15.11.18 basın özetleri

Politis gazetesi “Kıbrıs Merkez Bankası Genel Müdürü Hristalla Yorkaci ifadesiyle Kooperatif Bankası davasında herkesin planlarını bozdu… Olaya Hükümeti ve Meclisi de dahil etti…” başlıkları altında Kooperatif Bankası davasını öne çıkarıyor.
Haberde şöyle yazıyor: Kıbrıs Merkez Bankası Genel Müdürü Hristalla Yorgaci Kooperatif Bankasının içine düştüğü durum için yapılan araştırmada, araştırma komitesine verdiği ifadesinde sorumluluğun kolektif olduğunu dile getirdi. Hristalla Yorkaci ifadesinde ne banka yetkililerinin atanmaları sırasında ne de ödenemeyen kredilerin azaltılması konusunda gerekli adımların atılmadığını söyledi. Merkez Bankası Genel Müdürü yetkili koltuklarına atanan kişiler konusunda gereken baskıyı yapmadığı ve göstermesi gereken ısrarı göstermediği için kendine de sorumluluk yükledi. “Partiler Kooperatif Bankasının içinde bulunduğu duruma inanmak istemediler” diyen Hristalla Yorkaci Kıbrıs Kooperatif Bankasının durumunun gerçek görüntüsünü yansıtmadığpını söyledi. Yorkaci’nin ifadesine göre Merkez Bankasının Kooperatif Bankası için 2015’te 1 milyar ek sermaye istemişti. Hükümet ise bu yeniden sermayelendirmeye hayır demişti. Hristalla Yorkaci’nin bundan böyle Hükümetle ilişkilerinde gözle görülür bir soğukluk olması bekleniyor.
Politis gazetesinin diğer başlıklarından bazıları:
- Pan-Kıbrıs Doktorlar Derneği PİS hastaları bölmeye çalışıyor. PİS bazı hasta derneklerini Genel Sağlık Planı konusunda bilgilendirmek maksadıyla toplantıya çağırdı. Hasta Dernekleri Fedrasyonu davet edilmeyen örgütler arasında yer alıyor. PİS’in bu hareketi nifak tohumları ekme çabası olarak değerlendirildi. Çağrılan derneklerin toplantıya katılmak niyetinde olmadıkları öğrenildi.
- Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı sözde devletin kuruluş yıldönümüyle ilgili konuşmasında iki toplumlu, iki bölgeli federal çözüme bağlılığını vurguladı. K/Türklerin özyönetim hakkı tartışılmazdır diyen Akıncı K/Rum tarafının siyasi eşitlik konusunda yanlış mesajlar verdiğini söyledi.

Haravgi gazetesi de bugün Kıbrıs Merkez Bankası Müdürünün Kooperatif Bankasıyla ilgili ifadesinde söylediklerini ana haber olarak veriyor. Gazete “Kooperatif Bankasıyla ilgili açıkları ortada… Sorumluluk Hükümet ile Frankfurt’ta dedi… Kooperatif Bankası eski Genel Müdürü hakkında cezai araştırma…” başlığı altında verdiği haberde şöyle yazıyor:
Merkez Bankası genel müdürü Hristalla Yorkaci Kooperatif Bankasına yapılan atamalar ve seçim öncesinde Kooperatif Bankası hisselerinin %25’inin sürülmesi planı hakkında Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis’i suçladı. Hristalla Yorgaci dün ilgili Araştırma Komitesine verdiği 4 saatlik ifadesi sırasında Kıbrıs Merkez Bankası 2015’te devletten Kooperatif Bankası için 175 milyondan fazla destek istediği halde Hükümetin bunu kabul etmediğini ifşa etti.
Haravgi gazetesinin diğer bazı haberleriyse şöyle:
- Türkiye’nin AB üyelik sürecinde erteleme… Avrupa Parlamentosu Türkiyeyle ilişkiler sorumlusu sosyalist parlament Kati Piri Türkiye’nin bu konuda gösterdiği ilerleme ile ilgili raporunda müzakereler sürecinin ertelenmesini öneriyor.
- Sahte devleti protesto etkinlikleri… AKEL bu akşam saat 7:00’de Orfeas barikatında sözde Kırıs Türk Federe Devletini protesto etkinliği düzenleyecek. Etkinliğin konuşması parti genel sekreteri Andros Kiprianu olacak. Tüm özgür kentlerde aynı amaçla öğrenci etkinlikleri de düzenlenecek.
- AKEL GENEL Sekreteri Andros Kiprianu iki toplum liderine de çağrı yapıyor. Kiprianu Kıbrıs “sorunun tüm Kıbrıs halkının yararına olacak doğru çözümü için bilinciyle ciddiyetle ve sorumlulukla hazırlanılmalı, dedi.

Alitia gazetesinin ana haberi “Lut bu kez boş elle gelmiyor… Yol haritası getiriyor… Nikos Hristodulidis “Lut’un adaya dönüşü ve referans şartlarının belirlenmesi çabaları önümüzde duran en belirleyici süreçlerden birisidir dedi” başlığı altında Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeleri veriyor.
Alitia gaztesi haberinde şöyle yazıyor:
Her şey BMGS Kıbrıs özel görevlisi Ceyn Hol Lut’un Kıbrıs ziyaretinin Kristmas öncesinde olacağını gösterse de Lut Ney York’ta eli kolu bağlı durmuyor. Kıbrıs Özel Görevlisi müzakerelerin yeniden başlaması için gerekli referans şartları anlaşmasının zeminini oluşturacak önerilerini hazırlamakla meşgul. Ceyn Hol Lut buna paralel olarak, referans şartları anlaşması imzalandıktan sonra izlenecek olan sürece ilişkin BM’in hazırladığı bir yol haritası da getirecek. Bu yol haritasına göre UNFICIP’in yeni görev süresi konusu Temmuz ayında Güvenlik Konseyinde tartışılmaya gidinceye dek/ öylesine özlü bir yol katedilmelidir ki/ nihai anlaşmaya giden yol artık hem kısa hem de son derece kolay yürünülebilir olmalıdır.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Kooperatif Bankası olayını araştırma komitesinde konuşan Merkez Bankası Başkanı Hristalla Yorkaci herkesi suçladı… Merkez Bankası Başkanı Kooperatif Bankasının içine düştüğü kötü durum için Hükümeti, Kooperatif Bankasının yetkili makamlarına atanan yanlış kişileri ve kötü ortak idareyi suçladı.Hristalla Yorkaci “Burası kıbırs… Yetkili atamalarını partiler yapıyor, yetkilileri görevden partiler alıyor, üst atamaları partiler yapıyor…” dedi.
- Cobalt Air tekrar uçacak mı? Yunan şirketi Diversa AEBE Atina Borsasında, geçen ay kapanan Cobalt Air hava yolları şirketini satın almaya ilgi duyduğunu açıkladı.
- Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis “Büyük yabancı şirket ve Shell companies yatırımlarına son” dedi. Ekonomi Bakanı, Avrupa Komisyonu temsilci heyetinin örgütlediği Kıbrıs’ın kalkınma modeli konulu tartışmada konuşurkenAB dışı ülke ve vatandaşlarının içi boş olan büyük yatırımları döneminin artık geride kaldığını, Kıbrıs’ın, ekonomide sorunlar yaratmış olan bu modeli artık devam ettirmek istemediğini açıkladı.
- Yeni Kıbrıs Müzesinin inşaat çalışmalarına 2021’de başlanıyor. Müze 2025 başlarında açılacak… Ulaştırma, İletişim ve İmar Bakanı Temsilciler Meclisinde konuşurken müzenin toplam maliyetinin 75 milyon artı KDV olacağını söyledi. Bakan “bu imar çalışması müzenin yanısıra atölyelere, restoran, kafe ve eğitici programlar salonuna sahip olacak” dedi.
- Önümüzdeki 24 ile 48 saat içinde sondaj başlıyor… Delfini hedefinde ExxonMobil’in delmeye başlaması için her şey hazır.
- State Department Erdoğan’ın hızını kesti. ExxonMobil sondajının başlamasına beş kala yaptığı tehditkar açıklamalarına ABD’den yeni mesaj. ABD Dışişleri bakanlığı yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre ABD Kıbırs’ın münhasır ekonomik bölgesi içerisindeki doğal zenginlikleri değerlendirme çabalarına destek veriyor

Filelefteros gazetesi ana haber olarak Genel Sağlık Planı YESİ’yle ilgili gelişmeleri veriyor. Haberin başlıkları şöyle: YESİ konusunda her yandan yaylım ateşi… Herkes savaşa hazır, ilk safta, hasta derneklerine mektuplar gönderen doktorlar var… Doktorlar Derneği PİS yönetimi artık bezdiğini söylerken hasta örgütleri federasyonu “bizi bölmeye çalışıyorlar” diyor.
Filelefteros gazetesinin diğer habetrlerinden bazıları:
- Avrupa Parlamentosunda Piri Türkiye’ye hem kırbaç hem havuç gösteriyor. Avrupa Parlamentosu raporun Kıbrıs sorununda olumlu ama Türkiye ile gümrük anlaşmasının daha kapsamlı hale getirilmesini kabul edilemez olarak nitelendiriyor.
- ABD Erdoğan’ın tehditlerine set çekti. Vaşington’dan Kıbrıs münhasır ekonomik bölgesinin aleyhine savaş retoriği ve davranışları konusunda caydırıcı söylemler. Ankara Doğu Akdeniz bölgesinde önlem aldığını iddia etti.
- Down sendromlu çocuğu ana okuluna almadılar. Aile Ombudsmana başvurdu. Ombudsman ilgili noktada yasalarda açık olduğunu tespit etti.
- El yordamıyla ödenmeyen trafik cezalarını keşfetmeye çalışıyorlar. Trafik polisi araba plakalarını arama yöntemiyle cezasını ödememiş olan yüzlerce yurttaş tespit etti. Sayıştayın tespit ettiği çok sayıda polis ve gardiyan ise cezalarını taksitle ödüyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

18 Eylül
İçişleri Bakanı: Yerel seçimler ertelenince, yerel özyönetimle ilgili reformların uygulanması için yol açıldı
16:50
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi
16:48
ABD Bakan Yardımcısı Sherman ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal arasında görüşme yapıldı.
15:19
Engomi’de merkezi bir cadde üzerinde bulunan kafeteryada şiddetli bir patlama yaşandı.
15:18
İşgal bölgelerinden gelen yüksek miktarda gümrüksüz tütün ve tütün ürünleri ele geçirildi.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu akşam New York’a gidiyor
15:13
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
AB'nin güneyindeki 9 üye ülke, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme yönelik öneriyi kabul edilemez olarak niteledi.
13:03
17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Tüm haberler

Video on Demand