07.11.18

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin hepsi ana haber olarak Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in dün akşam Kıbrıs sorununa getirdiği öneriyi açıklamak için yaptığı basın toplantısı.
Alitia gazetesinden başlayalım:
Alitia gazetesi haberi Anastasiadis, “Hedefim Bizi Çıkmazlara Sürüklemeyecek Bir Çözümdür…” başlıkları altında veriyor.
Alitia gazetesi haberde şöyle yazıyor…
Cumhurbaşkanı Anastasiadis daha önce getirdiği desantralize federasyon fikrinden sonra, dün akşam düzenlediği bir basın toplantısıyla Kıbrıs sorunundaki politikasını açıkladı. Basın toplantısında amaçladığı şeyin bizleri çıkmazlara sürüklemeyecek işlevsellikte bir devlet olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı “Hedefim halk tarafından kabul edilir, zamana karşı dayanıklı ve K/Rumlarla K/Türklerin hassasiyetlerine cevap veren bir çözümdür” dedi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis önerisinin felsefesini şöyle açıkladı: “Önerim iki kurucu devletin yönetimde daha fazla özerk olması karşılığında K/Türklerin sadece herhangi bir yürütme organı kararının Kıbrıs Türk toplumunun yaşamsal çıkarlarına olumsuz etki yaptığında veto kullanma hakkına sahip olmasıyla durumun dengelenmesini hedefliyor”. Cumhurbaşkanı aynı zamanda enerji planlamalarımızın ileriye atılmasının söz konusu olmadığını netleştirdi.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları da şöyle:
- 13 yaşındaki erkek çocuğu 9 yaşındaki kız kardeşini bıçaklayarak öldürdü. Larnaka’da bir ailed ramı yaşandı. Anne baba ayrı olduğu için babalarıyla yaşıyordu ve 13 yaşındaki erkek çocuğunun ise sağlık sorunları ve şiddet içeren davranışları nedeniyle okuldan atılmıştı.
- Ciddi suçlarda özel telefonlar dinlenebilecek. DİKO örgütlü suçların öngörülmesi ve denetlenebilmesi ve terörle mücadele amaçlı yasa tasarıları konusunda olumlu. Şimdi son söz Başsavcıda.
- Kambos Belediyesi eski Tarım Bakanı Nikos Kuyalis’in seçimlerden önce Ormancılık Müzesi için vaadettiği beş bin liralık devlet yardımının bir yılda bin lira olduğunu açıkladı ve Kambos Belediyesine bu amaçla verilen bin liralık çeki devlete iade etti.
- Çin’le süt ürünleri ihracatıyla ilgili protokol imzalandı. Çin’e süt ürünleri ihrac edeceğiz. İlgili protocol dün Tarim Bakanı Kostas Kadis ve Çin’in Gümrük Bakanı Ni Yuefeng arasında imzalanan anlaşmayla Kıbrıs süt ürünleri, özellikle de hellim Çin pazarına giriyor.
Politis gazetesinin ana haber olarak verdiği Cumhurbaşkanının dünkü basın toplantısı haberi “Cumhurbaşkanı Sonuç verici ancak doğru içerikli çözüm… K/Türk toplumuna sadece yaşamsal çıkarlarının olumsuz etkilendiği noktalarda veto hakkı, diyor” başlığı alrında.
Politis haberinde şöyle yazıyor:
-Dün gece Cumhurbaşkanı yaptığı basın toplantısında kurucu devletlere daha çok yetkinin devredilmesiyle ilgili önerisinin felsefesini açıkladı ancak kurucu devletlere gidecek yetkilerin hangileri olacağına ilişkin ayrıntılara girmedi. Cumhurbaşkanı K/Türklerin sadece herhangi bir yürütme organı kararının Kıbrıs Türk toplumunun yaşamsal çıkarlarına olumsuz etki yaptığında veto kullanması gerekliliğine vurgu yaptı ve gerekli etkili sorun çözme mekanizmasının sağlanacağını netleştirdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis “kurucu devletlere daha büyük yönetim özerkliği verildiğinde K/Türklerin de K/Rumların da kaygılarının giderileceğini savundu ve önerisinin Guteres çerçevesi dışına çıkmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı “Genel Sekreterin çerçevesini kabul etmesem paranoyak olurdum” dedi.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Başsavcı şimdi, banka skandalının araştırılması için 40 milyon avro harcamaya değdiğine inanıyor. Politis Gazetesi geçen Haziran ayında bu rakamları haber olarak verirken Başsavcı Politis’i argümanları doğru olmamakla suçlamıştı.
- Zigi Muhtarı ELAM’la birlik halinde hareket ediyor. 20-30 köylünün toplanması ve bir muhtarlık arabasının inşaat araçlarının önünde durarak çalışmaları bloke etmesiyle “Yalnız göçmen çocukları konukevi”nin inşaat çalışmalarına başlanamadı.
- Paralimni’de 39 yaşındaki bir erkek, birlikte yaşadığı yabancı uyruklu kadını dövdü ve hastanelik ettikten sonra yol ortasında terk etti.
- Larnaka’da 13 yaşındaki bir erkek çocuğu kız kardeşini bıçaklayarak öldürdü.
- Zorunlu satışların %24’ü eski Kooperatif Bankasından alınmış olan kredilere ilişkin. 2018’in ilk altı ayının sonuna kadar toplam 6 bin 767 “evinizi boşaltınız” mektubu gönderildi. Şu ana kadar 427 konut ya açık artırmalarda satıldı yada bankalar tarafından satın alındı.

Haravgi gazetesi ana haberini şu başlıklarla veriyor:
Cumhurbaşkanı hem çelişkiliydi hem de ikna edici değildi… Guteres çerçevesini tırtıklamaya çalışıyor. Siyasi liderleri dogmatik olmayan bir diyaloğa davet etti… Kaygıları yatıştırmaktan çok, teyid etti…
Haravgi haberinde şöyle yazıyor:
Cumhurbaşkanının o kadar beklenen ve reklamı yapılan, desantralize federasyon önerisiyle ilgili basın toplantısında yapılan/ mevcut risklere ilişkin kaygıları teyit etmekten ve Kıbrıs sorununa çözüm bulma maksadıyla müzakerelerin başlatılmasına ilişkin irade eksikliğini göstermekten başka bir şey değildi.
Gazetenin diğer haberlerinden bazılarına bakalım s.d:
- Zigi’de “Yalnız Göçmen Çocuklar Konukevi”nin inşaatının başlaması engellendi. 40-50 kişilik bir kalabalık inşaatın başlayacağı noktada toplanarak çalışmaların başlamasına izin vermedi. AKEL toplumu yabancı düşmanlığına karşı durmaya çağırdı ve Çocuk Hakları Komiserini olaya müdahale etmeye, İnsan Hakları Komisyonunu ise Meclis grubunun kaydettiği konuyu tartışmaya çağırdı. Köy Muhtarı Yeoryia Mihail konuyu geçen Ağustos ayında da facebook sayfasında gündeme getirmiş ve “köyümüz bu merkezin kurulmasına izin vermemeye ve büyük önlemler alarak olayı engellemeye karar vermiştir. Kimsenin bölgeye girip çalışma yapmasına izin vermeyeceğiz. Bunun için ne gerekirse yapılacaktır” diye yazmıştı.
- Doğu Akdeniz’de Türk kahramanlıkları… Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada Doğu Akdeniz’de oldu bittilere izin vermeyeceklerini ve Kıbrıs’taki sorunların Türkiye’nin de sorunları olduğunu söyledi.
- Eski Kooperatif Bankası şubelerinin sayısının azaltılması kuyruklara ve yurttaşın eziyet çekmesine neden oldu.
- Kıbrıs’ta doğan her on çocuktan biri erken doğumla dünyaya geliyor. Avrupa ülkelerinde erken doğum oranı yüzde 6,3 ile yüzde 11,4 arasında değişirken Dünya Sağık Örgütü erken doğum oranı listesinde Kıbrıs’a 10. sırada yer verdi.

Filelefteros gazetesiyle basın özetylerimize son vereceğiz sevgili dinleyenler.
Gazete ana haberini “Cumhurbaşkanı döngüyü kapattı… Cumhurbaşkanı “hepimiz denedik ama başaramadık” dedi.”
Gazete Cumhurbaşkanının “Onlarca yıldır yapılan müzakerelerde yer alan Cumhurbaşkanları, toplamında, ister talep edici ve ısrarcı ister realist olsun Kıbrıs sorununa ilişkin düşünce ekollerinin tümünü temsil ediyor. Buna rağmen her türlü çaba Türk uzlaşmazlığı nedeniyle başarısız oldu. 2004 referandumunda halkın önerilen planı reddetmesiyle sonuçlanan çaba, çabaların en büyüğüydü” dediğini yazıyor.
Filelefteros gazetesinin diğer başlıklarından bazıları da şöyle:
- AB Genişleme Komiseri Yohannes Han bir kez daha, Türkiye ile üyelik müzakerelerine son verilmesini ve gümrük antlaşmasının daha kapsamlı hale getirilmesini önerdi.
- Çalışma Bakanı Zeta Emilianidu ve Ulaştırma Bakanı Vasiliki Anastasiadu, Zigi’de dün inşaat çalışmalarının başlatılması bir küçük grup insan tarafından engellenen Yalnız Göçmen Çocukları Konukevi’nin her halükarda yapılacağını açıkladı.
- Laiki Bankası skandalı davası sona erdi. Geriye tıraşlananlara verilmek üzere sadece 128 milyon kaldı. Tıraşlanan mevduat hesapları 4,7 milyardı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

27 Mayıs
Basın Özetleri 27.05.2022
13:46
Duyarlı vatandaş bir kadının kaçırılmasını engelledi
13:26
20-26 Mayıs tarihleri arasında 2 can kaybı ve 1774 yeni vaka kaydedildi
13:25
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Ersin Tatar'a mektup gönderdi
13:23
Cumhurbaşkanı Ukrayna işgali ile Kıbrıs işgali arasında güçlü paralellikler ortaya koydu
13:22
ABD Putin'in Batı'nın uyguladığı yaptırımları kaldırma talebini reddetti
07:02
Rus ordusu ülkenin doğusunda Ukrayna güçlerinin kuşatılması hedefine yaklaşıyor
07:01
Lavrov: Zelensky Moskova ile müzakere etme niyetinde değil
07:01
26 Mayıs
Basın Özetleri 26.05.2022
13:47
Yüzleri maskeli bir grup Omonoia taraftarına saldırdı
13:29
Kadis: Çiftçileri desteklemek için Avrupa Birliği'nden beş milyon avroya kadar toplayabiliriz
13:28
Dünya Bankası Başkanı: Uluslararası bir resesyon tehlikesi var
13:28
Tüm haberler

Video on Demand