30.10.18

Alitia Gazetesinin bugünkü ana haberi Genel Sağlık Planıyla ilgili gelişmeler. Haberin başlıkları şöyle: Devletten doktorlara hayır… Hükümet ve partiler YESİ yasasında değişiklik yapılmasını reddediyor…

Haberde şöyle yazıyor: Gerek Hükümet gerekse de başta DİSİ ile AKEL olmak üzere partiler, YESİ’nin felsefesine aykırı olması nedeniyle doktorların taleplerinin tartışılmasının söz konusu olmadığını açıkladı. Ancak Hükümet olduğu kadar partiler de konuya çözüm bulunması için iki taraf arasında diyalogun şart olduğunu söylüyor. Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu, önümüzdeki günlerde Doktorlar Derneği PİS ile Sağlık Sigortası Örgütü’nü kendi başkanlığı altında görüşmeye çağıracağını açıkladı.

Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:

        -Ödenemeyen banka kredileri için hazırlanan konut planı Estia, Ekim ayında bazı küçük değişikliklerle hazır olacak. Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis “Konut Planı mükemmel olmayabilir ama ödenemeyen kredilerin en zor kategorisi olan 350 bin tavanlı ilk konutla ilgili kredilerin göğüslenebilmesi için kaçınılmaz” dedi.

        - EXONN sondaja başlamıyor. ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Miçel’in 1 Ekim olarak belirlenen Kıbrıs ziyareti ertelendi. EXXON’un sondaj araştırmaları 1 Ekim’de başlamayacak.

        - İşgal altındaki bölgede bir Britanyalı böcek ısırmasından felç oldu. Britanya medyası, Britanya ordusu eski çavuşlarından Drek Benny Bennet’in yürüyüş yaparken kendini iyi hissetmemeye başladığını, ardından bütün vücudunun felç olduğunu, 15 Eylül’den bu yana hastanede yatan hastanın bu durumunun büyük olasılıkla böcek ısırmasından kaynaklandığını ve Bennet’in, ülkesine götürülebilmesi için 30 bin avro gerektiğini yazıyor.

        - Başpiskopos Hrisostomos: “Kendimi hasta hissetmiyorum".

Laparoskopiyle karaciğerinden iki tümör alınan Başpiskopos kendini çok iyi hissettiğini ve hafta içinde gayet iyi bir şekilde adaya döneceğini açıkladı. Başpiskopos ayrıca “ Ben de doktorlarım da sonuçlardan çok memnunuz. Ameliyat grubundaki doktorlardan dört tanesi Kıbrıslıydı. Hatta bir tanesi köyüm Tala’dan. Ekip şefi olan cerrahım bile İngiliz-Çinli bir melez olduğu halde

Hristiyan Ortodoks bir Bulgarla evlenip Ortodoksluğu seçmiş bir kişiydi. Bir diğer doktor ise Rus ortodokstu. Beni ameliyat edecek tüm ekibin Hristiyan Ortodoks olması benim için büyük sürpriz oldu” demeyi de ihmal etmedi.

        - Cobalt Aero’nun kapanmasıyla oluşan boşluk kapandı. Hermes Airports bilet fiyatlarının eski seviyeye düştüğünü açıkladı.

        - Kooperatif Bankasıyla ilgili olarak herkes başka söylüyor… İnanılmaz paralar yendi, bunun engellenmesinde büyük zaaflar yaşandı… Eski Ekonomi Bakanlarından Harilaos Stavrakis, Merkez Bankası eski Başkanı Dimitriadis ve Liras Araştırma Komisyonuna ifade verdi.


        Haravgi gazetesine bakalım sevgili dinleyenler… Gazetenin ana haberi “Konut Planı ihtiyacı olanları kapsamıyor… Plan, işsiz ve düşük maaşlıları kapsamadan toplu satışlara altyapı oluşturuyor… AKEL: yanılsamalar yaratmak için umut sattılar…” başlıkları altında anlayacağınız gibi KONUT yani ödenemeyen konut kredileri sorununu çözmek için hazırlanan ESTİA planıyla ilgili gelişmeler. Gazete haberde şöyle yazıyor: Oylama aşamasında olan KONUT Planının yeni çerçevesi, Hükümetin vadettiğinden hem daha küçük kapsamlı hem de hedefi farklı. Öncelikle kredilerinin/ yaşayabilir hale getirilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılabilmesine yönelik kriterleri/ yerine getirmediği gerekçesiyle/ nüfusun düşük gelirli grupları dışarıda bırakırken stratejisi kredisini ödememek olanları kapsıyor.

        Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarına bir göz atalım sevgili dinleyenler:

-        Elektrik Kurumu CYTA’nın bütçesi dün Meclisin Ekonomi Komitesine Ekonomi Bakanı tarafından sunuldu: CYTA özelleştirilecek, başta işsizler ve düşük ücretli çalışanlar kesimleri olmak üzere hassas gruplar için elektrik faturası ve ödemelerinde önlem alınmıyor… Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis artık mali ihtiyaç olmadığı halde “stratejik yatırımcı” çekmek amacıyla CYTA’nın özele satılacağını açıkladı. AKEL’den Stefanos Stefanu komitede yaptığı ilgili konuşmada “Öyle görünüyor ki Hükümet ne balonlar için endişeleniyor ne de hüküm süren pahalılık ve yozlaşma için. Hükümet yurttaşların ihtiyaçlarını göz ardı edip aritmetik hesaplar yapmayı yeğliyor” dedi.

-        AKELli Avrupa Parlamentosu milletvekili ve Avrupa Birleştirici Solu grubu Başkan Yardımcısı Neoklis Silikiotis dün “Cobalt’ın işten atılan çalışanlarına tazminat verilmesi” konusunu Komisyon’un karşısına getirdi.

-        Hristofyas Lavrof’la görüştü. Rusya’nın Dışişleri Bakanı Kıbrıs sorunu konusunda Rusya’nın ilkesel tezlerini bir kez daha yineledi.

-        Amerikan Dışişleri Bakanı Yues Miçel, programlandığı gibi 1 Ekim’de gelmeyecek.

-        Lefkoşa Belediyesi vizyondan yoksun… Elefterias Meydanının ne zaman biteceği meçhul…


Gelelim Politis gazetesine sevgili dinleyenler: Politis Gazetesi ana haber olarak Genel Sağlık Planı YESİ’deki gelişmeleri ele alıyor. Gazetenin başlıkları şöyle: 5 silah çektiler, YESİ’ye ateş ediyorlar… Doktorlar, Mevcut plan kaliteyi sağlamıyor, diyor… başlıkları altında. Haberin içeriğine bakalım. Gazete şöyle yazıyor:

        Doktorlar YESİ’ye karşı tavırlarını sertleştiriyor. Planın öngörülerine saldırıyor ve sağlık hizmetlerinde gerekli düzeyi sağlamamakla suçluyorlar. Doktorlar Birliği PİS Başkanı Cumhurbaşkanıyla acilen görüşmeyi talep ediyor. Sağlık Bakanı arabulucu rolünde, Sağlık Sigortası Örgütü ile Doktorlar Derneğini görüşmeye çağırıyor ama “görevi icabı doktorlarla ilgili konuları ele almakla yetkili tek kurumun Sağlık Sigortası Örgütü olduğunu” açıkça vurguluyor. YESİ tek sigortalı sistemi öngörürken birileri çok sigortalı sistemi arka kapıdan içeri sokmaya çalışıyorlar.

        Politis Gazetesinin diğer bazı haberleri de şöyle:

-        KONUT-ESTİA Planıyla 15 bin kredi traşlanacak. ESTİA planının Ekim ayı içinde Komisyon tarafından yeşil ışık alması bekleniyor. Ekonomi Bakanı radikal değişikliklerin yapılmasını beklemediğini açıkladı.

-        İşgal altındaki bölgeyle, Güven Artırıcı Önlemler Çerçevesinde roming bağlantısı için çalışmalar başlıyor. Bir sonraki adım Kıbrıs Rum tarafından bekleniyor. Rum tarafının anlaşmayı imzalaması için gerekli olan şey, anlaşmalarda işgal rejiminin tanındığına ilişkin herhangi bir iz bulunmaması. Konu Perşembe günü K/Rum müzakerecinin başkanlığında telekomünikasyon yetkilileri, Hukuk Dairesi ve Dış İşleri Bakanlığı arasında ele alınacak.


Filelefteros gazetesinin bugünkü ana haberi Genel Sağlık Planı Yesi’yle ilgili gelişmeler. “YESİ’yi ameliyata aldılar… Doktorlar diyaloğu bıraktı, tüm koşullarının kabul edilmesini talep ediyorlar…” başlıkları altında verilen haberde şöyle yazıyor: “Doktorlar Derneği PİS/ Sağlık Sigortası Örgütü ile arasındaki diyaloğa son verdi ve beş koşulunun da/ tatmin edilmesini talep ediyor. Yarın PİS Başkanı Sağlık Bakanı ile görüşecek. Doktorlar Örgütü PİS/ YESİ yasası yeni düzenlemelere izin veriyor derken, Sağlık Bakanı “yasa müzakere öngörüyor. Müzakereler yapıldı. PİS diyaloğun devamını istemiyorsa kimse onu diyaloğa oturmaya zorlamıyor” dedi. Doktorların, YESİ bütçesinin birkaç yüz milyonla artırılması olan ana talebi, siyasi kararlar gerektiriyor. Cumhurbaşkanlığının bu konuda bugüne kadarki tavrında herhangi bir değişiklik olmadığı halde Nikos Anastasiadis’in PİS Başkanı ile görüşmesi de olasılık dışı değil. YESİ yasasında/ değişiklik yapılmasına örgütlü hastalardan da tepki geldi. Hastalar Örgütü, Hükümeti “yasaya dokunmaya cesaret eden olursa, siyasi bedelini de binlerce oy kaybıyla öder” diyerek dikkatli davranmaya çağırdı.

Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarına bakalım:

-        Hakimden/ erken tahliyeye/ yeni koşullar… Adalet Bakanlığı ilgili yeni yasa tasarısı hazırlıyor. Konu hakkında Başsavcı da hemfikir… Cumhurbaşkanı affına/ radikal değişikliklerin yapılması üzerine de çalışılıyor.

-        Araştırma Komisyonu: Kıbrıs Kooperatif Bankasında kötü yönetim ve siyasi müdahaleler vardı…

Merkez Bankası Eski Başkanı Panikos Dimitriadis eski Kooperatif Bankasında kötü yönetimden ve Hükümet müdahalelerinden söz etti. Araştırma Komisyonuna konuşan eski Ekonomi Bakanlarından Harilaos Stavrakis ise “Hükümetin tayin ettiği denetçiler,/ Hristofyas Hükümetinin ifade ettiği tüm endişelere rağmen/ kurumda her şeyin yolunda gittiği imajını veriyordu” dedi.

-        ExxonMobil için geri sayım başladı. Kıbrıs’ın en büyük beklentileri bu sondajda. Geçen hafta sonu sondaj makinesinin yakıt aktarımı tamamlandı, şimdi Delfin hedefinde sondaja başlaması bekleniyor.

Bu arada Fatih de Akama’ya 130 kilometre uzaklıkta çalışmalarına başlıyor. Antalya kıyılarında sınırlı kalacak.

-        Trafik kazası kurbanlarının yüzde 26’sı 25 yaşından küçük. Bu yıl meydana gelen trafik kazalarında 25 yaş altındaki 11 genç hayatını yitirdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:33

Son Haberler

25 Temmuz
Hristodoulidis bu gece Israil'e gidiyor
11:50
Sakellaropoulou: Yunanistan yayılmacı eylemleri kabul etmeyecek
11:49
Anastasiadis: Hükümet 2018'de Mağusa'daki ilk Türk eylemlerinden beri tepki gösterdi
11:47
Dün 3 can kaybı ve 789 vaka kaydedildi
11:42
24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Türkiye, Güvenlik Konseyi’nin Maraş’la ilgili başkanlık açıklamasını reddettiğini açıkladı.
13:51
Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin Maraş’taki eylemlerini kınadı ve geri alınmalarını istedi.
13:50
23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Tüm haberler

Video on Demand