29.10.18 basın özetleri


Bugünkü K/Rum gazetelerinin tamamının ana haberi geçen Cumartesi günü Genel Sağlık Planı YESİ hakkında net olarak izleyeceği tavrı belirlemek için toplanan Doktorlar Derneği Kurultayı…
Politis gazetesi Doktorlar çok sert koşullar öne sürdü… şimdi bekliyorlar… Koşulların kimisi tartışılanilir, kimileriyse siyasi kararlar gerektiriyor… başlıkları altında verdiği haberde şöyle yazıyor: Doktorlar Birliği PİS’ten çıkan karara göre özel doktorlar Genel Sağlık Planı YESİ’yle anlaşmalı çalışmak için beş önkoşulla dört koşul öne sürüyor. Doktorların taleplerinden bazıları Sağlık Sigortası Örgütü ile Doktorlar derneğinin müzakerelerinde masaya konabilecek şeyler. Bazıları için ise Sağlık Planı YESİ’nin felsefesine aykırı olduğu ve karakterini bozacağı için bu mümkün değil. Mesela aile doktorlarının ücretleri için devlet bütçesinden ekstradan 51 milyon 200 bin avro talebi, siyasi karar gerektirmesi nedeniyle masaya konulamazken, doktor ücretinin klinik masraflarından ayrı tutulması talebi göründüğü kadarıyla müzakere edilebilir ve ortak bir noktada buluşulabilir. Görünen o ki, muhtemelen bugün, Doktorlar Derneği Başkanı ile Sağlık Bakanı arasında bir görüşme yapılacak. Sağlık Sigortası Örgütü ile Doktorlar Birliği ve Sağlık Bakanı arasında da yeni tur yoğun görüşmelerin başlaması bekleniyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Cumhurbaşkanı, Lut’a ilişkin mevcut beklentileri kırptı. “Lut Yeni fikirler getirmiyor”, dedi.
Anastasidis, önümüzdeki Çarşamba günü adaya gelecek olan Ceyn Hol Lut’un, Kıbrıs sorununun 15 aydır içinde bulunduğu çıkmaza ilişkin herhangi bir umut getireceğine yönelik beklentileri yok etti. Cumhurbaşkanı “Konuyu araştırma mahiyetinde bir görüşme olacak, doğrudan bir sonuç beklemeyin” dedi.
AKEL, Cumhurbaşkanı’nın soru işaretleri yaratan suskunluğuna son vermesini istedi. AKEL temsilciler meclisi sözcüsü Yorgos Lukaidis “AKEL’in kesinlikle bir bölünmeye evet demeyeceğini vurguladı. “İster konfederasyon, ister iki devlet ister işgalin ve taksimin kalıcılaşmasıyla olsun hiçbir türlü bölünme kabul edilmeyecektir” dedi. Lukaidis/ basında çıkan haberlerin/ Cumhurbaşkanının iki devlet – konfederasyon çözümüyle flört ettiğini gösterdiğini söyledi ve “Cumhurbaşkanı bakalım bu sefer de soru işaretleri yaratan hatta suçlu sessizliğine devam mı edecek” şeklinde ekledi.
- DİKO Genel Başkanı Nikolas Papadopulos da Cumhurbaşkanının desantralize federasyon fikrine ilişkin açıklamalar talep ediyor. DİKO Başkanı dün - yaptığı açıklamada Ulusal Konseyin konuyu tartışmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.
- Yeni barikatlara ilişkin tartışmalara daha çok var. K/Türkler, işgal ordusu nedeniyle Piroi ve Kokkina barikatlarına ilişkin diyalog başlatmada zorlanıyor. CVAR’da yapılan bir etkinlikte Ledra Palas’tan dahi taşıt geçişi olasılığı da tartışıldı.
K/Türkler Lefkoşa’ya öncelik verirken, K/Rumlar için Piroi’de barikat açılması önce geliyor. Her iki taraf da sebep olarak trafik tıkanıklığını gösteriyor.


Haravgi Gazetesi ana haberini “Genel Sağlık Planının uygulanmasına Doktorlar Derneği PİS’ten engel konuyor… Sağlık Bakanı Doktorlar Birliği ve Sağlık Sigortası Örgütü ile görüşecek. Sağlık Sigortası Örgütü doktorların bazı taleplerinin müzakere dahi edilemeyeceğini söyledi…” başlıkları altında Doktorlar Derneğinin kararları…
Haravgi gazetesi haberinde partilerin toplantı kararlarını nasıl değerlendirdiğine de yer veriyor. Gazete bu konuda şöyle yazıyor: AKEL’in temsilciler meclisi sözcüsü Yorgos Lukaidis “Ülkemizde YESİ’nin uygulanması, acil bir sosyal ihtiyaçtır ama aynı zamanda sosyal bir taleptir. Tüm taraflar bir araya gelip diyaloğa oturmalı ve başta doktorların mantıklı kaygılarına olmak üzere, ortaya konan soru ve sorunlara çözümler ve cevaplar bulmalıdır” dedi.
DİSİ temsilciler meclisi sözcüsü Nikos Tornatiris konu hakkında yaptığı açıklamada, “çoğu zaman insan çeşmeye gitmek istemeyince yolda kendine bir yığın bahane bulur” dedi ve herkesin aynı hedefe inanmasını ve tüm Avrupa ülkelerinde uygulanan bu sistemin Kıbrıs’ta da uygulanması için kararlılıkla çalışılmasını diledi. Tornaritis “sağlık sadece avantajlı kesimler için değil herkes için olmalıdır” dedi.
DİKO Genel Başkanı Nikolas Papadopulos Doktorlar Birliğinin Genel Sağlık Planına katılmaya hazır olduğunu olumlu olarak değerlendirdi ve doktorların bazı öneri ve taleplerini haklı bulduğunu açıkladı ve pozitif bir diyalog umudunu ifade etti.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Cumhurbaşkanı “Lut’un ziyareti araştırma karakterli, fikir getirmesini beklemeyin” dedi.
- AKEL “Cumhurbaşkanı soru işaretleri yaratan suskunluğuna son versin zira olaylar çok riskli gelişiyor” dedi.
- Kooperatif Bankasının kapanmasının ailelere ve işletmelere etkileri... Merkez Bankasının verdiği yeni verilere göre, Kooperatif Bankasının kapanmasından sonra banka mevduat hesapları 51,1 milyar avrodan 47,4 milyara düştü. 3,7 milyarlık bir düşüş oldu. Kredi hesapları ise 45,9 milyar avrodan 39,7 milyar avroya düştü. Düşüş 6,3 milyarlık. Durum özgür bölgelerdeki tüm yurttaşları etkiledi.
- Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Tasos Hristofidis “Tıp Fakültesi Kıbrıs’ın gurur kaynağıdır” dedi. Rektör Devlet hastanelerinde üniversite kliniklerinin kurulması ve işleyişinin sayısız yararlar sağladığını söyledi.
- Engelli çocuklara “kendilerini gösterme” hakkı verilmeli…
Engelli çocuklar için “sadece sevgimizi istiyorlar” sloganını kendimize bayrak yaptık. Bütün çocuklar gibi onlar da sevgi istiyor tabi, ama eğitimde, toplumda, çalışma hayatında var olabilmeleri için gerekli araçlara da ihtiyaçları var. Engelli ve eğitim ihtiyaçlarına sahip çocukların ebeveynlerinin başlattığı ilgili hareket hâlâ Eğitim Bakanından kendilerini kabul etmesini bekliyor…

Filelefteros gazetesinin de ana haberi “Genel Sağlık Planı YESİ gerilmiş ip üstünde… Hükümet ve Sağlık Sigortası Örgütü’nden doktorların öne sürdüğü koşullara tepki bekleniyor” başlıkları altında Doktorlar Derneğinin Cumartesi günkü toplantı ve kararları.
Filelefteros konuyla ilgili haberinde şöyle yazıyor:
…Sağlık Bakanı ve Sağlık Sigortası Örgütü Başkanı dün Filelefteros’a yaptıkları açıklamada diyalog kapısını açık bıraktılar ancak Sağlık Sigortası Örgütü Başkanı “çoğu ülkede bazı elit doktorlar elit hastalara hizmet vermeyi tercih ediyor olabilir ama biz tüm Kıbrıslı yurttaşları kapsayan bir YESİ kurmak istiyoruz” dedi. Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu ise Genel Sağlık Planı’nın, ilgili yasanın belirlediği gibi ve planlandığı tarihte yürürlüğe gireceğini söyledi.
Doktorlar Birliğinin toplantısında 1000 doktor yer aldı. Yapılan selamlama konuşmalarından sonra, bazı doktorlardan uyum göstermek ve Sağlık Sigorta Örgütüyle işbirliği içinde hareket etmeye dair bazı sesler, yükseldiyse de salondaki kalabalığın tepkisi bunların duyulmasına izin vermedi.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Hayır günü görkemle kutlandı…
- Kıbrıslılara Avrupa’da istihdam açılıyor. Yurt dışında çalışmak isteyen Kıbrıslı yurttaşlar çeşitli Avrupa kurumlarına iş başvurusu yapabilir. Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği EURES ağı ile işbirliği çerçevesinde “Get a job” adlı bir fuar örgütlüyor. 30 Ekim’de Lefkoşa Hilton Park Otel’de yer alacak ve saat yedide başlayacak olan fuarda iş arayanlarla, eleman arayan kurumlar arasında bağlantı kurulabiliyor. Fuarın hedefi işsiz üniversite mezunlarına çalışma hayatındaki ilk adımlarında destek olmak.
- Ögrenciler şimdi öğretmenlerin arabalarına da zarar veriyor. Okullarda şiddet ciddi baş ağrısı boyutlarına ulaştı. Orta Öğretim Sendikası OELMEK önlemler almaya karar verdi.


Alitia gazetesinin ana haberi Genel Sağlık planı. Haberin başlıkları şöyle: Genel Sağlık Planı YESİ’ye çelme… Tıkanma riski… Doktorlar Derneği’nin koşul ve önkoşulları Sistemin felsefesine aykırı… Sağlık Bakanından düşük tonda tepkiler. Bakan, Doktorlar Derneği başkanını bugün görüşmeye çağırdı, iyi niyet ve iradeyle iki taraf arasındaki mesafenin kapanabileceğine inanıyor.
Alitia gazetesinden diğer haberlerinden bazıları:
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis “Lut’la görüştükten hemen sonra halka anlatacağım” dedi. Cumhurbaşkanı, dün, devletin neden işlevsel ve gerçek anlamda bağımsız olması konusunda ısrarlı olduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı “Başka çözüm biçimleri, konfederasyon veya iki devlet çözümü gibi çözümleri tartışma riskinden kaçınmak istiyorsak, çözümün işlevsel ve devletin tamamen bağımsız olması gerekir” dedi. Cumhurbaşkanı “Lut’la görüştükten sonra halka düşüncelerini ve önümüzdeki seçenekleri anlatacağını söyledi, dedi.
- Ohi yıldönümü için Selanik’te yapılan kutlamalarında Yunanistan ve İtalya Cumhurbaşkanları birlikte yer aldı.
- Uyuşturucudan bayıldı… Yermasoya’da 16 yaşındaki bir genç, marihuana ve morfin kullandıktan sonra bir bankın üzerinde bayılıp kaldı. Hastaneye götürülen genç tedavi altına alındı. Gencin odasındaki dolapta üzerinde LSD yazan bir torba bulundu ve tahlile gönderildi.
- POED Bakan Hambyauris’in tepkisinden rahatsız… Gazete “Eğitim Bakanının, Ohi yıldönümündeki törende yer almasına izin verilmeyen Down sendromlu Maria Rafaella olayıyla ilgili rapor istemesini,- İlköğretim Sendikası POED’in seçici hassasiyet olarak değerlendirmesi gerçekten acı verici bir gelişmedir, diye yazıyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:33

Son Haberler

26 Temmuz
Lefkoşa'da bir eve bomba yerleştirildi
15:35
Yaklaşık 30 asker gıda zehirlenmesi yaşadı
15:35
Yüksek sıcaklıklar geri geliyor!
15:34
Nüfusun %72'si aşının ilk dozunu yaptırdı
15:33
Hristodoulidis'in İsrail ziyareti olumlu bir atmosferde gerçekleşiyor
15:31
Basın Özetleri 26.07.2021
15:03
Kıbrıs'ın Ulusal İyileşme ve Sürdürülebilirlik Planı bugün, Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından onaylanacak
12:26
Kyriakidou AB'nin üçüncü doz gerekmesi halinde hazır olduğunu belirtti
12:24
Harilaou: Pozitif vakalar stabilize ancak yoğun bakıma kabullerde artış var
12:23
Anastasiadis Cumhurbaşkanlığı'nda üçüncü bir dönem için yarışmayacak
12:23
Dün 2 can kaybı ve 727 yeni vaka kaydedildi
12:22
25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
Tüm haberler

Video on Demand