19.11.18 basın özetleri

Alithia gazetesinin ana haberi Türklerden çifte öfke… ExxonMobilin çalışmalarına Ankara ile işgal altındaki bölgeden tepkiler… Türkiye, işgal altındaki bölgenin tarafında Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinde sondaja başlıyor ve ABD’yi uyarıyor… Sözde devletin “Dışişleri Bakanlığı” tarafları uyararak “gerçeklerin göz önünde bulundurulması” çağrısı yapıyor…” başlıkları altında Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki gelişmeler. Haberde şöyle yazıyor:
“Amerikan ExxonMobile şirketinin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinde, 10. Parseldeki Delfini noktasında sondaj çalışmalarına başlamasının üzerinden daha 48 geçmeden Kıbrıs Cumhuriyeti Türklerin çifte tepkisine maruz kaldı. Önce sözde devletin Dışişleri Bakanlığının, ardındansa Türkiye Dışişleri Bakanlığının açıklamalarında bilinen Türk tezleri yinelendi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı açıklamasında ExxonMobil’in başlatılan sondaj çalışmalarının Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin dengeleri bozabileceği uyarısında bulundu. ExxonMobile sondaj çalışmalarının, bölgenin istikrarına katkı yapmadığı da belirtilen açıklamada, Kıbrıs münhasır ekonomik bölgesinin işgal altındaki bölge tarafında sondaj çalışmaları başlatılacağı bildirildi.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Kıbrıs-Yunanistan arasında Kıbrıs sorunu meselesinde tam uyum… Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos dün Kiryakos Matsis’in ölüm yıldönümünde anıtının açılışı töreninde, iki ülkenin Kıbrıs sorunu konusunda uyum içinde olduğu ve Kıbrıs sorununun çözümünde uluslararası adalet ilkeleriyle Avrupa müktesebatı dışına çıkılamayacağı belirtildi.
- Kanakarya mozaiklerine ait Apostol Markos’a ait bir mozaik parçası dün Kıbrıs’a geri döndü. Değeri 5 ile 10 milyon arasında olduğu hesaplanan mozaik Lahey’de Hollandalı eski eser bulma uzmanı bir dedektif tarafından Kıbrıs eski eserler dairesinden bir heyete teslim edildi ve Kıbrıs’a getirildi.
- Kenti gezdirme amaçlı iki katlı kırmızı otobüsler Limasol’da. Uygulama ilkin Lİmasol’da başlayacak. Limasol’da otobüslerin izleyeceği güzergâh üzerinde 14 durak belirlendi. Bu şekilde kentin görülmeye ve gezilmeye değer yerlerine kolaylıkla ulaşılabilecek. Otobüslerde audiovisual sistemiyle on dilde adanın ve kentin tarihi konulu rehberlik hizmeti veriliyor.
- Kıbrıs’ta her 8 çocuktan biri cinsel istismar kurbanı… Avrupa Çocukları Cinsel Taciz ve İstismardan koruma günü 18 Kasım’da, çocukların cinsel istismardan korunması amaçlı Kıbrıs ulusal stratejisini uygulamadan sorumlu “Foni” adlı konseyin yaptığı açıklamada Kıbrıs’ta her dört kız çocuğundan ve her altı erkek çocuğundan birinin hayatında en az bir kez cinsel tacize maruz kaldığı ve tacizi yapanın genellikle çocuğun yakın çevresinden birisi olduğu belirtiliyor.

Haravgi gazetesinin de ana haberi Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki gelişmeler. Gazetenin başlıkları Ankara’dan şirketlere hiddet mesajları… “K/Türk tarafının sondaja başlaması kaçınılmaz”… “Kıbrıs sorununun çözümü sürecindeki hassas dengelerde değişiklik”… “Kıbrıs Rum yönetiminin faaliyetleri tek taraflı ve yasadışı”…
Haravgi haberinde şöyle yazıyor: “Biri Türkiye Dışişleri Bakanlığından diğeri ise sözde devletin dışişleri bakanlığından iki saat arayla yapılan iki açıklama saldırganlık ve soğukkanlılığın yitirildiğini gösteriyor. 10. Parselde başlattığı sondaj nedeniyle Ankara ExxonMobil’e açıkça saldırdı. Ankara sondaj çalışmalarının bölge istikrarına katkı yapmadığını iddia etti. Sözde Dışişleri Bakanlığı ABD’yle yapılan açıklama anlaşmasının geçersiz olduğunu iddia ediyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Prokopis Pavlopulos, Kıbrıs sorununa konfederasyon çözümü düşünülemez bile. Dün Kiryakos Matsis’i anma ve anıtının açılışı töreninde yaptığı açıklamada Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos “Federasyon çözümü Avrupa müktesebatının sonuç verici bir şekilde hayata geçirilmesini garanti altına alır” dedi.
- Kıbrıs “gelir dağılımında eşitsizlik”te Avrupa şampiyonu. AKEL, Hükümeti çok az kişiye çok fazla şey, çok kişiyeyse çok az şey vermekle suçluyor. AKEL açıklamasında, “ilk ihtiyaç maddelerine gelen zamlara karşın maaşların aynı yerde sayması aileleri çaresizliğe sürüklüyor. İstatistik Dairesinin verilerine göre son 12 ayda barınma ve elektrik maliyetine yüzde on üç, yiyecek ve alkolsüz içeceklere yüzde üç buçuk oranında zam geldi. Bütün bunlar ve Anastasiadis – DİSİ Hükümetinin konut programlarına ve sosyal programlara uyguladığı kesintiler Kıbrıs’ı Avrupa’da en büyük eşitsizliklerin olduğu ülke konumuna getirdi” diyor.
- Diyabet hastalarının dünyadaki sayısı 415 milyonu bulurken Kıbrıs’ta diyabet hastaları nüfusun Yüzde 10,3’ünü oluşturuyor.

Politis gazetesi “Denya tarlalarında tedirginlik havası esiyor… Türkler UNFICYP’I fırsat bilip ara bölgeye müdahale etti” başlığı altında Denya’da yaşanan olayları verdiği ana haberinde şöyle yazıyor: UNFICYP’in K/Türklere 9 Kasım’da Denya’da ara bölgeden Denya camisine geçme izni vermemesi üzerine Denya’da iki toplumlu çatışma oyunu hazırlandı. Kıbrıs Türk sözde Dışişleri Bakanının o noktadaki ara bölgede mayın tarlası olmadığı konusunda yazılı teminatı da kabul edilmeyince UNFICYP camiye ulaşmak isteyen K/Türkleri Astromerit barikatına gönderdi. Buna karşılık Türk ordusu bir hafta sonra bölgeyi işgal ederek Kıbrıslı Rum çiftçilere 2014’ten beri kullandıkları ara bölgedeki tarlalarına geçme izni vermedi.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Kıbrıs sorunu konusunda Cumhurbaşkanları Anastasiadis ve Pavlopulos’tan uyum açıklaması… Türkiye Dışişleri Bakanlığı ExxonMobil’i çözüme yardımcı olmamakla suçladı… Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu uygulama uluslararası hukuğa uygundur cevabını verdi.
- Yeşil Hattın yan etkileri… AB’nin yeşil hat tüzüğü uygulamasının yarattığı sorunlar bitmek bilmiyor. Kıbrıs Veterinerlik Dairesi kuzeyden pet hayvanları getirtildiği şikayetlerini araştırıyor. 800 avro değerindeki egzotik papağanlar kuzeyden fiyatın yarısına alınıyor. Bunun yanısıra kuzeyden mozaik taşları getirtmeye de engel konmaya çalışılıyor. EDEK Genel Başkanı Marinos Sizopulos, Beşparmaklardan taş çıkarılmasını ve Kamu Dairelerinin kuzeyden taş ocaklarından elde edilen malzemeler almasını yasaklayan bir yasa tasarısı önerdi.
- Göçmen çocuklarına, ailelerine verilen Kıbrıs Türk evi üzerinde miras hakkı verilmesi yarışında AKEL ile DİSİ arasında çekişme yaşanıyor… İki parti kim öneriyi ileri götürecek diye yarışıyordu. Yasa önerisinin gelecek hafta tüm partilerce onaylanması bekleniyor.
- 2005’ten 2017’ye kadar geçen süre içinde, orta yaş hatta altmış yaşındaki uyuşturucu bağımlılarında %10 artış görüldü. Uyuşturucu bağımlılığından kurtulma tedavisi gören beş kişiden biri 40 yaş üstü. Bağımlılıktan kurtulma programlarına başvuranların sayısı ise bu süre içinde altıya katlandı.

Filelefteros gazetesi “Doktorlar bilgilendirilmek istiyor… Tek ya da toplu olarak bilgi almak için Sağlık Sigortası Örgütüne başvuruyorlar… Bugün Doktorlar Birliğinin cevabı bekleniyor…” başlıkları altında Genel Sağlık Planıyla ilgili gelişmeleri ana haber olarak veriyor. Gazete bu haftanın sağlık alanında reformla ilgili gelişmeler bakımından büyük bir hafta olacağını ve Doktorlar Derneği’nin, Genel Sağlık Planı YESİ’ye girmek için öne sürdüğü beş şarta, Bakanın bu hafta cevap vermesini beklediğini yazıyor.
Filelefteros’un diğer haberlerinden bazıları:
- Turistler Limasol’a bundan böyle tepeden bakacak… Kırmızı iki katlı otobüsler geldi.
- Milletvekili ödenekleri iptal ediliyor… Ödeneklerin maaşa sabitlendirilmesi için Meclis ile Ekonomi Bakanı arasında görüşmeler yapılıyor. Meclis Komitesi ve Sayıştay, milletvekillerinin aldığı yan ödeneklerin yeniden düzenlenmesini istiyor.
- 18 yaşındaki genç asfaltta hayatını kaybetti. Limasol’da meydana gelen kazada, polisin verilerden edindiği ilk bilgilere göre, bir anlık yanlış değerlendirme ve aşırı hız Gürcistan kökenli Helen soydaş Marios Amanatidis’in hayatına mal oldu.
- Polisin sigara yasağı uygulaması için yaptığı kontrollerde düşüş görüldü. Kontrollerini yüzde 50’ye düşüren polis bu konuyla uğraşması gereken başka dairelerin de olduğunu ve kendi çalışmalarını daha çok örgütlü suça odaklamak istediklerini belirtti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

29 Kasım
İşçi Partisi, heykeller konusunda iyi bir anlaşmadan yana
16:16
Ukrayna, 21 insansız hava aracı ve 3 Rus füzesini imha ettiğini açıkladı
16:14
G7 ülkeleri, İsrail/Hamas ateşkesinin daha da uzatılmasını destekliyor
16:12
Kenya'da seller nedeniyle en az 120 kişi hayatını kaybetti
16:10
İsveç'in NATO üyeliğ,nin onayı gündemde
16:07
Vatandaşlığa kabullerle ilgili duruşma bugün gerçekleşti
16:04
Yeni bir sosyal medya dolandırıcılığı
16:00
Kasım ayında elektrik fiyatlarında %12 indirim
15:58
Hükümet ara bölgedeki durumu yasadışı ve tehlikeli olarak tanımlıyor
15:55
Netanyahu: Ateşkesten sonra da askeri operasyonlara devam edeceğiz
15:53
UNFICYP: Ara bölgede dünden bu yana bir değişiklik yok
15:48
basın özetleri 29.11.23
12:54
Tüm haberler

Video on Demand