26.10.18 basın özetleri

Merhaba sevgili dinleyenler,
Bugün Kıbrıs Rum gazetelerinde iki konu öne çıkıyor. Öncelikle bugün yapılacak olan Anastasiadis- Akıncı görüşmesi ve dolayısıyla Kıbrıs sorunu ve Sayıştay Başkanının Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis hakkında başlatılmasını istediği cezai soruşturmayla ilgili dünkü gelişmeler.
Politis gazetesinden başlayacak olursak, gazete bugün yapılacak Anastasiasiadis- Akıncı görüşmesini ana haber olarak veriyor. Polilitis, durumu Lut’u beklerken barikatlarla başlayacaklar… İki liderin bugünkü görüşmesinden beklentiler düşük… Cumhurbaşkanı Anastasiadis kesin takvimlere evet demeye hazır değil… Mustafa Akıncı müzakereler başlıyor imajını yaratmak istemiyor… başlıkları altında özetliyor.
Haberde şöyle yazıyor: Göstergeler Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı görüşmesinin pek bir şey vadetmediğini ortaya koyuyor. Her şey şunu gösteriyor ki görüşme sadece, muhtemelen Derinya ve Apliki barikatlarının açılması gibi askıda bekleyen sorunlara çözümler sağlayacak. Görüşmeden özlü konulara ilişkin beklentiler yok. Buna sebep olarak K/Türk tarafının, -özellikle Spehar buradayken- müzakerelerin yeniden başladığı izlenimini yaratmak istemiyor. Öte yandan ise Nikos Anastasiadis ne tarihleri kesin olan bir süreci kabul etmek niyetinde ne de merkezi hükümette kalacak olan yetki ve kurumların listesini vermeye hazır.
Politis gazetesinin diğer haberlerine bakalım:
- Yeni bir kurumsal çatışma… Genel Savcı Hükümeti itham ediyor. Freshfields şirketinden hizmet alımı anayasaya aykırıydı… Başsavcının/ Hükümetin, Kıbrıs Kooperatif Bankasının özele satılması sürecinde danışmanlık görevini Freshfields şirketine vermesini anayasaya aykırı bir karar bulması/ Hükümet ile Hukuk Dairesi’ni karşı karşıya bıraktı. Hükümet, mevcut yasaların, hukuksal hizmetler alımı konusunda açık kapı bırakmasını öne sürerek Başsavcının suçlamasını reddediyor. Başta AKEL olmak üzere Muhalefet sesini yükseltirken DİSİ/ Başsavcı Kostas Kliridis’in nihai raporunu bekliyor. AKEL milletvekili İrini Haralambidu “Başsavcı Anayasanın ihlal edildiğini söyledi. Ama belli ki bunlar zekâmızı da ihlal ediyorlar.
- Doktorlar yanardağ gibi… Doktorlar Derneği’nin genel toplantısının arifesinde, gelişecek olayların büyük patlamalara yol açması bekleniyor. / Sağlık Sigortası Örgütünün/ toplantıda yer alıp Genel Sağlık Planı YESİ’nin ücretleri hakkında doktorları bilgilendirme isteğini/ Doktorlar Derneğinin reddetmesi/ Sağlık Komitesi üyelerini hayretler içinde bıraktı.
- Merkez partilerin oluşturduğu siyasi alan Avrupa Parlamentosu seçimleri için işbirliği olanakları aramaya devam ediyor. Durum buluşma noktası bulamadıklarını, herkesin yalnız başına seçimlere gireceğini gösteriyor.

Haravgi gazetesi ana haberini Kıbrıs sorununda tehlikeli biçimde yan yollara sapıyorlar… başka şey sorduk başka şeye ceza verdiler… başlığı altında veriyor. Haberin içeriğine bakıyoruz sevgili dinleyenler: AKEL dün konuyu yeniden gündeme getirdi ve Cumhurbaşkanının ikna edici olmadığı için aslında cevapsız bıraktığı sorularına, Hükümeti yanıt vermeye çağırdı. AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Anastasiadis’in izlediği geciktirici politikanın,/ isteyerek ya da istemeyerek,/ şu anda gelişmekte olan sürecin başarısızlığına çıktığını ve önümüzde tehlikeli bir çıkmaz olduğunu söyledi. AKEL GS AKEL’in bu tür bir gelişmeye asla evet demeyeceğini, 74 ihanetinin bir ihanetle daha bütünlenmesine ve ülkenin yarısının Türkiye’ye teslim edilmesine asla izin vermeyeceğini belirtti.
Haravgi’nin Kıbrıs sorununun yer aldığı üçüncü sayfasındaki diğer ilgili haberler
Anastasiadis ile Lut 31 Ekim’de görüşüyor…
Spehar Anastasiadis- Akıncı görüşmesini diyaloğun açık tutulmasına yönelik önemli bir adım olarak değerlendirdi ve
Erhürman: Gevşek federasyonla sorunumuz yok, Müzakere süreci hedefli ve ucu kapalı olmalıdır… başlıkları altında veriyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları da şöyle:
- K/Rumlarla K/Türklerin barış ve yeniden birleşme iradesi çok büyük… K/Rumlar ve K/Türkler dün Anastasiadis ile Akıncı’nın ofislerinin önünde toplanarak/ iki lidere/ adanın birleşmesi ve barışın gelmesi için çalışma çağrısı yaptılar. İki dilde “Barış, Çözüm ve Yeniden birleşme, Şimdi sloganlı” pankartlarla toplanan halk, eylemelerini gelişmelere hedefli olarak güçlendireceği mesajları verdi ve toplumu uyanmaya çağırdı.
- Konut programlarından ve kalkınma çalışmalarından 40,3 milyon avroluk kesinti yaptılar…
Ek bütçe yasa tasarısı Konut sahibi olma programlarından ve kalkınma çalışmalarından ciddi kesintiler içeriyor. Yol yapımı çalışmalarından 19,8 milyonluk fon kestiler. İlk konut edinme programına 10 milyon bıraktılar.

Alitia gazetesine geçiyoruz sevgili dinleyenler…
Gazetenin ana haberi Yüzyüze görüşmeden beklentiler düşük… Anastasiadis-Akıncı altı ay sonra bugün görüşüyor… başlığı altında iki liderin bugün gerçekleşecek görüşmesi… Haberde şöyle yazıyor: İki liderin, aradan altı ay geçtikten sonra gerçekleştireceği bugünkü görüşmesi/ müzakerelerin başlangıcı olmayabilir,/ beklentilerse hayal kırıklığı yaratacak derecede az da olsa,/ Nikos Anastasiadis ile Mustafa Akıncı şunu anlamalıdırlar ki bu görüşmeleri adet icabı bir görüşme değildir ve gelecek hafta Ceyn Hol Lut’un Kıbrıs’a gerçekleştireceği ziyaretin sonucu için belirleyici olacaktır.
Gazete ayrıca/ görüşme sonrasında herhangi bir ortak açıklamanın yapılmasının olasılık dışı olduğunu/ ve Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu’ya bakılırsa barikatların açılmasıyla ilgili herhangi bir açıklamanın yapılıp yapılmayacağının da henüz belli olmadığını yazıyor.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Elizabet Spehar önümüzdeki günlerin ve haftaların zor olacağını söyledi. BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabet Spehar Ledra Palas’ta iki toplumlu bir davette yaptığı konuşmada bugünkü Anastasiadis – Akıncı görüşmesinin herhangi bir yeni adımın başlangıcı olmadığı halde diyaloğun açık tutulması bağlamında önem taşıdığını söyledi. Spehar Kıbrıs sorununun çözüm sürecinde bir kez daha kritik bir dönem yaşıyoruz, her iki toplumda da müzakerelerin hemen başlamasına ilişkin umutlar iyice zayıfladı. Ancak BM GS’nin son raporunda bütünsel bir çözüm için perspektifler halen canlı, dedi,/ ama bizi zor günlerin beklediğini ekledi.
- Omega Channel… TV’de yeni devir… başlığı altındaki haberde, daha önce Mega, ardından TV One olarak yayın yapan kanalın, dün eski İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos’a ait olarak ve yeni adı “Omega” olarak yayın yapmaya başladığını yazıyor.
- Yunanistan’a ve Londra’ya uçak biletlerinde tek çare zaman… Cobalt’ın kapanmasından önce 150-200 avro olan Atina biletleri şimdi 200-300 avro arası. Londra uçuş fiyatları ikiye katlandı.

Filelefteros gazetesinin ana haberi “ABD’den Sondaj Koruması” Türkiye’ye cevap: 20 Kasım’a kadar bütün bölge çok uluslu tatbikat için seferber ediliyor... başlıkları altında, dün başlayan ve Kıbrıs’ın güneyinde ve güneybatısında, büyük ülkelerin savaş donanmalarının yer aldığı askeri tatbikat.
Haberde şöyle yazıyor: Tatbikatın süresi ve yapıldığı deniz bölgesi/ Türk tehditlerine ve beklenen sondajlara yönelik mesajlar veriyor. Böylelikle, Türk tehditlerine karşı, önümüzdeki ExxonMobile- Katar Petroleum’un Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinin 10. Parselinde başlatacağı sondajın korunmasına yönelik planlanan önlemler başlamış oldu. Sondaj denizden ve havadan korunacak.
Filelefteros gazetesinin öne çıkardığı bir diğer haber de anayasayı çiğneyen uygulamalar iddiası nedeniyle, Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis hakkında başlatılması beklenen cezai soruşturma. Haberin başlıkları şöyle: Ekonomi Bakanı Anayasayı çiğneyip ezdi… Denetim Komitesinde birbiri ardına soru ve suçlamalar...
Başsavcı, Anayasanın çiğnendiğini düşündüğünü bu nedenle de Sayıştay Başkanının şikâyetlerini araştıracağını açıklayarak Ekonomi Bakanını açıkta bıraktı. Ekonomi Bakanı alınan kararları savundu ve Bakanlar Konseyinin arkasında gardını aldı.
Gazetenin diğer haberlerinden bazı başlıklar da şöyle:

- Doktorlar ve Sağlık Bakanlığı savaş pozisyonu alıyor.
- Lut’u beklerken bir buçuk yıl sonra görüşüyorlar.
- Europa Lig’in 3. Turunda AEK fırsatı kaçırdı. Larnakalılar başarabilirdi. Sonuç 1-1. Apollon Frankfurt’un Ayntraht takımına hakkıyla yenildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:33

Son Haberler

28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Anastasiadis: Yunanistan ve Kıbrıs, sıkı birlik koşulları altında faaliyet gösteriyor
13:37
Devlet'den döngüsel ekonomi benimseycek şirketlere 30 milyon avro
13:36
Palmas: İngilizlerin tutumu ve yönetimi şaşırtıcı değil
13:35
Güvenlik Konseyi üyeleri Kıbrıs sorununun çözümünün temeline net bir şekilde atıfta bulunulmasını talep etti.
13:34
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye için olumlu gündemi veto etme olasılığını açık bıraktı
13:31
Yunanistan'da dün 8 can kaybı ve 3 bin 593 vaka kaydedildi.
08:16
Kıbrıs Yunanistan ve Ürdün üçlü zirvesi bugün gerçekleşiyor
08:15
Anastasiadis ve Mitsotakis dün bir araya geldi
08:14
Dün 6 can kaybı ve 791 yeni vaka kaydedildi
08:13
27 Temmuz
Basın Özetleri 27.07.2021
15:22
Hükümet Sözcüsü: Lefkoşa, Maraş konusunda Brüksel'den müdahale bekliyor
13:31
Tüm haberler

Video on Demand