Yunanistan - Birleşik Devletler arasındaki stratejik diyalog başladı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Vekili Yorgos Katrugalos ve Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasında gerçekleştirilen görüşmenin gündeminde,

Kıbrıs sorunu ve Doğu Akdeniz’deki Yunanistan-Kıbrıs-İsrail işbirliğinin güçlendirilmesi konusu yer aldı. Mike Pompeo, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Birleşik Devletler’in Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’deki istikrar direği rolünden dolayı, her zamankinden fazla memnuniyet duyduğunu ifade etti. Söz konusu bölgenin, Birleşik Devletler’in stratejik sınırlarını oluşturduğunu ve bölgede bulunan Yunanistan, Kıbrıs ve İsrail gibi istikrarlı demokratik müttefiklerle ilişkilerin güçlendirilmesi yönünde çalıştıklarını belirtti. Mike Pompeo, Atina-Washington arasındaki stratejik işbirliğine ve bölgede yapılan askeri eğitimler için denizde sağlanan kolaylıklara dikkat çekti. Amerika Dışişleri Bakanı, Prespa anlaşmasına ve Moskova’nın Balkanlardaki etkisini azaltan, enerji konusundaki işbirliğine değindi. Birleşik Devletler’in Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’deki kilit oyuncu olduğunun farkında olduğunu söyledi. Amerikalı yetkililerin Yunan heyetiyle yaptığı görüşmeye, Maliye Bakanı Yardımcısı, Dijital Politika Bakanı Yardımcısı ve Yunan hükümeti yetkilileri de katıldı. Söz konusu görüşmeyle, Yunanistan – Birleşik Devletler arasındaki ilk stratejik diyalog başlamış oldu.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Vekili Yorgos Katrugalos, Birleşik Devletler ile stratejik diyaloğun başlamasını dönüm noktası olarak niteledi. Birleşik Devletler’in Kıbrıs ve İsrail ile olan 3lü işbirliğine katılmasını selamladı. Çok üyeli Yunanistan heyeti ve Brileşik Devletler arasında, Washington’da yapılan görüşmelerin ülkesi için son derece verimli olarak nitelediğini belirtti. Yapılan ortak açıklamada, stratejik diyaloğun 1 yıllık yoğun işbirliğine dayandığı, ikili ilişkilerin gücünü vurguladığı ve Birleşik Devletler ile Yunanistan arasında, bölgesel işbirliği, savunma ve güvenlik, terörle mücadele, ticaret ve enerji alanlarıki işbirliğinin derinleştirilmesine yönelik karşılıklı bağlılığı teyit ettiği belirtildi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:04

Son Haberler

22 Haziran
Bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından hükümet değişikliğine gidilmesi bekleniyor.
11:51
Jane Holl Lute, yeni bir temas turu gerçekleştirmek için Kıbrıs'ta bulunuyor.
11:49
Aşı Portalı Kıbrıs çapında faaliyet gösteren Aşı Merkezlerindeki mevcut randevular bitene kadar açık kalacak.
11:37
Kıbrıs’ın özgür bölgelerinde son 24 saatte 67 yeni vaka açıklandı
11:32
21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Tüm haberler

Video on Demand