basin ozetleri 12.11.18

Merhaba sevgili dinleyenler. Bugünkü basın özetlerimize Politis gazetesiyle başlıyoruz.
Politis gazetesi ana haber olarak Kıbrıs sorunuyla ilgili tartışmaları ele alıyor. Haber “Partiler ulusal meseleye barikat kurdu… Gevşek federasyon fikrine DİSİ dışında herkes uzak duruyor… Derinya ile Lefke barikatları açılırken Cumhurbaşkanına karşı barikat kuruluyor… Akıncı Anastasiadis’e basın toplantısıyla cevap verecek…” başlıkları altında.
Politis gazetesi haberinde şöyle yazıyor:
Bu sabah toplanacak olan Ulusal Konsey toplantısında DİSİ dışındaki partiler Cumhurbaşkanının gevşek federasyon fikrini tartışmaya hazır değiller. AKEL dün yaptığı bir açıklamada, önümüzde Guteres çerçevesi varken Cumhurbaşkanının yeni tartışmalar açması mantığa aykırıdır, dedi. DİKO, güçlü merkezi hükümeti olan iki toplumlu iki bölgeli federasyon fikrini desteklediğini açıkladı. DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu, kendisine bugünkü Ulusal Konsey toplantısından ne beklendiği sorulduğunda sabırlı olunmasını istedi ve “gerekirse açıklama yapacağız” dedi. Kesin olan bir tek şey varsa eğer, o da bugün öğleden sonra, uzun yıllar süren gecikmenin ardından Derinya ve Lefke barikatlarının açılacağıdır.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarına geçelim s.d.:
- Adada hiç durmaksızın yükselen ev kiraları, sorunun dorukta yaşandığı Limasol’da halk tarafından protesto edildi. Konut Hakkı Hareketi’nin insiyatifiyle Limasol Kaza Amirliğinin dışında toplanan halk, gece, içinde, evsiz kişilerin konakladığı çadırlar kurarak durumu protesto etti. Evsizler arasında üç çocuklu bir ailenin de olması dikkat çekti.
- Kıbrıs turizmciliğinin 2018’de de rekor kırması bekleniyor. 2019 yılına ilişkin ilk mesajlar da olumlu. Kıbrıs turizmi yola dinamizmini kaybetmeden devam ederken bundan önceki birkaç yılda kaydettiği etkileyici verimliliğini sürdürecek.
- Dün Glafkos Kliridis’e beşinci ölüm yıldönümü mevlidi ve anma toplantısı yapıldı. Kliridis Hükümetlerinin Hükümet Sözcüsü Mihalis Papapetru Konstantinu ve Elenis mezarlığında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i kararlılıkla yürümeye ve Kıbrıs’ın yabancı işgalinden ve onun sonuçlarından kurtulması için yolun son bir milini de yürümeye çağırdı. 
Alitia gazetesi de ana haber olarak bugün yapılacak olan ulusal konsey toplantısını veriyor. “Kimse konuya dokunmak istemiyor… Ulusal Konsey bugün toplanıyor: Menünün ana yemeği desantralize federasyon…” başlıkları altında verilen haberde “Cumhurbaşkanı bugün Mustafa Akıncı ve Ceyn Hol Lut’la yaptığı görüşmeler hakkında liderleri bilgilendirecek. Anastasiadis’in desantralize federasyon konusunda liderlerden yaylım ateşine tutulması buna paralel olarak ise partilerin desantralize federasyon önerisinin hazırlanmasına iştirak etmeye hayır demeleri bekleniyor” diye yazıyor.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Bölünme duvarında iki delik daha açılıyor… Bugün öğlen saat 12:00’de Derinya ve Lefke-Aplik barikatları açılıyor… Derinya ve Aplik’in de açılmasıyla bölünme hattındaki geçiş noktalarının sayısı dokuza çıkıyor. Olaya yurt dışından ilgi büyük. Dün Alman televizyonu ekibi Derinya’daydı. İki barikatın açılışının bugün başka haber ajanslarınca da yansıtılması bekleniyor.
- Anastasiadis Paris’te önemli görüşmeler yaptı… Paris’te Birinci Dünya Savaşının bitiminin 100. Yıldönümü kutlamalarında yer alan Cumhurbaşkanı Anastasiadis bu vesileyle liderler düzeyinde bir dizi görüşme de yaptı. KYPE’nin verdiği habere göre Cumhurbaşkanı Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştü ancak görüşme sırasında Kıbrıs sorununa hiç değinilmedi. Bu arada Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Kıbrıs Hükümet sözcüsü Prodromos Prodromu ile görüştü. Mevlüt Çavuşoğlu Prodromos Prodromu’ya “müzakereler başlamadan önce Kıbrıs tarafı ile Türk tarafının bazı konularda anlaşma sağlaması gerekliliğinden söz etti. Cumhurbaşkanı aynı çerçevede BMGS Antonio Guteres ile de 45 dakika süren bir görüşme yaptı.
- 2019’da Lefkoşa çevre yolu çalışmaları başlayacak. Lefkoşa çevre yolunun trafiği ciddi biçimde rahatlatması bekleniyor. Kısa süre içinde gerekli istimlaklerin tamamlanması ve yıl başında ihale açılması bekleniyor.
- Baf’ın yasadışı yatak kapasitesi 10 binin üzerinde... Baf kentinde yasalara uygun olmayan bir şekilde oda kiralama uygulaması yasal turizm şirketlerinin binlerce rezervasyon kaçırmasına mal oluyor. Bunun devletin de yerel yönetimin de maddi gelirine olumsuz yansımamaları büyük.

Gelelim Filelefteros gazetesine… Gazete “Yıl içinde anlaşma… Birleşmiş Milletler 2018 sona ermeden referans noktalarında karar kılınmasını ve Ocak ayında da görüşmelerin başlamasını istiyor…” başlıkları altında Kıbrıs sorununa yer veriyor.
Filelefteros haberinde şöyle yazıyor: Birleşmiş Milletlerin hedefi, böyle bir gelişmenin, yılbaşından sonra Kıbrıs sorununa çözüm bulma müzakerelerinin yeniden başlaması için gerekli olan zemini hazırlayacağı beklentisiyle, yıl sonuna kadar iki tarafın referans noktalarında bir anlaşmaya varmasıdır. Kıbrıs özel danışmanı Ceyn Hol Lut’un Ankara’ya yapması beklenen ziyareti, referans noktalarında anlaşmaya varmak konusunda kilit rol oynayacak. Lefkoşa Ankara’dan gelecek olan mesajların gelişmeler süreci için belirleyici olacağını düşünüyor. Türkiye ile Kıbrıslı Türklerin takvimler ve doğal gaz için komitelerin kurulması konusunda ısrarcı olduğu takdirde, Kıbrıs Rum tarafına göre, süreç olumsuz etkileyecek.
Filelefteros gazetesinden diğer bazı haberlerse şöyle:
- Limasol’da bomba… Limasol’da bir emlakçı ofisinin kapısına bomba konması olayı sebep olduğu maddi zararların yanısıra endişelere de yol açtı. Bombalama olayınına ofis sahibinin başka kişilerle aralarındaki sorunların yol açtığı düşünülüyor.
- Fare zehiriyle köpek öldürmeye kalkışan kişiler zehiri koydukları işyerindeki yabancı bir kadın çalışanın da lenf bezlerinin zehirden etkilenmesine yol açtı. İşyeri sahibi, müştemilat binalarının etrafında çok sayıda ölü hayvan olduğunu görmesi üzerine yaptığı aramada kadını buldu ve polise haber verdi. Kadının sağlık durumunun her şeye rağmen bir iyileşme göstermemesi nedeniyle/ yurt dışına bir polis memurunun refakatinde kan örnekleri gönderilerek ülkede yapılmayan tahliller yaptırılacak. Olayda üç köpek de hayatını kaybetti.
- Bu gece Dayzelblum Kıbrıs üniversitesinde konuşuyor. Hollanda eski Ekonomi Bakanı ve Eurogroup eski Başkanı Yerun Dayzelblum Kıbrıs Avrupa Bilimleri ve Uluslararası İlişkiler merkezinin 25. Kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlediği etkinlikte yer alarak bir konuşma yapacak.

Son gazetemiz Haravgi sevgili dinleyenler. Haravgi gazetesinin ana haberi eski Kooperatif Bankasının Hellenik Bank’a satılması üzerine kooperatif bankası müşterilerinin kredi hesaplarına konmuş olan fazladan faizlerin geri ödenmeyeceği konusu. Haravginin ana haberinin başlıkları şöyle: “Koperatif Bankasının fazladan kredi faizleri Hellenik Bank’a devredildi… Yanlışlıkla konan ekstra faizler iade edilmeyecek... Eski Kooperatif Bankasından kimse bu konuda bilgi vermiyor… Hellenik Bank “bizim suçumuz değil” deyip paçasını sıyırdı…”
Haberde “ Kooperatif Bankasının, müşterilerinin kredi hesaplarına bindirdiği ekstra faizler iade edilmek yerine Hellenik Bank’a devredildi. Şimdi müşteriler hakkını arıyor ama bulamıyor. Günlerdir eski Kooperatif Bankası ile iletişim kurmaya çalışsalar da nafile. Hellenik Bank’la temasa geçmiş olan bazı müşteriler ise bankadan yazılı olarak “bu konuda bizim bir sorumluluğumuz yok” cevabını aldı.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları da kısaca şöyle sevgili dinleyenler.
- Futbolda taraftar kartı kullanımına rağbet bilet satışlarının düşmesine neden oldu. Kıbrıs Spor Örgütü’nün açıkladığı verilere göre geçen sezonun aynı döneminde bilet satışları 63 bin 228 iken bu yıl 37 bin 336’ya düştü.
- Omonia skoru değiştirmeyi ve öne geçerek üç puanı almayı başardı. Doksa takımını 2-1 yendi. Apollon Limasol’daki derbiden galip çıktı. Apollon 3-0’la AEL’i yendi. AEK Larnaka’da Alki’nin karşısında hiç zorlanmadı. Maçın sonucu 3-0.
- Kriz ve düşük maaşlar nedeniyle halk devletin verdiği konut sahibi olma yardımlarından faydalanamıyor.
- Kıbrıs turizmi döviz kurundan %70 etkilendi. Komisyon tehlike çanları çalmaya başladı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

17 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
basın özetleri 15.09.21
12:07
Dün 1 can kaybı ve 230 yeni vaka kaydedild
08:38
Cumhurbaşkanı Anastasiadis EU-MED zirvesine katılmak üzere Atina'ya gidiyor
08:37
Tüm haberler

Video on Demand