Cumhurbaşkanı, Alexander Vucic'i kabul etti.

Lefkoşa ve Belgrad, bölgedeki diğer ülkelerle işbirliği modelinde, Kıbrıs-Yunanistan-Sırbistan 3lü işbirliğinin kurulması olasılığını inceleme konusunda anlaşmaya vardı.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Kıbrıs-Sırbistan arasındaki 2. Hükümetlerarası Zirve'nin ardından yaptığı açıklamada, işbirliğinin, Doğu Akdeniz ve Balkanlar’daki barış ve güvenliğin sağlanması hedefiyle, ortak ilgi alanına giren konuları içereceğini belirtti. Anastasiadis, 2019 yılı içinde ortak açıklamaların yapılması umudunu dile getirdi. Bugünkü zirveye değinen Cumhurbaşkanı, ortak açıklamanın ve devletlerarası anlaşmaların yanı sıra, iki ülke arasındaki ilişkilerin derinleşmesinin pratik yolları hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti ve yakın bir gelecekte iş forumu yapılacağını açıkladı. Karşılıklı kabul edilen bir çözüm bulunmaması durumunda, Kosova’nın bağımsızlığının yasa dışı ilan edilmesinin kabul edilemeyeceğine yönelik net tezini yeniden dile getirdiğini söyledi. Sırbistan’ın Avrupa Birliği’ne girmesinin, Kıbrıs açısından taşıdığı öneme vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı, Birleşmiş Milletler kararlarına, Avrupa Birliği müktesebatına, mevcut anlaşmalara ve Genel Sekreter’in ana hatlarına dayanan bir çözüm bulunması hedefiyle, müzakerelerin yeniden başlama çabaları konusunda bilgilendirme yaptığını kaydetti.


Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexander Vucic, Kıbrıs – Sırbistan – Yunanistan üçlü zirvesinde, sosyal ve siyasi arz alanlarınla yapılabilecek tüm olası sinerjilerin görüşüleceğini açıkladı. Eğitim, kültür ve doğal gazın kullanımı konusunda işbirliği yöntemlerinin inceleneceğini söyledi ancak ülkesinin doğal gazın temini konusunda Rusya’ya bağlı olduğunu belirtti. Ayrıca iki ülke için ekonomik konularda işbirliği yapma fırsatlarına da değindi. Alexander Vucic, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ülkesinin Avrupa Birliği’ne katılma yolundaki dayanışması gibi, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Sırbistan’ı ilgilendiren konulardaki desteği için memnuniyet ve minnettarlığını ifade etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 20:06

Son Haberler

07 Mayıs
anket 07.05.21
14:12
çevreden 07.05.21
14:10
Larnaka aşı merkezinde sabah saatlerinde gerginlik yaşandı
13:36
Hristaki: Aşılama programına zaman tanımak için koruma önlemlerine uyulması gerekiyor
13:35
Pittatzis bugün komite önünde ifade verecek
13:34
basın özetleri 07.05.21
13:33
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Avrupalı mevkidaşlarını Cenevre hakkında bilgilendirecek
09:12
Aşı portalı 35 ve 36 yaşlarındaki kişiler için sabah açıldı
09:11
Sağlık Bakanlığı coronapass'a nerede ihtiyaç duyulacağına yönelik açıklama yaptı
09:09
Dün 1 can kaybı ve 460 yeni vaka kaydedildi
09:07
06 Mayıs
Sağlık Bakanı, Haziran sonuna kadar Kıbrıs’ın pandemi öncesi duruma döneceğine yönelik inancını ifade etti.
16:50
Maliye Bakanı: AB’nin kalkınma fonu, önümüzdeki 5-6 yıl ekonomik karşı saldırının ana silahı olacak.
16:48
Tüm haberler

Video on Demand