Nikos Kocias'ın Filelefteros Gazetesi'ndeki röportajı.

Yunanistan eski Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, Türkiye’nin arzusunun, tüm adanın kontrolünü ele geçirmek için, Kıbrıs sorununda garantörlüklerin ve işgal ordusunun kalacağı bir çözüm bulunması olduğunu açıkladı.

Kocias, Filelefteros Gazetesi’ne verdiği röportajda, Kıbrıs sorununun çözümüyle, Kıbrıs’ın normal bir devlete dönüşmesi gerektiğini ve bunun da işgal ordusunun adadan ayrılması ve güvenlik ve garanti anlaşmalarının iptal edilmesi anlamına geldiğini belirtti. Cran Montana’da güvenlikle ilgili ortaya koyduğu önerinin, müktesebat oluşturduğunu ve kimsenin bundan kaçamayacağını vurguladı. Kocias, birçok şeyin söylenmesine rağmen, 3 garantör ülkenin Başbakanlarından birinin, hiçbir zaman İsviçre’ye giderek zirvede yer almayı düşünmediğine dikkat çekti. Tarafların anlaşmaya çok yaklaştığı bir an olup olmadığına dair sorulan soruya ise, bir aşamada Türkiye’nin Espen Barth Eide’ye anlaşmaların iptal edilmesi önerisiyle hemfikir olduğunu ilettiği cevabını verdi. Ancak son gece bu durumun Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne teyit edilmesinin vakti geldiğinde, Türkiye’nin hiçbir zaman böyle bir tezi ileri sürmediğini açıkladığını ifade etti. Kocias, Cran Montana’nın o anda son bulduğu görüşünü ileri sürdü.

EDEK, Kocias’ın Filelefteros Gazetesi’ndeki röportajını son derece açıklayıcı olarak niteleyerek, özellikle Kıbrıs içinde yaptıkları açıklamalarla, Türkiye’yi Cran Montana’daki çıkmazla ilgili sorumluluklarından kurtarmaya çalışan kişilere yanıt verdiğini açıkladı. EDEK’e göre, sürecin Kıbrıs sorunuyla ilgili Uluslararası Zirve yönüne taşınması ve görüşmelerin uluslararası boyut ve özellikle Garanti ve İttifak Anlaşmaları’nın iptal edilmesi, Türk ordusunun adadan ayrılması, yerleşiklerin geri dönmesi ve Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk göçmenlerin güvenlik koşulları altında evlerine geri dönmesi temelinde yapılması gerektiğini ifade etti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:03

Son Haberler

14 Haziran
Tüm gözler Erdoğan - Biden görüşmesinde
08:14
NATO zirvesi bugün Brüksel'de başlıyor
08:13
Cumhurbaşkanı Anastasiadis siyasi parti liderleri ile temaslara başlıyor
08:12
Dün 33 yeni vaka kaydedildi
08:11
13 Haziran
Anastasiadis: Kıbrıs Rum tarafı AB'nin ilkelerine ve değerlerine saygı duyan bir devlet istiyor.
18:09
Cumhurbaşkanı: Siyasi parti liderleriyle Kıbrıs'ı ileriye taşıyacak uzlaşı ortamı yaratılması hedefleniyor.
18:07
Sayıştaylık, vatandaşlıklarla ilgili Araştırma Komitesi'ni görev tanımını aşmakla suçladı.
18:05
Kiprianu: Kıbrıs sorununda oluşan durum son derece zor ve tehlikeli
18:04
G-7 ülkeleri Çin dampingi konusunda fikir birliğine vardı.
18:03
Mitsotakis- Erdoğan görüşmesine 1 gün kala, Ankara tahriklerde bulunuyor.
18:01
Polis, 65 yaşındaki kadının üzerinde büyük miktarda gümrüksüz tütün ürünü buldu
17:58
12 Haziran
Lute’un yeni Kıbrıs ziyaretinin Haziran ayının son 10 gününde yapılması planlanıyor.
16:30
Tüm haberler

Video on Demand