Cumhurbaşkanı, Alexander Vucic'i kabul etti.

Lefkoşa ve Belgrad, bölgedeki diğer ülkelerle işbirliği modelinde, Kıbrıs-Yunanistan-Sırbistan 3lü işbirliğinin kurulması olasılığını inceleme konusunda anlaşmaya vardı.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Kıbrıs-Sırbistan arasındaki 2. Hükümetlerarası Zirve'nin ardından yaptığı açıklamada, işbirliğinin, Doğu Akdeniz ve Balkanlar’daki barış ve güvenliğin sağlanması hedefiyle, ortak ilgi alanına giren konuları içereceğini belirtti. Anastasiadis, 2019 yılı içinde ortak açıklamaların yapılması umudunu dile getirdi. Bugünkü zirveye değinen Cumhurbaşkanı, ortak açıklamanın ve devletlerarası anlaşmaların yanı sıra, iki ülke arasındaki ilişkilerin derinleşmesinin pratik yolları hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti ve yakın bir gelecekte iş forumu yapılacağını açıkladı. Karşılıklı kabul edilen bir çözüm bulunmaması durumunda, Kosova’nın bağımsızlığının yasa dışı ilan edilmesinin kabul edilemeyeceğine yönelik net tezini yeniden dile getirdiğini söyledi. Sırbistan’ın Avrupa Birliği’ne girmesinin, Kıbrıs açısından taşıdığı öneme vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı, Birleşmiş Milletler kararlarına, Avrupa Birliği müktesebatına, mevcut anlaşmalara ve Genel Sekreter’in ana hatlarına dayanan bir çözüm bulunması hedefiyle, müzakerelerin yeniden başlama çabaları konusunda bilgilendirme yaptığını kaydetti.


Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexander Vucic, Kıbrıs – Sırbistan – Yunanistan üçlü zirvesinde, sosyal ve siyasi arz alanlarınla yapılabilecek tüm olası sinerjilerin görüşüleceğini açıkladı. Eğitim, kültür ve doğal gazın kullanımı konusunda işbirliği yöntemlerinin inceleneceğini söyledi ancak ülkesinin doğal gazın temini konusunda Rusya’ya bağlı olduğunu belirtti. Ayrıca iki ülke için ekonomik konularda işbirliği yapma fırsatlarına da değindi. Alexander Vucic, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ülkesinin Avrupa Birliği’ne katılma yolundaki dayanışması gibi, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Sırbistan’ı ilgilendiren konulardaki desteği için memnuniyet ve minnettarlığını ifade etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:06

Son Haberler

26 Temmuz
Lefkoşa'da bir eve bomba yerleştirildi
15:35
Yaklaşık 30 asker gıda zehirlenmesi yaşadı
15:35
Yüksek sıcaklıklar geri geliyor!
15:34
Nüfusun %72'si aşının ilk dozunu yaptırdı
15:33
Hristodoulidis'in İsrail ziyareti olumlu bir atmosferde gerçekleşiyor
15:31
Basın Özetleri 26.07.2021
15:03
Kıbrıs'ın Ulusal İyileşme ve Sürdürülebilirlik Planı bugün, Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından onaylanacak
12:26
Kyriakidou AB'nin üçüncü doz gerekmesi halinde hazır olduğunu belirtti
12:24
Harilaou: Pozitif vakalar stabilize ancak yoğun bakıma kabullerde artış var
12:23
Anastasiadis Cumhurbaşkanlığı'nda üçüncü bir dönem için yarışmayacak
12:23
Dün 2 can kaybı ve 727 yeni vaka kaydedildi
12:22
25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
Tüm haberler

Video on Demand