Nikos Kocias'ın Filelefteros Gazetesi'ndeki röportajı.

Yunanistan eski Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, Türkiye’nin arzusunun, tüm adanın kontrolünü ele geçirmek için, Kıbrıs sorununda garantörlüklerin ve işgal ordusunun kalacağı bir çözüm bulunması olduğunu açıkladı.

Kocias, Filelefteros Gazetesi’ne verdiği röportajda, Kıbrıs sorununun çözümüyle, Kıbrıs’ın normal bir devlete dönüşmesi gerektiğini ve bunun da işgal ordusunun adadan ayrılması ve güvenlik ve garanti anlaşmalarının iptal edilmesi anlamına geldiğini belirtti. Cran Montana’da güvenlikle ilgili ortaya koyduğu önerinin, müktesebat oluşturduğunu ve kimsenin bundan kaçamayacağını vurguladı. Kocias, birçok şeyin söylenmesine rağmen, 3 garantör ülkenin Başbakanlarından birinin, hiçbir zaman İsviçre’ye giderek zirvede yer almayı düşünmediğine dikkat çekti. Tarafların anlaşmaya çok yaklaştığı bir an olup olmadığına dair sorulan soruya ise, bir aşamada Türkiye’nin Espen Barth Eide’ye anlaşmaların iptal edilmesi önerisiyle hemfikir olduğunu ilettiği cevabını verdi. Ancak son gece bu durumun Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne teyit edilmesinin vakti geldiğinde, Türkiye’nin hiçbir zaman böyle bir tezi ileri sürmediğini açıkladığını ifade etti. Kocias, Cran Montana’nın o anda son bulduğu görüşünü ileri sürdü.

EDEK, Kocias’ın Filelefteros Gazetesi’ndeki röportajını son derece açıklayıcı olarak niteleyerek, özellikle Kıbrıs içinde yaptıkları açıklamalarla, Türkiye’yi Cran Montana’daki çıkmazla ilgili sorumluluklarından kurtarmaya çalışan kişilere yanıt verdiğini açıkladı. EDEK’e göre, sürecin Kıbrıs sorunuyla ilgili Uluslararası Zirve yönüne taşınması ve görüşmelerin uluslararası boyut ve özellikle Garanti ve İttifak Anlaşmaları’nın iptal edilmesi, Türk ordusunun adadan ayrılması, yerleşiklerin geri dönmesi ve Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk göçmenlerin güvenlik koşulları altında evlerine geri dönmesi temelinde yapılması gerektiğini ifade etti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:03

Son Haberler

27 Eylül
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Pelekanos: Rosemary Di Carlo sonbaharda Kıbrıs'ı ziyaret edecek
13:57
Tüm haberler

Video on Demand