Yunanistan - Birleşik Devletler arasındaki stratejik diyalog başladı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Vekili Yorgos Katrugalos ve Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasında gerçekleştirilen görüşmenin gündeminde,

Kıbrıs sorunu ve Doğu Akdeniz’deki Yunanistan-Kıbrıs-İsrail işbirliğinin güçlendirilmesi konusu yer aldı. Mike Pompeo, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Birleşik Devletler’in Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’deki istikrar direği rolünden dolayı, her zamankinden fazla memnuniyet duyduğunu ifade etti. Söz konusu bölgenin, Birleşik Devletler’in stratejik sınırlarını oluşturduğunu ve bölgede bulunan Yunanistan, Kıbrıs ve İsrail gibi istikrarlı demokratik müttefiklerle ilişkilerin güçlendirilmesi yönünde çalıştıklarını belirtti. Mike Pompeo, Atina-Washington arasındaki stratejik işbirliğine ve bölgede yapılan askeri eğitimler için denizde sağlanan kolaylıklara dikkat çekti. Amerika Dışişleri Bakanı, Prespa anlaşmasına ve Moskova’nın Balkanlardaki etkisini azaltan, enerji konusundaki işbirliğine değindi. Birleşik Devletler’in Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’deki kilit oyuncu olduğunun farkında olduğunu söyledi. Amerikalı yetkililerin Yunan heyetiyle yaptığı görüşmeye, Maliye Bakanı Yardımcısı, Dijital Politika Bakanı Yardımcısı ve Yunan hükümeti yetkilileri de katıldı. Söz konusu görüşmeyle, Yunanistan – Birleşik Devletler arasındaki ilk stratejik diyalog başlamış oldu.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Vekili Yorgos Katrugalos, Birleşik Devletler ile stratejik diyaloğun başlamasını dönüm noktası olarak niteledi. Birleşik Devletler’in Kıbrıs ve İsrail ile olan 3lü işbirliğine katılmasını selamladı. Çok üyeli Yunanistan heyeti ve Brileşik Devletler arasında, Washington’da yapılan görüşmelerin ülkesi için son derece verimli olarak nitelediğini belirtti. Yapılan ortak açıklamada, stratejik diyaloğun 1 yıllık yoğun işbirliğine dayandığı, ikili ilişkilerin gücünü vurguladığı ve Birleşik Devletler ile Yunanistan arasında, bölgesel işbirliği, savunma ve güvenlik, terörle mücadele, ticaret ve enerji alanlarıki işbirliğinin derinleştirilmesine yönelik karşılıklı bağlılığı teyit ettiği belirtildi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:04

Son Haberler

14 Haziran
Sizopoulos: Geniş kabul gören bir hükümete katılma konusundaki kararı EDEK'in kolektif organları verecek
13:48
Hristou: ELAM geniş çapta kabul gören bir hükümetin parçası olmayacak
13:47
Kyprianou: AKEL'in geniş çapta kabul gören bir hükümete katılımı söz konusu değil
13:46
Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı'nın Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmesi çerçevesinde Mitsotakis ile görüştü
13:45
Tüm gözler Erdoğan - Biden görüşmesinde
08:14
NATO zirvesi bugün Brüksel'de başlıyor
08:13
Cumhurbaşkanı Anastasiadis siyasi parti liderleri ile temaslara başlıyor
08:12
Dün 33 yeni vaka kaydedildi
08:11
13 Haziran
Anastasiadis: Kıbrıs Rum tarafı AB'nin ilkelerine ve değerlerine saygı duyan bir devlet istiyor.
18:09
Cumhurbaşkanı: Siyasi parti liderleriyle Kıbrıs'ı ileriye taşıyacak uzlaşı ortamı yaratılması hedefleniyor.
18:07
Sayıştaylık, vatandaşlıklarla ilgili Araştırma Komitesi'ni görev tanımını aşmakla suçladı.
18:05
Kiprianu: Kıbrıs sorununda oluşan durum son derece zor ve tehlikeli
18:04
Tüm haberler

Video on Demand