27.11.18 basın özetlerı

Haravgi gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazete haberini “AKEL bölücü çözümlerin önünde engel… “başlığı altında veriyor. Haberde şöyle yazıyor:
“AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, dün yaptığı basın basın toplantısında konuşurken Kıbrıs Rum tarafı Mont Peleran ve Kran Montana’da yanlış hareketler yaptı” diyerek bir kez daha Cumhurbaşkanına Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak sorumluklarını hatırlattı. Andros Kiprianu “De fakto bölünmenin devam etmesiyle ilgili olarak sorumluluğun büyüğünün Türkiye’ye ait olduğundan kimse kuşku duymuyor” dedi. Kiprianu Kıbrıs Rum tarafının suçunun Türkiye’nin çözüm için işbirliği yapmaya ikna olmasını sağlayacak tüm olanakları tüketmemek ve kabul edilemez görüşlerde ısrar edip uluslararası faktörün gözünde haksız durumuna düşmek olduğunu söyledi. AKEL Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanının Türkiye’yi zorlamak için ne yaptığını ve gelgitlerle ve çelişkilerle böyle bir şeyin başarılıp başarılamayacağını sordu.
Kiprianu “Bundan dolayıdır ki AKEL, geçen Nisan ayında Sayın Akıncı Guteres çerçevesinde müzakerelerin tekrarını istediğinde, AKEL Cumhurbaşkanına aynısını yapması gerektiğini söyledik. Cumhurbaşkanı bunu yapmak yerine koşulllar ve önkoşullar öne sürmeye devam etti” dedi. Gevşek federasyon konusunda da konuşan Andros Kiprianu şunları söyledi: Federal yetkiler üzerinde özünde anlaşmaya varılmıştır. Tam müzakerelere başlanacakken böyle bir tartışma başlatmak neye hizmet ediyor? Cumhurbaşkanı bizimle ne düşündüğünü paylaşmak zorunda. Zira öyle yetkiler var ki bunlar eğer federe devletlere devredilirse federasyon artık federasyon olmaz konfederasyon olur. Cumhurbaşkanının yaptığı kabul edilemez geri adım değil, ihanettir” dedi. Andros Kiprianu referans noktalarına da değindi ve şöyle dedi: Şimdi hiçbir şey basit değil. Şimdi müzakerelerin yeniden başlaması için referans noktalarında anlaşmak gerekiyor. Önümüzde gerek içerik gerekse de süreç bakımından net bir çerçeve vardı. Şimdi referans noktalarında aranıp duruyoruz. Şimdi çok daha fazlası isteniyor. Üzerinde anlaşmaya varılan noktalar konusunda aynı anlayışa sahip olduğumuz, Gueteres çerçevesi hakkında aynı düşündüğümüz, yeni fikirler konusunda aynı düşüncede olduğumuz ve o noktaya nasıl varılacağı konusunda aynı fikirde olduğumuz noktalarında anlaşmamız isteniyor. Bundan sonra durum kritikten de ötedir. Sayın Anastasiadis, bu başarılamadığı takdirde, bizim tarafımıza da sorumluluk yüklenmesi riski varolduğunun farkında mı acaba? Taksim bugüne kadar hiç olmadığı kadar yakın olabilir.” Andros Kiprianu Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun son demecinde söz ettiği çözüm biçimleri hakkında sorulan bir soruya cevap verirken, Sayın Çavuşoğlu demecinde “bu konuları tartışmamızı istiyorsanız müzakereleri bekleyin” dedi. Şimdi sıra Cumhurbaşkanı Anastasiadis’te diyen Andros Kiprianu “Türkiye bizim gelmesini istediğimiz noktaya kadar gelmeye hazır mı yoksa ifade ettiği uzlaşmaz tezlerinde ısrar etmeye devam mı edecek? Bunu anlamanın tek yolu var. O da müzakerelere gitmektir. Öğrenmenin başka yolu yoktur. İlkelerde ısrar etmeli ve onları müzakereye çekmeliyiz” diyerek Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e de mesaj verdi.

Politis gazetesinin ana haberi Genel Sağlık Planı’yla ilgili gelişmeler oluşturuyor. Politis “Özel doktorluk konusu aşılacak gibi değil… Genel Sağlık Planı YESİ müzakerelerinde masada üç diken var…” başlıkları altındaki haberinde şöyle yazıyor: Her ne kadar diyaloğun kapısı kapanmamışsa da özel doktorlar ile Sağlık Sigortası Örgütü arasındaki mesafe kapanacak gibi değil. Bugün ve yarın yapılacak müzakerelerde sorun oluşturan üç nokta üzerinde tartışılacak. Birincisi doktorlar özel doktorluk ve YESİ doktorluğunu bir arada yürütebilme hakkı istiyor ama Sağlık Sigorta Sistemi çok katı önkoşullar öne sürüyor. İkincisi özel doktorların talep ettiği ve YESİ’nin sağladığı doktor ücretleri arasındaki 51 milyon avroluk fark, üçüncüsü de doktorlar birliği sonsuza dek garanti isterken Sağlık Sigorta Örgütü bu garantiyi sadece belli bir süre için sağlamayı kabul ediyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:

- Meclis ile Hükümet anlaşmaya doğru…

Bankaların kurtarılması uygulamaları sırasında mevcuat hesapları tıraşlanmış olan yurttaşların tazminat alması yolunun açılması için dayanışma fonu yasasında gerekli değişikliğin yapılabilmesine yönelik olarak Hükümet dün teklifini Meclise sundu.

- Kiracıları çok daha kötü günler bekliyor…

İçişleri Komitesinde dün ele alınan konu tartışılırken ne Hükümetin ne de partilerin elinde yurttaşı rahatlatma amaçlı bir program olmadığı ortaya çıktı. Ev sahiplerinden kiracılara tehditler yapıldığına ilişkin ihbarlar var.

Alitia gazetesinin ana haberi “Sağlık Bakanlığı ve Doktorlar Birliği Genel sağlık Planı YESİ’de anlaşmaya varmak üzere dar zaman takvimleri konusunda anlaştı... Hiç olmadığı kadar yakınlaşma sağlandı… Sağlık Bakanlığı: Kaygılara kulak veriyoruz. Doktorların endişelerinin giderilmesi için gerekli çözüm ve çerçevenin bulunmasına yönelik çalışıyoruz…” başlıkları altında YESİ’yle ilgili gelişmeler.
Gazetenin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Amsterdam ve Barcelona’ya döndük. Limasol ve Lefkoşa’da kira fiyatları tavan yaptı. 2017 yılında kira fiyatları Kıbrıs’ta ortalama yüzde 12.5 arttı. Limasol ve Lefkoşa’daysa yükseliş yüzde 25 oranındaydı.
- Kıbrıslı sürücünün profili: sorumsuz, dikkatsiz, sabırsız, aceleci ve saygısız… Ara vermeksizin yol kurbanları vermemizin sebepleri bunlar.
- Cuma günü tıbbi kannavisin serbest bırakılması konusu Meclis toplantısında ele alınıp oylanacak. DİSİ serbest bırakılması lehine görüş belirtti. Diğer partiler Mecliste konunun görüşülmesini bekliyor.

Filelefteros gazetesinin de ana haberi, YESİ’de doktorlara dört test… Doktorlar özel doktorluk hakkında ısrar ediyor – Örgütlü hastalar ‘casus belli’dir diyor… Diyalog gerginlik ve anlaşmazlıklarla sürüyor ama dört günde tamamlanması gerekiyor… başlıkları altında Genel Sağlık Planı YESİ’yle ilgili gelişmeler sevgili dinleyenler.
Felelefteros gazetesinin ön sayfasında yer alan diğer bazı haberlerse şöyle:
- Andros-Anastasiadis’i iki devlet çözümü için çalışmakla suçluyor.
- Akıncı enerjide ortaklık istiyor. Kıbrıs Türk lideri Türkiye’de konuşurken doğal konusunda genel işbirliği istediğini söyledi.
- Hükümet 2013’te mevduat hesapları tıraşlanmışlar için oluşturulacak fona 120 milyonluk gayrı menkulle katkı yapacak.
- Cocuk tacizi suçundan hüküm giymiş 7 suçlu erken serbest bırakılıyor. Nikos Anastasiadis’in yönetimi devralmasından sonra cezaları dörtte bir indirildi.
- Kıbrıs Rum kadını gördüğü şiddet hakkında konuşmuyor… Aile İçi Şiddetle Mücadele Danışma Kurulu’nun gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçları şiddete uğrayan Kıbrıslı Rum kadınların yüzde altmışının, yaşadıkları hakkında kimseye konuşmamayı tercih ettiğini gösteriyor.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

26 Eylül
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
İçişleri Bakanı Kıbrıs’taki göç sorunu ve düzensiz göçmenlerin ara bölgeden geçişleriyle ilgili BM’ye bilgi verecek.
15:50
24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
Tüm haberler

Video on Demand