Cumhurbaşkanı, Alexander Vucic'i kabul etti.

Lefkoşa ve Belgrad, bölgedeki diğer ülkelerle işbirliği modelinde, Kıbrıs-Yunanistan-Sırbistan 3lü işbirliğinin kurulması olasılığını inceleme konusunda anlaşmaya vardı.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Kıbrıs-Sırbistan arasındaki 2. Hükümetlerarası Zirve'nin ardından yaptığı açıklamada, işbirliğinin, Doğu Akdeniz ve Balkanlar’daki barış ve güvenliğin sağlanması hedefiyle, ortak ilgi alanına giren konuları içereceğini belirtti. Anastasiadis, 2019 yılı içinde ortak açıklamaların yapılması umudunu dile getirdi. Bugünkü zirveye değinen Cumhurbaşkanı, ortak açıklamanın ve devletlerarası anlaşmaların yanı sıra, iki ülke arasındaki ilişkilerin derinleşmesinin pratik yolları hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti ve yakın bir gelecekte iş forumu yapılacağını açıkladı. Karşılıklı kabul edilen bir çözüm bulunmaması durumunda, Kosova’nın bağımsızlığının yasa dışı ilan edilmesinin kabul edilemeyeceğine yönelik net tezini yeniden dile getirdiğini söyledi. Sırbistan’ın Avrupa Birliği’ne girmesinin, Kıbrıs açısından taşıdığı öneme vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı, Birleşmiş Milletler kararlarına, Avrupa Birliği müktesebatına, mevcut anlaşmalara ve Genel Sekreter’in ana hatlarına dayanan bir çözüm bulunması hedefiyle, müzakerelerin yeniden başlama çabaları konusunda bilgilendirme yaptığını kaydetti.


Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexander Vucic, Kıbrıs – Sırbistan – Yunanistan üçlü zirvesinde, sosyal ve siyasi arz alanlarınla yapılabilecek tüm olası sinerjilerin görüşüleceğini açıkladı. Eğitim, kültür ve doğal gazın kullanımı konusunda işbirliği yöntemlerinin inceleneceğini söyledi ancak ülkesinin doğal gazın temini konusunda Rusya’ya bağlı olduğunu belirtti. Ayrıca iki ülke için ekonomik konularda işbirliği yapma fırsatlarına da değindi. Alexander Vucic, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ülkesinin Avrupa Birliği’ne katılma yolundaki dayanışması gibi, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Sırbistan’ı ilgilendiren konulardaki desteği için memnuniyet ve minnettarlığını ifade etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:06

Son Haberler

29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Anastasiadis: Yunanistan ve Kıbrıs, sıkı birlik koşulları altında faaliyet gösteriyor
13:37
Devlet'den döngüsel ekonomi benimseycek şirketlere 30 milyon avro
13:36
Palmas: İngilizlerin tutumu ve yönetimi şaşırtıcı değil
13:35
Güvenlik Konseyi üyeleri Kıbrıs sorununun çözümünün temeline net bir şekilde atıfta bulunulmasını talep etti.
13:34
Tüm haberler

Video on Demand