Kıbrıs-Yunanistan-İsrail üçlü Zirvesi bugün başlıyor

Kıbrıs – Yunanistan – İsrail arasındaki 5. 3lü Zirve Toplantısı, bugün İsrail’in Birüssebi kentinde Amerika’nın da katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Kurumumuz muhabirinden alınan bilgilere göre, Birleşik Devletler’i Donald Trump'ın seçim kampanyasında danışmanı olarak görev yapan, İsrail Büyükelçisi David Friedman temsil edecek. Amerika’nın ilgisi, enerji altyapısının güvenliği ve siber güvenlik konularına odaklanıyor. Amerika’nın Zirve Toplantısı’na katılımının resmileşmesi, Birleşik Devletler ve Kıbrıs Dışişleri Bakanları Mike Pompeo ve Nikos Hristodulidis arasında kısa bir süre önce varılan anlaşmaların devamı sayılıyor. Kurumumuz muhabirinden alınan bilgilere göre, Eastmed boru hattının hazırlık çalışmaları oldukça ilerledi ve bugünkü toplantıda prensip anlaşmasına varıldığının açıklanması olası görünüyor. Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ve Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz ile katıldığı akşam yemeğinde de bu konuyu ele aldı. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras onuruna akşam yemeği düzenledi.

Kıbrıs – Yunanistan – İsrail 3lü Zirve Toplantısı, bu sabah ikili görüşmelerle başlayacak ve sonrasında 3 liderin başbaşa 3lü görüşmesi gerçekleştirilecek. Ardından, 3 ülkenin heyetleri arasında genişletilmiş görüşmeler yapılacak. Diğer konuların yanı sıra, Kıbrıs sorunu, enerji, bölgesel gelişmeler, Orta Doğu meselesi, araştıma ve inovasyon, turizm, iletişim ve siber güvenlik konuları görüşülecek. Toplantıda, 2li ve 3lü mutabakat zaptı imzalanacak. Yapılan açıklamaya göre, Meteoroloji Dairesi Müdürü, İsrail Meteoroloji Dairesi’yle birlikte teknik işbirliği paktı imzalayacak.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:04

Son Haberler

07 Ekim
Zelensky: Avrupalı liderlerden ek silahlanma talebinde bulundu
07:00
Moskova: Zelensky'nin açıklamaları bir dünya savaşı çağrısı
06:58
Erdoğan liderler yemeğinin ardından saldırgan söylemlerini sürdürdü
06:57
Macron: Türkiye'nin uluslararası hukuka saygı göstermesi gerekiyor
06:57
Prag'da Mitsotakis ile Erdoğan arasında sözlü olay yaşandı
06:56
Prag'da Anastasiadis ve Erdoğan kısa bir görüşme gerçekleştirdi
06:55
06 Ekim
Tayland'da kreşe silahlı saldırı!
14:24
Huzurevlerindeki kötü yaşam koşulları ile ilgili şikayetler geliyor
14:24
Trafik kazasında yaralanan çocuğun durumu kritik
14:23
Israil açıklarında yeni bir doğal gaz sahası keşfedildi
14:22
Maliye Bakanı: Önümüzdeki dönem zor ve ekonomik olarak belirsiz
14:21
Ege'de göçmen taşıyan iki tekne batması sonucu birçok kişi hayatını kaybetti
14:20
Tüm haberler

Video on Demand