Cumhurbaşkanı, Alexander Vucic'i kabul etti.

Lefkoşa ve Belgrad, bölgedeki diğer ülkelerle işbirliği modelinde, Kıbrıs-Yunanistan-Sırbistan 3lü işbirliğinin kurulması olasılığını inceleme konusunda anlaşmaya vardı.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Kıbrıs-Sırbistan arasındaki 2. Hükümetlerarası Zirve'nin ardından yaptığı açıklamada, işbirliğinin, Doğu Akdeniz ve Balkanlar’daki barış ve güvenliğin sağlanması hedefiyle, ortak ilgi alanına giren konuları içereceğini belirtti. Anastasiadis, 2019 yılı içinde ortak açıklamaların yapılması umudunu dile getirdi. Bugünkü zirveye değinen Cumhurbaşkanı, ortak açıklamanın ve devletlerarası anlaşmaların yanı sıra, iki ülke arasındaki ilişkilerin derinleşmesinin pratik yolları hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti ve yakın bir gelecekte iş forumu yapılacağını açıkladı. Karşılıklı kabul edilen bir çözüm bulunmaması durumunda, Kosova’nın bağımsızlığının yasa dışı ilan edilmesinin kabul edilemeyeceğine yönelik net tezini yeniden dile getirdiğini söyledi. Sırbistan’ın Avrupa Birliği’ne girmesinin, Kıbrıs açısından taşıdığı öneme vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı, Birleşmiş Milletler kararlarına, Avrupa Birliği müktesebatına, mevcut anlaşmalara ve Genel Sekreter’in ana hatlarına dayanan bir çözüm bulunması hedefiyle, müzakerelerin yeniden başlama çabaları konusunda bilgilendirme yaptığını kaydetti.


Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexander Vucic, Kıbrıs – Sırbistan – Yunanistan üçlü zirvesinde, sosyal ve siyasi arz alanlarınla yapılabilecek tüm olası sinerjilerin görüşüleceğini açıkladı. Eğitim, kültür ve doğal gazın kullanımı konusunda işbirliği yöntemlerinin inceleneceğini söyledi ancak ülkesinin doğal gazın temini konusunda Rusya’ya bağlı olduğunu belirtti. Ayrıca iki ülke için ekonomik konularda işbirliği yapma fırsatlarına da değindi. Alexander Vucic, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ülkesinin Avrupa Birliği’ne katılma yolundaki dayanışması gibi, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Sırbistan’ı ilgilendiren konulardaki desteği için memnuniyet ve minnettarlığını ifade etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:06

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand