Ulusal Konsey toplantısında Kıbrıs sorunu istişareleri ele alındı

Ulusal Konsey’in bugünkü toplantısının gündeminde Kıbrıs sorunu müzakerelerinin yeniden başlamasına dair istişareler yer aldı.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, siyasi parti liderlerini 31 Ekim’de Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Görevlisi Jane Holl Lute ile gerçekleştiği görüşme hakkında bilgilendirdi. Ulusal Konsey üyeleri, Cumhurbaşkanı’nın 26 Ekim’de Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile yaptığı görüşme hakkında da bilgilendirildi. Toplantı boyunca Türk savaş uçakları işgal altındaki Lefkoşa’nın üzerinden uçarak, Kıbrıs hava sahasını ihlal etti. Savaş uçakları, sahte devletin yasa dışı ilanının yıldönümü dolayısıyla işgal bölgelerinde düzenlenen etkinlikler çerçevesinde uçuş gerçekleştirdi.


Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Kıbrıs Rum tarafının ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, hiçbir zaman Kıbrıs sorununda açık uçlu bir süreci istemediğini belirterek, bugün bile işgalin sona ermesini istediklerini vurguladı. Prodromu, Ulusal Konsey toplantısının ardından yaptığı açıklamada, takvimlendirme konusunda herhangi bir bilgi bulunmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı’nın, Jane Holl Lute ile görüşmesinden sonra, görev tanımının mümkün olan en kısa zamanda oluşması ve yakın gelecekte anlaşmaya varılması arzusunu, açık ve net bir şekilde ortaya koyduğunu belirtti. Prodromu, şu anda bilemeyeceğimiz şeyleri öğrenmek için, görev tanımının görüşülmesine ve Jane Holl Lute ile yapılacak görüşmeye kadar sabırlı olunması gerektiğini söyledi. Hükümetin, görev tanımıyla ilgili plan yaptığı ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in de veriler temelinde taktiklerini oluşturduğu konusunda güvence verdi. Cumhurbaşkanı’nın Mustafa Akıncı ve Jane Holl Lute ile yaptığı görüşmelerle ilgili bilgilendirme hakkında ise, yapıcı bir ortamda fikirlerin ve önerilerin dinlendiğini ve endişelerin ifade edildiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in endişeleri paylaştığını ancak herkesin, müzakerelerin doğru şartlar altında yeniden başlamasını hedeflediğini göz önünde bulundurması gerektiğini vurguladı. Desentralize federasyon felsefesi hakkında ise, Cumhurbaşkanı’nın ifade edilen görüşlere saygı duyduğunu ancak oluşan veriler temelinde kendi görüşünün de bulunduğunu sözlerine ekledi.


DİSİ, Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis tarafından yapılan bilgilendirme hakkında tam memnuniyet ifade etti. DİSİ Başkanı Averof Neofitu, iki görüşmede de Kıbrıs Rum tarafının, müzakerelerin Birleşmiş Milletler parametreleri içinde, iki toplumlu iki bölgeli federasyon temelinde ve Guterres’in ortaya koyduğu çerçevede başlamasına yönelik hazır olduğunun teyit edildiğini söyledi. Neofitu, gelecekte kurulacak devletin, vatandaşların günlük hayatında problem oluşmayacağını ve güvenlik olacağını, güvence altına alması gerektiğini vurguladı. DİSİ Başkanı Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin iyi niyet misyonuyla ilgili raporuna değinerek, Jane Holl Lute’un sürecin yöntemiyle ilgili herhangi bir fikri bulunması durumunda, bunun belirlenen çerçeve dışında olmayacağını düşündüğünü söyledi. Zaten Guterres raporunda, yeni bir sürecin başlaması durumunda, sonu açık olamayacağı tezinin açık net bir şekilde belirtildiğini dile getirdi.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, müzakerelerin yeniden başlaması perspektifiyle ilgili belirleyici bir sürece girildiğini açıkladı. Görev tanımının oluşmasının, nerede olduğumuzu ve nereye gitmek istediğimizi belirleyeceğini ileri sürdü. Cumhurbaşkanı’na çağrı yaparak, mümkün olan en iyi önhazırlığın yapılması ve şimdiye kadar anlaşmaya varılanlar temelinde görüşmelerin devam etmesini istedi. AKEL Genel Sekreteri, görev tanımında bir sonuca varılmaması olasılığı konusundaki endişesini ifade ederek, böyle bir şeyin çok olumsuz bir gelişme olacağını söyledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:08

Son Haberler

23 Eylül
Macron ve Biden telefonda görüştü
08:18
Dün 106 yeni vaka kaydedildi
08:17
Anastasiadis ve Irak Cumhurbaşkanı Kıbrıs-Yunanistan-Ürdün üçlü işbirliğine olası katılımını görüştü
08:15
Anastasiadis - Guterres - Tatar üçlü toplantısı nedeniyle New York’da diplomatik bir ateş hakim
08:14
22 Eylül
86 yaş ve üzerindeki kişilere üçüncü doz aşı verme çalışmaları başladı
13:31
Blinken ve Çavuşoğlu bir araya geldi
13:30
basın özetleri 22.09.21
13:29
36 yaşındaki jinekolog tutuklandı
13:29
Anastasiadis Elpidoforos görüşmesi iptal edildi
13:28
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Tüm haberler

Video on Demand