14.11.18 basin ozetleri


Politis ana haber olarak ExxonMobile’in başlaması beklenen sondaj çalışmalarıyla ilgili gelişmeleri veriyor. Haberin başlıkları şöyle: Beklentiler büyük, risk de büyük. Exxonmobil’in sondaj aracı, Delfini noktası hakkında bilgi verecek…”
Haberde şöyle yazıyor: 10. Parselin Delfini hedefinde iyi ile çok iyi derecede bir hidrokarbon yatağı bulma olasılıkları yüksek. Ancak sondaj daha önce araştırılmamış bir bölgede yapıldığından ExxonMobil yüksek risk içerdiğini düşünüyor. Her sondajda olduğu gibi bunda da doğalgaz yatağı bulma olasılıkları bulamamaktan daha yüksek. Orada bulunan mercan kökenli bir oluşum hidrokarbon yatağı bulma olasılıklarını artırıyor. Ancak yine hiçbir şey değerlendirilebilecek bir doğal gaz yatağının varlığını garanti edemez. Bunu ortaya çıkaracak olan Stena Aysmax adlı sondaj gemisinin çalışmaları olacak. Sondajın deniz dibinin 2 ile 35 km altına inmesi bekleniyor. Sondaj hedefine Delfini adını, mitolojide Gaia’nın kızı ve Delfi kahinlerinin bekçisi olduğuna inanılan yarı balık yarı insan biçimindeki tanrıçadan esinlenerek ExxonMobil verdi.
Bu arada Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan doğal gaz bulunduktan sonra bölüşülmesinin yeterli olmadığını, sondaj antlaşmasında K/Türklerin veya garantör güçlerin yer alması gerektiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk Cumhurbaşkanının açıklamasını değerlendirirken “bir ülkenin egemenlik haklarını kullanmasında garantör güçlerin ne işi olabileceğini bilemiyorum” dedi.
Politis gazetesinin diğer habetrlerinden bazılarıysa şöyle:
- Dünyada hellim satışları dorukta. 2018’de hellim ithalatı 180 milyon getirdi. 2023’e kadar bu rakamın 300 milyon avroyu bulması hedefleniyor. Peynir üreticileri talebi karşılayabilmek için yılda 4 bin ton fazla hellim üretiyor. Bu yıl üretilen hellimin 31 bin tonu bulması bekleniyor. Bunun sadece 3 bin beş yüz tonu iç tüketime gidiyor.
- Cumhurbaşkanı “Bir ’60 daha yaşamayalım” dedi. Cumhurbaşkanı Kıbrıs Türk liderinin basın toplantısında yaptığı açıklamalara cevaben konuşurken federal devletin işlevsel olması gerektiğini söyledi ve “1960 devletinin vergi konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle paralize olduğunu hatırlatırım” dedi.
- Milletvekillerinin günahkâr gelirleri. Bir dönem için milletvekilliği yapmış olan bir emekli milletvekili 1.352 avro emeklilik maaşı alırken yıllık yan gelirlerş 75 milyonu buluyor. İki dönem milletvekilliği yapmış milletvekili emeklilerinin aylık emeklilik maaşı 3306 avro yani iki katı. Yıllık ek gelirleri ise 185 bin 115 avro. Emeklilik maaşı 60 yaşında verilmeye başlıyor, emeklilik ikramiyesi ise vergilendirilmiyor. Sayıştay Dairesi milletvekili emeklilik koşullarını belirleyen hükümet planının iptalini ve emeklilik ikramiyesinin vergilendirilmesini istedi. DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu’nun milletvekili emeklilik maaşlarının 65 yaşında verilmeye başlamasıyla ilgili yasa tasarısı çekmecede kaldı.

Alitia gazetesinin ana haberi “Erdoğan’dan Kıbrıs münhasır ekonomik bölgesine ilişkin yeni fikirler. Yunanistan Avrupa ülkelerini Kıbrıs’a destek olmaya çağırıyor” başlığı altında ExxonMobil’in başlatacağı sondajın etrafındaki gelişmeler konusuna ilişkin.
Alitia haberinde “Türk Cumhurbaşkanı sondaj ihalele anlaşmalarında garantör güçlerin de yer almasını istedi. Erdoğan’ın açıklaması Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i üzdü” diye yazıyor.
Gazetenin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Cumhurbaşkanı Kıbrıs Türk liderinin açıklamalarına cevap verdi… Cumhurbaşkanı Kıbrıs Türk liderini işlevsel olmayan bir devlette ısrar etmekle suçladı ve kendisinin, K/Türklerin tüm kolektif kurumlarda yer almaları gerektiğini asla reddetmediğinin altını çizdi. Anastasiadis “elbette ki kararlar her devlette alındığı şekilde alınacaktır” dedi.
- Derinya ve Lefke-Aplik barikatların açılmasının ertesi gününde geçit noktalarından geçenlerin sayısı gitgide artıyor.Önümüzdeki haftasonu sayının daha da fırlaması bekleniyor.
- 1.700 avro için kadının göğsüne 16 bıçak darbesi… Yannula Haciyanni’nin para için arabasında bıçaklanarak öldürülmesi halk arasında yankı uyandırdı. Olayın görgü tanığının olduğu ortaya çıktı.
- Başpiskopos Hrisostomos dün isim günü nedeniyle Başpiskoposlukta tebrik kabul ederken yaptığı konuşmada iki devlet çözümü beni tdergin etmiyor. Türkiye Kıbrıs’ın tamamını ele geçirmek istiyor…” dedi.

Filelefteros’un bugünkü ana haberi “süreç tuzaklar gizliyor… Hedef referans şartlarının düzenlenmesi içerikli minimum bir anlaşmadır…” başlıkları altında Kıbrıs sorunu.
Gazete Lut’un referans şartlarının Kıbrıs sorununun çözümü ile ilgili müzakerelerin en kısa sürede, mümkünse Ocak ayında başlamasını hedeflediğini ve bunun Kıbrıs sorununda hareketliliğin başladığını gösterdiğini yazıyor ancak sürecin bir dizi tuzak içerdiğini iddia ediyor ve bunları şöyle sıralıyor:
1. İlk kez referans şartları hazırlanacak
2. Ankara’nın ve Akıncı’nın takvimler konmasıyla ilgili ısrarları engellenemez. BM’in sonu açık süreçler artık geride kaldı” tezine dayanabilirler.
3. Doğal gaz konusunun da müzakerelere sızması riski var.
4. Bir noktaya takılıp kalınırsa ne olur? Bu sürecin sonu mu olur yoksa BM bunu bahane ederek böylesi bir gelişme nedeniyle bütün konuları hatta üzerinde anlaşmaya varılmamış konuları da dahil mi etmeye çalışacak?
5. Desantralize federasyon ya da iki devlety gibi konular da masaya konulmaya çalışılırsa ne olur?
Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün yaptığı bir açıklamayla “tüm taraflar konuya makul yaklaşırsa Ceyn Hol Lut’un ortaya koyduğu zaman çerçevesi içinde referans şartları anlaşması hedefi başarılabilir dedi. Cumhurbaşkanı ayrıca Kıbrıs Tütk liderini de “işlevsel olmayan bir devlete götüren bir konuda ısrar etmekle suçladı.

Filelefteros gazetesinden diğer bazı haberler de şöyle:
- Bankalar değeri 70 binin üzerinde olan tek ve iki yatak odalı daireleri zorunlu satışa çıkardı. 50 bin avronun altındaki tek odalı daireler satıldı, sırada 70 binin üstündekiler var.
- Kıbrıs’ta her yıl yeni 80 pankreas kanseri. Bu kişilerde pankreas kanseri teşhisi hastalık %80 ilerlediğinde konabildi. Söz konusu hastalığa sebep olabilecek riskler arasında sigara, 50 yaş sonrası pankreatiti, kalıtımsallık, diyabet ve aşırı şişmanlık ilk sıralarda yer alıyor.
- Hastalardasn Sağlık bakanına destek. PanKıbrıs Hastalar ve Dostları Federasyonu birkaç gün önce Sağlık bakanı konstantinos İoannu’ya bir doktor tarafından yapılan sözel saldırıyı kınadığınuı ve buıtür davranışların eğitim almış kültürlü insanlara yakışmadığını açıkladı.

Haravgi gazetesi ana haberinde “İlerlemenin anahtarı “referans koşullarıdır” başlığı altında Kıbrıs sorunu konusunu ele alıyor.
Haravgi haberinde “AKEL GENEL SEKRETERİ Andros Kiprianu “Cumhurbaşkanı Anastasiadis referans şartlarına ilişkin anlaşmanın hazırlanması ile ilgili görüşmelere çok iyi hazırlanarak ve Ulusal Konsey kararları temelinde gitmelidir” dedi”. Andros Kiprianu müzakereler sürecinin çökme riskine dikkat çekti ve referans koşullarında anlaşmanın Kıbrıs sorununun çözüm yolunda uzunca bir yol kat etmek anlamına geleceğini söyledi” diye yazıyor.
Diğer bazı haberler:
- Otel sahiplerine milyonlar, çalışanlara kırıntılar… Turizmcilikten milyonlarca avro kazanan otel ve eğlence yerleri sahipleri çalışanlarına cüzzi rakamlar ödüyor. Saat başına ödenen en düşük ücret 7,5 avro9.
- Genel Sağlık Planı YESİ yalpalanmalara izin verilmeden uygulamaya geçirilsin. Aile doktorları düzenlemeleri kabul edildi.
- ExxonMobil 10. Parselde delmeye başlıyor. Erdoğan anlaşmalarda K/Türklere söz hakkı verilmesini istiyor.
- Başsavcı Dışişleri Bakanını suçlamaya devam ediyor ve kooperatif bankasının satışında danışmanlık görevini bir şirkete devrederken Anayasayı çiğnediğini savunuyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
19 Eylül
Amerikan saldırısında "kazara" öldürülen Afgan sivillerin akrabaları, Washington'un özrünün yetersiz olduğunu söyledi.
15:17
Protaras’ta bir turistin tasarrufunda 33 gram hint keneviri tespit edildi.
15:15
EDEK’te yeni başkanının seçileceği kongreyle ilgili parti içindeki görüş ayrılıkları devam ediyor.
15:15
Tüm haberler

Video on Demand