21/12/18 basın özetleri

Alitia gazetesi ana haber olarak Kıbrıs-Yunanistan-İsrail üçlü işbirliği konusunu veriyor. “ABD üçlüyü kutsasın… İsrail- Kıbrıs- Yunanistan üçlüsünün Ber Seva zirve toplantısı ABD’nin de katılımıyla gerçekleşti”… başlığı altında verilen haberde şöyle yazıyor:
Netaniahu, Anastasiadis ve Tsipras East Med boru hattı için en önemli ilk adımı attı. Bilgilere göre “enerji altyapısı güvenliğinin korunması amacıyla ortak bir askeri güç oluşturulacak. Her ülke, sabotaj durumunda, yetki alanı dahilinde olsun ya da olmasın müdahale etme yetkisine sahip olacak.
Üçlünün Ber Seva zirvesinde büyükelçilik düzeyinde yer alan ABD/ Girit’te yapılacak olan bir sonraki zirvede daha yüksek düzeyde yer almayı planlıyor. East Med boru hattı ile ilgili ilk önemli adımın atıldığı toplantıda/ ABD’nin yer almasının tesadüf olmadığına dikkat çekiliyor. Nikos Anastasiadis’in açıklamasına göre/ EastMed anlaşması, Avrupa Komitesi tarafından gerekli AB onayı alındıktan sonra, bir sonraki zirvede imzalanacak. Netaniahu da 2019 başlarında yapılacak bir sonraki zirvede anlaşmanın imzalanmasını öngördüğünü açıkladı.
Alitia gazetesinin ilk sayfasında yer alan diğer bir haberi de DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu’nun dünkü basın toplantısındaki açıklamaları:
Gazete “Averof Neofitu NATO üyeliği çözüme bomba koymak olur. Ne AKEL ne de Rusya NATO’ya üye olacağımız bir çözüme, asla, evet demez…” başlığı altında verdiği haberinde şöyle yazıyor: DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu açıkça Nato üyeliğine hayır dedi. Bunun kendisi için ideolojik bir seçim olmadığını belirten Averof Neofitu “benim ülkenin Batı yanlısı bir yönelim izlemesi taraftarı olduğum açıktır. Ama ülkenin çözümden sonra NATO üyesi olacağı bir çözümü ne AKEL ne de Rusya destekler” dedi. Neofitu aynı zamanda herkesi, birlik halinde, ülkenin yabancı askeri güçlerden ve garantörlerden kurtulmuş çağdaş bir devlete dönüşmesini istediği mesajını vermeye çağırdı.

Politis gazetesinin bugünkü ana haberi “Kişisel veriler için kurumlar çatışması… Sayıştay Başkanı mevcut olmayan yasaların arkasına saklanmaya çalışıyor” başlıkları altında şöyle yazıyor: Sayıştay Başkanı,/ Kişisel Verilerin Korunması Komiserinin, kendisi hakkında Başsavcıya şikayette bulunmasını eleştirirken “whistleblower” yani yasadışı bir hadiseyi fark edip ilgili kuruluşlara veya kamuya bildiren kişilerin kimliğini açıklamama hakkını savundu. Ancak “whistleblower”lerin kimliğinin açıklanmasına dair yasa tasarısı Kıbrıs Temsilciler Meclisinden henüz geçmedi. Söz konusu olayda Sayıştay Başkanının/ Kıbrıs OPAP kurumundan almış olduğu para hakkında cezai soruşturma başlatılmasını istediği/ yurt dışında yaşayan bir KC yurttaşı hakkında suçlamada bulunmuştu.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu dün DİSİ’de yaptığı basın toplantısında AKEL ve Cumhurbaşkanının adını vermeden “Kıbrıs sorunu konusundaki iç çatışmalar sona ermelidir” dedi. Neofitu hiçbir parti hakkında “çözüm istemiyor” demek istemediğini ve “hep birlikte harekete geçip iç cephede nasıl daha pozitif bir ortam sağlayabileceğimize bakmamız gerektiğini” söyledi. DİSİ Genel Başkanı Türkiye’nin görüş ve tezlerinden söz ederken, Kıbrıs sorununda yazdan önce herhangi bir hareketlenmenin beklenmemesi gerektiğini ifade etti. Politis’in Cumhurbaşkanlığıyla aralarında görüş ayrılığı olup olmadığına ilişkin sorusuna cevaben Averof Neofitu/ Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in desantralizasyonla ilgili görüşlerini desteklediğini ve federe devletlere ne kadar çok yetki verilirse halkın günlük yaşam alışkanlıklarının değişmeyeceği konusunda o kadar çok ikna edileceğini söyledi.
- EastMed’in yaşayabilirliğinin tespit edilmesi 2021’i bulacak… Dün sona eren İsrail-Kıbrıs-Yunanistan üçlü zirve toplantısında EastMed boru hattı konusunda atılan ilk adım/ siyasi açıdan önemli bir karar olarak görülse de/ boru hattının yapım çalışmalarının başlaması halen uzak olmaya devam ediyor.

Haravgi gazetesinin bugünkü ana haberi, Kıbrıs Arazi Kalkındırma Örgütü’nün konut programlarını engelliyorlar… Arazi Kalkındırma Örgütünün konut planı çalışması aylardır çekmecelerde bekletiliyor… PEO konut programlarının yeniden başlatılmasını talep ediyor…” başlıkları altında. Haberde PEO Genel Sekreteri Pambis Kiritsis’in konuyla ilgili açıklamaları veriliyor. Gazeteye göre, PEO Genel Sekreteri, Kıbrıs Arazi Kalkındırma Örgütünün devletin sosyal konut politikasında başrolü oynaması gerektiğini söyledi. Pambis Kiritsis “binlerce genç insan için konut sahibi olmak günümüzde ulaşılamaz bir düş oldu. Ne yazık ki Hükümet gökdelenler, kuleler ve otellerin yapımı için paralar verirken, genç çiftlerin ve dar gelirli insanların barınma ihtiyaçlarını görmezlikten geliyor” dedi.
Haravgi gazetesinin diğer bazı haberleri:
- Anastasiadis ile Nikolas Papadopulos seçim öncesinde ELAM’dan destek istemişti. Dün SİGMA Televizyonunda yer alan ve ELAM’ın bir ilkokula ırkçı kriterlere dağıtılmasını istediği 12 mont bağışlaması konusunun tartışıldığı bir programda yer alan DİKO Basın Sözcüsü Vekili Yorgos Yeoryiu ile ELAM Sözcüsü Yeadis Yeadis giriştikleri kavga sırasında DİKO sözcüsünün ELAM’ın tavrını ırkçı şeklinde değerlendirmesi üzerine/ ELAM Sözcüsü Yeadis “DİKO ve Nikolas Papadopulos geçen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde saman altından ELAM’ın desteğini isterken faşist ve ırkçı değildik” dedi. Yorgos Yeoryiu cevabında bu iddiayı yalanlamadan “ELAM Cumhurbaşkanına destek verdi. Nikos Anastasiadis’e koltuk değnekliği yaptı” demekle yetindi.
- Üretici çaresiz. Kötü hava koşullarından sonra Dierona ve Arakapa’da mandalina ağaçlarında tek mandalina kalmadı.
- Faşizm Hloraka’da da başını kaldırıyor. DİSİ, DİKO, EDEK ve ELAM Grivas’a anıt dikiyorlar. Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili müzakerelerin başlatılması için sürecin gelişme halinde olduğu bir sırada, Hloraka Köy Meclisindeki AKEL dışında tüm partiler Grivas’ın/ zamanında konuk edildiği bir evin/ satın alınarak Grivas Müzesine dönüştürülmesi lehine oy kullandı. AKEL Baf kazası örgütü olayı kınayan bir açıklama yaptı.
- İki gün önce sokağa atılan 70 insan evlerine geri döndü. Binanın sahibi şirket “kimsenin elektriğini kesmediğini, gazeteleri yalan haberler yazmakla suçladı ve dava edeceğini” bildirdi. 
Filelefteros gazetesinin ana haberi de Kıbrıs-İsrail-Yunanistan üçlü zirvesinde alınan karar sevgili dinleyenler. Gazete haberini “Kıbrıs-İsrail-Yunanistan EastMed’in ön anlaşmasını imzaladı AB’ne gönderdi… Boru hattının yapımı için ilk adım atıldı… ABD’den üçlü zirveye ve boru hattının yapımına tam destek…” başlıklarıyla veriyor. Gazete EastMed için asıl anlaşmanın imzalarının/ 2019’un ilk üç ayında gireceğini yazıyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları da şöyle:
- AB Kıbrıs’taki göçmenleri geçici barındırma merkezi Purnara’nın tıbbi hizmetlerin geliştirilmesi ve resmi başvuru işlemlerinin yapılabilmesi için gerekli altyapının sağlanması çalışmalarına sadece 3.1 milyon avro verdi. Rakam yapılması gerekenler için lazım olan paranın çok altında.
- Hükümet otellere konut teşviklerini 2021’e kadar uzatmaya karar verdi. Gerek yeni otellerin yapımı gerekse de mevcut otellerin genişletilmesi yoluyla yatak kapasitesini arttırmayı öngörüyor.
- Hrisoria Argiru adlı 86 yaşındaki kadın Baf’ın kent merkezindeki evinde mazot sobası alev alınca, olay yerinden uzaklaşamadı ve ölümcül derecede yandı. Komşuların dumanı fark etmesi üzerine polise haber verildi. Yaşlı kadın hastaneye götürüldü ancak biraz sonra öldü.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand