16.11.18 basin ozetleri

Politis gazetesi özel doktorluk konusunda pencere açıyorlar. YESİ’ye yapılacak yeni düzenlemelerle değişiklikler geliyor… Örgütlü hastalardan tepki kasırgası… Özel hastane sahipleri tazminatlar talep ediyor… başlıkları altında Genel Sağlık Planı YESİ’ideki gelişmeleri ana haber olarak veriyor.
Politis haberinde şöyle yazıyor:
Genel Sağlık Planı uygulaması hedefi yeni maceralara giriyor. Doktorların hem özel hizmet verip hem de YESİ doktoru olması talebi yaygara kopardı. Kısacası doktorlar YESİ yasasına yapılacak düzenlemelerle hem kendi özel hastalarına hem de YESİ hastalarına bakabilme imkanını elde etmek istiyor. Yani yurttaş doktoru hem YESİ yoluyla ziyaret edebilecek hem de ziyaret ücretini kendi ödeyerek. Hasta örgütleri iki ayrı hasta statüsüne de çok sigortalı sağlık sistemine de karşı çıktıklarını bildirdi. Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Sigortası Örgütü doktorların YESİ doktoru olmasının yanısıra özel doktorluk da icra etmesini, çok sıkı koşullar altında, şimdilik reddetmiyor. Ancak doktorlar sadece lafta kalınmamasını ve yasada değişiklikle bu hakkın garanti altına alınmasını istiyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Mecliste elektriğe gelen zamlar konusu şiddetle tartışıldı. Milletvekilleri elektrik fiyatları artışlarından dolayı Elektrik Dairesini eleştirdi ama elektrik üretimini sadece petrole dayandıran politikalar izlemesi ve dünya çapında petrole her zam geldiğinde elektrik fiyatlarına da zam gelmesi nedeniyle Hükümet de eleştirildi. Ancak her şeye rağmen kısa sürede tüketici nefes alacak. Elektrik Dairesinin depolarına daha ucuz yakıt girmesi nedeniyle Aralık ya da Ocak ayında fiyatlar bir süreliğine de olsa biraz düşecek.
- Kooperatif Bankası eğer satın alacak yeni yatırımcı bulunamasaydı 2,3 milyon avroluk traşlamaya uğrayacaktı. Merkez Bankası Genel Müdürü Hristalla Yorkaci dün Araştırma Komitesine verdiği ifadesinde bundan Cumhurbaşkanının da haberdar olduğunu söyledi. Nikos Anastasiadis gerek olursa cevap vereceğim, dedi.
- En az 40 açık artırmayla 150 taşınmaz mülk satışının daha yapılması bekleniyor. Zorunlu satışa çıkarılacak mülkler çok sayıda tarla, bazılarının içinde konut bulunan birkaç arsa ve daha az sayıda da daireden oluşuyor. Bankalar Aralık ayı ortalarına kadar 150 mülkün satılacağı 40 açık artırma ilan etti.

 

Alitia gazetesinin ana haberi Britanya’da gerilim filmi yaşanıyor… Kıbrıs’ı kaygılandıracak bir şey yok… başlıkları altında Brexit konusu sevgili dinleyenler.
Haberde şöyle yazıyor:
İki gece önce Bakanlar Kurulunun Londra-Brüksel anlaşmasına desteğini almayı başardıktan sonra Tereza Mei Hükümeti darmadağın durumda. 24 saat içinde dört bakanı bir de milletvekili istifa etti. Listenin önümüzdeki saatlerde uzaması bekleniyor. Partisinden bazı milletvekilleri Mei aleyhine güvenoyu önerisi verirken muhalefet milletvekilleri de olumlu karşıladı. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Britanya Yüksek Komiseri, Kıbrıs’ta yaşayan Britanyalılarla Britanya’da yaşayan Kıbrıslıların Brexit sonrası hakları iki ülke arasında imzalanan bir protokolle garanti altına alınmış olduğu için Kıbrıs için kaygılanmaya gerek olmadığını söylediler. Aynı protokolle 11 bin Kıbrıslının yaşadığı veya çalıştığı Üs bölgelerinde AB müktesebatının geçerli olmaya devam etmesi de sağlandı.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- KKTC’nin ilanı… Bizde protesto ve kınamalarla, işgal altındaki bölgede bayramlarla anıldı… Sözde devletin kuruluşu 35’nci yılında tüm özgür kentlerde protesto mitingleriyle mahkûm edildi. Protesto etkinliklerinde hiçbir olay çıkmadı her şey olağan gelişti.
İşgal altındaki bölgede sahte devletin kuruluşunun ilanı her yıl olduğu gibi törenlerle kutlandı. Resmi geçit töreninde iki adet Türk F16’sı da uçuş yaptı. Törenlerde halkın az olması dikkat çekiciydi.Türk silahlı kuvvetlerinin mehteran takımıyla başlayan tören geleneksel danslarla devam etti. Tören sırasında 3 kurtarma helikopteri ile iki Türk F16 uçağı adaya ayak basılan noktanın üzerinde gösteri yaptı. Kıbrıs Türk Lideri’nin konuşmasında işgal altındaki bölgede görülen olumsuzluklara da değinmesi oldukça dikkat çekiciydi.
- Hristalla Yorkaci Cumhurbaşkanı hakkında da suçlayıcı konuştu. Kıbrıs Merkez Bankası Genel Müdürü Hristalla Yorkaci Kooperatif Bankası’nın durumunun iyi olmadığı konusunda Cumhurbaşkanını da bilgilendirdiğini söyledi. Ancak bazı durumlarda hareket etmekte geç kaldığını kabul etti ve bununsorumluluğunu üstlendi. Yorkaci “eğer kurtarılması için daha fazla para destek verileydi Kooperatif bankası kurtarılabilirdi” dedi.
Cumurbaşkanı Anastasiadis, Hristalla Yorkaci’nin ifadesinin tamamlanmasından sonra, gerekli gördüğü takdirde, argümanlarla cevap verebileceğini açıkladı.
- Ombudsman, Milli Muhafız ordusu subaylarına Savunma Bakanından izin almadan orduyla ilgisi olmayan konularda dahi alenen konuşma yasağı getiren yasanın bu öngörüsünün kaldırılmasını istedi.
- Karpaz Apostol Andreas Manastırının Bayan Despina’sı hayata gözlerini yumdu… 99 yaşındaki kadın yarım asır boyunca Manastıra hizmet etmişti.
- 1 Kasım’da kendisine pusu kurularak öldürülen Gary Boris Hristodulu’nun planlı cinayetiyle ilgili olarak 4 kişi gözaltına alındı. Hristodulu’nun öldürülme sebebinin, Fanos Kalopsidyotis’i öldürmek suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış olan Panikos Pendafkas’ın ailesine ait olan Aya Napa’daki gece kulübünün çalışmaya devam etmesinin önlenmeye çalışılması olduğu sanılıyor. Maktulün bu gece kulübünde çalıştığı ve buna son vermesi için tehditler aldığı biliniyor. Göz altına alına kişiler olayla ilgileri olmadığını iddia ediyor.

Filelefteros “Ankara ferman gönderdi… Sözde devletin kuruluş panayırlarında yeni fikirler ve garantiler konusunda ısrar… Akıncı’dan siyasi eşitlik gazeline devam…” başlığı altında verdiği ana haberinde Türkiye sahte devletin yasadışı kuruluşunun 35 yıl dönümünün arifesinde Kıbrıs sorununa dair mesajlar göndermeyi ihmal etmedi. Çifte Türk fermanı hem Mustafa Akıncı’ya hem de Nikos Anastasiadis’e hitap ediyordu. Ankara bir yandan Akıncı’ya yeni fikirlere ihjtiyaç var derken, Anastasiadis’e de sıfır garanti düşünden uyanması çağrısı yapıyor.
Mesajları getirenler Türkiye Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ydu.
Nikos Anastasiadis Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu vasıtasıyla verdiği, kutlama törenlerinde söylenenlere cevap mesajında “umuyoruz ki tahrik edici kutlamaların gösterdiğinin aksine Türkiye ve K/Türk yönetimi referans şartları üzerinde anlaşmaya varılması ve bir an önce müzakerelerin başlaması için gerekli siyasi iradeyi gösterecektir dedi.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Kriz yiyecek maddelerinde bile hile yapılmasını getirdi. Devlet Kimya laboratuvarının raporunda 2017’de gıdalarda çok sayıda ilaç ve tarım ilacı izlerine rastlandığını yazıyor. Yediklerimize hile, bozma, taklit ve tahrifat yapılıyor.
- Limasol’da yetişkinlere gülme dersleri. Çocuklar günde 400 defa, yetişkinlerse yaklaşık 15 defa gülüyor. Çocukluk yaşlarının kaybolan gülmesini yeniden kazandıracak dersler atölyesinde derslere bugün başlanıyor.
- 5 yıldır devam eden Kristmas yardım paketi kampanyası bu yıl da yapılıyor. Geçen yıl Kristmas’ta bir aileyi evlat edinin kampanyasında gönüllülerin hazırladığı paketler Kristmas’ta 1000 ailenin yüzünü güldürmüştü.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

26 Eylül
Kıbrıslı Türk lider: Yeni gelecek danışmanın görevi, Jane Holl Lute’un yetkilerini aşmayacak.
13:42
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti ve 99 yeni vaka tespit edildi
13:40
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, BM Genel Sekreteri ve Kıbrıslı Türk lider yarın New York’ta bir araya geliyor.
13:38
Savunma Bakanı: Kıbrıs Rum tarafı, BM kararları ve uluslararası hukuk çerçevesinde bir diyaloğa odaklı
13:33
Larnaka'da uyuşturucu operasyonu: 35 yaşındaki erkek şahıs, evini uyuşturucu bahçesine çevirdi.
13:30
Cumhurbaşkanı, dün gece New York’ta düzenlenen resmi yemekte Robert Menendez ile görüştü
13:28
Cumhurbaşkanı, Amerika Başpiskoposu Elpidoforos ile görüştü: Konu kapandı.
13:25
Yunanistan: 16 kişi koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdi ve 1,853 vaka saptandı.
13:21
25 Eylül
Mitsotakis, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’ye Kıbrıs sorunuyla ilgili çifte mesaj gönderdi
16:59
Fitch Kredi Derecelendirme Kuruluşu, Kıbrıs’ın uzun vadeli kredi notunu ‘BBB-’de teyit etti
16:58
AKEL: Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma doğru.
16:55
Neofitu, Cumhurbaşkanı’nın BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasının içeriğiyle ilgili tamamen tatminkâr.
16:54
Tüm haberler

Video on Demand