basın özetleri 20/12/18

Filelefteros gazetesi “Yeni ilhak hareketi… Türkiye sözde devletle arasında araç ve ürün dolaşımını serbest bıraktı…” başlığı altında verdiği haberinde şöyle yazıyor: Türkiye ilhaka doğru bir adım daha attı. Kıbrıs Türk veb sitelerinde dün dolaşan haberlere göre Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sahte devlet plakalı taşıtların Türkiye vasıtasıyla üçüncü ülkelere seyahat edip ürün nakli yapabilmesine karar verdi. Habere göre Türk nakliyat araçları her yıl Türkiye Taşımacılık Bakanlığı tarafından alacakları plaka numaralarıyla Kıbrıs’ın kuzeyinden üçüncü ülkelere seyahat ederek Kıbrıs Türk ürünlerini taşıyabilecek. Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs Türk ürünlerine üçüncü ülkelere ürün satışı sağlanmasını hedefleyen bu kararı daha çok siyasi önem taşıyor. Alilengii yani Dayanışma Hareketi bu kararı kınadı ve sahte devletin önemini yükseltme amaçlı olduğunu söyledi. Alilengii Kıbrıs Cumhuriyeti yetkililerini bütün bu gelişmeleri uzaktan izlemekle suçladı.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Hristodulidis’in Anastasiadis-Lut görüşmesinde yer alması Akıncı’nın başına işler açtı. Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Lut’la görüşmesinde yer alması, Akıncı’nın yanında Özersay’ı bulundurmamış olması nedeniyle Türk liderini saldırılara maruz bıraktı. Kuzeyde şimdiden 2020 seçimleri tartışılmaya başlandı.
- Yabancılar, deniz aşırı şirketler ve yabancı ve yerli developer şirketleri Altamira’dan, eski Kooperatif Bankasının, kredisinin ödenmemesi nedeniyle Altamira’ya devredilen taşınmaz mallarını satın almaya başladı. Kasım ayına kadar yapılan satışlarda yaklaşık 90 milyonluk 531 konut satıldı. Avrupa, Amerika ve Asya’dan developer şirketleri sahil mülklerine büyük ilgi gösteriyor. Olay Kıbrıs Cumhuriyeti yurttaşlığı elde etmek için önemli bir fırsat olarak algılanıyor.
- Lösemi hastalarına umut ışığı… İngiltere’de, başında Kıbrıslı ve Yunanlı hekimlerin bulunduğu bir bilimsel araştırma grubu göz damlalarında kullanılan bir maddenin kanserli hücreleri de öldürdüğünü tespit etti.

Alithia gazetesinin ana haberi “100 insan sokağa atıldı… 2019’un Ağustos ayına kadar kontratı olduğu halde sokağa atılan ailelerin sorununu geçici olarak devlet çözdü. Polis suç işlenmiş olması ihtimalini araştırıyor… ” başlığı altında. Gazete haberinde “Eski Lefkoşa’nın göbeğindeki Ahilleos sokağındaki 24 dairelik bir kompleksin sahibi şirket, aniden karar verip kiracıları sokağa atınca, Çalışma Bakanı Zeta Emilianu haberi öğrenir öğrenmez ailelerin ihtiyaçlarının hemen karşılanması ve hiç kimsenin sokakta kalmaması talimatı verdi. Aileler başka yerlere nakledildi. Polis ise olayla ilgili soruşturma başlattı. İfadeler tamamlandıktan sonra dosya Başsavcıya gidecek” diye yazıyor.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Yunanistan Dışişleri Bakanı Vekili Yorgos Katrungalos KİPE’ye yaptığı bir açıklamada, Kıbrıs Cumhuriyeti ile Yunanistan arasında Kıbrıs sorunu konusunda tam bir görüş birliği olduğunu vurguladı. Kıbrıs- Yunanistan-Ürdün üçlü işbirliği için dışişleri bakanlarının Kıbrıs’ta bir araya gelmesi çerçevesinde adaya gelen Katrungalos şöyle dedi: BM GS’nin danışmanı Sayın Lut’un düşüncelerini görmek için bekliyoruz. Yunanistan’ın önem verdiği noktalar Kıbrıs sorununun uluslararası bir sorun olarak öneminin vurgulanması, Kran Montana’da garantiler ve yabancı askerler konularında kat edilen mesafenin ortaya konmasıdır.” Yunanlı Bakan Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile de ayrıca görüşerek, kendisinden Lut’un Kıbrıs’taki iki liderle temasları konusunda bilgi aldı.
- Kıbrıs Yunanistan ve Ürdün dışişleri bakanları Lefkoşa’da bir araya geldikleri toplantının sonunda, üç ülke arasında mevcut olan ilişkilerin güçlendirilmesine ve başka ortak ilgi alanlarında da ilişki geliştirme konusunda yükümlülük aldıklarını açıkladılar.
- Troodos’ta kar yağdı… Her yerde zararlar meydana geldi… Bir kez daha hava koşullarına hazırlıksız yakalandık… Trodos’ta büyüleyici bir beyaz güzellik hüküm sürerken hava koşulları her yerde sorunlara neden olmaya devam ediyor. Dierona köyü üreticileri şiddetli dolu yağışının ekinlerinin tamamen mahvolmasına neden olduğunu söylüyor. Larnaka’nın Pirga köyünde şiddetli fırtına ağaçları yerinden söktü çatıları uçurdu. Başta Baf ve Larnaka olmak üzere Kıbrıs’ın pek çok yerinde uzun süreli şiddetli yağmur yağışı elektrik kesintilerine neden oldu. Lefkoşa’daki Etnomartiras Kiprianos Lisesinde bir sınıfın tavanının büyükçe bir kısmı sıraların üzerine çöktü. Pankiprion Lisesini birkaç gün içinde iki kez su bastı.

Haravgi gazetesi de eski Lefkoşa’daki bir kompleksin sahibi olan şirketin yüz insanı sokağa atması olayını ana haber olarak veriyor. Gazete haberini “Aileler İnsafsızca Sokağa Atıldı… Göçmenler şikayetçi oldu… Polis ifadeler almaya başladı… Refah Dairesi görevlileri müdahale etti…” başlıkları altında veriyor ve şöyle yazıyor: Lefkoşa’daki bir daireler kompleksinin kiracıları tüm sorumluluk ve yükümlülüklerini yerine getirmiş oldukları halde yasadışı davranışlara ve tehditlere maruz kalıp evlerinden atıldılar. Olaya gösterilen büyük tepkiler üzerine devlet harekete geçmek zorunda kaldı. Çalışma Bakanı Zeta Emilianidu bazı ailelerin başka yerlere yerleştirildiğini ve bazılarının da binada kesilmiş olan elektrik ve suyun yeniden bağlanmasıyla orada kalmaya devam ettiğini açıkladı. Adalet Bakanı İonas Nikolau ise polisin gerek binanın sahibi şirket gerekse de dışardan başka şahıslar tarafından suç işlenmiş olabileceği olasılığını araştırmaya başladığını bildirdi. Kiracıların şikâyetlerine göre bina sahipleri, eşyalarını dışarı attılar. Olay yerindeki fotoğraflar da binanın ortasındaki boşluğa atılmış televizyon, mobilya, dolap, koltuk gibi eşyaların olduğunu açıkça gösteriyor. Gazete özellikle, Astra radyosuna konuşurken “kendim için değil, karıma ve karnındaki çocuğuma bir yer arıyorum” diyen, hamile eşi hastanede olan genç bir göçmenin halini vurguluyor.
AKEL konuyla ilgili açıklamasında bina sahiplerinin bu davranışını kabul edilemez ve insanlık dışı Avukatlar Barosu Başkanının açıklamasına göre de yasa dışı olarak niteledi. AKEL “devletin yetkili kurumları hem konut sahibinin suç işlemiş olmasına yönelik hem de sokağa atılan insanların rahatlatılmasına yönelik müdahale etmelidir” dedi.
Haravgi’nin diğer haberlerinden bazıları:
- Siyasi yetkililerin ELAM’ın özellikle sadece Helen çocuklarına mont dağıtmaya teşebbüs etmesi kışkırtıcı davranışına tepkileri sürüyor. AKEL Yeni Güçler oluşumu milletvekili İrini Haralambidu Mecliste Eğitim Bakanına “ELAM’a Yeroskipu okuluna girme iznini kim verdi? Cevap verin. Bu tür davranışlar toplumun yarınki yurttaşlarını oluşturacak çocuklara yanlış mesajlar vermenin yanısıra bu tür ırkçı niyetler bu ülkenin her yurttaşına da hakaret teşkil eder” dedi. DİKO da açıklamasında Eğitim Bakanından cevap beklediğini vurguladı. DİKO “Eğitim Bakanı kamuoyunu bilgilendirmelidir. Okullar bu tür ırkçı olaylara sahne, öğrenciler de bu tür davranışlara tanık olmamalıdır. DİKO konuyu Meclise taşıyacak ve cevaplar talep edecektir” dedi.
Eski Meclis Başkanının artan ırkçı davranışlara ilişkin açıklaması da çarpıcı ve netti. Eski Meclis Başkanı Yannakis Omiru “Yalnızca son günlerde üç ırkçı olay meydana geldi. Biri Larnaka’da yaşayan bir göçmeni hedef alan iğrenç ve tüyler ürpertici aşırı şiddet içeren bir saldırı, ikincisi aşırı sağcı ELAM’ın öğrenciler arasında ırkçı ayrımcılıklar gözeten davranışı, üçüncüsü de göçmen ailelerin Lefkoşa’da yaşadıkları dairelerinden sokağa atılmasıdır. Kıbrıs’ta yılanın yumurtası kuluçkada. Yetkililer Ceza Hukukuna uygun olarak ırkçı davranışlar ve ırksal nefret suçları hakkında önlem almak ve soruşturma başlatmak zorundadır” dedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

07 Ekim
Zelensky: Avrupalı liderlerden ek silahlanma talebinde bulundu
07:00
Moskova: Zelensky'nin açıklamaları bir dünya savaşı çağrısı
06:58
Erdoğan liderler yemeğinin ardından saldırgan söylemlerini sürdürdü
06:57
Macron: Türkiye'nin uluslararası hukuka saygı göstermesi gerekiyor
06:57
Prag'da Mitsotakis ile Erdoğan arasında sözlü olay yaşandı
06:56
Prag'da Anastasiadis ve Erdoğan kısa bir görüşme gerçekleştirdi
06:55
06 Ekim
Tayland'da kreşe silahlı saldırı!
14:24
Huzurevlerindeki kötü yaşam koşulları ile ilgili şikayetler geliyor
14:24
Trafik kazasında yaralanan çocuğun durumu kritik
14:23
Israil açıklarında yeni bir doğal gaz sahası keşfedildi
14:22
Maliye Bakanı: Önümüzdeki dönem zor ve ekonomik olarak belirsiz
14:21
Ege'de göçmen taşıyan iki tekne batması sonucu birçok kişi hayatını kaybetti
14:20
Tüm haberler

Video on Demand