basın özetleri 18.12.18

-     Filelefteros gazetesi Ceyn Hol Lut’un ziyaretiyle ilgili gelişmeleri ele alıyor. Filelefteros “Lut süreci adım adım gidecek… Guteres’in gözlemcisi bugün Anastasiadis ve Akıncı ile görüşüyor…” başlığı altında verdiği ana haberinde şöyle yazıyor:

Birleşmiş Milletler ile Ceyn Hol Lut, çabayı canlı tutmak için adım adım ilerleyen bir süreçle hareket edilmesine karar verdi. Lut bugün temaslarını saat sekizde Anastasiadis, saat 10.30’da ise Akıncı ile görüşerek tamamlayacak. Referans noktalarının belirlenmesi konusundaki çabalarında sonuç almak maksadıyla, önümüzdeki Ocak ayı için, iki liderle şimdiden görüşme tarihi belirlenecek. Lut’un ilk iki görüşmesinden görünen o ki, Bayan Lut iki liderle referans noktalarının içeriğini ve noktaların belirlenme yöntemini tartışıyor. Diplomatik çevreler referans noktaları üzerinde erken zamanda anlaşmaya varılmasını beklemiyor. Aynı çevreler buna paralel olarak, bir sonuca varmak için önümüzde daha yapılması gereken çok şey olduğu değerlendirmesini yaptı. Ceyn Hol Lut adaya varışında belirttiği gibi anlaşma metni taraflarca oluşturulacak. Kendisi adaya sadece not defteriyle ve elinde herhangi bir metin olmadan geldi. Hükümet Sözcüsünün “hazırlıklar aylar sürmeyecek açıklamasına rağmen bazı çevreler müzakerelerin, ancak, Mayıs’tan kısa bir süre önce başlayabileceğini düşünüyor. BM bu yüzden adım adım ilerleyen bir süreç planıyla, bu çabayı canlı tutmak ve müzakerelerin başlamasına gerçekten uygun ortamın olgunlaşmasını sağlamak niyetinde.
Filelefteros’un diğer bazı haberlerinden bazıları:
- Başkentin en büyük meydanı eski GSP stadyumunun olduğu yerde yapılacak. Zamanında 18 bin izleyici alan eski GSP stadyumunun Lefkoşa’nın en büyük meydanı olma hazırlıklarına/ planların hazırlanmasıyla başlanıyor. 2019 sonlarında ya da en geç 2020 başlarında yapım çalışmalarına da başlanacak. Çalışma meydan, bol yeşil, iki restoran, iki kahve, iki dükkan, bir galeri gibi bir kombinasyon içerecek.
- Dün Atina’da Kıbrıs-Yunanistan-Filistin bakanları üçlü işbirliği için bir araya geldi. İki gün sonra Kıbrıs-Yunanistan İsrail işbirliği görüşmesi olacak.
- Ekologlar, Yurttaşlar İttifakı ve Kıbrıslı Türk gazeteci Şener Levent Avrupa Parlamentosu seçimlerinde bağımsız adaylar listesi ile katılmaları konusu üzerinde anlaşma sağlamaya çalışıyor.
- Sekiz yüz aile Kristmas’ta evlat edinilmeyi bekliyor. Kristmas’ta bir aileyi evlat edin kampanyası 800 yoksul aileyi yortularda sahipsiz bırakmayacak.
- Dün öğleden sonra Lefkoşa’nın Stavru Caddesinde ciddi bir motosiklet kazası meydana geldi. Motosikletli erkek sürücü kadın sürücünün kullandığı otomobilin altına girdi. Yoldan geçenlerin çabalarıyla arabanın altından çıkarılan erkek hastaneye sevk edildi. Kurbanın yaralarının ciddiyetinin anlaşılması için tetkikler devam ediyor.

Haravgi gazetesi de ana haber olarak Lut ziyaretini veriyor. Haberin başlıkları “Lut bugün iki lideri tekrar görecek… Lut üçüncü tur istişarelere de gidebilir… Hükünmet Sözcüsü süreç şimdi başlıyor, dedi… AKEL anlaşma olabileceğini umuyor…” şeklinde.
Haravgi gazetesi haberinde, Ceyn Hol Lut’un üçüncü tur istişareler için Lefkoşa’ya yeniden geleceği ve muhtemelen bu ziyaretin tarihinin bugün belirleneceği değerlendirmesinin yapıldığını yazıyor.
Haravgi gazetesinin kaynak adı belirtmeden verdiği bilgilere göre Türkiye Mayıs ayından sonra, iki devlet, konfederasyon ya da federasyon olsun, her türlü çözümü tartışmaya hazır olacak. Gazete şöyle yazıyor: Türkiye cephesinde durum böyleyken Hükümet birkaç gündür Aralık sonuna kadar referans noktaları konusunda anlaşmaya varılmasının zor olduğunu tekrarlıyor. Kesin olan şu ki, Ocak ayı ortalarında alınması beklenen UNFICYP’in adada kalmaya devam etmesi kararına kadar, Hükümet ABD karşısında kendini haklı göstermek için bu gel-gitin devam etmesini sağlamak niyetinde.
DİKO dün yaptığı bir açıklamayla, Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu’nun RİK devlet televizyonuna yaptığı “referans noktaları”nın tartışılmasından bir strateji anlaşmasının çıkabileceği şeklindeki açıklamasına tepki gösterdi. DİKO “strateji anlaşma”sının “ara anlaşmaya” gönderme yaptığını iddia ediyor. DİKO açıklamasında “GS’in raporunda belirttiği strateji anlaşması ifadesi son derece risklidir ve Lut’un görüşmelerinin hedefli olması ile referans noktalarının statüsünden kastın ne olduğunun bir an önce halka açıklanması şarttır” diyor.
Öte yandan AKEL dün Basın Sözcüsü vasıtasıyla yaptığı bir açıklamayla bu dönemi bir bekleyiş dönemi olarak değerlendirdi. Zira Lut’un ziyaretinin sonuçlarını bekleyip görmemiz gerekiyor. Ama bu bekleyiş çifte anlamlı çünkü AKEL bu bekleyiş döneminde yapılan temas ve görüşmelerden referans noktaları üzerinde anlaşmaya varılabileceğinin ve bunun müzakerelerin yolunu açmasının mümkün olduğunun görülmesini bekliyor.
AKEL bir kez daha beklentisinin “iki bölgeli iki toplumlu federasyon temelinde ülkeyi ve halkı yeniden birleştirecek bir çözüme götürecek müzakerelerin Kran Montana’da kaldığı noktadan ve Antonio Guteres çerçevesi zemininde başlaması” olduğunu vurguladı. AKEL “beklentimiz ve dileğimiz budur. Bu beklentimizin gerçekleşmesinin temelde mümkün olup olmadığını bekleyip göreceğiz” dedi. 
Alithia gazetesinin ana haberi “Hükümete ilk darbe… Çocuk doktorları ve gastrenterologlar YESİ’ye girmeyeceklerini ilan etti…” başlığı altında. Gazeteye göre, Genel Sağlık Planı YESİ’ye ilk darbeler çocuk doktorlarıyla gastrenterologlardan geldi. YESİ’ye girme şartlarının kendilerini tatmin etmediğini söyleyen söz konusu uzmanlık alanları dernekleri yeni sağlık sistemine girmeyeceklerini açıkladı. Sağlık Sigortası Örgütü OAİ bu uzmanlık alanları derneklerinin sonunda sağlık sisteminin avantajlarını ve çekici yanlarını anlayacağı ve sisteme dahil olacağı umudu ve beklentisini ifade ederken Cumhurbaşkanı Anastasiadis sert tepkiyle karşılık vermeyi tercih etti. Cumhurbaşkanı “Son yedi yıl içinde yaptıkları vergi bildirimlerini getirsinler. Kazançlarına göre uygun olan neyse kendilerine verilsin” dedi.
Alitia’nın diğer haberlerinden bazıları:
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis “Şimdi B Planından söz etmenin zamanı değil. Şu anda elde edilmeye çalışılan şey 1977’de hedef olarak belirlenendir. Devletin işleyişi garanti altına alınmadan dönüşümlü başkanlık yoktur” dedi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün akşam Omega televizyonuna verdiği röportajında “B Planının, sadece zirve anlaşmaları temelinde çözüm elde etme çabaları tükendiğinde masaya gelebileceğini, ancak yeni bir çıkmaz durumunda ne yapılabileceğinin ciddiyetle düşünülmesi gerektiğini söyledi. Anastasiadis Devletin işlevsel olması konusuna verdiği önemi vurguladı ve çözümün özü ve biçimi buna bağlıdır. İşte bu önkoşul yani “işlevsellik” konusu nedeniyle dönüşümlü başkanlık masadan geri çekiliyor” dedi.
- Referans noktalarında anlaşmaya varılması konusunda kimse ecele tmiyor. Ceyn Hol Lut bu sabah iki liderle görüşecek ancak bugün anlaşmaya varılması olasılıkları son derece düşük.
- KuKluksKlan tipi saldırı gerçekten meydana geldi mi? Kurban ortada yok, saldırının kurbanı kayıp.

Politis gazetesi Hükümet ile doktorlar arasındaki kavgayı veren ana haberinde “Cumhurbaşkanının doktorların vergi kaçırdığına dair kuşku ima etmesi Hükümet ile Doktorların saç saça baş başa baş kavgasına bahane oluşturdu…” başlığını kullanıyor.
Politis gazetesi aynı zamanda Lut ziyaretine de ilk sayfasında yer veriyor. Haberin başlığı “Lut garantörlerin değil, liderlerin niyetlerine yatırım yapıyor. Ocak ayında yeniden gelecek. Görüşmelerin ikinci turu bugün”. Habere göre bugün BM GS’nin özel gözlemcisi Lut iki liderle görüşerek yeni bir müzakere için, üzerinde anlaşmaya varılacak referans noktalarının neler olabileceği konusunda kafasında görüntü oluşturma çabasını sürdürecek. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Lut’la görüştükten sonra üçlü işbirliği görüşmesi için İsrail’e uçacak. Elde edilen bilgilere göre göre, Lut’un görüşmelerinden çıkan sonuç o ki, garantörlerin çözüm sürecine ilgi göstermedikleri bir sırada, BM, iki toplumun müzakerelere başlamak için acele edip etmediğini anlamaya çalışıyor. Eğer içte öyle bir niyet varsa o zaman süreç iç konularla başlayabilir.
Politis gazetesinin diğer bazı haberleri de şöyle:
- Trafik kameraları kararı için son aşama. Kameralar hız sınırı ihlali ile kırmızı ışıkta geçme ve emniyet kemeri takmama ile direksiyon başında cep telefonuyla konuşma gibi suçlar durumunda kullanılacak.
- Ölümcül kazaya sebep olan genç mahkûm için hapishanenin kapısı açıldı. Yüksek mahkeme davanın aşırı gecikmiş olması nedeniyle 17 yaşındaki genç mahkûmun serbest bırakılmasına karar verdi. Kaza sırasında ölen gencin ailesi yüce gönüllülük göstererek 23 yaşındaki oğullarının ölümüne neden olan genci affettiğini açıkladı.


Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

07 Ekim
Zelensky: Avrupalı liderlerden ek silahlanma talebinde bulundu
07:00
Moskova: Zelensky'nin açıklamaları bir dünya savaşı çağrısı
06:58
Erdoğan liderler yemeğinin ardından saldırgan söylemlerini sürdürdü
06:57
Macron: Türkiye'nin uluslararası hukuka saygı göstermesi gerekiyor
06:57
Prag'da Mitsotakis ile Erdoğan arasında sözlü olay yaşandı
06:56
Prag'da Anastasiadis ve Erdoğan kısa bir görüşme gerçekleştirdi
06:55
06 Ekim
Tayland'da kreşe silahlı saldırı!
14:24
Huzurevlerindeki kötü yaşam koşulları ile ilgili şikayetler geliyor
14:24
Trafik kazasında yaralanan çocuğun durumu kritik
14:23
Israil açıklarında yeni bir doğal gaz sahası keşfedildi
14:22
Maliye Bakanı: Önümüzdeki dönem zor ve ekonomik olarak belirsiz
14:21
Ege'de göçmen taşıyan iki tekne batması sonucu birçok kişi hayatını kaybetti
14:20
Tüm haberler

Video on Demand