02.11.18

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinden Politis ve Alitia’da ana haber olarak Bakanlar Kurulunun/ dünkü toplantısında/ Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis’i Sayıştay Başkanının suçlamaları karşısında savunmasını veriyor. Filelefteros gazetesi futbolculara damardan iğne yapılması olayının ortaya çıkmasını, Haravgi de AB’nin yenilenebilir kaynaklar konusunda, Kıbrıs’ın, AB’nin talimat ve tarihlerine uymadaki gecikmesinden dolayı karşı karşıya olduğu yaptırımları öne çıkarıyor…

        Politis’ten başlayalım:

Gazete “Bakanlar Kurulu, Odiseas’ı boşlukta bıraktı… Mart 2018’de alınan karar dün bir kez daha teyit edildi…” başlıkları altındaki haberinde şöyle yazıyor: Ekonomi Bakanı Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis’in, ona karşı Kooperatif Bankasının özelleştirilmesi olayında kurallara uymamasıyla ilgili yeni suçlamalar yağmuru karşısında boş elle oturup kalmadı. Sayıştay Başkanı Ekonomi Bakanının önceden seçilmiş finans kuruluşları arasında bir ihale açması gerektiği tezini savunuyor. Bakanlar Kurulu ise dün bu görüşü kabul etmediğini ve 14/3/2018 tarihinde Ekonomi Bakanına söz konusu kuruluşa görevi devretme yetkisi verdiğini açıkladı. Bakanlar Kurulu Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis’i kuruma ücretinin yasal olmayan yolla ödenmiş olması suçlamasına karşı da savundu.

Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:

-        10 bin yeni net metering… Enerji Bakanı Lakotripis 2020’ye kadar hedefin 10 bin konuta fotovoltaik sistemi yerleştirilmesi olduğunu açıkladı. Son beş yıl içinde 12 bin fotovoltaik sistemi yerleştirildi. Hükümet bir yıl içinde 10 bin sistemin daha yerleştirilmesini istiyor…

-        Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis de Genel Sağlık Planı YESİ masraflarında aşırılıklar görüyor… YESİ’de hedefe odaklanma eksikliği var diyen Sayıştay Başkanı sağlık masraflarına çeki düzen verilmesi gerekliliğini vurguladı.

-        İki kişi internetten buldukları bir satıcıya yurtdışından araba getirtmeye kalkışınca 15 bin avrosunu kaptırdı. Olayı polise ihbar etmesi üzerine yapılan araştırma sonucunda söz konusu dolandırıcı kişi kaçmak için uçağa binmek üzereyken yakalandı. Dün mahkemeye çıkarılan şahsın sorgulama için 5 gün tutuklu kalmasına karar verildi.

-      Kıbrıs Ortodoks Kilisesiyle Moskova Patrikhanesi ortak bir kongre düzenliyor. Olay Kıbrıs Kilisesinin İstanbul Ekümenik Patrikhanesini kaale almamak olarak değerlendirildi. Kongre kararı bir yıl önce alınmıştı. Şu ana kadar İstanbul Patrikhanesinden herhangi bir yorum yapılmadı.

        Alitia gazetesi de ana haber olarak Bakanlar Kurulunun Ekonomi Bakanına sahip çıkması olayını veriyor. Gazetenin başlıkları şöyle: Dün alınan bir kararla Hükümet Haris’i Odiseas karşısında koruma altına aldı… Kıbrıs Kooperatif Bankasının satışı konusunda danışmanlık görevinin doğrudan Freshfields finans kurumuna verilmesi Bakanlar Kurulunun Ekonomi Bakanına verdiği yetkiyle oldu. Sayıştay Başkanı kararın Bakanlar Kurulunun haberi olmadan Ekonomi Bakanı’nın insiyatifiyle alındığını iddia ediyordu.

Alitia Gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:

- Kredileri ödenemeyen ilk konutların zorunlu satışlardan korunması amacıyla hazırlanan ESTİA konut planı yine Avrupa Komisyonundan döndü. ESTİA planına giren kredi kategorileri planda yıllık geliri 50 bin olan aileler olarak sadece 1 taneden oluşuyordu. Ailenin bakmakla yükümlü olduğu şahıs sayısıyla ilintili olarak yıllık geliri 20 bin avrodan başlayarak, 60 bin avroya kadar olmak üzere kategoriler çeşitlendirildi.

- Futbolculara yapılan iğneyle madde takviyesi için soruşturma başlatıldı. Konu iki futbolcunun kalp hastası olması üzerine polise olayı ihbar etmesiyle ortaya çıktı.

-Hellim dış pazarlarda yok satıyor. Ancak Brexit’in hellime de sorun yaratması bekleniyor. 2017 yılı hellim ihracatının % 44’ü Britanya’yaydı.

- Önümüzdeki Pazar günü av sezonu başlıyor. Avcılık ve Hayvan Çeşitliliği Dairesinin verdiği bilgilere göre bu yıl av hayvanlarının sayısı daha çok olacak. Av yasasına yapılan yeni düzenlemelere göre avlanma izni olmaksızın ve ava açık olmayan bölgelerde avlanmak 2000 avrodan başlayan cezalarla cezalandırılacak. 2017 yılı av sezonunun açılmasından bu yana kaçak avcılardan toplanan cezalar 750 bin avroyu buldu.

-Enerji Bakanı mecliste yenilenebilir enerji kaynaklarına yeni teşvikler duyurdu. Güneş enerjisiyle çalışan termosifon ve fotovoltaik sistemi kurulması için halka yeni teşviklerin verilmesi kararlaştırıldı.

-Şimdi gözler Lut’un üzerinde… İki taraf da anlaşma için referans noktaları konusunda Guteres’in görüşlerine karşı pozitif.

-Tüm Kıbrıs’ta roming bağlantısı için top Kıbrıs Türk tarafında. Dün K/Rum müzakerecisi Andreas Mavromatis başkanlığında yapılan toplantıda K/Rum tarafının iki önerisinin masada olduğu ve konuya bunlardan başka bir hukuki çözüm olmadığı sonucu çıktı.

        Filelefteros gazetesinin bugünkü ana haberi “Futbolda iğne şoku… Futbolculardan bomba suçlama: Oyunculara verilen ilaç maddeleri kalp sorunlarına yol açtı…” başlığı altında. Hemen haberin içeriğine bakalım. Filelefteros şöyle yazıyor: Kısa süre önce Alki takımının iki futbolcusunda baş gösteren kalp sorunları futbolu bırakmalarına neden olunca, iki oyuncunun geçen yılki sezonda kendilerine damardan iğneler yapıldığı şeklindeki suçlamaları, Kıbrıs futbol dünyasında bomba etkisi yaptı. Panayotis Loizidis ve Panayotis Frangisku adlı futbolcuların polise şikâyetleri üzerine olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

        Kıbrıs Futbolcular Derneği Başkanı Spiros Neofitidis’in refakatında polise başvuran 27 ve 28 yaşındaki iki sporcu 2017-2018 sezonunda Alki takımında oynarken kulüple işbirliği yapan ama kendisi doktor olmayan bir kişinin futbolculara içindeki maddeyi açıklamadığı damardan iğneler yapıyordu. İki futbolcu polisten söz konusu maddenin kalp hastalıklarıyla ilgisi olup olmadığını araştırmasını istedi. Futbolcular ellerindeki tüm bilgileri polise verdi. Alki kulübünden yapılan açıklamada kulüp başkanının yurt dışında olduğu, bu gece yurda döneceği ve bir basın açıklaması yapacağı duyuruldu.

        Larnaka Polis Şefi Pambos Zahariu Filelefteros’a “ifadelerin hepsini aldık. Şimdi sıra soruşturmanın başlatılmasında. Öncelikle oyunculara damardan enjekte edilen iğnelerin yasak ilaçlar olup olmadığı araştırılacak, ardından ise ondan sonraki adımlara karar verilecek” dedi.

Filelefteros gazetesinin bazı diğer haberleri de şöyle:

        -10. Parsele sondajı gerçekleştirecek olan sondaj gemisi hareket etti, 12 Kasım’da Kıbrıs’a varıyor. ExxonMobile - Katar Petroleum’nun sondaj gemisi “Stena Aysmax” 12 Kasım’da Limasol’da durak yapacak, 15 Kasım’da da işe başlayacak.

        -Mahkemeye çıkarılmak üzere hapishaneden mahkeme binasına götürülen Strovolos’taki çifte cinayetin üç sanığı hapishane dönüşünde tabi tutuldukları uyuşturucu testi pozitif çıktı. Muayene, memurların sanıkları pek keyifli görmesi üzerine yapıldı. Tahminler, sanıkların uzun süren duruşma sırasında uyuşturucu alıp kullandıkları üzerine odaklanıyor.

        -Isıtma amaçlı mazot bu yıl el yakıyor. Geçen Ocak ayına kıyasla mazot fiyatında dağlar kadar fark var. 1000 litrelik mazot alanlar geçen yılda 153 avro daha fazla ödeyecekler. Geçen yıla göre mazota talep %24 daha düşük.

        -Mahkeme iki konutun açık artırmayla satışına fren koydu. Limasol Mahkemesinin bankaların ipotekli konutları satışını bloke etmesi, ekonomik kurumların faizleri yanlış yollarla hesapladığının gösterilmesi vasıtasıyla oldu.

        -Kıbrıs Türk tarafında Gülbahar Ulutan adlı bir kadın eski sevgilisi tarafından 13 bıçak darbesiyle öldürüldü. Sanık hâlâ yakalanamadı. Kadın iki küçük çocuk sahibiydi.

        Haravgi Gazetesi ana haberini… “Paçalarımız Tutuştu… Yenilenebilir Enerji Kaynakları konusundaki hedeflere ulaşamıyoruz… Hedeflerin yarısını bile gerçekleştiremedik… Suçlusu yanlış Hükümet uygulamaları ve ağır hareket etme… ” başlıkları altında veriyor. Haberde şöyle yazıyor: “Kıbrıs hem AB’nin Yenilenebilir Enerji Kaynakları konusunda koyduğu hedeflerin hem de doğal gazdan elektrik üretimi konusundaki gelişmelerde beklenenin çok gerisinde kaldı. Dün Temsilciler Meclisine sunulan verilere göre Kıbrıs hedeflerine ulaşmada kaplumbağa ritimleriyle hareket ediyor. Sonuç olarak ağır yaptırımlardan kurtulamayacak gibi görünüyor.

Haravgi gazetesinin bazı diğer haberleriyle basın özetlerimize son vereceğiz…

        -Aciliyet duygusuyla hazırlanılmalıdır…

        AKEL iki toplum lideri Anastasiadis ile Akıncı’nın, müzakerelerin yeniden başlaması olan ana konuya odaklanmalarını istedi. Cumhurbaşkanı önce Salı günü basın toplantısı yapacak ardından ise 12 Kasım’da Ulusal Konseyi bilgilendirecek.

        -Larnaka’nın yüz yaşındaki kemancısı hayata gözlerini yumdu… Dimitris Fotis’in kemanı ebediyen sustu…

        -Kalp sorunları olan futbolcular takımları tarafından damardan enjekte ettirilen iğneler hakkında araştırma yapılması için polise başvurdu.

        -AKEL Büyük Sosyalist Devrimini kutladı…

        -AKEL Genel Sekreteri kamu radyo televizyonu ile yaptığı görüşmede RİK’e destek ifade etti. Andros Kiprianu bununla birlikte RİK’e nesnel davranmak zorunda olduğunu hatırlatarak, kurumu muhalefetin zararına Hükümeti daha fazla öne çıkarmakla suçladı.

        -Bakanlar Kurulu ESTİA planının kriterlerini daha da sertleştirdi. Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis planın 1 Ocak 2019’dan itibaren yürürlüğe gireceğini vadetti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:33

Son Haberler

27 Mayıs
Basın Özetleri 27.05.2022
13:46
Duyarlı vatandaş bir kadının kaçırılmasını engelledi
13:26
20-26 Mayıs tarihleri arasında 2 can kaybı ve 1774 yeni vaka kaydedildi
13:25
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Ersin Tatar'a mektup gönderdi
13:23
Cumhurbaşkanı Ukrayna işgali ile Kıbrıs işgali arasında güçlü paralellikler ortaya koydu
13:22
ABD Putin'in Batı'nın uyguladığı yaptırımları kaldırma talebini reddetti
07:02
Rus ordusu ülkenin doğusunda Ukrayna güçlerinin kuşatılması hedefine yaklaşıyor
07:01
Lavrov: Zelensky Moskova ile müzakere etme niyetinde değil
07:01
26 Mayıs
Basın Özetleri 26.05.2022
13:47
Yüzleri maskeli bir grup Omonoia taraftarına saldırdı
13:29
Kadis: Çiftçileri desteklemek için Avrupa Birliği'nden beş milyon avroya kadar toplayabiliriz
13:28
Dünya Bankası Başkanı: Uluslararası bir resesyon tehlikesi var
13:28
Tüm haberler

Video on Demand