Yetkilerin merkezden uzaklaştırılması hakkında farklı görüşler

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in yetkilerin merkezden uzaklaştırılması önerisinin herhangi bir şekilde gerçekten saptırıcı olmadığını ve olayları dramatize etmeye gerek olmadığını açıkladı.

Prodromu, kurumumuza yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı’nın Türk tarafının tüm alanlarda olumlu oy hakkı talebi nedeniyle, devletin işleyişiyle ilgili konuların ele alınması için sadece tartışılması için bir fikir ortaya koyduğunu belirtti. Aynı zamanda, desentralize federasyonla ilgili somut ve ayrıntılı bir önerinin sunulmasının da öngörülmediğini açıklığa kavuşturdu. Müzakerelerdeki uzlaşılara rağmen, söz konusu meselenin tamamen kapanmadığını vurguladı. Hükümet Sözcüsü, Ulusal Konsey’in dünkü toplantısında, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin raporunun da görüşüldüğünü ve bazı kişilerin ters yöndeki görüşlerinin aksine, Genel Sekreter’in müzakereler perspektifini açık tuttuğunu söyledi. Cuma günü yapılacak Anastasiadis – Akıncı görüşmesiyle ilgili olarak ise, Cumhurbaşkanı Anastasiadis için önemli olanın, müzakerelerin Guterres ve Birleşmiş Milletler kararları temelinde nasıl ve ne zaman başlayacağı olduğuna dikkat çekti.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Cumhurbaşkanı’nın yetkilerin merkezden uzaklaştırılmasına yönelik önerisinin, özden uzaklaştırdığını ve diyaloğu saptırdığını açıkladı. Kiprianu, kurumumuza yaptığı açıklamada, söz konusu meselenin neredeyse kapalı olduğunu söyledi ve şimdi Cumhurbaşkanı’nın neden konuyu açtığını sorguladığını ifade etti. Ayrıca, söz konusu öneriyle Kıbrıs sorunuyla ilgili diğer başlıca sorunların çözülmediğini ileri sürdü. Andros Kiprianu, Cumhurbaşkanı’nın hangi yetkilerinin merkezi hükümette kalacağını ve hangilerinin bölgelere aktarılacağını açıklığa kavuşturacak pozisyonda değilken, desentralize federasyon fikrini masaya yatırmasının nasıl mümkün olduğunu sorguladığını dile getirdi. Buna paralel olarak, yetkilerin merkezden uzaklaştırılması fikrinin ortaya konulmasının, Türkiye’ye iki devletli çözümü ve konfederasyonu masaya yatırma fırsatını verdiğini belirtti. AKEL Genel Sekreteri, yoğun endişesini ifade ederek, Kıbrıs sorununu yönetenlerin kafasının karışık olduğunu söyledi. Ulusal Konsey toplantısında söylenenleri ifşa etmeden, sorduğu sorulara aldığı yanıtların kendisinde şaşkınlık yarattığını ve endişeye yol açtığını söyledi.

DİKO Başkan Vekili Hristiana Erotokritu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in çözümün işlevselliği ve yaşayabilirliği konusundaki düşüncesini olumlu olarak niteledi. Ancak, desentralize federasyon fikrinin sorunları çözmediğini sözlerine ekledi. Erotokritu, kurumumuza yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı’nın hangi yetkilerin merkezi hükümette kalmasını ve hangilerinin kurucu devletlere aktarılmasını önerdiğini açıklığa kavuşturması gerektiğini söyledi. Ancak, Türk tarafının her kararda bir olumlu oy hakkı talebi nedeniyle sorunun var olmaya devam ettiğini vurguladı. Kıbrıs Rum tarafının yöntemlerini eleştirerek, Türkiye’ye durumu suistimal etme ve tehditlerde bulunma fırsatı verdiğini kaydetti. Erotokritu, dikkatlerin, Türkiye’nin oluşan durumdan sorumlu olduğunun ortaya çıkarılmasına odaklanması gerektiğini ifade etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 20:11

Son Haberler

10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Basın Özetleri 10.05.2021
13:13
Aşı portalı 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açıldı
07:51
Normale dönme süreci bugün başlıyor
07:50
Dün 2 can kaybı ve 269 yeni vaka kaydedildi
07:49
09 Mayıs
Ioannou: Kıbrıs yarından itibaren sosyal ve ekonomik faaliyetin daha normal ritimlerine dönüş yolunda bir adım atıyor
15:43
Aşı portalı yarın 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açık olacak
15:42
Çin roketinin kalıntıları Hint okyanusuna düştü
08:48
Erdoğan İsrail'i eleştirdi
08:47
Yunanistan'da dün 68 kişi hayatını kaybetti ve 2 bin 641 vaka kaydedildi
08:46
Aşı portalı 31 ve 32 yaşlarındaki kişiler için açıldı
08:45
Tüm haberler

Video on Demand