Cumhurbaşkanı, Alexander Vucic'i kabul etti.

Lefkoşa ve Belgrad, bölgedeki diğer ülkelerle işbirliği modelinde, Kıbrıs-Yunanistan-Sırbistan 3lü işbirliğinin kurulması olasılığını inceleme konusunda anlaşmaya vardı.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Kıbrıs-Sırbistan arasındaki 2. Hükümetlerarası Zirve'nin ardından yaptığı açıklamada, işbirliğinin, Doğu Akdeniz ve Balkanlar’daki barış ve güvenliğin sağlanması hedefiyle, ortak ilgi alanına giren konuları içereceğini belirtti. Anastasiadis, 2019 yılı içinde ortak açıklamaların yapılması umudunu dile getirdi. Bugünkü zirveye değinen Cumhurbaşkanı, ortak açıklamanın ve devletlerarası anlaşmaların yanı sıra, iki ülke arasındaki ilişkilerin derinleşmesinin pratik yolları hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti ve yakın bir gelecekte iş forumu yapılacağını açıkladı. Karşılıklı kabul edilen bir çözüm bulunmaması durumunda, Kosova’nın bağımsızlığının yasa dışı ilan edilmesinin kabul edilemeyeceğine yönelik net tezini yeniden dile getirdiğini söyledi. Sırbistan’ın Avrupa Birliği’ne girmesinin, Kıbrıs açısından taşıdığı öneme vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı, Birleşmiş Milletler kararlarına, Avrupa Birliği müktesebatına, mevcut anlaşmalara ve Genel Sekreter’in ana hatlarına dayanan bir çözüm bulunması hedefiyle, müzakerelerin yeniden başlama çabaları konusunda bilgilendirme yaptığını kaydetti.


Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexander Vucic, Kıbrıs – Sırbistan – Yunanistan üçlü zirvesinde, sosyal ve siyasi arz alanlarınla yapılabilecek tüm olası sinerjilerin görüşüleceğini açıkladı. Eğitim, kültür ve doğal gazın kullanımı konusunda işbirliği yöntemlerinin inceleneceğini söyledi ancak ülkesinin doğal gazın temini konusunda Rusya’ya bağlı olduğunu belirtti. Ayrıca iki ülke için ekonomik konularda işbirliği yapma fırsatlarına da değindi. Alexander Vucic, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ülkesinin Avrupa Birliği’ne katılma yolundaki dayanışması gibi, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Sırbistan’ı ilgilendiren konulardaki desteği için memnuniyet ve minnettarlığını ifade etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:06

Son Haberler

15 Mayıs
Frenaros: Bir arsada park halinde bulunan 6 araç dün gece alev aldı.
14:39
Limasol’da Avcılık ve Yaban Hayatı Dairesi’ne bağlı bir araç, dün gece alev aldı.
14:37
Bugün 50-54 yaş arası kişilere, aşı randevusu almaları için yeni bir fırsat veriliyor.
14:36
Gazze Şeridi, İsrail ve Batı Şeria'daki şiddet olayları 6'ıncı gününde devam ederken ölü sayısı artıyor.
14:34
Epidemiyolojik tablodaki iyileşmenin sonucu olarak, kısıtlayıcı önlemlerde gevşetmeler yapılıyor.
14:33
Son 24 saatte 4 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti
12:16
14 Mayıs
Kiprianu: Müzakerelerin yeniden başlaması için Cumhrubaşkanı'nın inisiyatif üstlenmesi gerek.
17:10
DİSİ başkanı, oy pusulasında görünecek parti adı konusunda sorun yaşayan Kiprianu'ya sert eleştiriler yöneltti.
17:01
Hükümet Sözcüsü: İstatistikler, muhalefetin sıfırla çarpa politikasına belgelerle cevap veriyor.
16:59
İsrailliler ve Filistinliler arasında savaş olasılığı artık daha yakın görünüyor.
16:57
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 14.05.21
14:07
basın özetleri 14.05.21
14:03
Tüm haberler

Video on Demand