28.11.18


Alithia gazetesi ana haberi “Cumhurbaşkanı patladı… Anastasiadis’ten alışılmadık derecede sert cevap…” başlığı altında Cumhurbaşkanının, dün yaptığı bir konuşmada onu eleştirenlere cevabı. Alithia gazetesi şöyle yazıyor: Cumhurbaşkanı başta AKEL olmak üzere iç cephede, Kıbrıs sorunu konusunda izlediği uygulamalara karşı günlük bazda kendisine yapılan, eleştirilere cevaben dün yaptığı bir konuşma sırasında “herkes şunu anlamalıdır ki, küçük dükkanlarımızın yanısıra bir de vizyonumuz var. O da ülkemizin yaşamaya devam etmesidir. Şimdi münakaşa ortamı yaratmanın zamanı değildir” dedi Komplekslerimizi, sadece partiye odaklanmayı aşmanın ve en nihayet ülkemizi, bu ülkenin halkının tümünün çıkarlarımızın üstünde olduğunu anlamanın artık zamanı gelmiştir” diyen Cumhurbaşkanı Anastasiadis, kendisine nasihat edenlere hitaben “sadece eleştiri yapmak için ya da parti çıkarlarını gözetmek için eleştiri yapmadan önce, açık zihinle dinlesinler ve kendilerine önerilenleri kabul ettikleri takdirde gelecek sonuç ve etkilere bakıp değerlendirsinler” dedi.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- DİSİ ve DİKO Başkanları Averof Neofitu ile Nikolas Papadopulos Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis ve Çalışma Bakanı Zeta Emilianu halka 100 milyonluk rahatlatma paketi ve ESTİA 2 planı konusunda anlaştılar. Averof Neofitu görüşmeden sonra yaptığı açıklamada “önlemler önce Bakanlar Kurulu’ndan, geçecek, ardından bütçenin onaylanmasından önce Meclisten geçecek ve 2019’da uygulamaya girecek” dedi.
- DİSİ, AKEL ve DİKO’nun Meclise sunduğu yasa önerisiyle, göçmenlere kullanmaları üzere verilen K/Türk evlerini, ilk kullanıcı öldüğü takdirde, çocukları ve torunları kullanma hakkı kazanıyor.
- 74’te Türk savaş uçaklarının Atalasa Hastanesini bombalaması sırasında ölen üç Kıbrıslı Türkten ilki, Evdimli Osman Mustafa’nın kemikleri teslim edildi. Osman Mustafa Atalassa Hastanesinde kimliği tespit edilen 7. isim. Geçen hafta iki K/Rum’un kemikleri toprağa verilmişti.
- Dün akşam Strovolos’ta Nikos Rodoteu adlı şahsa karşı silahlı saldırı yapıldı. Polis 2017’de kardeşi öldürülmüş olan Rodoteu’ya saldıranların bindiği motosiklete benzer bir motosiklet ele geçirdi. Polis olayın egemen olma savaşı olmasından kuşkulanıyor. 

Haravgi gazetesinin ana haberi “Cumhurbaşkanını rahatsız eden gerçekler… Cumhurbaşkanından kendisini eleştirenlere gereksiz ironi” başlığı altında.
Gazete haberinde şöyle yazıyor: “Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün akşam Çocukları cinsel istismar ve suiistimalden koruma amaçlı ulusal stratejinin hayata geçirilmesinden sorumlu FONİ isimli konseyin bir etkinliğinde, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun görüşlerine ilişkin bir soruya cevaben “Türk Dışişleri Bakanı ve Türkiye’nin nın güvenlik konusundaki görüşleri gayet iyi biliniyor. Cenevre’den, Mont Peleran’dan, daha sonra Kran Montana’dan, hatta 6 Temmuz öncesinden, -Mevlüt Çavuşoğlu garantilerin kaldırılabileceği düşünden uyanmamız gerektiğini söylediğinde-… Birkaç gün önce Çavuşoğlu bu görüşlerini tekrarladı. Birileri duyuyor ama birileri belki duymak istemiyor” dedi. Akıncı ve Çavuşoğlu’nun garantilerin ve ordunun kalması gerektiği konusunda ısrar ettiğini söyleyen Anastasiadis, kendisine Çavuşoğlu’yla ne konuştuğu sorulduğunda “açıkladım. Basın toplantısında Sayın Çavuşoğlu’yla konuştuklarımızı açıkladım” cevabını verdi. Söylediklerinin muhalefetin eleştirilerine cevap olup olmadığı sorulduğundaysa “başka ne olabilir ki” dedi. Müzakerelerin yeniden başlaması için referans noktaları üzerinde anlaşmaya varılmasına ilişkin sorulara ise Cumhurbaşkanı “referans noktaları tüm tarafların anlaşmasıyla belirlenecektir. Dolayısıyla referans anlaşmasına kim, hangi noktaların girmesini istiyor meselesi değil. Bayan Lut ayın 4’ünde Atina’ya, 5’inde Ankara’ya gidiyor. Ardından buraya gelecek. O zaman önümüzde daha somut şeyler olacak” cevabını verdi.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Dört çocuktan biri istismar ediliyor Cumhurbaşkanı özür diliyor…
Cumhurbaşkanının ikinci kez başa geldiğinde verdiği Cumhurbaşkanlığı affından, çocuklara cinsel tacizden suçlu bulunan 7 kişinin cezası da dörtte bir oranında düştü. Bu üç yıl daha önce hapisten çıkacakları anlamına geliyor. Cumhurbaşkanı dün akşam Cocukları Cinsel Taciz ve İstismardan Koruma Ulusal Politikası Yürütme Konseyi FONİ’nin etkinliğinde konuşurken, Anastasia Papadopulu’ya bu yanlışını kendisine gösterdiği için teşekkür etti ve herkesten özür diledi.
- Elektirk zamlarında Avrupa birincisiyiz. Avrupa istatistik verilerine göre Kıbrıs %34’le elektriğe zamda başı çekiyor. 2 yıl içinde 20 bin 284 gayrımenkul elektriksiz kalacak. Şu ana kadar elektriği kesilenler arasında hassas gruplara ait kişiler de var.
- Yüksek kiralar büyük sorun oluşturuyor.
AKEL basın sözcüsü Stefanos Stefanu dün Meclisin İçişleri Komitesinde konuşurken, gayrı menkul fiyatları ile kiraların aşırı yükselişi ciddi konut sorununa neden olduğunu söyledi. Stefanu “Hükümetin konut yardımı programlarını ortadan kaldırması sorunun daha da büyük boyutlara ulaşmasına sebep oldu. Hükümet sorunu görmezlikten geliyor” dedi.

Filelefteros gazetesinin ana haberi Kıbrıs sorunu sevgili dinleyenler… Gazete haberini “Herkes kendi havasında… Lut’u beklerken liderler kapışıyor, Türkler tehdit ediyor, K/Türkler de doğal gaz istiyor… başlıkları altında veriyor.
Filelefteros haberinde şöyle yazıyor: Müzakerelere verilen uzun ara birbirine paralel çok sayıda tartışmanın açılmasına olanak verdi. Ceyn Hol Lut bölgeye gelmeye hazırlanıyor. Gelecek hafta Ankara’da Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşmesi bekleniyor. Muhtemelen 12 Aralık’ta New York’ta muhtemelen Yunan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yorgos Katrungalos ile görüşecek. Lefkoşa ziyaretinin tarihi henüz netleşmedi. 15 Aralık’a kadar yapılması bekleniyor. Lut müzakerelerin devamı konusunda iki ülkenin görüşlerini kaydedecek. Tarafların Referans Noktaları konusundaki görüşlerinin hazır olup olmayacağı ya da Lut’un minimum düzeyde bir referans paketiyle sunup sunmayacağı henüz bilinmiyor.
Durum böyleyken iç cephede Hükümet ile AKEL arasında, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun Ankara ziyareti ve Mevlüt Çavuşoğlu’yla konuştukları etrafında açıklamalar kavgası devam ediyor. Cumhurbaşkanı yarın AKEL GS Kiprianu ile görüşecek. Cumhurbaşkanı Türk Dışişleri Bakanı ile görüşmesi hakkında bilgilendirilmeyi bekliyor.
Dün AKEL Genel Sekreteri ile DİKO GB Nikolas papadopulos görüştü. İki lider, Cumhurbaşkanının gevşek federasyon önerisinde ikna edici olmadığı konusunda görüş birliğine vardı ve Kıbrıs sorununun çözümünün iki kesimli iki toplumlu federasyon temelinde olacağı mesajını verdi.
İç cephede bunlar olurken Ankara’da Recep Tayyip Erdoğan tehditlerine devam ediyor, Kudret Özersay ise enerji konularında ön anlaşma istiyor. Milano’da konuşan kudret Özersay “Türk onayı olmadan doğal gaz pazara çıkamaz” dedi. Herkese “sonra başınız ağrır” diyen Özersay şirketlere, doğal piyasaya çıkmadan önce iki tarafla anlaşma yapmak zorunda olduklarını hatırlattı.

Gazetenin ana haberi “Averof ile Nikolas her konuda anlaştı… Dün Pindaru’da 100 milyonluk kâr dağıtımı sosyal paketine karar verildi…” başlığı altında DİSİ ve DİKO Başkanları Averof Neofitu ile Nikolas Papadopulos görüşmesi. İlk aşamada düşük maaşlı emeklilere destek, yakıt faizinin litrede beş sent düşürülmesi, kredi taksitlerini istikrarlı bir şekilde ödeyenlerin ödüllendirilmesi var.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Osman annesine kavuştu. Evdimli Osman Mustafa 1974’te Lefkoşa Akıl Hastalıkları Hastanesinde yatıyordu. 20 Temmuz’daki bombardımanda öldürülenler arasında o da vardı. Dün Osman’ın kemikleri yakınlarına teslim edildi ve annesinin vasiyetine uygun olarak annesinin mezarında toprağa verildi.
- EDEK’ten istifa edenlerin sayısı üç oldu.. EDEK’te ELAMlaşma yalnızlığı… Parti Başkanı Sizopulos suçlanıyor…
EDEK Siyasi Bürosu üyesi Viktoras Kunduris dün görevinden istifa ettiğini açıkladı ve parti başkanını EDEK’in demokratik işleyişini zorlaştırmak ve ideolojik karakterini bozmakla suçladı.
- Kudret Özersay’dan şirketlere mesaj… Doğal gaz konusunda risklerin azalması amacıyla çözümden önce işbirliği öneriyor. Kudret Özersay enerji konuları dahil olmak üzere her alanda işbirliği modellerinin uygulanmasını önerdi.
- Kıbrıs AB’de elektriğin en pahalı olduğu ülkeler listesinde onuncu sırada. 2018’de 7.521 evin elektrik faturaları ödenemediği için kesildi. 

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
İçişleri Bakanı Kıbrıs’taki göç sorunu ve düzensiz göçmenlerin ara bölgeden geçişleriyle ilgili BM’ye bilgi verecek.
15:50
24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Tüm haberler

Video on Demand