Kıbrıs, Türkiye'nin AB müzakerelerinin askıya alınmasıyla hemfikir değil

Kıbrıs Cumhuriyeti, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye Raportörü Kati Piri’nin Türkiye hakkındaki taslak raporunda yer alan, Avrupa Birliği’ne giriş müzakerelerinin askıya alınması konusuyla

hemfikir olmadığı belirtildi. Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Lefkoşa’nın bu yaklaşımı desteklemeyeceğini çünkü Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne giriş müzakerelerinin sonlandırılma olasılığının, sadece Kıbrıs Cumhuriyeti’ni değil Avrupa Birliği’ni de olumsuz etkileyeceğini açıkladı. Avrıpa Birliği’nin, giriş müzakerelerinin devam etmesi için, yükümlülüklerine yanıt vermesi gerektiği mesajını Türkiye’ye göndermesi gerektiğini vurguladı. Hristodulidis, 2005 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye’nin giriş müzakerelerin başlaması için rıza gösterdiğini hatırlatarak, Konsey düzeyinde yapılacak görüşmelerde de bu yaklaşımı göstereceğini sözlerine ekledi. Nikos Hristodulidis, Pazartesi günü, Brüksel’deki Bakanlar Kurulu çerçevesinde, Avrupa Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Komiseri Federica Mogherini ile gerçekleştireceği görüşmede, kendisine Kıbrıs hükümetinin görüşünü ileteceğini belirtti. Federica Mogherini, önümüzdeki hafta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmek için Ankara’ya gidecek.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Kıbrıs Cumhuriyeti, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye Raportörü Kati Piri’nin Türkiye hakkındaki taslak raporunda yer alan, Avrupa Birliği’ne giriş müzakerelerinin askıya alınması konusuyla hemfikir olmadığı belirtildi. Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Lefkoşa’nın bu yaklaşımı desteklemeyeceğini çünkü Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne giriş müzakerelerinin sonlandırılma olasılığının, sadece Kıbrıs Cumhuriyeti’ni değil Avrupa Birliği’ni de olumsuz etkileyeceğini açıkladı. Avrıpa Birliği’nin, giriş müzakerelerinin devam etmesi için, yükümlülüklerine yanıt vermesi gerektiği mesajını Türkiye’ye göndermesi gerektiğini vurguladı. Hristodulidis, 2005 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye’nin giriş müzakerelerin başlaması için rıza gösterdiğini hatırlatarak, Konsey düzeyinde yapılacak görüşmelerde de bu yaklaşımı göstereceğini sözlerine ekledi. Nikos Hristodulidis, Pazartesi günü, Brüksel’deki Bakanlar Kurulu çerçevesinde, Avrupa Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Komiseri Federica Mogherini ile gerçekleştireceği görüşmede, kendisine Kıbrıs hükümetinin görüşünü ileteceğini belirtti. Federica Mogherini, önümüzdeki hafta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmek için Ankara’ya gidecek. 
Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:08

Son Haberler

18 Eylül
İçişleri Bakanı: Yerel seçimler ertelenince, yerel özyönetimle ilgili reformların uygulanması için yol açıldı
16:50
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi
16:48
ABD Bakan Yardımcısı Sherman ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal arasında görüşme yapıldı.
15:19
Engomi’de merkezi bir cadde üzerinde bulunan kafeteryada şiddetli bir patlama yaşandı.
15:18
İşgal bölgelerinden gelen yüksek miktarda gümrüksüz tütün ve tütün ürünleri ele geçirildi.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu akşam New York’a gidiyor
15:13
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
AB'nin güneyindeki 9 üye ülke, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme yönelik öneriyi kabul edilemez olarak niteledi.
13:03
17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Tüm haberler

Video on Demand