak ayında Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün görev süresinin yenilenmesine dair rapor hakkında ise, Türkiye’nin işgal ordusu adada kalmaya devam ettikçe, Barış Gücü’nün görevinin devam etmesinin gerekli olduğunu dile getirdi.


Hükümet Sözcüsü, Türkiye’nin Birleşik Devletler ve Fransa gibi ülkelerle ortak tatbikat yaptığına dair sansasyonel eylemlerini yorumlayarak, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji programının ve ilgili çalışmaların normal olarak devam ettiğini açıkladı. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin doğal zenginlikleri üzerindeki şüphe götürmeyen egemenlik haklarının, üçlü ortaklıklar, büyük güçlerin bu ortaklıklara katılımı ve Avrupa Birliği’nin enerji güvenliği programıyla uzlaşan ve özdeşleşen planlarla güçlendiğini vurguladı. Amerikan askerinin Suriye’den çekilmesini ve Netanyahu ile Erdoğan arasındaki anlaşmazlığı yorumlayan Hükümet Sözcüsü, bölgede hüküm süren gerginliklere ve istikrarsızlığa bir denge mesajı verecek olan Kıbrıs sorununun çözümünün bu sebepten dolayı acil olduğunu ifade etti.  

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:03

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand