23.11.18 basın özetleri


Politis gazetesi ana haberini “Hükümet ile DİKO arasında sağlanan anlaşma hayata geçiriliyor. Averof Neofitu “sosyal paket” hazırlandığını ilan etmekle işe başladı. İkinci bir Estia konut planı, yakıt fiyatlarında düşüş ve emeklilerin korunması bütçeye eklendi ve DİSİ-DİKO’nun toplam sandalye sayısıyla meclisten geçeceği kesinleşti. Anlaşma DİKO’nun yarı resmi kamu kuruluşlarının yönetim kurullarına katılımıyla tam yerine gelmiş olacak.” başlıkları altında veriliyor.
Gazetede “Averof Neofitu DİKO Genel Başkanı Nikolas Papadopulos ile işbirliği çerçevesinde sağlanan anlaşmayı dünden itibaren bir dizi sosyal adalet “önlemler paketi”ni açıklayarak, bu paketin sağlanan anlaşmada DİKO’nun taleplerini yerine getirdiğini belirtti. DİSİ Genel Başkanı önlem paketine genel hatlarıyla değinip geri kalanını teknokratlara bıraktığını söyledi. Neofitu, ‘önlemler için mevcut para kullanılacağından mali disiplin etkilenmeyecek’ dedi. Bu gelişmelerle 2019 bütçesinin meclisten geçmesi ve DİKO’nun yarı resmi devlet kuruluşları yeni yönetim kurulu atamalarında yer alması kesinleşiyor” diye yazıyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Kadına karşı şiddet olayları hakkında bilip susmak ve olaya göz kapamak da cezaya tabi tutulacak… Adalet Bakanlığının hazırladığı plana göre şiddet ve cinsel taciz cezaları ona katlanıyor. Örneğin 13 yaşından küçük kız çocuklarına şiddet ve cinsel tacizin cezası 3 yıldan 15 yıl hapse çıkarılıyor. Hangi yaşta olursa olsun bir kadına cinsel tacizde bulunmanın cezası 2 yıldan 10 yıla çıkarılıyor. Adalet Bakanı İonas Nikolau “2018 yılının sadece ilk ayında imdat telefon hattına 7.272 kadın ve çocuktan telefon geldi” dedi.
- Sevim Ebeoğlu’nun cenazesi dün AEL ve DOĞAN kulüplerinin bayraklarıyla kaldırıldı…87 yaşında hayata gözlerini yuman tanınmış Kıbrıslı Türk futbolcu evlenirken düğüne bir ara, ara verip, maç oynamak için sahaya koşmuştu.


Gazete “Cevaplar ve açıklamalar… Ekonomi Bakanı ifadesinde acı gerçekleri dile getirdi… Haris Yeoryiadis: Kooperatif Bankası için alınan kararlar zor politik kararlar olmakla birlikte, görüldüğü gibi, doğru ve ülkemiz ekonomisine istikrar kazandıran kararlardı…” başlıkları altında verdiği haberinde şöyle yazıyor: “Ekonomi Bakanı, Araştırma Komitesine ifadesine ‘Kooperatif Bankasının iyi parçasının satılması kararını ve mevduatların traşlanmaması için devlet desteği verilmesini savunarak ‘Kooperatif Bankası döngüsünü çoktan tamamlamıştı. Aslında Banka 2013’ten beri artık Kooperatif Bankası değildi, sadece ismini devam ettiriyordu’ dedi. Ekonomi Bakanı Bakanlar Kurulu’nun konuyla ilgili olarak kandırıldığına ilişkin suçlamalara karşılık, Kooperatif’in durumu hakkında tam bilgi sahibi olduğunu belirtti.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- “Sosyal ittifak” kuruyorlar… Averof ile Nikolas ortak sosyal önlemler paketi hazırlamak konusunda nalaştılar…Öneriler önümüzdeki günlerde yakıt vergilerinde indirim önerisiyle birlikte Mceclise gidecek.
- Vergi dairesi vergi kaçırma ağının izinde… Vergi Dairesi bugüne kadar Kıbrıs’ta rastlanmış en büyük vergi kaçakçılığı ağlarından birisini ortaya çıkarmak üzere. Konu dün Vergi Kayyumu Yannis Tsangaris tarafından Mecliste de açıklandı.
- Çarşamba günü tüm gece boyunca yağan şiddetli yağmur Larnaka’da ciddi hasarlara yol açtı. Bir araba yağmurun neden olduğu 3 metrelik yarığa yuvarlandı.
- Sevim’in tabutunu AEL bayrağı örtüyordu. Dün efsane futbolcu Sevim Ebeoğlu Girne’de son evine uğurlandı. AEL ve Doğan kulüplerinde oynayan futbolcu AEL’de iki kez en iyi skorer ilan edildi ve üç şampiyonluk kazandı. DİSİ Sevim Ebeoğlu’nun ölümü dolayısıyla yaptığı açıklamada “Sevim Ebeoğlu ülkenin spor hayatına özellikle de futbola damgasını vurmuş bir futbolcuydu. Ölümü bizi derinden üzmüştür” dedi.


Haravgi Gazetesi Ekonomi Bakanının Kooperatif davasıyla ilgili araştırma komitesinde ifadesi olayını “Haris Yeoryiadis Cumhurbaşkanlığını işaret ediyor... Haris Bakanlar Kurulunun kararlarının arkasına saklandı…” başlıkları altında veriyor. Haravgi haberinde şöyle yazıyor: Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis, Bakanlar Kurulunun Kooperatif Bankası sürecinin tüm safhalarında tam bilgi sahibi olduğunu vurguladı. Bu sözlerine paralel olarak Bakan, kendisinden önce dinlenen tanıkların ifadelerinde, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in ve Bakanlar Kurulunun büyük olasılıkla yanlış bilgilendirildiğine ilişkin söylediklerini yalanladı. Ekonomi Bakanı Merkez Bankası Genel başkanına da gönderme yaparak “Kıbrıs Merkez Bankası gözlemci değildir. Yetkileri vardır. O ne yaptı” dedi.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- AKEL Kooperatif Bankasının gayrı menkullerinin daresi konusunda Hükümete güvenmiyor. AKEL dün bir kez daha Hükümetten Kooperatif Bankasının garı menkuller listesini ve ilgili verileri istedi. AKEL “Sonuçta topluma ait olan Kooperatif Bankasının mal varlığını Hükümetin çar çur etmesine izin vermeyeceğini” açıkladı.
- Averof ile Nikolas bölüşmede anlaştılar. Averof-Nikolas ikilisi ekonomide yine aynı safta. Karşılığında Kıbrıs sorununda indirimler yapılıyor ve yarı resmi devlet kuruluşları yönetim kurulları paylaşılıyor. Hedeflerden bir tanesi neoliberal işbirliğinin yeniden canlandırılması.
- Kıbrıs’ta ortalama yaşam süresi 81.8 yaş. Ana ölüm nedeniyse kalp hastalıkları… Avrupa Komisyonunun Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma örgütüyle hazırladığı ortak rapora göre Avrupa’da ortalama yaşam süresi hızla yükseliyor. Rapora göre Kıbrıs’ta ortalama yaşam süresi 2000’de 77,7 yıl iken 2015’te 81,8’e çıktı. Kıbrıslılarda sağlığın en büyük düşmanı sigara ile aşırı şişmanlık.
- Hirokitia’da asfalt yarıldı, 3 metrelik çukur açıldı. Çarşamba gece yarısı başlayan ve sabah saat beşe kadar süren şiddetli yağmur Larnaka ve civarında zararlara yol açtı.
- Eğitim Bakanı Kostas Hambyauris Limasol’daki okullara tarihte iz bırakmış önemli Kıbrıslıların adlarının verilmesi önerisini sıcak karşıladı.

Filelefteros gazetesinin ana haberi Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis’in Kooperatif Bankası davası Araştırma Komitesine dünkü ifadesi. Filelefteros haberi “Kooperatif Bankasını suni solunumla hayatta tutuyorlardı… Haris Yeoryiadis’in Kooperatif hakkındaki ifadesi Laiki Bankasını hatırlatıyordu… Bakan çok şey söyledi, söylediklerinden çıkan sonuçlar çok daha fazlaydı… Yeorgiadis: Kooperatif’in Hellenic Banka satılması seçimi “ihtiyaç çözüm” değildi. Siyasi ve yararlı bir karardı…” başlıkları altında veriyor.
Filelefteros’un diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Türk tehditleri ExxonMobil’e de isabet etti… Ankara tehdit yağdırmaya devam ediyor. TBMM Başkanı Binali Yıldırım Türkiye’nin her an Doğu Akdeniz’de olanlara cevap verebileceğini söyledi. Mesaj ExxonMobil’e gidiyor.
- Çavuşoğlu küstahlığı Mvlüt Çavuşoğlu dün Mogerini ve Hans’ın karşısına cürretle çıktı. Türk dışişleri Bakanı AB’ni güvenilmez partner olarak nitelendirdi ve göçmenler konusunu açarak 5 başlığın açılmasını istedi.
- Hirokitia, Tohni köyleri ve Ayios Athanasios bölgesi şiddetli yağmurdan sonra yaralarını sarmaya çalışıyor… Tufan felaket getirdi… Yol yarıldı bir arabayı yuttu…

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
İçişleri Bakanı Kıbrıs’taki göç sorunu ve düzensiz göçmenlerin ara bölgeden geçişleriyle ilgili BM’ye bilgi verecek.
15:50
24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Tüm haberler

Video on Demand