Liderlerin 3lü zirve toplantısının sonraki açıklamaları.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bugünkü Kıbrıs-Yunanistan-İsrail 3lü Zirve Toplantısı’nda varılan, Eastmed doğal gaz boru hattının inşasına yönelik anlaşmayı,

üç taraflı işbirliğinin en önemli ve esaslı başarılarından biri olarak niteledi. Anastasiadis, toplantının ardından, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile birlikte katıldığı ortak basın toplantısında, bu stratejik projenin kuşkusuz daha geniş bir bölge için büyük faydası olacağını ve uygulanmasının Avrupa Birliği'nin enerji güvenliğine fiilen katkıda bulunacağını vurguladı. Bölgede bulunan devletler arasındaki işbirliğinin, herhangi birine karşı yapılmadığına dikkat çekerek, aynı barış ve istikrar vizyonunu paylaşan ülkelere, Birleşmiş Milletler ilkelerine saygı duymaları, ayrıca güvenlik ve işbirliği kurma mekanizmalarına katılmaları için çağrı yaptı. Kıbrıs sorununda kalıcı ve işlevsel çözüme ulaşmanın bölgeye birçok yarar sağlayacağını ve Kıbrıs’ı tüm bölgede, Hristiyan ve Müslüman topluluklar arasında, etnik, kültürel, dini ve dilsel işbirliğinin mükemmel bir örneği haline getireceğini ifade etti. Ayrıca tüm bu öğelerin, yabancı bağımlılıklarından kurtulmuş, tam bağımsız, refah bir Avrupa ülkesinde barış içinde birlikte var olmasına izin vereceğini vurguladı.


Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, EastMed boru hattının özellikle jeopolitik değeri olduğunu açıklayarak, hedefin, Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının Avrupa’ya doğru akışının ve bölgede enerji kaynakları olan diğer ülkelerin de dahil edilmesinin sağlanması olduğunu belirtti. İşbirliğinin, ekonomik, ticari, jeopolitik değeri olduğuna dikkat çekerek, boru hattının inşası için işbirliği yapan herkesin, bölgedeki istikrar ve barış için yol açtığını vurguladı. Aleksis Çipras, Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak ise, garantörlüklerin kaldırılmasından ve işgal askerinin adadan ayrılmasından geçen, uluslararası hukuk ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki egemenlik haklarını uygulamasına saygı duyan, adil ve kalıcı bir çözüm bulunması gerektiğini ifade etti.


İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, EastMed boru hattı anlaşmasını, İsrail, Kıbrıs ve Yunanistan arasında zaten mükemmel olan işbirliğinin daha da güçlendirilmesine yönelik önemli bir adım olarak niteledi. Doğu Akdeniz’den doğal gaz taşıyacak olan, dünyanın en büyük deniz altı boru hattını oluşturmak için anlaşmaya vardıklarını belirterek, Avrupa’ya doğru yeni yollar açacak ve 3lü işbirliğinin daha da derinleşmesine yol açacak bir anlaşmaya hazır olduklarını ifade etti. Avrupa’nın güvenliği ve 3 ülkenin ekonomileri için önemli bir anlaşma olduğunu vurguladı. İsrail’deki Birleşik Devletler Büyükelçisi David Friedman’ın zirve toplantısına katılımına değinen Netanyahu, Amerika’nın, 3 ülkenin eylemlerine ve sahip olduğu değerlere desteğini yansıttığını ifade etti. Kıbrıs – Yunanistan – İsrail arasındaki bir sonraki zirve toplantısı 2019 yılının Şubat ayında Girit’in Knossos kentinde yapılacak .


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:04

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand