21.11.18 basın özetleri

Merhaba sevgili dinleyeler, basın özetlerimize Politis gazetesiyle başlıyoruz.
Politis gazetesi ana haber olarak Denya’daki olayları veriyor. Politis “Denya’da ara bölge griye dönüştü… Denyalı Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türkler arasında tarlalarda çekişme…” başlıklı haberde şöyle yazıyor:
Dün sabah K/Rum çiftçilerin, 2014’ten beri UNFICYP’in izniyle işlemekte oldukları ara bölgedeki tarlalarına girme girişiminde bulunacaklarına dair haber alınması üzerine bölgeye koşan muhabirler, kameramanlar, fotoğrafçılar yine bir önceki manzaranın benzeriyle karşılaştılar. Kıbrıslı Rumlara ait bir traktör Türk karakoluna yaklaşınca başka bir noktadan hareket iki Türk askeri aracı gelip önünü kesti. Yaklaşık 20 dakika sonra UNFICYP olay yerine geldi. Kıbrıslı Rum çiftçiler geri dönmek zorunda kaldı. UNFICYP yeni olay hakkında yorum yapmaktan kaçındı ve sözcüsü vasıtasıyla geçen haftaki olay hakkında yaptığı “söz konusu Kıbrıslı Rum çiftçinin tarla sürme izni yoktur” şeklindeki açıklamayı yineledi. Kıbrıs Türk kaynaklarından ise Denyalı Rum çiftçilerin izinlerinin o noktada geçerli olmadığı haberleri alınıyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Zamansız ve gereksiz yeni bir tartışma açıldı… Yetki desantralizasyonundan konu NATO’ya kaydı… AKEL zokayı yutunca yeni bir tartışmalar kaosu başladı. Bu durum statükoyu destekleyenlerden başka kimsenin işine yaramıyor. AKEL Genel Sekreterinin Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Nato garantörlüğüne karşı olmadığına ilişkin açıklamasına cevabından sonra, açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu tartışmayı iyice kızdırdı. Prodromu “Cumhurbaşkanı önce çözüm istememekle suçlandı, şimdi de NATO garantileri yoluyla Kıbrıs sorununa çözüm bulunabileceğini söylediği için eleştiriliyor” dedi. DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu böyle bir seçenek durumunda sorun görmediğini belirttikten sonra “ancak ülkedeki önemli siyasi güçler tarafından bunun kabul edilemeyeceğinin farkındayım” dedi.
- Mozaik öylece kaldı… Larnaka’da bulunan ve Herkül’ün başarılarını sergileyen ender bir mozaik bürokrasinin ağlarına takıldı. DİKO’nun Larnaka milletvekili Hristos Orfanidis durumu Politis’e şikayet etti. Milletvekili altında mozikin büyük bir kısmının bulunduğu kullanılmayan eski evin istimlak edilmesi ile ilgili dosyanın Tapu Kadastro Dairesinde kaybolması nedeniyle bir buçuk yıldır konu askıda bekliyor” dedi.

Alithia gazetesinin ana haberi DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu ile DİKO Genel Başkanı Nikolas Papadopulos’un dün bir araya gelmesi olayı. Gazete “Dün bir araya gelen DİSİ ve DİKO Başkanları Kıbrıs sorunu ve iç idareyi konuştular… Sürpriz… Averof ile Nikolas arasında fikir uyumu…” başlıkları altındaki haberde “iki lider, iki toplumlu iki bölgeli federal çözüme bağlı olmaya devam ettiklerini ve konfederasyon veya iki devlet çözümü tartışmadıklarını bildirdi. Nikolas Papadopulos Nato garantörlüğüne de kesinlikle hayır dedi. Averof Neofitu ise Nato garantörlüğüyle bir sorunu olmadığını ancak ülkenin diğer siyasi güçlerinin konuya itirazlarını bildiği için önemli olan ne istediğim değil mümkün olanın ne olduğudur dedi” diye yazıyor.
Alithia gazetesinin diğer bazı haberleriyse şöyle:
- Dün yayınlanan haberlerin olay olması neticesinde durum netleşti… DİKO ve EDEK’in Genel Sağlık Planı YESİ’de Cumhurbaşkanından değişiklik istediğine ilişkin yayınlar yalanlandı. YESİ yasada olduğu biçimiyle uygulanacak. Partiler de Hükümet de doktorların hem YESİ doktoru olup hem de özel doktorluk yapabilmesine hayır dedi.
- Limuzinler, viza kartları ve balık restoranları Kooperatif Bankasını batırdı… Eski Kooperatif Bankası Genel Müdürü Nikolas Haciyannis, bankanın altın viza kartını makamından ayrıldıktan sonra da kullanmaya devam etti. Kooperatif Bankasında gereksiz masrafların sonu yoktu. İletişim ve reklamlara sadece, yılda 4 milyon avro harcanıyordu. Müdür ve başka yetkililerin kullanması üzere satın alınmış arabalardan 51 tanesi şimdi gereksiz görülerek açık artırmayla satışa çıkarılacak.


Haravgi gazetesinin bugünkü ana haberi “çıkarlar Genel Sağlık Planı YESİ’yi rahat bırakmıyor… Yasa değişikliği için yoğun kulis… Sağlık Sigortası Örgütü bugün Cumhurbaşkanını bilgilendiriyor…” başlıkları altında YESİ etrafında dönen olaylar. Haravgi haberinde şöyle yazıyor: Tıp çevreleri ve politik çevreler göründüğü kadarıyla YESİ’yi kesip biçmek konusunda ısrarlı. YESİ yasasında ve tek sigortalı karakterinde değişiklikler isteniyor. Tüm taraflar görüşlerinde ısrar ediyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ise dün Hükümetin YESİ için toplanıp konuyu tartışacağını bildirdi. AKEL ve Çevreciler Hareketi YESİ’nin takvşmlere uyması konusunda ısrarlılar. AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu YESİ’nin felsefesi ve karakterinin 2001’de ve 2017’de Meclis’ten geçen iki yasayla belirlendiğini vurguladı. Stefanu, “Herhangi bir konuda yapılacak her değişiklik bu çerçevenin dışına çıkamaz” dedi. DİKO ve EDEK Genel Başkanları Nikolas Papadopulos ve Marinos Sizopulos YESİ’ye değişiklik yapılması için müdahale ettiklerine ilişkin haberleri dün yalanladı.
Haravgi’nin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Asgari ücretin belirlenmesi için diyaloğa başlanıyor… AKEL toplu sözleşmeleri olmayan çalışanların asgari ücretinin belirlenmesini talep ediyor. Partiler asgari ücret ve çalışan haklarının korunmasını istiyor. PEO mevcut durumun sosyal çatışmaya ve kargaşaya neden olacağını açıkladı.
- Averof-Nikolas adlı yeni kimyasal bileşim patlamaya sebep olabilir.DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu dün DİKO Genel Başkanıyla yaptığı görüşmeden sonra Nikolas Papadopulos’a 2008’den bu yana aralarında sağlamayı başardıkları siyasi kimya için teşekkür etti. İki parti lideri 2008’den bugüne iç idare konularında birbirlerini destekliyor.
- AKEL Cumhurbaşkanını referans noktalarına odaklanması gerektiğine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı New York’ta yaptığı görüşmelerde neler konuştuğunu teker teker ortaya çıkarıyor. Önce gevşek federasyon sonra NATO garantörlüğü.
- Pompeo ABD-Türkiye ilişkilerinde pozitif bir dinamizm gördüğünü söyledi. ABD ve Türkiye Dışişleri Bakanları Mayk Pompeo ile Mevlüt Çavuşoğlu’nun öncelikle Kaşıkçı’nın öldürülmesi, tutuklu bulunan Amerikalıların serbest bırakılması ile Suriye meselesini ele aldılar. Dün Amerikan basın kaynakları iki dışişleri bakanının görüşmesinde, ExxonMobil’in sondaj çalışmalarıyla ilgili Türkiye’nin yaptığı baskılar ve Türkiye’nin S400 füze alımı anlaşmasının iptalinin de yer alacağını bildiriyordu.


Filelefteros gazetesinin ana haberi “otobüslerde blak aut… Sorunun çözülmesi için dün Cumhurbaşkanlığında acil toplantı… Ulaştırma Bakanı otobüs sahiplerini acilen müzakereye çağırdı…” başlığı altında altı otobüs şirketine sağlanan devlet yardımı ödeneğinin fazladan ödenmiş olması nedeniyle şimdi geri alınması kararının yarattığı sorunlar… Dün gece Cumhurbaşkanlığı sarayında yapılan acil toplantıda Sayıştay Başkanı ve Başsavcı da yer aldı. Tüm otobüs şirketlerinin bu kararın uygulanmaya başlanmasıyla birlikte çalışmalarına son vereceği kesin. Günde yaklaşık 30 bin öğrenci ve 50 bin yolcu vasıtasız kalacak.
Gazetenin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Dün ders sırasında sınıfta aniden hislerini kaybeden 15 yaşındaki Baf Lisesi öğrencisi hâlâ kendine gelemedi. Acilen Baf Hastanesine kaldırılan öğrencinin beyin kanaması geçirdiği ve durumunun ciddi olmasının anlaşılması üzerine Lefkoşa Genel Hastanesine sevk edildi. Ameliyata alınan çocuk yoğun bakımda. Sağlık Bakanlığı öğrencinin yurt dışına gitmesi gerektiği takdirde her şeyin hazır olması için gerekenleri yaptı. Sağlık Bakanı hastaneyi ziyaret ederek öğrencinin durumu hakkında bilgi aldı.
- Avrupa Parlamentosu seçimleri için herkes kendi yoluna… Merkez partilerinin bütünsel bir işbirliği sağlayamamasından sonra Marinos Sizopulos Yorgos Perdikis’e Avrupa Parlamentosu seçimlerinde eski işbirliklerinin yinelenmesi çağrısı yaptı. Eleni Theoharus Yurttaşlak İttifakı’yla flört ediyor, ELAM ise 6. koltuğa göz dikti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand