Nikos Kocias'ın Filelefteros Gazetesi'ndeki röportajı.

Yunanistan eski Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, Türkiye’nin arzusunun, tüm adanın kontrolünü ele geçirmek için, Kıbrıs sorununda garantörlüklerin ve işgal ordusunun kalacağı bir çözüm bulunması olduğunu açıkladı.

Kocias, Filelefteros Gazetesi’ne verdiği röportajda, Kıbrıs sorununun çözümüyle, Kıbrıs’ın normal bir devlete dönüşmesi gerektiğini ve bunun da işgal ordusunun adadan ayrılması ve güvenlik ve garanti anlaşmalarının iptal edilmesi anlamına geldiğini belirtti. Cran Montana’da güvenlikle ilgili ortaya koyduğu önerinin, müktesebat oluşturduğunu ve kimsenin bundan kaçamayacağını vurguladı. Kocias, birçok şeyin söylenmesine rağmen, 3 garantör ülkenin Başbakanlarından birinin, hiçbir zaman İsviçre’ye giderek zirvede yer almayı düşünmediğine dikkat çekti. Tarafların anlaşmaya çok yaklaştığı bir an olup olmadığına dair sorulan soruya ise, bir aşamada Türkiye’nin Espen Barth Eide’ye anlaşmaların iptal edilmesi önerisiyle hemfikir olduğunu ilettiği cevabını verdi. Ancak son gece bu durumun Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne teyit edilmesinin vakti geldiğinde, Türkiye’nin hiçbir zaman böyle bir tezi ileri sürmediğini açıkladığını ifade etti. Kocias, Cran Montana’nın o anda son bulduğu görüşünü ileri sürdü.

EDEK, Kocias’ın Filelefteros Gazetesi’ndeki röportajını son derece açıklayıcı olarak niteleyerek, özellikle Kıbrıs içinde yaptıkları açıklamalarla, Türkiye’yi Cran Montana’daki çıkmazla ilgili sorumluluklarından kurtarmaya çalışan kişilere yanıt verdiğini açıkladı. EDEK’e göre, sürecin Kıbrıs sorunuyla ilgili Uluslararası Zirve yönüne taşınması ve görüşmelerin uluslararası boyut ve özellikle Garanti ve İttifak Anlaşmaları’nın iptal edilmesi, Türk ordusunun adadan ayrılması, yerleşiklerin geri dönmesi ve Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk göçmenlerin güvenlik koşulları altında evlerine geri dönmesi temelinde yapılması gerektiğini ifade etti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:03

Son Haberler

12 Haziran
Lute’un yeni Kıbrıs ziyaretinin Haziran ayının son 10 gününde yapılması planlanıyor.
16:30
Papadopulos, muhalefetin Meclis Başkanı seçme konusundaki başarısızlığıyla ilgili hayal kırıklığı ifade etti.
16:29
Şizopulos: Demokratik Cephe’nin önerisi benim veya Papadopulos’un seçilmesini engellemeyi hedefledi
16:28
Lefkoşa-Limasol anayolu ve Pareklisya köyü arasında çıkan yangın, yerleşim yerlerini tehdit ediyor.
16:27
Kıbrıs'ın BM’deki Daimî Büyükelçisi: Güvenlik Konseyi'nin Maraş kararları gecikmeden uygulanmalı
14:04
Larnaka: Makenzi bölgesinde yaşayan 89 yaşındaki kadının evi soyuldu.
14:03
Pavlopulos: Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tek ve bölünemez olması gerek
13:56
Sağlık Bakanlığı son 24 saat içinde 60 yeni vaka saptandığını açıkladı.
13:54
11 Haziran
ECDC'den koronavirüs uyarısı
13:32
Varvitsiotis: Yunanistan'ın Kıbrıs ile dayanışması her zamankinden daha güçlü
13:30
Kaydedilen vakaların %95'i aşılanmamış kişilerde tespit ediliyor
13:29
G7 zirvesi başladı
13:28
Tüm haberler

Video on Demand