13.11.18basin ozetleri

Politis gazetesinin ana haberi dün yapılan Ulusal Konsey toplantısından ve Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı’nın basın toplantısından çıkan haberler. Gazete ana haberini “Aralık ayı sonunda durum netleşecek… Kıbrıs Rum tarafının ilgisi Lut’un referans noktalarından dört tanesinde yoğunlaşıyor… Mustafa Akıncı zamanın Kıbrıs’ın aleyhine çalıştığını ve diyaloğa hazır olduğunu söyledi…” başlıkları altında veriyor. Haberde şöyle yazıyor:
DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu dün Ulusal Konsey toplantısından çıkarken “Kristmas’a kadar Lut’un referans koşulları üzerinde anlaşmaya varıldığı takdirde Kıbrıs sorunu müzakerelerine takvimler konacak” dedi. Hükümet Sözcüsü söylenenleri yalanlamadı. Kıbrıs Rum tarafı Lut’un koşullarında, süreçle ilgili konuların yanısıra Guteres çerçevesinin, şu ana kadar üzerinde anlaşmaya varılmış olan, Kıbrıs Türk tarafının masaya koyduğu harita dahil, tüm noktaların ve Anastasiadis’in yeni ortaya koyduğu gevşek federasyon fikrini içerilmesini bekliyor. Öte yandan barikatların öteki tarafında dün Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı mevcut fırsatın kaçırılmaması ve statükodan başka hiçbir şeye faydası olmayacak sonsuz müzakerelerden kaçınılması çağrısı yaptı.
Politis gazetesinden diğer bazı haberlerse şöyle:
- Barikatlar çözüm değil… Dün Derinya ve Lefke’de eskilerin hatıraları duygulu anlar yaşattı… Lefke’de portakallarla, Derinya’da zeytin dallarıykla karşılanıldı. Derinya’da halk barikatları yaya geçti. İki toplumun insanları onları birbirlerine daha çok yakınlaştıracak barikatların açılışını duygusallıkla ve eski güzel dönemlerin anılarıyla karşıladı.
- Sağlık Bakanı Genel Sağlık Planı YESİ uygulanacaktır dedi.
Dün mecliste Sağlık Bakanlığının 2019 bütçesini açıklayan Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu bir kez daha bu konuda geri adım atılmayacağına vurgu yaptı ve bu bütçenin Sağlık Bakanlığının son on yıl içerisindeki bütçelerinin en büyüğü olduğunu söyledi.
- Dün İkos Maratasas’ta cinayet ve soygun… 56 yaşındaki bir kadın cinayetin kurbanı. Olayla ilgili olarak 40 yaşındaki bir Gürcü yakalandı. Zanlının üstünde nerden bulduğunu açıklayamadığı 1500 avro bulundu. Paranın üzerinde kan izleri vardı. Bugün DNA testi yapılarak kanın makdüle ait olup olmadığı saptanacak.
- Bu yıl adada zeytin üretimi çok sınırlı… Diğer Avrupa ülkelerinde zeytin üretiminde artış görülürken Kıbrıslı üreticiler hayal kırıklığına uğradı. Piyasanın zeytin yağı ihtiyaçlarının karşılanması için bu yıl diğer ülkelerden yüklü ithalat yapılacak.
- Poli Hrisohu’da değeri yüksek K/T toprağı özel kişiye verildi. Poli Hrisohu belediyesi sınırları içinde bir kez daha K/Türk toprağı sorun oluyor. Belediyenin yeşil alan olarak kullandığı kentin girişinde Laçi yolunun sol tarafında bulunan küçük bir K/Türk topğrağı parçası bundan üç yıl önce Türk mülkiyetleri vasisi tarafından bir göçmen şahsa verilmişti. Belediye Başkanı nihai kararı Belediye Meclisinin vermesi gerektiğini savunuyor.

Alitia gazetesi ana haberinde dün barikatların açılması olayına yer veriyor. Gazete “9 barış geçidi… Derinya ve Aplik’te barikatların açılmasında sevinç gözyaşları… Kucaklaşmalar, öpüşmeler, oyun havaları… Aşağı Derinyalılar 44 yıl sonra ilk kez evlerini gördü” başlıkları altında verdiği haberinde şöyle yazıyor:
“Dün öğlen barikatların açılmasıyla her iki taraftaki halk duygusal anlar yaşadı. Derinya ve Aplik barikatları da eklenince barışa katkı yapacak geçiş noktaları dokuza çıktı. İki tarafın konuya çok iyi hazırlanmış olması nedeniyle her şey olağan gelişti ve yüzlerce insan karşılıklı iki tarafa geçti. Mağusa’nın Kıbrıs Türk yerel örgütleri Kıbrıslı Rum yurttaşlarını zeytin dallarıyla, Aplik’te ise portakal ve mandalina torbalarıyla karşıladılar.”
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Ulusal Konsey toplantısından sonu açık sürecin sonuna mı gelindi sorusu çıkıyor.
Referans noktalarında anlaşma sağlama çabaları ve Guteres çerçevesi takvimler konusunu yeniden gündeme getiriyor. Cumhurbaşkanı gevşek federasyonu dolaba kaldırdı.
Lut’un beklenen ziyaretleriyle birlikte yeni müzakere sürecinin koşulları üzerine anlaşmaya varma süreci de başlayacak.
- Mustafa Akıncı azınlık-çoğunluk mantığına hayır dedi.
Kıbrıss Türk lideri dün yaptığı basın toplantısında, ne cep telefonu bağlantısı ne de elektrik konusunda bir ilerleme sağlanamadığı için dün Anastasiadis ile görüşmediklerini söyledi. Kıbrıs Türk lideri Kıbrıs Türk tarafının azınlık-çoğunluk mantığı temelinde karar almayı asla kabul etmeyeceğini söyledi.
- Hellim tüm dünyada satıyor. Observer, hellim üreticilerinin, hellime dünyaca rağbet nedeniyle, baskı altında olduğunu yazdı. Kıbrıs’ta talep artışının karşılanıp karşılanamayacağı konusunda endişeler artıyor.
- Enerji Bakanı Lakotripis Kıbrıs’ın enerji planlarının olağan bir şekilde devam ettiğini söyledi.
ExxonMobil yarın 10. Parselde sondaja başlıyor. Bu arada Türk haber ajansı Anadolu 10. Parsel Türkiye’nin münhasır ekonomik bölgesiyle çakışmadığı halde Ankara’nın, Kıbrıslı Rumların KKTC’nin haklarını ihlal eden tek yanlı faaliyetlerine karşı olduğunu açıkladı.

Filelefteros gazetesinin ana haberi Lut’un ziyaretleri etrafında odaklanıyor. Haber “Ön anlaşma için geri geliyor… Lut Kristmas’tan önce referans koşullarını tamamlamak için Kıbrıs’a geliyor… Ulusal Konsey bilgilendirildi… Mustafa Akıncı basın toplantısı yaptı” başlıkları altında. Haberde şöyle yazıyor: “Lut’un iki liderin Ocak ayında müzakerelere başlaması için gerekli ön anlaşmayı hazırlamak için adaya yeniden gelmesi bekleniyor. Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı dün yaptığı basın toplantısında Lut’un referans koşullarını belirlemek için geleceğini söyledi. Müzakerelerin yeniden başlayıp başlamayacağı Lut’un temasları sonucunda belli olacak.
İyi haber alan kaynaklara göre BM sonu açık süreç olamayacağını savunuyor, Ceyn Hol Lut ise koşulların belirlenmesi için 90 günlük bir süre önerdi.
Ulusal Konsey toplantısına Dışişleri Bakanı da katıldı. Dışişleri Bakanı toplantıdan çıkarken UNFICIP’in görev süresinin uzatılacağı konusunda yatıştırıcı göründü. Averof Neofitu Ocak ayından önce Lut’un adaya, süreç, metodoloji ve öz hakkında öneriler içeren bir non paperle geleceği değerlendirmesini yaptı. AKEL Genel Sekreteri “Guteres çerçevesinden çıkıyor, başka bir sürece giriyoruz” dedi.
Filelefteros’un diğer bazı haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Barikatlarda karmaşık duygular, heyecan doruktaydı…
Derinya ve Aplik barikatlarının açılmasıyla yüzlerce insan ata topraklarına geçti. 44 yıl sonra evlerini gören insanlar zamanın acımasızlığıyla yüz yüze geldi. Barikatların açılmasına ilişkin sevinç bir yanda evine bu kadar yaklaşıp, evine dönememe acısı bir yandaydı.
- 13 ile 18 yaş arası 117 genç bu yıl uyuşturucu kullananlar listesine eklendi, 1022 olayda 305 kilo marihuana, 4,2 kilo kokain, 11 kilo afyon, 2,2 kilo eroin 299 marihuana bitkisi, 937 extasy hapı, 1,1 kilo metamfetamin ve 2,6 kilo sentetik uyuşturucu ele geçirildi.
- Cuma günü en umut verici sondaj başlıyor. Delfin adlı sondaj gemisi yerine vardı. Söz konusu parsel, en umut verici parsel olması nedeniyle yurt içinde ya da yurt dışında olsun yoğun ilgi çekiyor.
- Dernekler 2017’de devlet yardımının aslan payını aldı… 2017 yılında göçmen derneklerine toplam 1,9 milyon avro verildi. Paranın çoğu futbol derneklerine giderken, voleybol, atletizm, yüzme ve ping pong dernekleri en az yardımı aldı.

Son gazetemiz de Haravgi gazetesi sevgili dinleyenler
Haravgi gazetesi “Nereye gittiğimizi ve ne istediğimizi bilmek zorundayız… İki lidere “referans koşulları”na ilişkin mühlet… Çıkmazın resmileşmesi riski/ kaygı uyandırıyor…” başlıkları altında verdiği haberinde şöyle yazıyor: AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, dün Ulusal Konsey toplantısından sonra yaptığı açıklamada referans koşulları konusunda anlaşmaya varılmamasına ilişkin kaygı ifade etti ve “Kıbrıs sorununun çözüm perspektifi bakımından, böyle bir gelişme son derece olumsuz olur” dedi. BM Genel Sekreterinin Kıbrıs sorunu özel görevlisi koşulları belirlemeleri için liderlere 90 günlük süre verdi.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Akıncı “açık ve net olmanın zamanı geldi” dedi. Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı dün yaptığı basın toplantısında merkezi hükümette ortaklaşa karar almayı istememenin ya iki devlet ya da birleşik tek devlet istemek anlamına geldiğini ve elimizdeki tek formülün iki toplumlu iki bölgeli federasyon olduğunu söyledi.
- İsrail Afrodit parselinde yapılacak anlaşmalarda söz hakkı istiyor. İsrail, oranları Kıbrıs Cumhuriyeti ve İsrail arasında belirlenecek olan ortak yararlanma anlaşması yerine, şimdi Afrodit’te idare hakkı istiyor. Lefkoşa bu talebi kesinlikle reddederek planlama çalışmalarına gerektiği gibi devam ediyor.
- Kamu sektöründen ayrılan 6 bin yüz elli sekiz kadrolu memur yerine 6 bin dört yüz elli geçici personel alındı. Devlet İstatistik Dairesinin dün verdiği bilgilere göre devlet sektörü çalışan sayısının geçen yılın aynı dönemine kıyasla 51 bin 614’ten 2018’de 51 bin 670’e yükseldi.
- J/P çalışanları çaresiz. Aylardır maaş almadılar. Ana ihtiyaç ürünlerini almakta dahi zorlanıyorlar.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:34

Son Haberler

18 Eylül
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
AB'nin güneyindeki 9 üye ülke, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme yönelik öneriyi kabul edilemez olarak niteledi.
13:03
17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Tüm haberler

Video on Demand