Kıbrıs, Türkiye'nin AB müzakerelerinin askıya alınmasıyla hemfikir değil

Kıbrıs Cumhuriyeti, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye Raportörü Kati Piri’nin Türkiye hakkındaki taslak raporunda yer alan, Avrupa Birliği’ne giriş müzakerelerinin askıya alınması konusuyla

hemfikir olmadığı belirtildi. Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Lefkoşa’nın bu yaklaşımı desteklemeyeceğini çünkü Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne giriş müzakerelerinin sonlandırılma olasılığının, sadece Kıbrıs Cumhuriyeti’ni değil Avrupa Birliği’ni de olumsuz etkileyeceğini açıkladı. Avrıpa Birliği’nin, giriş müzakerelerinin devam etmesi için, yükümlülüklerine yanıt vermesi gerektiği mesajını Türkiye’ye göndermesi gerektiğini vurguladı. Hristodulidis, 2005 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye’nin giriş müzakerelerin başlaması için rıza gösterdiğini hatırlatarak, Konsey düzeyinde yapılacak görüşmelerde de bu yaklaşımı göstereceğini sözlerine ekledi. Nikos Hristodulidis, Pazartesi günü, Brüksel’deki Bakanlar Kurulu çerçevesinde, Avrupa Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Komiseri Federica Mogherini ile gerçekleştireceği görüşmede, kendisine Kıbrıs hükümetinin görüşünü ileteceğini belirtti. Federica Mogherini, önümüzdeki hafta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmek için Ankara’ya gidecek.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Kıbrıs Cumhuriyeti, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye Raportörü Kati Piri’nin Türkiye hakkındaki taslak raporunda yer alan, Avrupa Birliği’ne giriş müzakerelerinin askıya alınması konusuyla hemfikir olmadığı belirtildi. Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Lefkoşa’nın bu yaklaşımı desteklemeyeceğini çünkü Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne giriş müzakerelerinin sonlandırılma olasılığının, sadece Kıbrıs Cumhuriyeti’ni değil Avrupa Birliği’ni de olumsuz etkileyeceğini açıkladı. Avrıpa Birliği’nin, giriş müzakerelerinin devam etmesi için, yükümlülüklerine yanıt vermesi gerektiği mesajını Türkiye’ye göndermesi gerektiğini vurguladı. Hristodulidis, 2005 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye’nin giriş müzakerelerin başlaması için rıza gösterdiğini hatırlatarak, Konsey düzeyinde yapılacak görüşmelerde de bu yaklaşımı göstereceğini sözlerine ekledi. Nikos Hristodulidis, Pazartesi günü, Brüksel’deki Bakanlar Kurulu çerçevesinde, Avrupa Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Komiseri Federica Mogherini ile gerçekleştireceği görüşmede, kendisine Kıbrıs hükümetinin görüşünü ileteceğini belirtti. Federica Mogherini, önümüzdeki hafta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmek için Ankara’ya gidecek. 
Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:08

Son Haberler

23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Siyasi partiler hükümet değişikliklerini değerlendirdi
14:18
Kousios: Geniş kabul gören hükümetin kurulmamasından Cumhurbaşkanı sorumlu değil
14:16
çevre 23.06.21
13:32
basın özetleri 23.06.21
13:31
ABD Dış İlişkiler Senatosu ABD ile Yunanistan arasındaki savunma işbirliği tasarısını onayladı
08:25
Meclis komitelerindeki son durum bugün belli olacak
08:24
Cumhurbaşkanı bugün Brüksel'e gidiyor
08:24
Dün 122 yeni vaka kaydedildi
08:23
22 Haziran
Bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından hükümet değişikliğine gidilmesi bekleniyor.
11:51
Jane Holl Lute, yeni bir temas turu gerçekleştirmek için Kıbrıs'ta bulunuyor.
11:49
Tüm haberler

Video on Demand