01.11.18 basın özetleri


Basın özetlerimize Politis gazetesiyle başlıyoruz. Politis Lut’un dün iki liderle geörüşmelerini ana haber olarak veriyor. Gazetenin konu başlıkları “Lut ortak anlayış anlaşması istiyor… Genel Sekreterin Kıbrıs geçici özel danışmanı geldi, dinledi ve tekrar gelecek…”
Haberde şöyle yazıyor: Dün Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı’yla yaptığı görüşmelerde Ceyn Hol Lut en kısa sürede sonuç getirecek bir sürecin dayandırılabileceği bir zemin aradı. Dünkü görüşmelerden anlaşıldığı kadarıyla istenen tarafların Guteres çerçevesinden ne anladığının, üzerinde hemfikir olunan noktalar ve yeni bir müzakere sürecinde izlenecek metodolojinin ne olduğunun anlaşılmasıydı. Kıbrıs Rum tarafının bir ara anlaşma olarak görmediğini bildirdiği ortak anlayış anlaşması bu kez bir sonuca ulaşmak maksadıyla sürecin tekrarlanmasını hedefleyecek. Ceyn Hol Lut şimdilik New York’a dönüp Genel Sekreteri görüşmeleri konusunda bilgilendirecek. Ancak kısa sürede adaya daha güçlü talimatlar ve arabulucu yetkisiyle dönmesi bekleniyor.
Politis gazetesinin bazı diğer haberleri şöyle:
- Başsasvcı dava ediliyor. Kooperatif Bankası konusunu araştıran komiteye Yorgos Yeoryiu’nun üye tayin edilmesi konusuyla ilgili olarak Başsavcı ifade verecek. Kooperatif Merkez Bankası’nın üç eski üyesi komitenin sentezinin yasadışı olmakla dava etti.
- Sayıştay Ekonomi Bakanı, Haris Yeoryiadis’in Freshfield kurumunu Kooperatifçiliğin özelleştirilmesi konusunda devlete danışman olarak tayin ederken işlemiş olması olası ceza hukuku veya medeni hukuk suçlarına değindiği mektubunu gönderdi.
- Kadın ticareti kurbanlarından alınan hizmet suçundan Kıbrıs’ta hiç kimse bugüne kadar tutuklanmadı. İnsan ticaretiyle Mücadele Konularından sorumlu Avrupalı koordinatör Miria Vasiliadu resmi olmayan görüşmelerde bulunmak için Kıbrıs’ta bulunuyor. Ülkemiz kanunları “hizmet” alımını sadece ciddi mantıklı kuşkular söz konusu olduğu zaman cezalandırmayı öngörüyor. Milletvekilleri “nüfusun yarısını hapse mi göndereceğiz” sorusunu soruyor. Önümüzdeki Aralık ayında ülkenin durumu hakkında değerlendirme yapılacak. Kıbrıslı İnsan Ticaretiyle Mücadele konularından sorumlu Avrupa koordinatörü Miria Vasiliadu “Avrupa’nın daha fazla yasa ve çerçeveye ihtiyacı yok. Avrupa’nın gereksinimi olan şey yasaların uygulanmasıdır” dedi.
- Gündüzleri gömücü geceleri hırsız. Limasol’un Sfalangiotisa gömütlüğünde gündüzleri gömücü olarak çalışan 39 yaşındaki genç adam geceleri ev soygunları yapıyordu. Şu ana kadar 113 bin avro değerinde eşya çalan soyguncu sürekli cam kırıp kapıyı açma yöntemiyle çalıştığı için her seferinde arkasında bolca DNA malzemesi bırakıyordu, dolayısıyla uzun süredir polis peşindeydi. Sanık ifadesinde suçsuz olduğunu savundu.

Alitia gazetesi ana haberini “Zaman daralıyor… Lut vasıtasıyla Guteres’ten net mesaj: Referans noktaları konusunda acilen anlaşmalısınız…” başlıkları altında veriyor. Haberde, Lut koşullar üzerine anlaşmaya varılmasına katkı yapmaya niyetli, belki gene gelebilir ancak sonsuz bir gelgit oyununa girmeyecek, diye yazıyor.
Cumhurbaşkanı referans noktaları üzerine varılacak bir anlaşmanın Guteres çerçevesini de garanti altına alacağı değerlendirmesi yaptı. Desantralize federasyon konusu hakkındaki görüşlerini ortaya koyarken federasyon dışı bir çözüm arzu etmediğini söyledi.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarına bir göz atalım:
- Kıbrıslı milli yelkenci Pavlos Kondidis dünya çapında en iyi yelkenci seçildi. Tüm dünya çapında sporcular, antrenörler, spor yazarları, faktör ve yelkencilik sporu severleri arasında yapılan oylamada birinci gelerek yılın yelkencisi seçildi. Genç sporcu “bu ödülü alan efsane isimler var. 14 yaşından beri onu almayı hayal ediyordum” dedi.
- Doktorlar Derneği PİS Sağlık Bakanından yazılı cevaplar bekliyor. Dün Sağlık Bakanıyla görüşen PİS temsilcileri, Genel Sağlık Planı YESİ’yle anlaşma yapmak için yazılı verdikleri önkoşullarına Bakanlıktan yazılı cevap beklediklerini açıkladı. Alınan haberlere göre Bakan herhangi bir ücret artışının tartışılması söz konusu değildir, dedi.
Sosyal İttifak dünkü açıklamasında “YESİ’ye fren koymaya ya da bozmaya çalışanlar karşısında bizi bulur” dedi.
- Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde çok uluslu güçler varlık gösterdi. Dün yapılan çok uluslu Nemesis 2018 tatbikatında 13 savaş gemisi, 9 uçak ve helikopter ve özel şirketlere ait gemiler yer aldı. Savunma Bakanı Savas Angelidis “Doğru adımlarla ve zıtlaşma havası yaratmadan enerji planlarımızı hayata geçireceğiz” mesajını verdi.
- Kıbrıs üniversitesi “Bilgi Zinciri” adlı yaratıcı ve simgesel bir etkinlikle 19 Kasım günü Üniversite kitaplığını açılışını yapacak. 600 kitap 5 kilometrelik bir insan zinciriyle elden ele Kampüsün Üniversite Kütüphanesine taşınacak.

Haravgi gazetesi de ana konu olarak BM Genel Sekreteri Guteres’in geçici Kıbrıs danışmanı Lut’un dün iki toplum lideriyle yaptığı görüşmeler. Haravgi gazetesinin başlıkları şöyle: Lut’tann git-gel diplomasisi… İki toplum arasında git-gel diplomasisi yapacak olan Lut’un, garantör güçlerle de temaslarının olması bekleniyor.”
Haberde şöyle yazıyor: Gerek süreçte gerekse de iki tarafın müzakere edeceği konularda sil baştan başlanıyor. İki taraf diplomatik konsültasyon vasıtasıyla anlaşmaya varıncaya dek referans noktaları müzakere edilecek. Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu “Genel Sekreterin geçici özel danışmanı Lut’un Cumhurbaşkanına Genel Sekreterin iki tarafın bir an önce özlü görüşmelerin başlaması için mümkün olan en kısa sürede referans noktaları konusunda anlaşmalarını arzuladığını belirtti. GS’in raporunda açıklandığı biçimiyle referans noktaları hem sürece hem de müzakerelerde nelerin tartışılacağına ilişkindir” dedi.
KTürk lideri Mustafa Akıncı’nın sözcüsü “sonu açık görüşmelerin olamayacağı ve sonuç verici bir sürecin izlenmesi gerektiği” şeklindeki tezini tekrarladı.
Lut’un Mustafa Akıncı ile görüşmesi iki buçuk, Nikos Anastasiadis’le görüşmesi ise iki saat sürdü.
AKEL dün yaptığı ilgili açıklamada Müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik umut ve beklenti ifade etti. AKEL basın sözcüsü Stefanos Stefanu tarafından yapılan açıklamada “Cumhurbaşkanı BM Genel sekreterinin belirlediği şeyi yapmak zorundadır. Her taraf bunu yaptığı takdirde müzakereler başlayabilir”, dedi. Cumhurbaşkanının tarafımıza sorumluluk yüklenmemesi için ne yapması gerekiyorsa onu yapması gerektiğini söyleyen Stefanu “Bayan Lut’la net ve açık bir dille konuşmalı, Kıbrıs’ta son zamanlarda gelişen Kıbrıs sorununda yeni çözüm zemini gibi konuları katmadan, koşulsuz ve önkoşulsuz olarak müzakerelerin başlamasını kabul etmelidir” dedi.
Haravgi gazetesinin diğer bazı haberleri şöyle: - Amerikanlılar ExxonMobil şirketinin araştırmaları konusunda Güvenlik Konseyini bilgilendirdi. Güvenlik Konseyinde Kıbrıs sorunu için yapılan istişarelerde ortam olumluydu.
- Kırıslı yelkenci Pavlos Kondidis Rolex Yılın Yelkencisi Ödülünü aldı. olmak. Sporcu olayla ilgili konuşurklen “Tüm zamanların efsanelerinden biri olmak… müthiş bir duygu bu. Bu tek başına yapılan bir sporsa da 14 yıl boyunca biz bu yarışı grup olarak yaptık. Bir düşle başlayan yolculuğun sonunda düşüm gerçekleşti” dedi.
- Yabancıları suiistimal eden çevrelerin ucu yetkili mercilere dayanıyor. Beyaz evlilik fiyatı 27 bin avroya ulaştı.
- AKEL, 28 Ekim’de yapılan okul töreninde faşizan, bölücü ve ırkçı bir konuşma yapan öğretmen hakkında Eğitim Bakanının açıklama yapmasını talep etti.

Ve son olarak da Filelefteros gazetesine bir göz atıyoruz sevgili dinleyenler.
Filelefteros Genel Sağlık Planı hakkında Doktorlar Derneğinin Sağlık Bakanıyla görüşmesini ana haber olarak veriyor. Haberin başlıkları şöyle: Doktorlar iki hayır aldı. Hükümet YESİ bütçesinin yükseltilmesini tartışmıyor bile. Doktorlar Derneği şimdi Cumhurbaşkanına bakıyor. Eczacı ve ilaç dağıtım şirketleri karar vermek için YESİ’den daha fazla veri vermesini istiyor.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları:
- Barajlarda sıfır akış… Kuri barajının durumu eskiye ait kâbusları yeniden uyandırıyor. Geçen Ekim ayı son 10 yılın en yağmurlu Ekim ayı olduğu halinde bu, barajların durumunu değiştirmedi.
- Barajın dibindeki kilisenin çan kulesinin tepesinin görünmüş olması durumun vahimiyetini açıkça ortaya koyuyor. Su Kalkındırma Dairesi önümüzdeki aylar yağışlar bakımından verimli geçmediği takdirde uygulamaya sokacağı planlar hazırladı.
- Ayios Atanasios sanayi bölgesindeki bir depoda 60 kiloluk marihuana… Uyuşturucuyla Mücadele Servisi İKAN’ın yaptığı baskında deponun 54 yaşındaki Yunanlı sahibi ile 60 kiloluk marihuana ele geçirildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:33

Son Haberler

27 Mayıs
ABD Putin'in Batı'nın uyguladığı yaptırımları kaldırma talebini reddetti
07:02
Rus ordusu ülkenin doğusunda Ukrayna güçlerinin kuşatılması hedefine yaklaşıyor
07:01
Lavrov: Zelensky Moskova ile müzakere etme niyetinde değil
07:01
26 Mayıs
Basın Özetleri 26.05.2022
13:47
Yüzleri maskeli bir grup Omonoia taraftarına saldırdı
13:29
Kadis: Çiftçileri desteklemek için Avrupa Birliği'nden beş milyon avroya kadar toplayabiliriz
13:28
Dünya Bankası Başkanı: Uluslararası bir resesyon tehlikesi var
13:28
Macron ve Erdoğan telefonda görüşecek
13:27
Rus ordusu Ukrayna'da şehirleri bombalıyor
13:26
Cumhurbaşkanı başkanlığında "Herkes için Sağlık" konulu geniş kapsamlı bir toplantı yapıldı
13:25
Rusya Mitsotakis'e sert bir saldırı başlattı
07:04
Shoigu: Rusya Ukrayna'da uzun süreli bir savaşa hazır
07:04
Tüm haberler

Video on Demand