basın özetlerı 30.11.18


Haravgi gazetesi Cumhurbaşkanıyla Andros Kiprianu’nun görüşmesi haberini “AKEL Tek Çıkar Yolun Müzakereler olduğunu Vurguladı… Sadece müzakerelerle Türkiye’nin niyetlerini öğrenebiliriz… Eğer müzakereler yapılırsa, bu, Kıbrıs sorununda son fırsat olacak…” başlıkları altında veriyor.
Haravgi haberinde şöyle yazıyor:
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşmesi hakkında Cumhurbaşkanını bilgilendirdiği ve Kıbrıs sorununu görüştüğü görüşmesinin, hemen ardından AKEL’de bir basın toplantısı yaparak gazetecilere konuştu. Eğer müzakereler yapılabilirse, bunun, Kıbrıs sorunundaki son fırsat olacağını hatırlatan AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, “Türkiyenin ne istediğini anlamak için müzakerelere gitmeliyiz “Biz eğer Güvenlik Konseyinin ilkesel kararlarına karşı istikrarlı olursak Türkiye de düşüncelerini açmak zorunda kalacak. Ya sorunu çözmek için çaba gösterecek ya da gerçek niyetlerini ortaya koymak zorunda kalacak. Bu, sorunu çözmeyecek tabi ama gelişecek olan görüşme ve tartışmalarda bizi güçlü konuma getirecek” dedi. Andros Kiprianu sürecin devam edebilmesi için Ulusal Konseyin kararlarına ve Güvenlik Konseyinin yüksek düzey anlaşmalarına odaklanmak gerektiğini söyledi ve “istikrarlı olalım, bulunduğumuz noktadan kolaylıkla başka noktalara kaymayalım ve başka başka fikirlerle flört etmeyelim. Karşımızda bir Kıbrıs sorununu çözme planı var, başka tartışmalar açarsak oyunu kaybetmeye başlarız” dedi. Kıbrıs Türk lideri Akıncı’nın/ Cumhurbaşkanının Türk Dışişleri Bakanına iki devletten söz ettiğinin kendisine hatırlatılması üzerine Kiprianu “Bu kadar kurcalamaya gerek yok. Aynı şeyleri Cumhurbaşkanının çevresinde olan insanlar da söyledi. Gelişmeleri izleyeceğiz ve ona göre değerlendireceğiz. Biz durumun nereye gittiğine dair, kaygılanmaya devam ediyoruz” dedi.
“Tek çözüm yolu on yıllar önce zemin olarak üzerinde anlaştığımız, ülkeyi işgalden ve dış müdahalelerden kurtaracak, Kıbrıs Cumhuriyetinin devamı olan birleşmiş bir ülkeye götüren, tek egemenliği, tek uluslararası kimliği olan, BM’nin belirlediği siyasi eşitliğe sahip iki toplumlu iki bölgeli federal çözümdür” diyen Andros Kiprianu “Cumhurbaşkanının, Sayın Lut adaya geldiğinde bu yönde hareket ettiği takdirde AKEL’in çözüm çabalarında kendisine destek olacağından emin olması gerektiğini söyledi ve “Yok, eğer herhangi bir başka şeye teşebbüs edildiği takdirde, AKEL’in iki devlet veya konfederasyon çözümlerine ilk direnenlerden olacağından da emin olsun” dedi.Filelefteros gazetesinin de ana haberi AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ile Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in dün sabah yaptıkları görüşme.
Filelefteros “Cumhurbaşkanına neler söyledi…” başlığı altındaki haberinde şöyle yazıyor:
Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile AKEL GS Andros Kiprianu’nun dünkü görüşmelerinde tek birleştiği nokta müzakerelerin başlaması için Türkiye’nin Mayıs ayını gösterdiğiydi. İki politikacının Cumhurbaşkanlığı Sarayında yaptığı görüşme ne aradaki soğuk savaş havayı dağıttı ne de görüşmeden sonraki açıklamaların tonunu düşürdü.
Kran Montana konusu ve AKEL’in “bir sonuca ulaşmak için gerekenin yapılmadığı” şeklindeki tezi hâlâ bir düğüm noktası oluşturuyor. Kiprianu Cumhurbaşkanına üç önemli nokta sundu. Bunlar şöyle: 1.Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bu işi sonuna kadar götürmesi ve anlaşma imzalaması için talimat almıştı. 2.O zaman Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım Yunan Başbakanı Aleksis Tsipras ve İngiliz Başbakanıyla buluşup Kıbrıs sorununun çözüm anlaşmasını imzalamaya hazırdı. 3.Müzakereler sonuna kadar gitmedi. Türk planlarında 4 aşama vardı. Müzakereler ikinci aşamaya kadar geldi ve BMGS süreci durdurdu.
Türkiye Dış İşleri Bakanı Türkiye’nin müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik tarih olarak Mayıs’ı gördüğünü belirtti. Cumhurbaşkanı da geçen Eylül ayında BM Genel toplantısı sırasında Mevlüt Çavuşoğlu’yla yaptığı çerçeve dışı görüşmesinde aynı bilgiyi edindiğini söyledi.
Andros Kiprianu Cumhurbaşkanıyla görüştükten sonra AKEL’de açıklama yapmayı tercih etti. Söyleyeceği çok şey vardı. Kiprianu Cumhurbaşkanının “küçük dükkanlarımızın çıkarlarını bir kenara bırakalım” şeklindeki açıklamasının aşağılayıcı olduğunu söyledi ve “birileri eğer diyaloğun yeniden başlamasını istemiyorsa safsataları ve taktikçiliğin arkasında saklanmayıp açıkça bunu söylesin” dedi.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Sondaj gemisine Bakan ziyareti… Aşırı güvenlik önlemleri altında Enerji Bakanı Yorgos Lakotripis ve Dışişleri bakanı Nikos Hristodulidis ABD Büyükelçisi Kathlin Doherti ile birlikte Delfini noktasını ziyaret etti.
- Elzabeth Spehar K/Rum ve K/Türk parti liderleriyle görüşüp müzakereler ve UNFİCYP’in adada kalma anlaşmasının yenilenmesine yönelik görüşlerini alıyor.
- Penelope fırtınası dün Baf’ta sorunlara neden oldu. İtfaiye ve Polis Teşkilatı ayaktaydı. Bazı Baf köylerinde Elektrik kesintisi oldu.

 

Alithia gazetesinin ana haberi AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ile Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in dün sabah yaptıkları görüşme. Gazete “Görüşme iyi ortamda geçti ama görüşlerde uçurum farkı vardı… Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Andros Kiprianu görüştü ama aradaki görüş ayrılıkları olduğu gibi devam ediyor…” başlığı altında verdiği haberinde şöyle yazıyor:
Gerek AKEL GS Andros Kiprianu gerekse de Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu’nun açıklamaları, Cumhurbaşkanıyla AKEL GS’nin görüşmesinin iyi bir ortamda geçtiğine dair imajlar yaratsa da, gelen bilgiler, kapalı kapının ardında konuşulanların özünde hiçbir yakınlaşma sağlamadığını ve son günlerde söylenenlerle ve Kıbrıs sorununda yapılması gerekip de yapılmayanlarla ilgili konularda aradaki mesafenin aynen durduğunu işaret ediyor. Kimse Cumhurbaşkanı ile Andros Kiprianu’nun yumruk yumruğa kavga etmesini beklemiyordu tabi ama iki liderin buluşması hiç de dostça bir ortamda değildi, ses tonları oldukça yükseldi. Görüş ayrılığı ve aradaki mesafe aynen duruyor diyebiliriz.
Hükümet ve AKEL arasındaki gergin ortam görüşmeden sonraki açıklamalarda da devam etti ancak gerek AKEL’in gerekse de Hükümetin özellikle Lut’un adaya gelmek üzere olduğu bir dönemde ses tonlarının düşmesini istediği açık.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Girne gemisinin ikiz kardeşi Ma Angan Mihael 2 Limasol’da. Girne-Özgürlük gemisinin yanına demir attı.
- Karaiskakio Vakfı “kanserli çocuklar merkezinin” açılışını yaptı. Karaiskakio Vakfı küçük yaşam mücadelecilerine destek vermek için kurduğu çağdaş laboratuvarlara, mükemmel ve geliştirilebilir bir alt yapı sistemine sahip merkezini açtı. Karaiskakion Vakfına ait ilik bankasında 170 bin gönüllü donörün bulunduğu bildirildi. Bunlardan 140 bini K/Rum, 30 bini ise K/Türk. Şu ana kadar Vakfın 468 donörü 32 farklı ülkede 468 insana yaşama umudu oldu.

 


Gazete DİSİ ile DİKO’nun üzerinde anlaştığı “sosyal yardım paketi” ile ilgili gelişmeleri ana haber olarak veriyor. Gazetenin ilgili başlıkları şöyle: “Sosyal paket bütçe dışı... Paket, harcamalarda ilerde yapılacak yeniden düzenlemelerle finanse edilecek… Avrupa Komisyonu DİSİ ile DİKO’nun konuştukları hakkında bilgiler topluyor… Yetkili bir kaynak gazetemize “2019 bütçesi hiçbir şekilde değişemez” bilgisini verdi…
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları.
- AKEL ile Cumhurbaşkanlığı arasında didişme devam etti. Cumhurbaşkanı Andros’a “iki toplumlu iki kesimli federasyona bağlılığını” teyid etti.
- Dipkarpazda nefret ortamı var… Kuzeyde makamlar, Dipkarpaz Ortaokulunun iki öğretmenini, 4 yıl sonra bu yıl, neden uygun bulmadığı konusunda açıklama yapmadı. Duyumlar, kuzeydeki makamların mahsur Rum camiasından bazı kişilerin şikayetleri üzerine, karar oluşturduğunu işaret ediyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Kusios: Hükümet emeklilik sistemini yeniden tasarlama yolunda ilerliyor.
15:54
Dışişleri Bakanlığı temsilcisi : Tatar'ın açıklamaları endişe ve soru işaretlerine yol açıyor.
14:19
Christine Lagarde: Kıbrıs'taki enflasyonun %9 ve bu rakam Euro bölgesi ortalamasının biraz altında.
14:17
Anastasiadis: BM'in iklimle ilgili 9. Bakanlar zirvesi, sürdürülebilir çevresel kalkınma için son derece önemli.
13:45
ABD hükümeti: Putin'in uyarılarına rağmen, Rusya'nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair belirti yok.
13:43
Basın Özetleri 05.10.2022
13:03
ABD, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatmasına yanıt olarak, Güney Kore ile birlikte dört füze ateşledi.
13:02
Avrupa Birliği, Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.
12:12
04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Tüm haberler

Video on Demand