29.11.18 basın özetleri

Alitia Gazetesi ana haberinde dün bir araya gelen AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ile DİSİ Genel Başkanı Avrerof Neofitu görüşmesini veriyor. Gazetenin başlıkları şöyle: “Kıbrıs uğruna uzlaştılar… Averof’la Andros aralarındaki uzlaşmazlık ve fikir ayrılıklarını bir kenara bırakıp onları birleştiren noktalarda odaklanma kararı aldılar… Kıbrıs sorununun içinde bulunduğu kritik durum nedeniyle AKEL ve DİSİ arasında tarihi uzlaşma…”
Alithia gazetesi haberinde şöyle yazıyor: “…iki lider AKEL’de dün bir araya geldikten sonra iki bölgeli, iki toplumlu federasyon temelinde bir çözüme inanmaya devam ettiklerini ve konfederasyon ya da iki devlet veya herhangi bir başka çözümü reddettiklerini bir kez daha teyit ettiler. Andros Kiprianu görüşmeden sonra yaptığı açıklamada “bu tür kritik anlarda, ulusal meselemizde, aradaki uzlaşmazlık ve fikir ayrılıklarını bir kenara bırakıp birleştirici noktalara odaklanmak hepimizin borcudur. Eğer ülkede barış ve istikrar koşullarının hüküm sürmesini istiyorsak, geleceğe iyimserlikle bakmak istiyorsak Ulusal Konseyin diyakronik kararlarında ısrar etmeliyiz. Tek yurttaşlığı, tek uluslararası kimliği, tek egemenliği olan ve BM kararlarında belirlendiği gibi siyasi eşitliğe sahip iki bölgeli, iki toplumlu federasyon temelinde, bizi işgalden ve iç meselelerimizde garantörlükler ve başka tür haklarla yapılabilecek müdahalelerden kurtaracak bir çözümde ısrar etmeliyiz” dedi. DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu ise “farklı görüş ve değerlendirmeler her zaman mevcuttur ama önemli olan ulusal yarar konusunda hemfikir olmaktır. İşgalden kurtulmanın tek yolu hem ulusal konseyin hem BM’in kararı olan iki kesimli, iki toplumlu federasyondur” dedi.
İki lider K/Türk partileriyle olan temaslarına dayanarak K/Türk toplumunda iki kesimli iki toplumlu federasyon çözümünü savunan ve iki devlet ve konfederasyon gibi çözümlerden Kıbrıslı Rumlar kadar korkan partilerin ve kesimlerin olduğu, ancak Denktaşçı ve taksimci politikaları savunanların da olduğu konusunda görüş birliğinde olduklarını söylediler. AKEL ile DİSİ liderlerinin açıklamalarından, sadece Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in izlediği taktikler konusunda hemfikir olmadıkları anlaşılıyordu. Averof Neofitu partisinin Cumhurbaşkanını, müzakerelerin başlamasına yönelik çabalarını desteklediğini yineledi ve “Cumhurbaşkanı diyaloğun iki toplumlu iki bölgeli federal çözüm çerçevesinde ve Guteres çerçevesi içinde başlatılmasına hazırdır” dedi. Andros Kiprianu ise “DİSİ Genel Başkanına ev sahipliği yaptığı için saygı gösterdiğini ve sadece bu görüşüne katılmadığını söylemekle yetineceğini belirtti.

Haravgi gazetesinin bugünkü ana haberi “Dün Meclisin Çevre Komisyonunda Hükümetin ormanlarda ralli yapılmasına yönelik olarak getirdiği yasa tasarısının tartışılmasını ele alıyor. Gazete “Ormanlarda ralli… hem de hiçbir araştırma çalışması yapılmadan…” başlığı altında verdiği haberinde Hükümetin devlet ormanlarında ve Natura bölgelerinde Ralli yapılabilmesine ilişkin düzenlemeler içeren yasa tasarısını komisyonda herkesin hayretle karşıladığını yazıyor. Çevre örgütleri yasa tasarısının geri çekilmesini istedi ve partilerden Mecliste evet oyu vermemelerini talep etti.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- “AKEL ve DİSİ iki bölgeli iki toplumlu federasyon konusunda hemfikirler… Ne konfederasyon ne de Denktaş’ın vizyonu olan iki devlet çözümü…” başlıklı haberde şöyle yazıyor: AKEL GS Andros Kiprianu dün DİSİ GB Averof Neofitu ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada “Eğer Kıbrıs’ta perspektif yaratmak ve umut vermek, eğer yeniden birleşmek ve kurtuluş perspektifleri yaratmak istiyorsak, ülkede barış ve istikrar koşullarının hüküm sürmesini ve geleceğe iyimserlikle bakmak istiyorsak, Ulusal Konseyin diyakronik kararlarında ısrar etmeliyiz. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamı olacak, tek yurttaşlığı, tek uluslararası kimliği, tek egemenliği olan ve BM kararlarında belirlendiği gibi siyasi eşitliğe sahip iki bölgeli, iki toplumlu federasyon temelinde, bizi işgalden ve garantörlükler ve başka tür haklarla yapılabilecek müdahalelerden kurtaracak bir federal çözümde ısrar etmeliyiz” dedi. Andros Kiprianu ne konfederasyon ne de Denktaş’ın vizyonu olan iki devlet çözümünün seçenek olamayacağını vurguladı. AKEL GS Cumhurbaşkanının dün akşamki açıklamalarına yönelik söyleyeceği çok şey olduğunu belirtti ancak bunu bugün Cumhurbaşkanıyla yapacağı görüşmeden sonraya bıraktığını söyledi. Buna cevaben “böyle bir şeye gerek kalmayacağını umarım” diyen DİSİ GB Averof Neofitu ülke için mücadele vermenin her şeyin üzerinde olduğunu ve bu konuda herkesin hemfikir olduğunu belirtti. Neofitu “farklı görüşler her zaman olacaktır ancak önemli olan ulusal yarar konusunda görüş birliğine varmaktır. İşgalden kurtulmanın tek yoluysa hem Ulusal Konsey’in hem de BM’in belirlediği çerçeve olan iki toplumlu iki kesimli federasyondur. K/Türklerin de K/Rumların da bir bölümü için bu model ideal çözüm olmayabilir ancak işgalden kurtulmuş güvenli, garantörlerin ve yabancı orduların olmadığı, birleşmiş bir ülkede yaşayabilmemize izin verecek tek realist yol budur ” dedi.
- Mağusa suriçinde iki tarihi eser daha kurtarıldı. Aya Anna Kilisesi ile Dericiler Camisi restore edildi ve bu Cuma özel bir törenle teslim ediliyor.

Politis gazetesinin ana haberi devlet hastanelerine özerklik verilmesi konusunun Genel Sağlık Planı YESİ’de yarattığı sorun.
“Devlet hastanelerine özerklik, Genel Sağlık Planı YESİ’de bir diken… Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütünde çatırdamalar… Yönetim Kurulunda iki istifa…” başlığı altında verilen haberde Politis gazetesi Genel Sağlık Planı YESİ ile ilgili gelişmelerde devlet hastanelerine verilmesi planlanan otonominin de bir sorun yarattığını yazıyor. Gazeteye göre hastane doktorlarıyla hemşireler hastanelerin otonomileşmeye hazır olmadığını iddia ediyor. Devlet Sağlık Sistemi yönetim kurulunda sorunlar bitmek bilmiyor, hastanelerde işlevsizliğe neden olan durumlar nedeniyle etkilenenler sesini yükseltiyor ve bu arada da YESİ’nin yürürlüğe girmesine ilişkin zaman daralıyor.
Politis gazetesini diğer haberlerinden bazıları:
- Elektrik Dairesi AİK şaşırttı… Elektrik Dairesinin olgunlaşmış özel elektrik üretimi parklarından hisse satın almak istiyor. Hükümet AİK’in bu hareketi karşısında şaşkın kaldı. Bağımsız Elektrik Üreticileri Derneği AİK’in bu kararını rekabet piyasasına darbe olduğunu ve tekelin devamı anlamına geldiğini
iddia ediyor.
- Bu akşamdan itibaren yağmur geliyor. Meteoroloji Dairesinin tahminlerine göre bugün bulutlu olacak hava akşam saatlerinden itibaren yağmur ve yer yer fırtına getirecek.

Filelefteros Gazetesinin de ana haberi hastanelerin otonomileşmesinde görülen sorunlar. Haberin başlıkları “Otonomiye bloke ediliyor… İstifalar ve suçlamalar devlet hastanelerinin YESİ yolunu kesiyor… Sağlık Bakanlığı ve Devlet Sağlık Sistemi Örgütünde her şey alt üst…” şeklinde:
Gazetenin diğer bazı haberletiyse şöyle:
- Sahte devletin kararıyla Dipkarpaz Okulu’ndaki iki öğretmen işinden oldu.
- Yunaninstan, Kıbrıs ve Mısır’ın ortak tatbikatı Medusa Türkiye’nin Milli Güvenlik Kurulu kararından kaynaklanan tehditlerine cevaptır. Kıbrıs Savunma Bakanı “Kıbrıs İstikrar pilonudur” dedi.
- Mahkeme “devlet memurları maaşlarına yapılan kesintilere “yeter” kararı verdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand