05.11.18 basın özetleri

Merhaba sevgili dinleyenler. Bugünkü K/Rum gazeteleri birbirinden farklı konuları öne çıkarıyor. Alitia gazetesinden başlayalım…
Alitia’nın ana haberi ExxonMobile çalışmalarına başlıyor, Erdoğan tehdit savuruyor… 10. Parsel sondaja hazır… başlıkları altında.
Gazete haberinde, Exxon Mobile’in sondaj gemisinin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde sondaja başlamak üzere 12 Kasım Pazartesi günü Limasol’a varması beklenirken, Türkiye Cumhurbaşkanının dün Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yönelik tehditlerini tekrarladığını yazıyor. Gazeteye göre asıl soru, Türkiye’nin büyük Amerikan şirketinin sondajını engellemek amacıyla Amerikalılarla bir çatışmaya girmeye cesaret edip edemeyeceğidir. Gazetenin değerlendirmesine göre Türkiye bu kez hiçbir sorun yaratmayacak zira 10. parsel onun kendi Münhasır Ekonomik Bölgesi olduğu iddiasında bulunduğu bölgede değil.
Gazetenin diğer bazı haberleriyse şöyle:
- Gari Boris Hristodulu cinayetiyle ilgili araştırmalarda sıfır ilerleme… Sorgu hâkimliği konuyu ciddi olarak addediyor. Tüm kentlerde büyük polis önlemleri alındı. Polis gücü tetikte…
- Avın birinci gününde sekiz suça 10 bin avro ceza… Ava çıkan avcıların kimisi memnun kimisi eli boş döndü.
- Kooperatifçiliğin ölüm nedeni partisel müdahalelerdir. Alitia 20 yıl öncesinden uyarmıştı ama o zaman kimse dinlemedi. Durumun herkes için iyi olduğu dönemlerdi.


Politis gazetesi bugünkü ana haberini “devletin sosyal hizmetleri kökten değişiyor… Sosyal Refah Hizmetleriyle ilgili dairelerde radikal yeniden yapılandırma...” başlıkları altında veriyor.
Haberde şöyle yazıyor: Sosyal hizmetler sistemdeki mevcut yetersizlik ve yanlışları kökünden düzeltmek maksadıyla Çalışma Bakanlığı kolları sıvadı. Bakanlığın bu amaçla hazırladığı ilgili planında beş ana nokta yer alıyor: Bunlar 1. yurttaşa insan merkezli yaklaşım, 2. kişinin farklılıklarını göz önünde bulundurmak, 3. hizmet verenlerin sürekli eğitimi, 4. uzman kişilerin değerlendirilmesi ve 5. sivil toplumla gereken her noktada işbirliği yapmak. Sosyal Hizmetler Dairesi ile yerel toplum arasında bağlantı mekanizması görevi görecek olan “mahallenin sosyal hizmetler servisi” adlı yeni uygulamaya büyük önem veriliyor. Sosyal Refah Hizmetlerine 30 yeni eleman alınması bekleniyor. Çalışma Bakanı Zeta Emilianidu bakanlığının 2019 bütçesi planını sunmak üzere bu Perşembe Meclise çağrılması ve konuyu da ayrıntılarıyla açması bekleniyor. Plan yıl sonundan önce kamuda tartışmaya açılacak.
Poltisi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları şöyle:
- Belediyeler Birliği Başkanı Andreas Viras Politis’e yaptığı açıklamada “Belediye sayısının azaltılması konusu tabu değildir. Mesele oluşturulacak belediyelerin yeni biçimiyle yaşayabilir olmasıdır. Belediye Birliği Başkanı verilen hizmetlerin gruplaştırılmasına öncelik verilmesi gerekiyor, dedi.
- Lofu’da yangın… Cumartesi gecesi Limasol’un Lofu ve Ayios Atanasios köyleri arasındaki bölgede çıkan yangının söndürülmesi için itfaiye 15 saat boyunca savaş verdi. Yangın dün Pazar günü öğleden sonra saat 3 civarında kontrol altına alındı. Yangın kuru ot, doğal bitki örtüsü ve az sayıda ağaçla kaplı yaklaşık olarak bir buçuk kilometre karelik bir alanı yaktı. Yangın söndürme çalışmalarında Limasol ve Baf itfaiye hizmetlerinden 12 araç yer aldı. Ormancılık Dairesi, Yerel Yönetim, Sivil Savunma ve Avcılık Dairesinden de destek verildi.
- Ledra Sokağında tarihi City oteli satışa çıkarıldı. City oteli 1940’lı yılların görkemli Ledra’sından 15 yıl öncesine kadar hizmet veriyordu. Turizm hizmetleri kaynakları otel binasının güzel bir butik otele dönüştürülebileceğini belirtiyor.


Filelefteros gazetesi ana haber olarak Fır hattı güvenliğinde tehlikeler gören bir konuyu ele alıyor. Gazetenin başlıkları “FIR güvenliğinde SOS… Personel ve alt yapıdaki ciddi boyutta eksilikler denetçilerde ciddi kaygılara yol açıyor… şeklinde. Haberde şöyle yazıyor:
Hava trafiği denetçileri karşılaştıkları günlük sorunları Ulaştırma Bakanlığına sunarken Lefkoşa Fır hattında ciddi kaygılara neden olan güvenlik sorunlarına dikkat çekti. Eleman eksikliği ve temel altyapı eksikliklerine paralel olarak hava trafiğinin sürekli yoğunlaşması kombinasyonunun ciddi bir güvenlik sorunu patlamasına dönüşebileceğini söyledi. Denetçiler tehlikelere gebe olan bu duruma dikkat çekerek Cumhurbaşkanıyla Başsavcının müdahalesini istedi.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Cumhurbaşkanı halka konuşmak istiyor… Nikos Anastasiadis yarın halka ve partilere hitaben konuşmak ve yetkiler desantralizasyonu konusunda açıklamalar yaparak bu fikrin nasıl oluştuğuna ilişkin bilgiler vermek istiyor.
- Bankacılık sistemindeki sorunlu kredilerde büyük tasfiye… 12 milyon değerindeki kırmızı krediler yabancılara satılıyor. Sorunlu krediler Kıbrıs Bankası, Hellenic Bank, Kıbrıs Mülkiyetleri Yönetimi Kurumu’nun işbirliği içinde olduğu Amerikan, Çek ve İspanyol şirketlerine satılacak.
- Tilkiler ceza tanımıyor… Av Dairesinin yaptığı açıklamaya göre tilkilerin av hayvanlarını yemesi nedeniyle av hayvanları nüfusunda azalma gözlemlendi. Av Dairesi avcılara tavşanların kaçabilmesine olanak verecek koridorlar bırakmasını istedi.
- Kıbrıs Otelciler Birliği Başkanı Derinya barikatının açılmasının turizme büyük darbe vuracağını iddia etti. Filelefteros’a konuşan PASİKSE Başkanı barikatın açılmasının işgal altındaki bölgeye büyük akışa neden olacağını ve turizmin bundan büyük yara alacağını söyledi.
- Erdoğan savaş çığlıkları atmaya dün de devam etti…

Haravgi gazetesinin bugünkü ana haberi “Eski Eserlerle Riskli Oyunlar Oynanıyor… Kültür ve Medeniyet konusunun yetkisi kurucu devletçiklere verilecek… 1935’ten beri devletin yetkisi altındaydı…” başlıkları altında.
Haravgi gazetesi haberinde, AKEL’in dün yaptığı bir açıklamayla, Hükümeti, Eski Eserler Dairesi ve genel olarak Kıbrıs’ın kültür mirasının aleyhine ciddi oyunlar oynamakla suçladı. Haravgi AKEL, Hükümet 1935’ten bu yana devlet yetkisi altında olan Eski Esreler Dairesini Eğitim ve Kültür Bakanlığının yetkisine verme planları yapmakla aslında dairenin önemini indirgemeye çalışıyor, dedi” diye yazıyor.
Haravgi gazetesinin ana sayfasında önemli yer verdiği bir başka haberse UNICEF’in son verdiği bilgilere göre Yemen’de her dakikada bir çocuğun ölmesi olayına ilişkin. UNICE^F’in Orta Doğu ve Kuzey Afrika Müdürü Geert Kapelere’ye göre 5 yaş altındaki 1,8 milyon çocuk gıdasızlık çekiyor, her 10 dakikada ise bir çocuk tedbiri alınmış olabilecek hastalıklardan hayatını ölüyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarına bir göz atalım:
- Yetkiler konusunun hemen hemen kapanmış bir başlık olmasına rağmen Cumhurbaşkanının aşılmış gevşek federasyon fikrini ansızın ortaya atması Kıbrıslı Türklerde kuşkuya Kıbrıslı Rumlarda kaygıya neden oldu… Cumhurbaşkanı yetkilerin desantralizasyonu konusunu halka örneklerle anlatacak… Cumhurbaşkanı Anastasiadis yarınki basın toplantısında kurucu eyaletlere verilecek olan yetkilerin tamamı hakkında bilgi vermeyip sadece örneklerle yetinecek.
- Tüm Kıbrıs’ta patates yokluğu… İşgal altındaki bölgede patates üretimi hemen hemen yok olmak üzere. Patates fiyatları 25 lirayı buldu. Rum tarafında da durum çok daha iyi değil. Fransa’dan ithal patates 1 avro 30 sente satılıyor.
- Kültür konusu DİSİ Hükümeti için yoksul akraba olmaya devam ediyor… Devlet bütçesinin kültüre ayırdığı oran toplamın sadec 50,0020’sini oluşturuyor. Eğitim ve Kültür Bakanlığı bütçesinin ise yüzde 0,014’ünü oluşturan meblağ 16 milyon 116 bin 149 avro.
- Çalışma Bakanlığı genç çiftlerin sınıra yakın bölgelere yerleşimini öngören bir plan üzerinde çalışırken aynı zamanda finansmanı için para arıyor. Yarısı İşgal Altında Olan ya da Sınıra Yakın Bölge Belediyeleri Birliği, İçişleri Bakanlığına nüfusun gençleştirilmesine ve bölgelerin canlandırılmasına yönelik başvuru yapılmıştı. İçişleri Bakanı, şu ana kadar uygulanan planların istenen sonuçları vermediğini, şimdiyse mevcut evlerin restorasyonuna hatta ev kirası gibi teşviklere yönelik seçimlere odandıklarını açıkladı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

17 Ocak
‘Test-to-stay’ programı, eğitim örgütleri ve veli derneklerinin yoğun tepkisine neden oldu.
14:58
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, hükümetin okullarda ‘test-to-stay’ programının uygulanması kararını savundu.
14:55
Stefanu: AKEL EastMed boru hattının ekonomik ve jeopolitik sorunları olan bir proje olacağı konusunda uyarmıştı.
14:52
ABD Dışişleri Bakanlığı: Amerka Yunanistan üzerinden Doğu Akdeniz-Avrupa arasındaki enerji bağlantısını destekliyor.
14:49
basın özetleri 17.01.22
13:18
Kıbrıs Cumhuriyeti, Nautical Geo adlı geminin Türkiye’nin firkateynleri tarafından tahrik edilmesini şikayet edecek.
12:20
Bugün okullarda uygulanacak ‘test-to-stay’ programının uygulamasıyla ilgili netlik sağlanması bekleniyor.
12:19
‘Molnupiravir’ adlı koronavirüs ilacı, bugünden itibaren reçeteyle verilmek için doktorların hizmetinde olacak
12:18
Yunanistan: Son 24 saatte 95 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti ve10,783 yeni vaka saptandı.
12:10
Son 24 saatte 6 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti ve toplam ölüm sayısı 681’e yükseldi.
12:07
16 Ocak
Türk tacizinin ardından "Nautical Geo" Larnaka limanına döndü
13:14
Pasifik'teki su altı depreminin etkisi Yunanistan'da bile hissedildi
13:12
Tüm haberler

Video on Demand