22.11.18 basın özetleri

Merhaba sevgili dinleyenler
Bugünkü basın özetlerimizin ilk gazetesi Alithia…
Alithia ABD: WE ARE HERE… State Department bir kez daha uyarıyor: Gerginlikten kaçının… ABD, Atina Büyükelçisinin röportajı vasıtasıyla olaya bir kez daha müdahale etti…” başlıkları altında verdiği haberinde şöyle yazıyor: Amerikalılar Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi ve Doğu Akdeniz’deki enerji konularına duyduğu özel ilgiyi ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin haklarına desteğini her gün alçak ya da yüksek tonla her gün dile getiriyor. Amerikan ExxonMobil Şirketi Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki 10. Parselde çalışmalarını sürdürürken, ABD, her fırsatta Kıbrıs Cumhuriyeti’nin münhasır ekonomik bölgesindeki haklarına desteğini ve Doğu Akdeniz’deki enerji konularına duyduğu özel ilgiyi sürekli belirtiyor. ABD’nin Atina Büyükelçisi Cefri Payars verdiği röportajda bu görüşlerin yanı sıra bölgede büyük doğal gaz yataklarının tespit edildiğini ve oradan elde edilecek doğal gazın Avrupa’nın doğal gaz ikmalinin değişmesine katkı yapabileceğini de belirtti.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları da şöyle:
- Çöküşten kaçınmak için çabalar sarf ediliyor. Kamu Ulaştırma görevini üstlenmiş olan 6 otobüs şirketi de kapanma riskiyle karşı karşıya. Şirketler ödemelerine yönelik biçilen meblağları kabul etmediklerini ve ödeyecek durumda da olmadıklarını bildiriyor.
- Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis yeniden bir cezasızlık ve israf toplumuna geri dönüş riski görüyor. “Kriz geçti, dolayısıyla kriz öncesi mentalitelere geri dönebiliriz mantığıyla hareket ediliyor” dedi.
- Limasol’da Kooperatif Bankası skandalıyla ilgili olarak dört kişi tutuklandı. Dün Limasol Polisi, işadamı bir kadına, bir kooperatif bankası şubesinin sekreterine ve aynı bankanın iki eski çalışanına gerçekte mevcut olmayan kişilerin kefaleti karşılığında 827 bin avroluk bir kredinin verilmesi olayıyla ilgili olarak kelepçe taktı.
- Cumhurbaşkanı, Nikolas Papadopluos ve Averof Neofitu Kıbrıs sorunu ve iç idare meselelerini tartışmak üzere bir araya geldiler.

Politis gazetesinin ana haberi Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile DİKO Genel Başkanı Nikolas Papadopulos’un DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu’nun da eşliğinde bir araya gelmesi.
Politis gaztesi “Cumhurbaşkanlığı ile Nikolas arasında işbirliği köprüsü… Yasa tasarıları ve yarı resmi devlet kuruluşları hakkında win-win görüşme…Nikolas Hükümetin reformlarını detseklemeye hazır olduğunu bildirdi ve devlet bütçesinde hassas sosyal grupların yararına değişiklikler istedi…” başlıkları altında verdiği haberde şöyle yazıyor:
“DİKO Genel Başkanı Nikolas Papadopulos Cumhurbaşkanına dünkü ziyareti sırasında Cumhurbaşkanının yarı devlet kuruluşlarına yapacağı yeni yönetim kurulları atamalarına DİKO’nun katılımını istedi. DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu’nun da eşlik ettiği görüşmede Cumhurbaşkanı yerel yönetim ve CYTA dahil yapılması tasarlanan reformalara DİKO’nun desteğini istedi. Nikolas Papadopulos görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada 2019 devlet bütçesinde toplumun hassas gruplarının yararına değişiklikler istediğini belirtti. Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis istenen bütçe değişikliklerinin 98 milyon avroyu bulduğunu ve hepsinin gerçekleştirilemeyeceğini söyledi. Alınan bilgilere göre DİKO Başkanı yerı resmi devlet kuruluşlarının gelecek yönetim kurulu atamalarına DİKO’nun da dâhil edileceği ve seçim programının iki önerisinin hayata geçirileceği konusunda teminat aldı.
Politis gazetesinin diğer bazı haberlerine bir göz atalım:
- Gürcistanlı Giorki Barataşvili 56 yaşındaki Yannula Haciyanni’yi öldürdüğünü, dün yeniden çıkarıldığı mahkemede itiraf etti. Yapılan araştırmalar sırasında zanlının Kıbrıs’a sahte Slovakya belgeleriyle ve Stastni Kristof adıyla giriş yaptığı ve çalıştığı tespit edildi.
- DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu beklenen devlet kira yardımı ödeneğinin, yapacakları kira artışlarıyla ev sahiplerinin cebine girmesi riskinin mevcut olduğunu ancak kiracıların korunmasına yönelik önlemlerin bulunabileceğini söyledi ve herkesi nihai kararlar belirlenene dek sabırlı olmaya çağırdı.

Haravgi Gazetesinin bugünkü ana haberi Kooperatif Bankası gayrı menkullerinin devriyle ilgili. Haravgi gaztesi “Kooperatif Bankasının mal varlığı elden gidiyor… Kooperatif’in 650 milyon avroluk gayrı menkullerinin denetimsiz satılma riski var” başlığı altında verdiği haberinde şöyle yazıyor:
“Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis, satış anlaşmadaki, Kooperatif Merkez Bankasının mal varlığını koruma ve gerektiğinde gerçek değeri karşılığında satma ve devretme hakkını elinde tutması maddesine rağmen, gayrı menkullerinin, SEDİPES adlı bir devlet şirketine devredildiğini” açıkladı. Dün Meclisin ekonomi komitesinde söz alan Sayıştay Başkanı kamu çıkarlarının korunmasının şart olduğuna vurgu yaptı. AKEL milletvekili Stefanos Stefanu’nun “gayrı menkullerin devri sırasında güvenlik sübapları kullanılıp kullanılmadığına ve şeffaflıkla yapılıp yapılmadığına ilişkin sorusuna cevap verirken milletvekilinin kaygılarını kendisinin de paylaştığını söyledi.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin olarak Türkiye’nin güvenlik ve garantörlük konularındaki niyetlerini ilk elden duymak maksadıyla yarın Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşüyor. Dün Atina üzerinden İstanbul’a uçmak üzere adadan ayrılan Andros Kiprianu Atina’da önce Dışişleri Bakanlığı görevini de üstlenmiş olan Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile görüştü. Andros Kiprianu, Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesi konusunda Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile Ulusal Konsey’i bilgilendirdiğini söyledi.
- ABD gerginlik yaratacak eylem ya da hitabeti teşvik etmiyor… State Department Sözcüsü dün Türkiye’nin Kıbrıs’ın ekonomik münhasır bölgesine müdahalelerini ve Barbaros sismik gemisinin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki 4. Parsele girmesini değerlendirmesi istendiğinde ABD’nin gerginlik yaratacak eylem ya da hitabetleri tasvip etmediğini söyledi.
- Hükümetin konut planı Estia ile ilgili uygulamaları skandal boyutlarında. Sayıştay Başkanı Odiseas Mihalidis “Ödenemeyen kredilerin ödenmesine ilk konut durumunda kolaylıklar getirilmesi amaçlı Estia konut planının bankaların danışmanları tarafından hazırlandığını şimdi ise planın devletin sosyal politikası olarak sunulduğunu ifşa etti.
- Sinde köyünde, bir kuyuda, K/Rum kayıp kemikleri bulundu. Başka noktalarda da kazılar devam ediyor.
- Doğan ve AEL takımlarında oynamış olan efsane futbolcu Sevim Ebeoğlu hayata gözlerini yumdu.

Filelefteros gazetesiyle de basın özetlerimize son veriyoruz sevgili dinleyenler.
Filelefteros gazetesinin ana haberi ödenemeyen kredilerin ödenmesine ilk konut durumunda kolaylıklar getirilmesi amaçlı Estia konut planıyla ilgili gelişmeler. Filelefteros haberinde “ESTİA planının mecliste reddedilmesi bekleniyor. Özellikle tepkiler nedeniyle partiler temkinli davranıyor… Perde arkası müzakerelerinin alevlenmesi bekleniyor…” başlıklarını kullanıyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Kamu ulaştırma aracı otobüslerin geleceği pamuk ipliğine bağlı. Kamu ulaştırma hizmeti görevini üstlenen otobüs şirketlerine verilen devlet yardımının fazla verildiğini savunan hükümet bu parayı şimdi geri almaya çalışıyor. Ulaştırma Bakanı Vasiliki Anastasiadu şirketlere “gelin konuşalım, çözüm bulalım” çağrısı yaptı. Otobüs şirketleri devleti plansız programsız hareket etmekle suçladı ve onlardan 26 milyon avro geri istemekle aslında kapılarına kilit vurmalarına neden olacağını söyledi.
- Dün Bakanlar Kurulu, devlet okulları mezunlarına İngiliz Dili/ Cambridge onaylı sertifika/ verilmesi amacıyla Cambridge Üniversitesiyle anlaşma yapılması kararını onayladı.
- Andros güvenlik konuları için Çavuşoğlu’yla görüşüyor. AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu yarın Ankara’da Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’yla görüşecek.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand