ABD, İran’a karşı yaptırımları geri getiriyor.

Birleşik Devletler, Tahran’ın nükleer programı için yapılan anlaşmadan çıkmasının ardından, İran’a karşı yaptırımları bugün geri getiriyor.

Bu yaptırımların, İran için hayati önem taşıyan petrol sektörü ve banka işlemleriyle ilgili olduğu belirtildi. 8 ülke İran petrolüne uygulanan ambargodan etkilenmiyor. Bu ülkelerin arasında Birleşik Devletler’in yakın müttefikleri Türkiye, Japonya, Güney Kore ve Hindistan bulnuyor. Washington, geri adım atmayacağı konusunda uyarıda bulunurken, İran’a karşı sert bir ambargo uyguladığını açıkladı. İran ise benzer şekilde cevap vereceğini ifade etti. 1979 yılındaki İslam Devrimi sırasında Amerika Büyükelçiliği’nin işgal edilmesinin yıl dönümü dolayısıyla Tahran’da başlayan geniş çaplı Amerika karşıtı gösterilerin bugün de devam etmesi bekleniyor. Elit Devrim Muhafızları Yüksek Komutanı, Amerika’nın komplo ve yaptırımlarının, sürekli direniş sayesinde mağlup olacağını bildirdi. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Trump’ın İran’a karşı yaptırımları geri getirme kararını tarihsel olarak niteledi. İran ile nükleer program hakkındaki anlaşmayı imzalayan Avrupa Birliği, Fransa, Britanya ve Almanya, gelişmelerle ilgili üzüntüsünü ifade etti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:09

Son Haberler

06 Temmuz
PEO Genel Sekreteri, dün asgari ücretle ilgili yapılan toplantının sonuçları konusunda hayal kırıklığı ifade etti.
13:53
Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri, asgari ücretle ilgili sendikal örgütlerle fikir ayrılığı yaşandığını teyit etti.
13:52
Dün açık kalp ameliyatı olan Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı'nın sağlık durumunun sabit olduğu bildirildi.
13:51
Bakanlar Kurulu, 8 Temmuz’dan itibaren kapalı alanlarda koruyucu maskenin yeniden zorunlu olmasına karar verdi.
13:49
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin taslak raporlarında, Kıbrıs sorunundaki esaslı diyalog eksikliğinden bahsedildi.
13:46
basın özetleri 06.07.22
13:20
Ukrayna Genelkurmay Başkanı'nın ülkeden çıkma yasağı açıklaması, sert tepkilere neden oldu.
09:48
Amerika hükümeti, F-16'ların Türkiye’ye satılmasıyla ilgili Senato’nun Dış İlişkiler Komitesi ile çatışma noktasına geldi.
09:47
Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunanistan-İtalya ilişkilerinde gerilim yaratmaya çalışıyor.
07:56
05 Temmuz
Polis, Oroklini’de yaşanan cinayete teşebbüs olayı hakkında soruşturma başlattı.
13:55
Polis dün gece saat 11 sularında Akaki’de meydana gelen 2’inci bir cinayete teşebbüs olayıyla ilgili soruşturma başlattı.
13:50
basın özetleri 05.07.22
13:46
Tüm haberler

Video on Demand