31.10.18 basın ozetleri

Merhaba sevgili dinleyenler,

Bugün Kıbrıs Rum gazetelerinden Haravgi ve Alitia ana haber olarak Kıbrıs sorununu öne çıkarırken/ Politis ve Filelefteros da Genel Sağlık Planı YESİ’yle ilgili gelişmeleri ana haber olarak işliyor.

Haravgi gazetesinden başlayalım. Gazete, Cumhurbaşkanının “öteki çözümler”i meydana çıktı… Yurttaşlar İttifakı Başkan Vekili Panayotis Savidis Cumhurbaşkanını ele verdi… Cumhurbaşkanı iki devlet çözümünü tartışıyor! Kimin küçük siyasi çıkarlar peşinde olduğu artık apaçık… başlıklarıyla verdiği Niki Kulermu’nun haberinde şöyle yazıyor:

Yurttaşlar İttifakı Başkan Vekili Savidis dün, RİK’in “Mera Mesimeri- günortası” programında konuşurken seçimlerin birinci ve ikinci turu arasında kendileriyle görüşürken söylediklerinden hareketle “Cumhurbaşkanı uzun zaman önce perde arkası görüşmelerde, hükümetlerin 44 yıldır üzerinde tartıştıkları çözümü değil, hem konfederasyon hem de iki devlet özellikleri taşıyan daha farklı bir çözümü tartışıyordu. Cumhurbaşkanı ayrıntılara girmeden Yurttaşlar İttifakını bu şekilde bilgilendirmişti” dedi. Bütün bu gelişmeler, BMGS’nin Kıbrıs sorununa ilişkin iyi niyet raporunun Güvenlik Konseyi’nde tartışıldığı bir dönemde gerçekleşiyor. Elde edilen bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in tırnak içindeki “yeni fikirleri” ve Türk tarafının bu fikirleri tartışıyor görünmesi Güvenlik Konseyi üyelerinde şaşkınlık yarattı.

AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Panayotis Savidis’in açıklamaları Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs sorununun konfederasyon ve iki devlet çözümünü tartıştığına dair bir argüman daha oluşturuyor” dedi. Yurttaşlar İttifakı Başkan Yardımcısının katıldığı programda yer alan DİSİ Basın Sözcüsü Haralambos Stavridis ise, “Cumhurbaşkanının iki toplumlu, iki bölgeli federasyon çözümü çerçevesinde masaya oturmayacağını düşünmek en azından naifliktir. Hedef Kıbrıs sorununu çözmektir darmadağın etmek değil” dedi. Cumhurbaşkanı CNNgr’a verdiği bir demeçte de bilinen “Kran Montana’da kalınan noktadan devam etmeye hazırım” sloganını tekrarladı.

        Bu arada Ceyn Hol Lut’un, iki taraf arasındaki görüş yakınlaşmasını ve tarafların Guteres Çerçevesinin altı noktası hakkındaki görüşlerini almak için bugün adaya gelmesi ve saat 11.30’da Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüştükten sonra saat 16.00’da da Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı’yla görüşmesi bekleniyor. Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Cumhurbaşkanı bu görüşmeye büyük önem veriyor. Sayın Lut’la gerek müzakereleri bozguna uğratan özlü konuları gerekse de süreçle ilgili konuları ele almaya hazır” dedi. Dışişleri Bakanı aynı açıklamasında “Kıbrıs sorununa iki toplumlu iki bölgeli federasyondan başka çözüm yoktur” şeklinde vurguladı.

Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarına kısaca bakalım sevgili dinleyenler:

-        Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis’in Kooperatif Bankasının özelleştirilmesi olayına Freshfields şirketi avukatlarını danışman olarak yasalara uygun olmayan biçimde tayin etmesi olayında Hukuk Dairesini de devre dışı bırakmaya çalıştı. Ekonomi Bakanının imzasını taşıyan sözleşmede, Cumhuriyete karşı herhangi bir davada, Freshfields şirketinin, karşı tarafın savunmasını üstlenmesi durumunda, devletin buna itiraz edememesi koşulu da vardı.

-        AKEL Temsilciler meclisi sözcüsü Yorgos Lukaidis: Gizli Amerikan üssü hakkında ne Cumhurbaşkanı ne de diğer yetkililer gerçeği söyledi.

-        Engelli Kişiler Derneği, devleti, engelli kişilerin hareket etmesini kolaylaştırma politikalarında yetersiz olmakla suçladı.

-        Fatih bugün, Türkiye savaş donanması gemileri eşliğinde çalışmalarına başlıyor.

-        AKEL Kooperatif Bankasının gayrı menkullerinde açıklık politikası ve bunların, toplumun yararına değerlendirilmesini istedi.


Alitia gazetesine geçelim. Alitia gazetesinin de ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Lut bugün gene geliyor… K/Rum tarafının beklentileri düşük… Önce sabah Anastasiadis’i, öğleden sonra Akıncı’yı görecek. Lut yarın açıklama yapmadan adadan ayrılacak… başlıkları altında verilen haberinde Alitia şöyle yazıyor:

    BM GS’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Ceyn Hol Lut bugün iki toplum liderleriyle kritik görüşmeler yapacak. Ancak Kıbrıs Rum tarafı, Hol’un gerçek niyetlerinin tam olarak ne olduğu konusunda net bilgi sahibi olunmadığını düşünüyor ve kısa süre içinde yeni bir sürecin başlamasına yardımcı olacak bir yenilik getirmeyeceğine inanıyor. Dün “Sayın Lut’un aklında ne olduğunu tam olarak bilemem” diyerek, Cumhurbaşkanı Anastasiadis BMGS Antonio Guteres’in kendisi tarafından raporunda açıklanan ziyaretten, beklentileri, bir kez daha aşağıya çekti.

    Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:

-        Genel Sağlık Planı konusunda karşı karşıya geliyorlar… Sağlık Bakanı ve Doktorlar, sert zıtlaşmalardan sonra bugün görüşüyor. Doktorlar Birliği/ Sağlık Sigortası Örgütü ile dondurdukları müzakerelerin, YESİ’nin bütçesine ilişkin olduğunu açıkladı.

-        Hilton’a 10 talip çıktı. Yatırımcı arayan Hilton Oteline otel kurumlarının yanısıra yatırım fonlarından da talep geldi. Bağlayıcı teklif başvuruları 21 Kasım’a kadar devam edecek.

-        İş ve ticaret dünyasının önemli isimlerinden işadamı ve Spiros Kiprianu ile Glafkos Kliridis hükümetleri Bakanlarından Mihalakis Mihailidis dün 87 yaşında yaşama veda etti. İşadamının cenazesi yarın kaldırılacak.

-        Öğretmenlerin geçen ay greve gitmesi nedeniyle maaşlarından iki yövmiye kesildi. Buna tepki gösteren OELMEK, POED ve OLTEK’in, hükümetin aleyhine dava açması bekleniyor.

-        Süper şanslı iki Kıbrıslı Rumun, 2 avroyla oynadıkları joker/ Pazartesi günkü çekilişte 2 milyon 150 bin avro kazandırarak, hayatlarını değiştirdi. İşin ilginç tarafı her iki talihlinin de aynı OPAP bayisinde joker oynamasıydı. Laça’daki bayii şanslı bir bayi olarak tanınıyor. Bunlar ilk talihli müşterileri değil. Kazananların henüz paralarını almaya gitmediği bildirildi.


Sevgili dinleyenler Politis gazetesi ana haberinde “Toplumsal İttifak’tan, Genel Sağlık Planı YESİ’ye koruma kalkanı… 12 örgüt bugün öğleden sonra olağanüstü toplanıyor…” başlıkları altında bugün de YESİ ile ilgili gelişmelere yer veriyor. Haberde “Doktorlar Derneği PİS’in çizgisini sertleştirmesi protesto faaliyetleri olasılığını güçlendiriyor. Meclis güçleri dengesi nedeniyle, YESİ yasasına yeni düzenlemelerin yapılması olasılığı sınırlı, diye yazıyor.

    Politis gazetesinin diğer haberlerine bir göz atıyoruz sevgili dinleyenler…

-        İyi ki vinç vardı… Yine de harekete geçmesi iki saat aldı… İtfaiyenin gökdelenlerin üst katlarına erişmesinin hiçbir olanağı olmadığı ortaya çıktı… Dün, sahil yolundaki inşaat halindeki Limasol Kulesi adlı binanın 17. katında meydana gelen iş kazası yangın ya da kaza durumunda gökdelenlerin üst katlarına erişim olmadığını ortaya koydu. İtfaiye Servisi basın sözcüsü Andreas Kettis de İtfaiyenin yardım edebilmesinin söz konusu olmadığını doğruladı.

-        Vergi bildirimi bu gece yarısı sona eriyor. Şu ana kadar 249 bin vergi formu yatırıldı. Dün sabaha kadar yapılan başvurular geçen seneki rakamın %88’ine ulaşmıştı. Vergi bildirimi bu yıl sadece elektronik yolla yapılabiliyor.

-        Kıbrıs Liman Müdürlüğü’nde skandal kokusu… Liman Müdürlüğünün Yönetim Kurulu hakkında araştırma yapılıyor. Liman Müdürlüğünün özel bir lüks yat onarımı şirketine, yasaları kaale almaksızın ruhsat vermesi, Sayıştay Dairesini dahi şok etmiş görünüyor. Ulaştırma Bakanının yarın Perşembe, konuyu ele alması bekleniyor. Kıbrıs Liman Müdürlüğü iddiaları reddetti.

-        Dışişleri Bakanı Hristodulidis açıkladı: “Kıbrıs sorununda iki toplumlu iki bölgeli federasyon çözümü dışında hiçbir çözüm geçerli değildir”.

-        Baf Genel Hastanesindeki Böbrek Hastalıkları bölümünde görülen eksiklikler böbrek hastalarını çaresiz bıraktı. 80 hastanın hemodiyaliz yapmakta olduğu 60 mk’lik küçük mekanın ihtiyaçlarının hemen karşılanmasını talep ediyorlar.


Geldik bugünkü son gazetemiz Filelefteros’a sevgili dinleyenler… Filelefteros’un ana haberi başlarken de belirttiğimiz gibi Genel Sağlık Planı YESİ’ye ilişkin gelişmeler. Gazetenin ilgili başlıkları şöyle: Eczacılar da mücadeleye giriyor… Doktorlar YESİ savaşını iyice kızıştırdı… İlaçlar konusunda da cephe açıldı…

        Haberde şöyle yazıyor:

        YESİ savaşı iyice kızıştı… Doktorlar tüm taleplerinin tatmin edilmesini şart koşuyor. Bu arada dün ücretleriyle ilgili ilk belirtileri alan eczacılar ve tahlil laboratuvarları, itirazlarını ortaya koyup YESİ’den/ işletmelerinin yaşayabilirliği konusunda garantiler istedi. Bu arada bir üçüncü gelişme de Hastalar Derneği başkanından gelen doktorları suçlayıcı açıklama oldu. Örgütlü hastalar Başkanı, Doktorlar Derneği PİS yönetiminin küçük bir bölümünden şahsına yönelik saldırılara maruz kaldığını açıkladı ve Sağlık Bakanlığıyla siyasi partileri önlem almaya çağırdı. “Devlet, Hükümet ve Temsilciler Meclisi en nihayet açıklasın. Yasayı uygulamak niyetinde mi değil mi? dedi.

        Filelefteros gazetesinin bazı diğer haberlerine bakıyoruz:

-        Karmaşık ortopedik sorunları olan çocuklara önemli yardım: Yorgos ve Thelma Paraskevaidis Vakfı ile ABD’nin Şriners Hospital for Children adlı kurumu arasında memornadum imzalandı. Üç tarafın işbirliğini güçlendirmeyi hedefleyen memorandum aynı zamanda eğitim ve araştırma alanlarında işbirliği öngörüyor.

-        Okullarda yangına karşı güvenlik için başvuru patlaması…

İtfaiye Daşresi koşturuyor ama yetişemiyor… İtfaiye yapılan araştırmalarda herhangi bir önemli sorunla karşılaşmadığını duyurdu.

-        Kıbrıs bankasında American Express kartı kullanımna son… Master Card geliyor…

-        Komisyon “Konut Estia” Planını gene kırpıyor… Ek net mülkiyet sınırı ve aile fertlerinin sayısıyla bağlantılı olarak, kredi sahibinin gelirinin üst sınırı parametrelerine müdahale yapılıyor.

-        Baf’ın iki hayvan çiftliğinde ateşli nezle tespit edildi. Büyük sayıda hayvan karantinaya alındı.

-        Et kontrolünde kara delikler… Dün Meclisin Tarım Komisyonu toplantısında ülkenin mezbaha, hayvan yetiştirme çiftlikleri ve et kesimi tesislerine yapılan denetimlerde ciddi boşluklar olduğu ortaya kondu.  

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:33

Son Haberler

25 Temmuz
Hristodoulidis bu gece Israil'e gidiyor
11:50
Sakellaropoulou: Yunanistan yayılmacı eylemleri kabul etmeyecek
11:49
Anastasiadis: Hükümet 2018'de Mağusa'daki ilk Türk eylemlerinden beri tepki gösterdi
11:47
Dün 3 can kaybı ve 789 vaka kaydedildi
11:42
24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Türkiye, Güvenlik Konseyi’nin Maraş’la ilgili başkanlık açıklamasını reddettiğini açıkladı.
13:51
Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin Maraş’taki eylemlerini kınadı ve geri alınmalarını istedi.
13:50
23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Tüm haberler

Video on Demand