24/10/18 basin ozetleri

Merhaba sevgili dinleyenler,

Bugünkü basın özetlerimize Haravgi gazetesiyle başlayacağız. Haravgi “Sayıştay Başkanı, Haris hakkında cezai soruşturma istiyor” başlıklı haberde şöyle yazıyor: Cumhuriyetin Sayıştay Başkanı, Meclise ve Başsavcıya gönderdiği birer mektupla,/ Laiki Bankasının sahibi Vgenopulos’un avukatlarını, Kooperatif Bankası Kurumunun özelleştirilmesi süreci için 900 bin avroyu aşkın bir ücret karşılığında danışman tayin eden Ekonomi Bakanı Haris Yeoryiadis hakkında cezai soruşturma açılmasını istedi. Söz konusu avukatlara danışmanlık görevi ihaleye çıkmadan doğrudan verildi. AKEL milletvekili İrini Haralambidu’nun konuyu şikayeti üzerine araştırma başlatan Sayıştan Başkanı, ilgili sürecin 7 noktasında cezai ve medeni hukuka göre sorunlu olan noktalar tespit etti.

Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:

-        AKEL’den Cumhurbaşkanına 5 soru:

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu “Cumhurbaşkanı desantralize federasyon konusunu açtı ama öyle görünüyor ki bu konuda ya önereceği bir şey yok ya da var da söylemiyor.

Andros Kiprianu soruları şöyle sıraladı:

  1. Neden Anastasiadis önce Mevlüt Çavuşoğlu’na gevşek federasyon konusunu açtı ve partilerin fikrini sonra aldı?
  2. Anastasiadis merkezi hükümetten hangi yetkileri alıp kurucu eyaletlere vermek istiyor?
  3. Yetkilerinin kurucu eyaletlere devredilmesiyle devletin işlevselliği nasıl iyileştirilebilir?
  4. Sayın Anastasiadis’in temel sorunlar addettiği güvenlik ve garantiler, toprak ve mülkiyet ve Rum ve Türk yurttaşlara eşit muamele ve idareye sonuç verici katılım konuları nasıl çözülecek?
  5. Sayın Çavuşoğlu nerden nereye “K/Rum tarafı federasyon mu, konfederasyon mu yoksa iki devlet mi istiyor, netleştirsin” diyebiliyor? Neden Kıbrıs Rum tarafının Mayıs ayına kadar müzakere istemediğini söylüyor? Halbuki Anastasiadis’in bize verdiği bilgiler tam aksini gösteriyor. Hükümet açıkça bütün bunları açıklığa kavuşturmalıdır.

Gazete müzakerelerin başlamasından başka yol olmadığını yazıyor.

-        Cumhurbaşkanının önerisi DİKO’yu düşündürüyor. Türk tarafına konfederasyon ve iki devlet çözümünü masaya getirme olanağı sundu.

-        Akıncı Çavuşoğlu’na “ya federasyon ya da giderim” dedi. Görüşmede yer alan Erhan Arıklı’nın iddiaları.

-        Hükümet kalkınma çalışmaları ilan ediyor ama yerine getirmiyor.

2018’de de bütçeden kalkınma çalışmalarına ayrılan miktarın pek azı kullanıldı. Gerçekleştirilen alt yapı çalışmaları ve sermaye harcamaları çok az.

-        PEO iş sağlığı ve güvenliği konularıyla ilgili önlemler öneriyor. PEO Çalışma Bakanına bildiri verdi. 2013’ten bu yana iş kazası sıklığında %27,3 artış meydana geldi. 5 yılda 25 ölümcül iş kazası oldu.

-        Savaştan kaçıp 3 yıl önce Kıbrıs’a sığınan Somalili Samia kızına kavuştu. Uluslararası Göç Örgütü’nün Kıbrıs ve Somali’deki ofisleri bir ailenin yeniden birleşmesini sağladı. Uluslararası Göç Örgütü’nün Kıbrıs ofisi ikinci kez olarak bir ailenin birleşmesinde aktif rol oynadı. 6 yaşındaki kız çocuğu 3 yıllık aradan sonra, annesinin Kıbrıs’ta iltica HAKKI alması üzerine annesine yeniden kavuştu.


Alitia Gazetesinin ana haberi “Ya federasyon ya giderim… İki bölgeli iki toplumlu federasyon tezinden uzaklaşılması durumunda Akıncı’nın niyetlerine ilişkin kaygı verici mesajlar” ve “Akıncı: Ben federasyonu müzakere etmek için seçildim. Beni seçenlere federasyonun mümkün olmadığını söyleyemem… Gerekirse istifa ederim” başlıkları altında konuyla ilgili gelişmeler.

Alitia’nın diğer haberlerinden bazıları:

-        Averof’la Nami dostça sohbet ettiler.

DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu işgal altındaki bölgede bir K/Türk politikacıyla daha görüştü. Bu kez eski K/Türk müzakereci Özdil Nami ile, eşlerinin refakatinde görüştüler. Görüşme Özdil Nami’nin evinde, akşam yemeğinde gerçekleşti. Averof Neofitu sosyal medyada yaptığı açıklamada Özdil ve Sibel çiftine mükemmel ağırlamaları için teşekkür etti ve “Dostça bir ortamda görüş alışverişi yapma olanağımız oldu. Yurttaşlarımızla buluşup sohbet etmeli ve ortak geleceğimizi konuşmalıyız” dedi.

-        Anastasiadis dün Nikos Papadopulos ve Yorgos Lilikas ile görüştü, 1 Kasım’da Stavros Malas ile görüşecek. Hedef yurttaşların yararına işler yapmak. Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu görüşmeler hakkında gazetecilere konuşurken, Cumhurbaşkanının maksadının, liderlerin seçim programlarındaki önerilerini değerlendirmek olduğunu söyledi. Sözcü “Kimi öneriler ortak olduğu için zaten uygulanıyor, ama daha değerlendirilebilecek çok sayıda öneri var” dedi.


Politis gazetesinin ana haberi Cobalt hava yolları şirketinin kapanması üzerine artan bilet fiyatları. Gazete, “En sık gidilen yerlere uçuş fiyatları uçmuş… Atina, Selanik ve Londra’ya uçuş fiyatları caydırıcı düzeylerde…” başlığı altında şöyle yazıyor:

Sosyal medyada Cobalt’ın uçmama kararından sonra uçak biletlerinin uçtuğuna ilişkin haber ve tepki bildirimleri yoğun. Özellikle Atina, Londra, Selanik fiyatlarında yüzde elliye varan artışlar yolcularda da girişimcilerde de tepkilere yol açtı. Kıbrıs-Yunanistan Girişimciler Derneği dün yaptığı bir açıklamayla Kıbrıs-Yunanistan uçuşlarının 300 avronun üzerinde olduğunu şikayet etti ve tüm yetkilileri bir şeyler yapmaya çağırdı. Kıbrıs Seyahat Acentaları Derneği ACTA bilet fiyatlarının yükseldiğini kabul ettiğini ancak Cobalt’ın kapandığı ilk günlere kıyasla durumda iyileşme olduğunu açıkladı. Havaalanı işletme ve idare şirketi Hermes Airports ise olaya zamanında müdahale ederek hava yolları şirketleriyle bağlantıya geçtiğini ve Kıbrıs’a uçmaya ve özellikle de Cobalt’ın bazı uçuşlarının yarattığı boşluğu doldurmaya yoğun ilgi olduğunu ve yakında durumda iyileşme görülmesini beklediğini açıkladı.

Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:

-        Bir suçun kanıtları…

Kıbrıs Dosyasının dört cildi de Yunan Meclisinin vebsitesinde yayınlandı.

Kıbrıs Dosyası Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ile Başbakan Aleksis Tsipras’a teslim edildi. İlk ciltte olaylarda yer alan şahısların ifadeleri yer alıyor ve darbe ve işgalin öncesinde, sırasında ve sonrasında gelişen olaylara yer veriliyor. Dosyanın ortaya koyduğu en önemli sonuç, Atina Cuntası ile EOKA B’nin hain rolünün ve Karamanlis Hükümetinin adaya askeri yardım göndermekteki acizliğinin gösterilmesidir.

-        Kıbrıs sorunu: 31 Ekim’de Lut geliyor.

K/Türk medya araçları ve iyi haber alan kaynaklara göre Ceyn Hol Lut Ekim’in son günü iki lideri görecek. K/Rum basın araçlarına bakılırsa kesin tarih henüz açık. Lut’un adaya gelişi Kasım’ın ilk iki gününe de sarkabilir.

-        2017’de adanın güneyinde 129 evsiz. 20’si Kıbrıslı Rum, 4’ü K/Türk, çoğu ise yabancı.

Çalışma Bakanı Zeta Emilianidu’nun verdiği bilgilere göre 129 evsizin 49’u Lefkoşa, 40’ı da Larnaka’daydı. Bakan, evsiz sayısının 2016 yılında 49, 2015’te ise sadece 26 olduğunu söyledi.


Filelefteros gazetesinin ana haberi Genel Sağlık Planı YESİ’yle ilgili gelişmeler. “Gazete YESİ’ye savaş ilan ettiler. Doktor ücretlerinin açıklanması çatışmanın başlamasının ilk adımı oldu” başlığı altındaki haberde Doktorlar Derneği’nin/ YESİ’yi/ doktorları bölmeye çalışmakla suçlarken/ Sağlık Bakanının/ savaşın şiddetleneceğini çünkü YESİ’nin hayata geçmesinin engellenmeye çalışıldığını söylediğini yazıyor.

Politis’in diğer haberlerinden bazıları:

-        Ankara kendi kendine savaş oyunları kurguluyor. Türkiye, Barbaros’un etrafında savaş gemilerini faaliyete geçirerek Doğu Akdeniz’de harareti yükseltmeye çalıştı. Lefkoşa gerginlik oyununa gelmedi.

Atina İyon denizinde kara sularını genişletmekte kararlı. Bu arada Yunan Başbakanı Aleksis Tsipras Ankara’yı ziyaret etmeye hazırlanıyor.

Gerginliği yükseltmede dün bayrağı Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar devraldı. Akar Yunanistan’ı karasularını 12 mile yükseltme kararı, Kıbrıs’ı da enerji planlarını devam ettirmedeki kararlılığı nedeniyle tehdit etti.

-        Lut da yeni şey getirmeyecek. Bir arpa boyu yol gideceğiz. Ne yarınki Anastasiadis- Akıncı görüşmesinin ne de gelecek hafta yapılması beklenen Lut’un iki liderle görüşmelerinin Kıbrıs sorununa ciddi bir hareketlilik getirmesi bekleniyor. Yarınki görüşmeden çıkması beklenen tek şey Derinya ve Apliki barikatlarının açılış tarihinin belirlenmesidir.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:33

Son Haberler

25 Temmuz
Hristodoulidis bu gece Israil'e gidiyor
11:50
Sakellaropoulou: Yunanistan yayılmacı eylemleri kabul etmeyecek
11:49
Anastasiadis: Hükümet 2018'de Mağusa'daki ilk Türk eylemlerinden beri tepki gösterdi
11:47
Dün 3 can kaybı ve 789 vaka kaydedildi
11:42
24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Türkiye, Güvenlik Konseyi’nin Maraş’la ilgili başkanlık açıklamasını reddettiğini açıkladı.
13:51
Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin Maraş’taki eylemlerini kınadı ve geri alınmalarını istedi.
13:50
23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Tüm haberler

Video on Demand