Siyasi partiler Cumhurbaşkanı'nın dünkü basın toplantısını değerlendirdi

AKEL
AKEL basın sözcüsü Stefanos Stefanou, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in böyle bir öneri yapmadığı için merkezi olmayan federasyon önerisini açıklamadığını söyledi.
Kurumumuza açıklamalarda bulunan Stefanou, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in gündeme getirdiği konular ile müzakerelerin tekrar başlayamayacağını ve çıkmazların Kıbrıs Rum tarafına yükleneceğini belirtti.
Stefanou Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıslı Türklerin sadece hayati çıkarlarını etkileyen konularda olumlu oy kullanması söylemlerinin, siyasi eşitlik konusuna ve karar alma süreçlerine etkin katılımlarına yönelik bir saptırmadır dedi.


DİKO
DİKO başkanı Nikolas Papadopoulos Anastasiadis’in dün akşam gerçekleştirdiği basın toplantısını değerlendirdi ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs sorunu konusunda son 10 yıldır yürütülen politikaların başarıszlığını kabul ettiğini söyledi.
Ayrıca Cumhurbaşkanı’nın, DİKO’nun ulusal konsey’de yönelttiği sorulardan hiçbirini cevaplamadığını ifade etti.

DİKO’nun Türk tarafının aradığı etkili katılımın merkezi olmayan federasyon ile nasıl aşılacağını anlamadığını belirtti.
Nikolas Papadopoulos, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i mevcüt çıkmazın sona ermesi için ne tür girişimlerde bulunacağına açıklık getirmeye davet etti.

EDEK
EDEK başkanı Marinos Sizopoulos, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Annan planı ve Krans Montana’da yapılan 5 taraflı konferansın başarısız olduğunu göz önünde bulundurup gücün merkezden uzaklaşması konusunu gündeme getirdiğini ancak bununla meselenin özünün değişmediğini ifade etti.
Kurumumuza açıklamalarda bulunan Sizopoulos, Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkan Yardımcısının Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler genel oyu ile ortak oylamayla seçilmesinin olumlu veya olumsuz oyların korkularını ortadan kaldırdığını söyledi.


VATANDAŞ DAYANIŞMA HAREKETİ
Vatandaş Dayanışma Hareketi Başkanı Yorgos Lillikas, Kıbrıs sorununda son 10 yıldır sürdürülen politikaların yanlış olduğunu ve bunun ulusal meseleyi pragmatik olarak takip edenler için apaçık ortada olduğuınu söyledi.
Lillikas Türk tarafının veto’yu korumakta ısrar ettiği sürece ne adem-i merkeziyetçilik ne de merkezi konfederasyon’un bir anlamı olmadığını ifade etti.
Vatandaş Dayanışma hareketi Başkanı Kıbrıs Cumhuriyeti'nin işlevselliğinin ve hayatta kalmasının yanı sıra Kıbrıs Hellenizminin hayatta kalmasını sağlayan modelin belirlenmesi için karşılaştırmalı bir çalışma yapılması gerektiğini vurguladı.


EKOLOJİ HAREKETİ
Ekoloji hareketi, Cumhurbaşkanı’nı adem-i merkeziyetçilik önerisini referanduma götürmeye davet etti.
Ekologlar, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in teklif ettiği şeyleri halka anlatamadığını ifade etti.
Ayrıca bu aranan çözümün olumlu bir sonuca yol açamayacağını belirtti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 20:09

Son Haberler

10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Basın Özetleri 10.05.2021
13:13
Aşı portalı 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açıldı
07:51
Normale dönme süreci bugün başlıyor
07:50
Dün 2 can kaybı ve 269 yeni vaka kaydedildi
07:49
09 Mayıs
Ioannou: Kıbrıs yarından itibaren sosyal ve ekonomik faaliyetin daha normal ritimlerine dönüş yolunda bir adım atıyor
15:43
Aşı portalı yarın 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açık olacak
15:42
Çin roketinin kalıntıları Hint okyanusuna düştü
08:48
Erdoğan İsrail'i eleştirdi
08:47
Yunanistan'da dün 68 kişi hayatını kaybetti ve 2 bin 641 vaka kaydedildi
08:46
Aşı portalı 31 ve 32 yaşlarındaki kişiler için açıldı
08:45
Tüm haberler

Video on Demand