basın özetleri 08.11.18

Politis gazetesi “Cumhurbaşkanı açıklamasıyla yeni cepheler açtı…” DİSİ dışında herkes eleştirdi…” başlığı altında verdiği ana haberinde şöyle yazıyor:
Cumhurbaşkanının siyasi eşitliğe değinmesi ve yetkilerin desantralizasyonunun amacının Kıbrıslı Türklerin tüm federal hükümet düzeylerinde veto hakkıyla ilgili ısrarlarının aşılması olduğunu söylemesi çok sayıda cephenin açılmasına yol açtı. AKEL yaşamsal meselelerde Guteres çerçevesi yeterince öngörülüdür, diyor. Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanının önerisi hakkında konuşurken “Anastasiadis’in K/Türklerin idareye sonuç verici katılımını istemediğinmin göstergesidir” dedi. Kıbrıs Türk partileri Anastasiadis’i siyasi eşitliği kırpmaya çalışmakla suçlarken K/Rum partileri de Cumhurbaşkanını eleştiriyor. DİKO, ELAM ve ara cephe Cumhurbaşkanının tüm Cumhurbaşkanları denedi ama hiçbiri başaramadı” şeklindeki açıklamasını kendilerinin haklı olduğunun göstegesi olduğunu iddia etti ve bu açıklamaya karşı memnuniyet ifade etti.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları
- ABD Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesi konusunda istikrarlı… State Department tarafından yapılan açıklamada Dışişleri Bakanları Mayk Pompeo ile Nikos Hristodulidis’in buluşup, iki ülke ilişkilerinin güçlendirilmesi konusunda anlaştıklarını açıkladı. Pompeo “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesindeki kaynaklarına ilişkin Amerikan politikasını bir kez daha” yineledi.
- 9 yaşındaki kız kardeşini bıçaklayarak öldüren 13 yaşındaki erkek çocuğu ruh hastalıkları hastanesine yatırıldı. Kız kardeşine vurduğu 15 bıçak darbesinden 4 tanesi ölümcüldü. Çocuklar Larnaka’da babalarıyla yaşıyordu. Yıllar önce evi terk eden anneleri çocukları sı sık ziyaret ediyordu. 13 yaşındaki katil çocuk gazetelerin ilk gün yazdığı gibi okuldan şiddet kullandığı için atılmamış okulu bir süreliğine terk etmişti. Bu yıl ise yeni bir okula başlamıştı. Eğitim Bakanlığı ailenin ve çocuğun şahsi verilerine saygı gösterilmesi ve çocuk haklarını çiğneyen yayınların yapılmaması çağrısı yaptı.

Haravgi gazetesinin ana haberi “Cumhurbaşkanı kafa karışıklığının ve soru işaretlerinin çoğalmasına neden oldu… Cumhurbaşkanı belirsiz şeyler söyledi, cevapları ikna edici olmadı… Burcu “Anastasiadis siyasi eşitliği hazmedememiş” dedi… Anastasiadis partilere iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümüne saldırma olanağını verdi…” başlıkları altında veriyor. Gazete haberinde şöyle yazıyor: “Cumhurbaşkanının basın toplantısından sonra yükselen tepkiler çerçevesinde, DİSİ hariç, tüm diğer partiler bir noktada buluşuyor. Cumhurbaşkanının aslında bilgi vermediği, görüşünü netleştirmediği ve herkesin endişe ve kaygılarının artmasına neden olup yeni soru işaretleri oluşturmuş olduğu noktasında. AKEL yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanının «Genel Sekreterin çerçevesini kabul etmemek için çıldırmış olmam lazımdı” şeklindeki açıklamasıyla hemfikir olduğunu ancak, söylediklerinin, Guteres Çerçevesi sınırları içinde olduğuna Cumhurbaşkanının gerçekten inanıp inanmadığı konusunda kuşku duyduğunu söyledi. Bu arada DİKO Genel Başkanı Nikolas Papadopulos yaptığı ilgili açıklamada “Desantralize federasyon kavramı hâlâ belirsiz bir kavram olmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı kavramın içeriğini hâlâ açıklamadı. Anastasiadis son on yılda Kıbrıs sorunu konusunda uygulanan politikaların başarısız olduğunu açıkça kabul etti” dedi.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Komisyon, müzakerelerin yeniden başlaması çabalarına katkı yapmaya hazır. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federika Mogerini dün AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’yla yaptığı görüşmede, Komisyonun ve kendisinin Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik çabalara, ardından da Kıbrıs sorununun çözümüne katkı yapmaya hazır olduğunu tekrarladı.
- Sağlık Sigortası Örgütü Doktorlar Birliğiyle sorunlara iki konu hariç çözüm bulmaya hazır. Örgüt, Genel Sağlık Planı bütçesi ve kamu hastanelerinin özerkleştirilmesi konuları hariç, tüm konuların yeniden tartışılabileceğini açıkladı.
- Zigi Köyü Muhtarı ve ELAM aynı çizgide hareket edip ırkçılığa endişelenme adını vererek “yalnız göçmen çocukları sığınma evine karşı çıkıyor”…
- Hellenic Bank’ın seyyar şubeleri 12 Kasım günü işe başlıyor. İlk güzergah Kırmızı Köyler, dağlık Larnaka yöresi ve Limasol’un kırsal kesimleri…
Filelefteros gazetesi de Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in basın toplantısına tepkileri ana haber olarak veriyor. Filelefteros’un başlıkları şöyle: “Karşılıksız çek… Cumhurbaşkanının fikirlerine Kıbrıs Türk tarafından olumsuz tepkiler… Cumhurbaşkanının açıklamaları muhalefeti de ikna etmedi… Haberde şöyle yazıyor:
Anastasiadis’in Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs sorunu konusunda tavır değişikliği yapması için girişimleri karşılıksız çıktı. Mevcut verilerde hiçbir değişiklik olmadı. K/Türk tarafının Anastasiadis’in yetkilerin dağılımı konusundaki jestinε tenezzül etmedi. K/Türklerin eleştirileri Anastasiadis’in siyasi eşitlik ve etkin katılım konularında onları tatmin etmediğini söylemekle sınırlı kaldı.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- 9 yaşındaki kız çocuğu 15 bıçak darbesi almış yerde yatarken yardım istiyordu…
13 yaşındaki abisi cinayeti işlediğini itiraf etti.
Acılı baba: “Dün gece iki çocuğumu da kaybettim. Şimdi ben nasıl yaşarım?”
Trajik olay üzerine konuşan Çocuk Hakları Komiseri sosyal koruma sisteminin başarısız ve sonuç verici olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Komiser, Meclisi 2014’ten beri Meclise sunulmuş olan Çocuk Adaletiyle ilgili yasa tasarısını bir an önce ele almaya çağırdı.
- Putin’in ülke dışına çıkan paraların Rusya’ya geri dönmesi teşviki olarak çıkardığı aftan Kıbrıs zararlı çıktı. 15 ay içinde 10 milyardan fazla avro Rusya’ya geri döndü. Diğer ülkelerin kaybı bu kadar yüksek değil.
- Kıbrıs - ABD ilişkilerinde yeni sayfa açılıyor…
Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in geçen Salı günü Amerikalı muadiliyle Washington’da imzaladığı “niyet bildirgesi” iki ülkenin ilişkilerinde yeni bir dönemin başlangıcı olarak değerlendirildi.
-Avrupa Halk Partisi Kıbrıs’ta iki devlet çözümünü kabul etmeyeceğini ve destek verdiğini açıkladı. Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de dün başlattığı zirve düzeyindeki kongresinde Kıbrıs’a ilişkin alınan kararda, Kıbrıs’ta BM kararları çerçevesinde iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümünü desteklediğini açıkladı.

Alitia gazetesi ana haber olarak kardeş cinayetini veriyor. Larnaka morgundaki bulgular şok ediyor… “Kardeş katili 15 bıçak darbesi…” başlığı altında verilen haberde “9 yaşındaki kızkardeşini öldüren 13 yaşındaki abi, çocuk psikoloğu kontrolünden geçtikten sonra suçunu itiraf ederek Ruh Sağlıkları Hastanesine alındı. Ancak olayla ilgili soru işaretleri var olmaya devam ediyor. Olaydan önce herhangi bir şey yaşanmadığı gibi, ortada olayı haber veren bir iz de yoktu. 13 yaşındaki çocuk o gün okula arkadaşlarıyla okul gezisine katılmış ve her şey olağan gelişmişti.
Alitia gazetesinin diğer bazı haberleri de şöyle:
- Kıbrıs’a güvenlik şemsiyesi… ABD ile Kıbrıs ikili ilişkilerini geliştirme amaçlı niyet bildirgesi imzaladılar. Hristodulidis “ABD ile stratejik işbirliğimizin güçlendirilmesi herhangi bir üçüncü ülkeye karşı değildir” dedi.
- Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e cevaben basın toplantısı yapacak. Basın toplantısını yapılacağı gün önümüzdeki Pazartesi günü olarak açıklandı. Kıbrıs Türk liderinin sözcüsü Barış Burcu Cumhurbaşkanının açıklamasını değerlendirirken “Anastasiadis siyasi eşitliği halen hazmedemediğini gösterdi” dedi.
- Yunanistan’da tarihi antlaşma… Yunanistan Başpiskoposu İeronimos ile Başbakan Aleksis Tsipras Kilise ile devlet işlerinin ayrılması konusunda anlaşma yapmaya karar verdi. Kilise adamlarından olumsuz tepkiler yükselirken Başpiskopos İeronimos bunun bir antlaşma imzalama niyeti olduğu ve her şeyin kilise adamlarının da onayıyla devam edeceği açıklamasını yaptı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

06 Temmuz
PEO Genel Sekreteri, dün asgari ücretle ilgili yapılan toplantının sonuçları konusunda hayal kırıklığı ifade etti.
13:53
Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri, asgari ücretle ilgili sendikal örgütlerle fikir ayrılığı yaşandığını teyit etti.
13:52
Dün açık kalp ameliyatı olan Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı'nın sağlık durumunun sabit olduğu bildirildi.
13:51
Bakanlar Kurulu, 8 Temmuz’dan itibaren kapalı alanlarda koruyucu maskenin yeniden zorunlu olmasına karar verdi.
13:49
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin taslak raporlarında, Kıbrıs sorunundaki esaslı diyalog eksikliğinden bahsedildi.
13:46
basın özetleri 06.07.22
13:20
Ukrayna Genelkurmay Başkanı'nın ülkeden çıkma yasağı açıklaması, sert tepkilere neden oldu.
09:48
Amerika hükümeti, F-16'ların Türkiye’ye satılmasıyla ilgili Senato’nun Dış İlişkiler Komitesi ile çatışma noktasına geldi.
09:47
Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunanistan-İtalya ilişkilerinde gerilim yaratmaya çalışıyor.
07:56
05 Temmuz
Polis, Oroklini’de yaşanan cinayete teşebbüs olayı hakkında soruşturma başlattı.
13:55
Polis dün gece saat 11 sularında Akaki’de meydana gelen 2’inci bir cinayete teşebbüs olayıyla ilgili soruşturma başlattı.
13:50
basın özetleri 05.07.22
13:46
Tüm haberler

Video on Demand